„Cud, który ciągle trwa…” – Święto Patrona Szkoły w Starym Wiśniczu
15 kwietnia 2015 r. Zespół Szkół w Starym Wiśniczu obchodził niecodzienną uroczystość.
Święto Patrona Szkoły – Jana Pawła II, skupiło wokół siebie wszystkich: uczniów, nauczycieli i rodziców.
Obchody rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Starym Wiśniczu. Po jej zakończeniu, również w
kościele, miała miejsce Wieczornica. W dziesiątą rocznicę śmierci zostały przypomniane ostatnie chwile życia Ojca
Świętego słowami Tego, który towarzyszył mu przez 40 lat ziemskiej posługi – Kardynała Stanisława Dziwisza.
Po skończonej Wieczornicy cała społeczność szkolna oddała cześć Patronowi, składając symboliczną wiązankę
kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II znajdującym się na placu szkolnym.
Wywiadówka
Zapraszamy na spotkanie z wychowawcami dnia 7 maja 2015 r.
- na godz. 17.30 rodziców uczniów klas I-III edukacji wczesnoszkolnej;
- o godz. 18.00 na zebranie ogólne, spotkanie z dyrekcją i zaproszonymi gośćmi;
- o godz. 18.45 rodziców uczniów klas IV - VI oraz I-III gimnazjum.
Poznajemy dobra wiśnickiej kultury
Dnia 15 IV 2015r. uczniowie kl. IIa i IIb edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Wiśniczu. Temat lekcji „Czytelnia miejscem nauki, pracy i rozrywki" nawiązywał do sposobu korzystania z zasobów biblioteki. Dyrektor biblioteki p. Marta Cholewa zapoznała dzieci z funkcją jaką pełni czytelnia i wypożyczalnia. Przygotowała różne pytania i zagadki dla dzieci. Uczniowie wykazali się dużą aktywnością co do znajomości zasad korzystania z książek i ich przeznaczenia. Poprzez ćwiczenia praktyczne poznawały bogactwo księgozbioru wyszukując różne zadane informacje.
W dalszej części wycieczki uczniowie pod opieką p. A. Borguli, p. J.Załupskiej i p. D.Stachoń zwiedzili także Muzeum Ziemi Wiśnickiej zapoznając się z bogactwem jego zbiorów, podziwiali pomniki sławnych Polaków oraz obejrzeli ścieżkę edukacyjną znajdującą się obok szkoły przy ul. Kościelnej poświęconą Janowi Pawłowi II.
BIBLIOTEKA SZKOLNA zaprasza na KIERMASZ KSIĄŻEK - w dniach od 8 kwietnia do 31 maja 2015 r. (w godzinach pracy biblioteki szkolnej).
Dodatkowo na każdej dużej przerwie dyżurujące uczennice prezentują ofertę książkową wydawnictwa Drugi Tom.
Tematyka książek jest bardzo zróżnicowana. W ofercie znajdują się: słowniki, leksykony, lektury szkolne, bajki, baśnie, legendy, poradniki, literatura popularno – naukowa oraz młodzieżowa.
Wszystkie książki są nowe, pięknie wydane, w bardzo atrakcyjnych cenach!
Zapraszamy!
Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.
Niech ten radosny czas Zmartwychwstania Pańskiego
wypełniony będzie wiarą w sens życia oraz nadzieją budzącej się do życia przyrody.
Życzymy szczęśliwych chwil spędzonych w gronie najbliższych.
Niech w sercach zagości otucha i nadzieja, która pozwoli przezwyciężyć wszelkie trudności.
"Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii"
30 marca 2015 r. o godz. 1000 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, rozpoczął się etap wojewódzki II edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii”, zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz gospodarza konkursu. Ponad 80 uczniów z terenu województwa małopolskiego przystąpiło do wypełniania testu wiedzy złożonego z kilkunastu pytań. Ten etap trwał 45 minut. Naszą szkołę godnie reprezentowała uczennica klasy III gimnazjum Adrianna Cholewa, która w szkolnych etapie konkursu uzyskała wynik kwalifikujący do etapu wojewódzkiego. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, zakres tematyczny obejmował kilkudziesięciu bohaterów niezłomnych, walczących o wolną Polskę na przełomie lat 1939- 63. Z uczniami etapu gimnazjalnego, w zmaganiach brali również udział uczniowie szkół średnich. Zakres tematyczny stanowił dużą trudność dla gimnazjalistów, ponieważ cała tematyka konkursu wykracza poza ramy treści nauczania realizowanych w gimnazjum.
Podczas przemówienia rozpoczynającego zmagania, Małopolski Kurator Oświaty mgr Aleksander Palczewski podziękował wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za zaangażowanie w odkrywanie historii przez lata spychanej w zapomnienie przez system, który chciał zniszczyć pamięć o żołnierzach wyklętych.
Pomiędzy częścią pisemną i ustną konkursowicze uczestniczyli w zwiedzaniu Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau.Po przerwie rozegrano ścisły finał konkursu. Dziesięcioro finalistów stanęło przed Komisją, aby w konkursie wzorowanym na teleturnieju „1 z 10” zawalczyć o zwycięstwo. Na zakończenie odbył się niezwykle ciekawy wykład dr. Adama Cyry, kustosza Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau autora książki „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz”, który od lat działa na rzecz upamiętniania oraz utrwalania w świadomości Polaków, postaci i dokonań rtm. Witolda Pileckiego.
Adriannie towarzyszyli opiekun Agnieszka Kaczmarczyk i tato Paweł Cholewa.
Spotkanie autorskie z P. Renatą Piątkowską
Dnia 27 III 2015r. w Publicznej Bibliotece w Starym Wiśniczu odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską, znaną i cenioną autorką książek dla dzieci. W spotkaniu z pisarką wzięli udział uczniowie naszej szkoły: kl.IIa i IIb edukacji wczesnoszkolnej. Autorka ciekawie opowiadała o swojej twórczości literackiej, w której opisuje codzienne sytuacje, jej bohaterowie to dzieci, które mają poczucie humoru i zwariowane pomysły. Pisarka przedstawiła swoim słuchaczom parę swoich książek. Jedna z nich to książka „Gdyby jajko mogło mówić”, w której wyjaśniła dzieciom pochodzenie i znaczenie świątecznych zwyczajów. Opowiedziała również o swoich innych książkach, których fragmenty czytała pani Elżbieta Kożurno – pełniąca funkcję lektora. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały przygód ulubionych bohaterów i z zaciekawieniem wsłuchiwały się w to o czym mówiła p. Renata Piątkowska. Zobaczyć na własne oczy autorkę książek cieszących się dużą popularnością to wydarzenie. Pani Renata jest laureatką wielu prestiżowych nagród, a kilka jej książek znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABC „Cała Polska czyta dzieciom” Na koniec nie zabrakło również autografów, które autorka składała na nowo zakupionych przez dzieci książkach swojego autorstwa.
Nauczycielki: Joanna Załupska i Alfreda Borgula dziękują za zaproszenie na spotkanie p. Kindze Sysło pracującej w Publicznej Bibliotece w Starym Wiśniczu.
Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II
Dnia 27 marca o godz. 9.00 w ramach rekolekcji wielkopostnych uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Starym Wiśniczu wzięli udział w drodze krzyżowej. Przeżywanie jej w Kościele Parafialnym rozpoczęliśmy od słów naszego patrona Jana Pawła II. Zwrócił on uwagę na wartość krzyża w życiu każdego chrześcijanina.
Poszczególnym stacjom drogi krzyżowej towarzyszyła refleksja nad ostatnimi godzinami życia Jezusa oraz naszym własnym życiem. Głównym tematem rozważań był motyw dwóch dróg. Każdy z nas podejmując decyzje codziennie wybiera jedną z nich.
Wieści z pracowni polonistycznej – Konkursy Recytatorskie
Marzec to miesiąc zmagań uczniów naszej szkoły na konkursach recytatorskich - odpowiadając na zaproszenia różnych szkół. Trwały przygotowania i przesłuchania podczas konkursów szkolnych, aby wybrać najpiękniejsze recytacje.
Uczennica Ewelina Bereta z klasy V zajęła miejsce II, Wioleta Kaczmarczyk z klasy II zajęła miejsce II podczas Gminnego Konkursu poezji Kazimierza Brodzińskiego organizowanego przez Zespół Szkół w Królówce.
Uczennica kl. III gim. Anna Tekiela uczestniczyła w półfinałach I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „ W kręgu prozy i poezji łagrowej byłych więźniarek obozu KL Ravensbruck”.
W XIV Międzygimnazjalnym Konkursie Poezji Zbigniewa Herberta organizowanym przez Publiczne Gimnazjum w Trzcianie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice Natalia Widełka z klasy I gim. i Justyna Nowak z klasy III gim. Prezentacje poezji i prozy Zbigniewa Herberta w wykonaniu dziewczyn zachwyciły jury w składzie: prof. Monika Rasiewicz, Joanna Grandys, Teresa Mrugacz.
Natalka zdobyła I miejsce a Justyna wyróżnienie.
Gratulujemy uczennicom sukcesów a nauczycielom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie uczennic.
Spotkanie z aktorem - Lechem Dyblikiem
Dnia 25 marca 2015 r. w Zespole Szkół w Nowym Wiśniczu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z P. Lechem Dyblikiem - znanym, polskim aktorem telewizyjnym i filmowym. To jeden z mistrzów drugiego planu, którego od lat specjalnością są zapadające w pamięć wyraziste epizody. Choćby takie jak w najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego „Pod Mocnym Aniołem" i inne „Ziarno prawdy", „Drogówka" , „Świat według Kiepskich".
Tym razem wystąpił w nieco innej roli – profilaktycznej, do której scenariusz napisało życie... Artysta w nietypowym koncercie pt. „Kuszenie śmierci" słowem i dźwiękami gitary opowiadał historię swojego życia... człowieka – alkoholika. - Ta choroba nie bierze się znikąd. Myślę, że być może ma swój początek w domu rodzinnym. Domu mojego ojca. – mówił aktor.
Od ponad dwudziestu lat nie bierze do ust alkoholu pod żadną postacią, ale wciąż czuje potrzebę rozliczania się z własnym życiem. Stąd wędrówka po Polsce i spotkania z młodymi ludźmi, dzielenie się trudnymi przeżyciami i refleksjami, gdyż jak mówi: „Nikt z was nie planuje dla siebie uzależnienia, a jednak ono się zdarza..."
Aktor ma nadzieję, że jego opowieści pomogą młodym ludziom dokonać właściwych wyborów i nakreślić dobrą drogę życia. Drogę wolną od wszelakich uzależnień.
Koncert był finansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Wiśniczu.
Filmografia Lecha Dyblika tutaj
Zwyczaje i obrzędy wielkanocne
Kultywujemy zwyczaje i obrzędy, poznajemy różne techniki plastyki obrzędowej związanej z okresem Świąt Wielkanocnych. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w XIX Konkursie Plastyki Obrzędowej Świat Wielkanocnych organizowanym przez Burmistrza Nowego Wiśnicza i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonali projekty, a na następnych lekcjach realizowali swoje pomysły. Efekty były imponujące.
24 marca 2015r. w Izbie Regionalnej w Starym Wiśniczu zebrało się jury, które oceniało prace uczniów i stoiska przygotowane przez Szkoły i świetlice wiejskie z Obszaru Gminy Nowy Wiśnicz. Nad aranżacją i prezentacją prac Zespołu Szkół im. Jana Pawła II czuwała p. Anna Waśko. Kolejny raz odnieśliśmy duży sukces – po raz siódmy zajęliśmy I miejsce za najlepszą ogólną aranżację. Sukces jest tym większy, że w bieżącym roku zaprezentowała się rekordowa ilość szkół, przedszkoli i świetlic. Nasze stoisko było imponujących rozmiarów. Na grzędach siedziały kury wykonane z różnych materiałów, były pisanki, kaczątka. Pośród gór i łąk pasły się różnych rozmiarów baranki i owieczki wykonane z grochu, a to z bazi.
A oto wyróżnieni uczniowie:
W kategorii Szkoły Podstawowej:
Wojciech Krotos – kl. II, Bartłomiej Kaczmarczyk – kl. III, Ewelina Bereta – kl. V, Dawid Rozum – kl. V, Dominika Maź kl. VI.
W kategorii Gimnazjum:
Tomasz Ochel – kl. II, Anna Grabarz – kl. I, Marzena Kokoszka – kl. I, Katarzyna Bienias – kl. I.
Konkurs geograficzny - wulkany
Dnia 20 marca 2015 r. uczniowie klasy I gimnazjum przystąpili do szkolnego konkursu geograficznego, w którym sprawdzili swoją wiedzę na temat zjawisk wulkanicznych, wynurzających się z toni morskiej nowych wysp wulkanicznych oraz rozmieszczenia wulkanów na świecie. Organizatorem konkursu była P. Dorota Stachoń.
Wysokich wyników gratulujemy:
Oliwii Papież - I miejsce,
Katarzynie Bienias - II miejsce,
Annie Grabarz - III miejsce
oraz Katarzynie Olipra IV miejsce.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - kolorowy zawrót głowy
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole to kolorowy dzień, pełen radości i uśmiechu. Każda klasa przebierała się w wylosowany kolor wiosny. Uczniowie wykazali się wspaniałymi pomysłami. Każda z klas zaprezentowała się na sali gimnastycznej, gdzie przeprowadzono konkurs „Kalambury” . Samorząd uczniowski pod opieką Anny Broszkiewicz przygotował hasła i regulamin konkursu, w którym uczestniczyły 4 grupy:
I grupa reprezentanci kl.I –III szkoły podstawowejII grupa reprezentanci kl. IV-VI szkoły podstawowej
III grupa reprezentanci kl. I-III gimnazjum
IV grupa reprezentanci nauczyciele
Każda grupa składa się z 6 uczniów czyli po dwóch z każdej klasy. Uczniowie i nauczyciele wykazali się swoimi umiejętnościami pokazywania lub rysowania wylosowanych haseł.
Zwyciężyła II grupa reprezentanci kl. IV-VI szkoły podstawowej .
Serdecznie gratulujemy!!!
Konkurs matematyczny KANGUR
Jak co raku 19 marca uczniowie naszej szkoły brali udział w międzynarodowym konkursie „ Kangur Matematyczny” . 39 naszych zdolnych matematyków z szkoły podstawowej i gimnazjum ponad godzinę głowiło się nad rozwiązywaniem wielu trudnych zadań. Każdy z uczestników otrzyma dyplom z uzyskanymi punktami i układankę Magiczny Wąż. Na oficjalne wyniki konkursu musimy poczekać do maja.
Międzynarodowy Konkurs „ Kangur Matematyczny” jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.
Książki, które warto przeczytać - wyniki głosowania
W ramach ogólnopolskich wyborów książek uczniowie naszej społeczności wskazali te książki, po które warto sięgnąć i przeczytać.
Do głównych celów akcji należało:
- Poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów.
- Dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań czytelniczych uczniów.
- Promocja czytelnictwa.
- Promocja bibliotek szkolnych w środowisku szkolnym i lokalnym.
- Kształtowanie postaw obywatelskich.
- Upowszechnienie zasad organizacji wyborów.
Do najpopularniejszych tytułów wybranych przez naszych uczniów należą zatem:
w klasach I-III:
LP
Tytuł
Autor
Liczba oddanych głosów
1
Franklin
P. Bourgeois
13
2
Anaruk chłopiec z Grenlandii
Cz. Centkiewicz
11
3
Karolcia
M. Kruger
6
4
Jak Wojtek został strażakiem
C. Janczarski
5
5
Królowa śniegu
Andersen
6
6
Magiczne drzewo
A. Maleszka
4
7
Muminki
T. Jansson
4
8
Baśnie
Andersen
4
10
Martynka
Delahaye
4
w klasach IV-VI:
LP
Tytuł
Autor
Liczba oddanych głosów
1
Opowieści z Narnii
S. C. Lewis
21
2
Hobbit
J.R.R. Tolkien
15
3
Przygody Tomka Sawyera
M. Twain
10
4
Harry Poter
J. Rowling
10
5
Gwiazd naszych wina
J. Green
10
6
Baśniobór
B. Mull
9
7
Magiczne drzewo
A. Maleszka
7
8
Bracia Lwie Serce
A. Lindgren
6
9
W pustyni i w puszczy
H. Sienkiewicz
6
10
Akademia Pana Kleksa
J. Brzechwa
6
11
Igrzyska śmierci
C. Collins
6
w klasach I-III gimnazjum:
LP
Tytuł
Autor
Liczba oddanych głosów
1
Gwiazd naszych wina
J. Green
25
2
Władca pierścieni
J.R.R. Tolkien
16
3
Harry Potter
J. Rowling
16
4
Hobbit
J.R.R. Tolkien
11
5
Igrzyska śmierci
S. Collins
9
6
Opowieści z Narnii
S.C. Lewis
8
7
Potop
H. Sienkiewicz
8
8
Zostań, jeśli kochasz
G. Forman
8
9
Skąpiec
Molier
7
10
Kamienie na szaniec
A. Kamiński
4
11
Dywizjon 303
A. Fiedler
4
Komisja wyborcza: Adrianna Cholewa kl. III gim.
Paulina Kaim II gim., Beata Brydniak II gim.
Anna Grabarz I gim., Katarzyna Olipra I gim.
Organizatorzy szkolnych wyborów: p. Urszula Put, p. Dorota Stachoń.
Wśród uczestniczących szkół rozlosowane zostaną nagrody, m.in.:
-
Nagroda główna - wybrane książki o wartości do 1000 zł
-
15 prenumerat rocznych czasopism "Biblioteka w Szkole", "Świetlica w Szkole" i "Wszystko dla Szkoły"
-
Książki o wartości kilku tysięcy złotych
-
Materiałowe torby czytelniczki
-
Plakaty promujące czytelnictwo
"Gen. bryg. pil. Stanisław Skalski - as powietrznych bitew"
17 marca 2015 roku uczeń klasy I gimnazjum Mikołaj Klimek został laureatem Małopolskiego Konkursu – „Gen. bryg. pil. Stanisław Skalski- as powietrznych bitew”. Głównym organizatorem konkursu byli: Szkoła Podstawowa nr 21 im. Jana Pawła II w Nowym Sączu oraz Komitet Budowy Kaplicy i Miejsca Pamięci gen. Stanisława Skalskiego w Kodymie na Ukrainie. Motywacją do organizacji konkursu i towarzyszących mu imprez była 10. rocznicą śmierci oraz 100 rocznicą urodzin gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego.
Konkurs objęli patronatem : bp Andrzej Jeż, ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, Małopolski Kurator Oświaty, Piotr Skalski – bratanek bohatera konkursu, Ryszard Nowak - Prezydent Miasta Nowego Sącza, Jan Puchała - Starosta Powiatu Limanowskiego, poseł RP- Anna Paluch , oraz radni Sejmiku Województwa Małopolskiego: Paweł Śliwa i Marta Mordarska.
Celem konkursu było przypomnienie postaci gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego- asa lotnictwa, bohatera Bitwy o Anglię odznaczonego m.in. Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych oraz najwyższym odznaczeniem brytyjskim Distubguished Flying Cross.
Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjów województwa małopolskiego i składał się z kilku etapów:
- szkolny: polegał na rozwiązaniu testu ułożonego do wspomnień gen. Stanisława Skalskiego,
- wojewódzki: uczniowie z największą liczba punktów z etapu szkolnego przygotowali prezentacje multimedialną,
- finał: 10 autorów najlepszych prac walczyło o tytuł laureata konkursu.
Ciąg dalszy uroczystości poświęconej pamięci gen. bryg. pil. Stanisławowi Skalskiemu rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Małgorzaty. Następnie nastąpił przemarsz uczestników obchodów na płytę sądeckiego Rynku z udziałem: 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. M. Boruty - Spiechowicza z Rzeszowa, 1. Regionalnego Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania im. gen. bryg. Stanisława Skalskiego w Krakowie Balicach, Orkiestry Dętej "Echo Gminy Łukowica", a także Związku Strzeleckiego Strzelec z Nowego Sącza i Limanowej.
Na sądeckim rynku laureaci otrzymali nagrody i gratulacje od przybyłych gości.Mikołajowi w trakcie zmagań kibicowali tato - Paweł Klimek oraz opiekun Agnieszka Kaczmarczyk.
"Chłopska Szkoła Biznesu"
Uczniowie ostatniej klasy gimnazjum mają przed sobą trudny czas wyboru dalszej szkoły, zawodu, przyszłości. Nie są jednak sami, w podejmowaniu właściwych decyzji wspomagają ich rodzice, nauczyciele, pedagog szkolny. Szkoła podejmuje szereg działań w celu prawidłowego przygotowania uczniów do wyboru zawodu i kierunku kształcenia, np. organizowanie godzin wychowawczych dotyczących preorientacji zawodowej, spotkania z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych, wyjazd na Festiwal Zawodów – nowe horyzonty edukacji zawodowej w ZS nr 2 w Bochni i inne.
W dniu 17 marca br. wśród uczniów trzeciej klasy gimnazjum naszej szkoły przeprowadzono rozgrywki „Chłopskiej Szkoły Biznesu”. Zajęcia warsztatowe poprowadziło dwóch pracowników z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie, którzy na co dzień zajmują się doradztwem zawodowym. „Chłopska Szkoła Biznesu” to ekonomiczna gra planszowa inspirowana historią przedsiębiorczych rzemieślników z VIII-wiecznego ośrodka andrychowskiego. Gra jest prostą symulacją działalności gospodarczej. CSB w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, promuje postawę przedsiębiorczości, rozwija kompetencje społeczne graczy i świetnie integruje grupę.
Uczniowie mieli również możliwość uzyskać rzetelne informacje od doradców zawodowych na nurtujące ich wątpliwości odnośnie wyboru dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
W kolei w czwartek 19 marca uczniowie brali udział w Targach Edukacyjnych w Bochni, w trakcie których mogli się zapoznać z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych z powiatu bocheńskiego oraz uczestniczyli w dniach otwartych kilku szkół bocheńskich.
Kiermasz książek
Zapraszamy uczniów i rodziców
na kiermasz taniej książki we współpracy z księgarnią Tuliszków.
Na każdej dużej przerwie (11.35-12.00) dyżurujące uczennice
prezentują ofertę wydawnictwa.
Kiermasz trwa do 31 marca 2015 r.
Zapraszamy.
OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK
Weź udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek !
Masz szansę zdecydować, co będziesz czytać i jakie książki znajdą się w Twojej bibliotece!
Redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” wraz z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkól Polskich i redakcją „Biblioteki szkolne online” organizują Wybory Książek. Celem tej akcji jest poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów, a także dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań młodzieży.
Wśród uczestniczących szkół rozlosowane zostaną nagrody (wybrane książki o wartości do 1000 zł, prenumeraty roczne czasopism "Biblioteka w Szkole", "Świetlica w Szkole" i "Wszystko dla Szkoły", książki, materiały promocyjne).Wybory w naszej szkole odbędą się:
dla klas I-III 12-13 marca 2015 r.
dla klasy I i II gim. 12 marca 2015 r.
dla kas IV - VI 18 marca 2015 r.
dla klas III gim. 18 marca 2015 r.
Patronat nad wyborami objęła pani minister Edukacji Narodowej, Joanna Kluzik-Rostkowska.
Karta do głosowania do pobrania tutaj: http://www.wyboryksiazek.pl/ lub w bibliotece szkolnej. ZAPRASZAMY
Mistrz matematyk
Dnia 11 marca 2015 roku w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu odbył się XIII Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Matematyki” dla uczniów klas III edukacji wczesnoszkolnej. Organizatorem konkursu była pani metodyk mgr Alicja Świątek oraz nauczyciele matematyki Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu. Podczas rozpoczęcia zmagań obecni byli: dyrektor Zespołu Szkół w Starym Wiśniczu mgr Jolanta Małecka oraz opiekunowie uczniów. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwała komisja konkursowa.
Zwycięzcami matematycznych zmagań zostali:
I miejsce- Michał Klimek- Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu, opiekun mgr Janina Hojnik.
II miejsce- Gabriela Put- Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu, opiekun mgr Janina Hojnik.
III miejsce- Bartłomiej Kaczmarczyk- Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu, opiekun mgr Renata Tworzydło.
IV miejsce- Joanna Truś - Zespół Szkół im. Ks. Jana Twardowskiego w Kobylu, opiekun mgr Violetta Kiepura.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a laureatom wręczono nagrody książkowe, zaś nauczyciele przygotowujący uczniów otrzymali podziękowania.
Zwycięzcy będą reprezentować Gminę Nowy Wiśnicz w XIII Powiatowym Konkursie Matematycznym w Bochni.
Podczas zmagań matematycznych w Bochni 25 marca 2015r. nasz uczeń Michał Klimek pokonał 34 innych uczestników konkursu i zdobył II miejsce. Do pierwszego miejsca zabrakło zaledwie dwa punkty. Michałowi serdecznie gratulujemy, a nauczycielowi przygotowującemu ucznia do konkursów życzymy dalszych sukcesów.
Festiwal Nauki na Zielonce
"Nie rozumiem, dlaczego badawcze podejście do kwiatu miałoby
odebrać mu jego piękno. Ono tego piękna mu raczej dodaje."
R. P. FeynmanDnia 10 marca 2015 r. uczniowie klasy III gimnazjum uczestniczyli w zorganizowanym przez nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku Festiwalu Nauki. Lekcje specjalnie przygotowane dla gimnazjalistów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie poznali zasady działania programu Autocad (technik mechatronik) i nowoczesnego sprzętu pomiarowego tj. niwelatora kodowego oraz tachimetru elektronicznego (technik geodeta). Aktywnie uczestniczyli w zajęciach z j. angielskiego, geografii, matematyki i fizyki. Prezentowane doświadczenia fizyczne zrobiły ogromne wrażenie na naszych uczniach (zobacz: www.fizyka.zsp2.edu.pl). Tak nietuzinkowe podejście do popularyzacji nauki rozwija zainteresowania i pobudza wyobraźnię młodych ludzi. Uczniom towarzyszyły p. Dorota Stachoń i p. Beata Brzegowa.
Dzień Kobiet
„Dzień Kobiet! Dzień Kobiet!
Niech każdy się dowie,
że dzisiaj święto dziewczynek.
Uśmiechy są dla nich, piosenka i taniec,
melodia zaraz popłynie”.
Samorząd uczniowski wraz z kl. II gimnazjum pod opieką Anny Broszkiewicz przygotował akademię z okazji Dnia Kobiet.
Wizyta w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Dnia 5 marca 2015 roku uczniowie klasy III „a” i III „b” jak co roku wraz z wychowawczyniami panią Janiną Hojnik, panią Renatą Tworzydło oraz panią Dorotą Stachoń byli z wizytą w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na spektaklu pt. „Tajemniczy ogród”.
Przedstawienie to jest sceniczną adaptacją klasyki literatury dziecięcej. Opowiada o osieroconej Mary Lennox, która przybywa do Anglii do swojego jedynego krewnego wuja Archibalda. Pojawienie się dziewczynki w ponurym domu na wrzosowisku sprawia, że odmienia się życie wielu osób. Spektakl jest magiczną opowieścią o potrzebie miłości każdego z nas, poszukiwaniu przyjaźni i uzdrowicielskiej mocy kontaktu z przyrodą.
Przedstawienie zachwyciło nas wspaniałą grą aktorską, zwłaszcza głównej bohaterki, a także młodego panicza, który tak wiarygodnie odegrał chorego, przykutego do łóżka chłopca.
Urzekła nas piękna scenografia ogrodu, który zmieniał się z mrocznego, zapomnianego zakątka w piękny, tętniący życiem ogród, w którym kwitły piękne róże. Działo się to za sprawą Mary i Dicka, którzy tak bardzo kochali przyrodę. Podobały nam się efekty specjalne, a zwłaszcza padającego deszczu, odgłosy wiatru, burzy i śpiewu ptaków.
Spektakl bardzo się dzieciom podobał, dostarczył wiele niezapomnianych chwil i wzruszeń.
"Jak dobrze znasz Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy?"
Dnia 2.02.2015 r. uczniowie kl. IV-VI wzięli udział w szkolnym konkursie o Wiśnicko – Lipnickim Parku Krajobrazowym przygotowanym przez p. Andrzeja Guta. Do konkursu przystąpiło dwunastu uczniów, z których wyłoniono pięciu z najlepszą punktacją. Byli to:
-
Maź Dominika kl. VI
-
Put Weronika kl.VI
-
Bereta Ewelina kl. V
-
Krzywda Bartłomiej kl. V
-
Tota Justyna kl. V
To oni, w dniu 2 marca 2015 roku, reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie „Jak dobrze znasz Wiśnicko – Lipnicki Park Krajobrazowy?” w Zespole Szkół w Nowym Wiśniczu, który odbył się pod honorowym patronatem Nadleśnictwa Brzesko. W konkursie brało udział 29 uczniów ze szkół z Kobyla, Chronowa, Królówki, Muchówki, Starego Wiśnicza i Nowego Wiśnicza. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Mieczysław Moroniewicz - St. Specjalista SL ds. zagospodarowania lasu PGL LP nadleśnictwo Brzesko (przewodniczący komisji), Stanisława Tworzydło - nauczyciel ZS w Nowym Wiśniczu, oraz Marzena Cyrankiewicz – nauczyciel SP w Muchówce.
Po zakończeniu zmagań konkursowych, w czasie oczekiwania na wyniki, Starszy Specjalista Służb Leśnych - pan Mieczysław Moroniewicz przedstawił wiele ciekawych informacji na temat środowiska leśnego i jego ochrony. Następnie ogłoszono wyniki i wręczono dyplomy oraz nagrody ufundowane przez PGL LP Nadleśnictwo Brzesko.
Wyróżnienie wraz z nagrodą (pendrive 16 GB) otrzymała uczennica naszej szkoły Dominika Maź z klasy VI. Ponadto uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali upominkami: długopisy, słowniki, foldery, przewodniki, itp., ufundowane przez Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Brzesko.
Serdeczne podziękowania przekazano Służbie Leśnej PGLP Nadleśnictwo Brzesko, panu Nadleśniczemu Zdzisławowi Kamińskiemu oraz Starszemu Specjaliście Służb Leśnych ds. zagospodarowania lasu Mieczysławowi Moroniewiczowi za pomoc w realizacji inicjatywy promującej piękno i walory przyrodnicze naszej Małej Ojczyzny oraz wkład w edukację młodzieży.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom!-
Konkurs matematyczny PANGEA
Dnia 3 marca w naszej szkole po raz pierwszy odbył w międzynarodowy konkurs matematyczny „Pangea” . W konkursie uczestniczyło 25 zdolnych uczniów naszej szkoły.
Do etapu finałowego zakwalifikował się Mikołaj Klimek uczeń kl. I gimnazjum
Gratulujemy!
Odkrywamy średniowiecze
Uczniowie szkoły podstawowej Joanna Brzegowa i Radosław Kaczmarczyk podjęli wyzwanie rzucone przez średniowieczną warownie w Inwałdzie i przystąpili do II edycji interdyscyplinarnego konkursu „Odkrywamy Średniowiecze”.
Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy dokumentującej życie mieszkańców średniowiecznego zamku. By dobrze wczuć się w epokę uczniowie przebrani w stroje nawiązujące do średniowiecza udali się wraz z opiekunem Agnieszką Kaczmarczyk na wiśnicki zamek. Za zgodą pani kustosz buszowali w zamkowej kuchni, bo właśnie tym zagadnieniem postanowili się poważnie zająć. Po sporządzeniu „dokumentacji fotograficznej” młodzi historycy - odkrywcy udali się do biblioteki miejskiej i wypożyczyli niezbędne materiały do dalszej pracy. Po długich i żmudnych badaniach powstała pełna humoru praca z autorami w rolach głównych . Choć komisja konkursowa nie doceniła starań naszych uczniów z przyjemnością wspominamy o zeszłym zdarzeniu w tej kronice ku pamięci potomnych.
Ferie Zimowe
Ferie zimowe trwają od 15 lutego do 1 marca 2015 r.
Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy radosnego, bezpiecznego
i bogatego w ciekawe wydarzenia zimowego wypoczynku .
"Najlepsza drużyna, to moja rodzina"
Szkolny Konkurs Recytatorski
Dnia 13 lutego 2015 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Najlepsza drużyna, to moja rodzina” dla klas I-III edukacji wczesnoszkolnej i oddziału przedszkolnego. Konkurs zorganizowała p. Alfreda Borgula. W konkursie wzięło udział 33 uczestników wyłonionych w eliminacjach klasowych. Powołane jury w składzie: p. Marta Olszowy, p. Jolanta Hojnik i p. Dorota Stachoń przyznało następujące miejsca:
kategoria oddziału przedszkolnego
I miejsce - Mikołaj Rodzaj
II miejsce – Natalia Wilk
III miejsce – Bartłomiej Markowskikategoria klas pierwszych
I miejsce – Radosław Gut
II miejsce – Igor Burdak
III miejsce – Wiktoria Papieżkategoria klas drugich
I miejsce – Kacper Burdak
II miejsce – Małgorzata Bereta
III miejsce – Magdalena Cichoń, Wiktoria Surmakategoria klas trzecich
I miejsce – Olga Tabor
II miejsce – Gabriela Put
III miejsce – Amelia Kolarz
Laureaci I miejsc każdej kategorii wiekowej: Mikołaj Rodzaj, Radosław Gut, Kacper Burdak i Olga Tabor będą reprezentować naszą szkołę w etapie gminnym, który odbędzie się dnia 3 marca 2015 r. w Szkole Podstawowej w Nowym Wiśniczu.Gratulujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom przygotowującym dzieci do konkursu.