Po wakacyjnej przerwie w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu ruszyła realizacja projektu europejskiego „ Podróż do krainy wiedzy”. Uczniowie klas II i III gimnazjum spotykają się na zajęciach pozalekcyjnych w kilkuosobowych grupach, aby rozwijać swoje zdolności, utrwalać materiał z następujących przedmiotów: języka polskiego, matematyki, biologii oraz na zajęciach teatralnych.
Największą atrakcją miesiąca września była dwudniowa wycieczka do Ojcowskiego Parku Krajoznawczego, która odbyła się 26- 27 września. W chłodny jesienny poranek 48- osobowa grupa gimnazjalistów wraz z opiekunami i licencjonowanym przewodnikiem wyruszyła szlakiem „ Tajemniczych orlich gniazd”. Jadąc autokarem doliną Prądnika podziwialiśmy piękną, złotą polską jesień. O godzinie 10.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie najpiękniejszego polskiego renesansowego zamku w Pieskowej Skale. Przechodząc od komnaty do komnaty podziwialiśmy meble, porcelanę, zbroje, malowidła, biżuterię z różnych epok, przypominając sobie wiadomości ze sztuki, historii, i języka polskiego. Potem udaliśmy się pod symbol Ojcowskiego Parku – Maczugę Herkulesa tutaj zaczął rosić na nas jesienny deszcz. Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie multimedialnej Ekspozycji Przyrodniczej w Centrum Edukacyjno – Muzealnym OPN w Ojcowie. Nowoczesna ekspozycja była okazją do powtórki z geografii, biologii. Poznaliśmy florę i faunę oraz procesy geologiczne jakie zachodziły na terenach Ojcowskiego Parku miliony lat temu. Po zwiedzeniu muzeum w strugach deszczu, podeszliśmy pod ruiny zamku w Ojcowie, a stamtąd do Groty Łokietka, gdzie ze świecami w dłoniach wędrowaliśmy po wąskich korytarzach ciemnej jaskini. Przewodnik opowiedział nam legendę związaną z tym miejscem. Zmęczeni, nieco przemoczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się do Ośrodka Wypoczynkowego „Jura” , gdzie mieliśmy przygotowany ciepły posiłek i nocleg.
Na drugi dzień wyjazdu zaplanowana była wycieczka turystyczna Szlakiem Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Zwiedziliśmy ruiny w Mirowie , pięknie odnowiony zamek w Bobolicach, ruiny zamku w Ogrodzieńcu. Po spacerze wśród ruin i zamków zjedliśmy obiad i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wracaliśmy uśmiechnięci, rozśpiewani, pełni wrażeń, przekonani, że wycieczki szkolne to świetna lekcja mówiąca o przeszłości, kulturze, zwyczajach, przyrodzie naszej Ojczyzny. Piękne miejsca i cudowne chwile spędzone w grupie rówieśników uwieczniliśmy na licznych fotografiach, które będą nam przypominały te niezapomniane momenty ze szkolnych lat.