‘’Cały świat to scena,
A ludzie na nim to tylko aktorzy.
Każdy z nich wchodzi na scenę i znika’’.
- William Shakespeare
Dnia 27 lutego 2025 r. uczniowie klasy III a i III b pod opieką p. Marzeny Sumary, p. Alfredy Borguli i p. Eweliny Wojewody udali się na wycieczkę do Teatru Ludowego w Krakowie na spektakl pt.’’Królowa Śniegu’’.
Trudno wyobrazić sobie świat bez baśni Andersena. To między innymi dzięki nim dzieci poznają świat wartości, uczą się dobra i bezpiecznie obcują ze złem, a dorośli mogą odbyć sentymentalną podróż do czasu własnego dzieciństwa.
W spektaklu ‘’Królowa Śniegu’’ krainy, które odwiedza Gerda, są pokazane pomysłowo, barwnie i wystawnie. Ogród opowiadających baśnie kwiatów to istna rewia kostiumów, jak z konkursu na jak najbardziej przekonujące i estetyczne przebranie za różę, hiacynta, narcyza, kaczeńca, drzewko wiśniowe. Dworzanie - sny księżniczki i księcia, w bogatych strojach i maskach, wyglądają jak wyjęci z dworskiego widowiska jakiegoś Króla Słońce. Podobnie Królowa Śniegu i jej dwór - Królowa nie jeździ, jak u Andersena, saniami, i nie jest kobietą w białym futrze, ale żywym posągiem w srebrzystych draperiach, na srebrnym postumencie, ciągniętym przez równie bogato przyodziane postacie. Stara Laponka to szamanka w odświętnym stroju.
Uczniowie oglądnęli barwną podróż do krainy Królowej Śniegu. Wraz z Gerdą szukającą Kaya, swego przyjaciela i towarzysza beztroskich zabaw, odwiedzili eteryczną krainę kwiatów, bajkowy pałac Księżniczki i zmierzenie się ze złowrogimi zbójcami. Wszystko po to, aby w obliczu zła odkryć siłę miłości.
Kostiumy Anny Sekuły były piękne, mniejsze i większe dziewczynki na widowni oglądały je z wyraźnym zachwytem. Cały spektakl był starannie skomponowany, utrzymany w nieco sennym rytmie; obrazy zmieniały się płynnie (też dzięki użyciu sceny obrotowej), i było na co popatrzeć.
Wyjazd oraz udział w spektaklu był dla wszystkich wielkim przeżyciem, role zagrane w interesujący sposób, piękne stroje i wspaniała scenografia zabrały nas w nastrój niezwykłości i dziwności. Reżyser chciał, żeby widzowie powoli zagłębiali się w stworzony przez Andersena świat, gdzie realizm przeplata się z baśniowością, a okrucieństwo z czystym uczuciem.
Po cudownym spektaklu z racji Tłustego Czwartku, w którym według tradycji właśnie tego dnia wyjątkowo dozwolone jest objadanie się słodkościami, uczniowie zostali obdarowani z rąk pana Bogdana pysznymi pączkami, które zasponsorowała Rada Rodziców.
Posileni i trochę zmęczeni, ale z dobrymi humorami w ten piękny zimowy dzień wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.
Marzena Sumara
Alfreda Borgula