W dniu 19.09.2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowe klas 1-3 wraz z wychowawcami mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z policjantami z Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu. Panowie przypomnieli dzieciom zasady ruchu drogowego. Dzięki wykorzystaniu pomocy dydaktycznych w postaci "mini" sygnalizatora świetlnego" omówili zasady poruszania się po drogach, chodnikach. Przypomnieli także numery alarmowe.Uczniowie dowiedzieli się z jakich elementów składa się mundur policyjny oraz radiowóz, co spotkało się z dużym zaciekawieniem.Dzieci oddziału "zerówkowego" oraz uczniowie klas pierwszych otrzymali od szkoły kamizelki odblaskowe.Raz jeszcze dziękujemy Przedstawicielom Policji za przybycie i bardzo ciekawe, a przede wszystkim potrzebne, spotkanie.
Warsztaty przyrodnicze -„Owadzie Laboratorium’’ (mikroskopia i owady) w klasie 3a
W środę 18 września gościliśmy w klasie 3a panią Ewelinę Więckowską, która zaprosiła dzieci do udziału w warsztatach przyrodniczych ,,Owadzie laboratorium" z cyklu ,,Biologia z Zielonego Kapelusza".
Mieliśmy okazję poznać przyrządy do obserwacji przyrody, budowę mikroskopu i oczywiście oglądać eksponaty pod lupami oraz pod różnymi mikroskopami, jak mikroskop biologiczny i mikroskop stereoskopowy.
Dzieci poznały cykle rozwojowe owadów - przeobrażenie zupełne i niezupełne.
W rozwoju z przeobrażeniem niezupełnym larwa – po wielokrotnym linieniu – przekształca się w postać dorosłą (imago). W rozwoju z przeobrażeniem zupełnym występuje dodatkowo stadium poczwarki, w którą przekształca się larwa.
Po wspaniałym przekazie teorii uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę pisząc test, który wypadł im znakomicie.
Na warsztatach korzystając z bogatych preparatów biologicznych (chrząszcze, szarańczaki czy motyle) prowadziliśmy obserwacje mikroskopowe całych owadów oraz ich części ciała: głowy, nóg itp.
Na koniec zajęć warsztatowych poznaliśmy egzotycznych gości, czyli żywe owady: straszyka olbrzymiego, pasikonika wenezuelskiego, patyczaka rogatego, liśćca, straszyka australijskiego. Mogliśmy je brać do ręki, podawać sobie, obserwować ich zachowanie i uważać, żeby nie zrobić im krzywdy.
Z wielką życzliwością dziękujemy pani Ewelinie za cudowną możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą, za nieskończoną ilość wyjaśnień i odpowiedzi na pytania oraz niewyczerpaną cierpliwość i poświęcony czas. Mamy nadzieję, że nie są to nasze ostatnie warsztaty z cyklu „Biologia z Zielonego Kapelusza”.
Marzena Sumara
Realizacja programu „Odblaskowa Szkoła” na Zielonej Szkole
W ramach programu „Odblaskowa Szkoła” uczniowie klas 6A i 6B, podczas „Zielonej Szkoły” w Rytrze, aktywnie uczestniczyli w różnych działaniach edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem na drodze oraz ochroną środowiska. Jednym z głównych punktów wyjazdu była wycieczka rowerowa do Piwnicznej, która odbyła się pod opieką nauczycieli. Przed wyjazdem przypomniano uczniom najważniejsze zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym jak bezpiecznie poruszać się w grupie i jak korzystać z odblasków, aby być widocznym na drodze. Akcja ta miała na celu nie tylko integrację uczniów, ale przede wszystkim kształtowanie odpowiedzialnych zachowań w ruchu drogowym. Swoimi działaniami uczniowie promowali bezpieczeństwo w ruchu drogowym w regionie, dając dobry przykład innym uczestnikom ruchu.
W ramach wyjazdu uczniowie odbyli także pieszą wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej w Roztoce Ryterskiej. Tam mieli okazję poznać faunę Beskidu Sądeckiego, dowiedzieć się o gatunkach chronionych oraz oglądać spreparowane okazy zwierząt. Szczególną uwagę poświęcono zwierzętom, które mogą być niebezpieczne dla człowieka, ucząc uczniów odpowiedzialnego zachowania w kontakcie z przyrodą. Edukacja w tym zakresie miała na celu rozwijanie szacunku dla środowiska naturalnego oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Uczniowie dowiedzieli się również, jak racjonalnie wykorzystywać zasoby leśne, co jest istotnym elementem zrównoważonego rozwoju.
Takie wyjazdy, łączące edukację ekologiczną i bezpieczeństwo na drodze, są stałym elementem w programie nauczania naszej szkoły, mającym na celu wszechstronny rozwój uczniów oraz kształtowanie postaw odpowiedzialności społecznej i troski o środowisko.
WRZESIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ
Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas, Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Wrzesień to czas rocznic. 1 września 1939 roku armia Niemiec hitlerowskich napadła na nasz kraj, tak rozpoczęła się wojna, która w krótkim czasie ogarnęła cały świat.
W całej Polsce trwały zacięte walki. W wielu miejscach walczący wsławili się wyjątkową odwagą i determinacją. Westerplatte, Poczta Gdańska, Wizna – te i inne miejsca powinny nam się kojarzyć z aktem największego poświęcenia dla obrony kraju.
Kiedy wszyscy Polacy myśleli, że najgorsze już nastąpiło, kiedy mordowana i gnębiona ludność cywilna szukała schronienia przed nazistami na wschodzie, 17 września nadszedł kolejny cios – Armia Czerwona na rozkaz Stalina przekroczyła granice naszego kraju. Naród polski znalazł się w kleszczach wrogich mocarstw.
Mając na względzie, że spuścizna dziejowa współtworzy naszą tożsamość narodową, uczciliśmy pamięć tamtych dni i tamtych bohaterów.
17 września przedstawicie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami zaprosili p. dyrektor, grono pedagogiczne i społeczność szkolną na uroczysty apel poświęcony 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej i agresji sowieckiej na Polskę.
Zbiórka dla powodzian
W związku z kataklizmem powodziowym, który dotknął naszych Rodaków szkoła dołącza się do akcji pomocowej. Bardzo prosimy o wsparcie rzeczowe, które można dostarczać do szkoły od piątku 20.09.2024r. do poniedziałku 23.09.2024r. PAMIĘTAJMY- - DOBRO WRACA!
Z góry dziękujemy za wsparcie.
Dzień Kropki
16 września uczniowie klasy 2a i 2b obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to wyjątkowe święto kreatywności, odwagi i odkrywania własnych talentów. W tym dniu uczniowie przede wszystkim dobrze się bawią, prezentują swoje umiejętności i talenty. Wszyscy uczniowie wykonali prace plastyczne związane z kropkami, które chętnie prezentowali kolegom i koleżankom.
Po Dniu Kropki wiemy jedno: Każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wierzymy w nich, a oni wierzą w siebie.
Dzień Kropki w oddziałach przedszkolnych 0 „A” i 0 „B”
W dniu 13.09.2024 r. w oddziałach przedszkolnych 0 „ A” i 0 „B” obchodziliśmy Dzień Kropki. Dzień Kropki to międzynarodowe święto kreatywności, odwagi i odkrywania talentów. W oddziałach przedszkolnych ma ono szczególne znaczenie, ponieważ pomaga dzieciom odkrywać swoje możliwości, wyrażać siebie oraz wzmacniać pewność siebie.
Podczas tego dnia organizowane są różnorodne zabawy i aktywności plastyczne związane z motywem kropek. Celem jest pokazanie, że każdy ma w sobie ukryte talenty i warto je rozwijać, niezależnie od wieku.
Nauczyciele często opowiadają historię z książki "The Dot" autorstwa Petera H. Reynoldsa, która inspiruje dzieci do próbowania nowych rzeczy, niezależnie od początkowych trudności. Główna bohaterka, Vashti, zaczyna swoją przygodę z malowaniem od postawienia jednej kropki, co prowadzi ją do odkrycia swoich artystycznych zdolności.
Dzień Kropki w oddziałach przedszkolnych sprzyja również integracji grupy, rozwijaniu wyobraźni i motywuje najmłodszych do podejmowania wyzwań w atmosferze zabawy i akceptacji.
Natalia Zawadzka
Ewa Gruca - Drożdż
Ognisko na dobry początek…
Uczniowie klas VIIa, VIIb, Va wraz z wychowawcami 12 września „łapali” ostatni promienie gorącego letniego słońca na ognisku integracyjnym u pana Krystiana. Po porannym spacerze w stronę Kobyla uczniowie spędzili czwartkowe przedpołudnie na zabawach i grach ruchowych na świeżym powietrzu. Baza sportowa i rekreacyjna była tak duża, że Ci którzy chcieli biegać i grać mogli to robić bez ograniczeń, Ci którzy chcieli w kameralnych grupach na kocykach rozkoszować się pięknym słońcem na tle jesiennych krajobrazów, grać w „planszówki” i integrować się podczas rozmów z rówieśnikami mieli ku temu doskonałe warunki.
W tym czasie opiekunowie zajęci byli grillowaniem i przygotowywaniem posiłku. Pyszna kiełbaska, ziemniaczki z ogniska świetnie smakowały po godzinach zabawy i ruchu.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji ogniska, a szczególne podziękowania kierujemy w stronę gospodarza posesji za gościnę.Beata Mucha, Urszula Put, Magdalena Grabiarz
ZEBRANIA Z RODZICAMI W DNIU 17 WRZEŚNIA 2024 r.
GODZINA 17:00 – 18:00
KLASA IA – P. MONIKA PAŁKA - SALA NR 03 (PARTER)KLASA IB – P. RENATA TWORZYDŁO - SALA NR 12 (PARTER)
KLASA IIA – P. ANGELIKA BUKOWIEC – SALA NR 10 (PARTER)
KLASA IIB – P. ANETA MROCZEK – SALA NR 13 (PARTER)
KLASA IIIA – P. MARZENA SUMARA – SALA NR 7 (PIĘTRO)
KLASA IIIB – P. ALFREDA BORGULA – SALA NR 04 (PARTER)
KLASA IV A – P. MARTA KĘPA- SALA 1
KLASA IV B – P. PAULINA RĘBILAS – SALA 24
GODZINA 18:00 – 19:00
KLASA VA – P. KRYSTIAN STEC – SALA NR 12
KLASA VB – P. EWELINA WOJEWODA – SALA INFORMATYCZNA
KLASA VI A – P. AGNIESZKA KACZMARCZYK - SALA NR 13
KLASA VI B – P. JOLANTA HOJNIK - SALA NR 7
KLASA VII A – P. BEATA MUCHA – SALA NR 01KLASA VII B – P. URSZULA PUT – SALA NR 2
KLASA VIII A – P. MARTA SMĘDA - SALA NR 4
KLASA VIII B – P. JOANNA GRABOWSKA - SALA NR 3
GODZINA 19:00
ZEBRANIE RAD ODDZIAŁOWYCH
SALA NR 13
Zielona Szkoła
W dniu 2 września 2024r. klasy 6a i 6b wraz z wychowawczyniami Panią Jolantą Hojnik i Agnieszką Kaczmarczyk rozpoczęły nowy rok szkolny nietypowo bo od wycieczki edukacyjnej czyli „zielonej szkoły” w Rytrze.W ciągu pięciu dni pobytu w tym urokliwym miejscu uczniowie mieli możliwość poznania wielu pięknych zakątków Pogórza Sądeckiego, posłuchania legend, zapoznania się z fauną i florą okolic. Zobaczyli i poznali zasady działania elektrowni wiatrowej oraz dowiedzieli się, że Poprad to najcieplejsza rzeka górska w Polsce. Nie zabrakło również rozgrywek piłkarskich, wycieczek rowerowych i zabaw nad rzeką.W drugim dniu pobytu w Rytrze uczniowie spróbowali swoich sił w parku linowym, a dzień trzeci „zielonej szkoły”spędzili w Muszynie Zdroju gdzie spacerowali m.in. po parku sensorycznym. Na koniec udali się do zamku gdzie usłyszeli od przewodnika wiele ciekawych historii związanych z kupcami, zamkami obronnymi, mytem, pannami studziennymi, wodniczkami , zbójnikami i królami. W kolejnym dniu czekała na nich niespodzianka w postaci wycieczki do leśniczówki. Tam poznali odpowiedzi na ciekawe pytania takie jak: czy ktoś wie czym się różni sarna od jelenia? Albo czy wiecie, że dzięcioł pracuje w deweloperce? Jak nawołuje głodny koziołek lub komu podrzuca jaja kukułka?
Nasi uczniowie każdego dnia pracowali z tabletami robiąc zdjęcia i gromadząc informacje do pamiętnika cyfrowego, który oceniony został na koniec pobytuprzez profesjonalne jury. W pierwszy wieczór wykonali prace plastyczne, które ozdobiły drzwi pokojów i były wizytówką ich mieszkańców. Innym razem uczestniczyli w zajęciach z psychologiem, to znów na spotkaniu z Góralem zapoznali się z folklorem Górali Czarnych a niektórzy złożyli ślubowanie na Górala.
Pobyt w Rytrze o była niezapomniana przygoda !
Wycieczka klas ósmych do Oświęcimia
- 20
W dniu 10.09.2024 r. klasy ósme uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz do Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Wyjazd miał na celu pogłębienie wiedzy historycznej uczniów oraz refleksję nad wydarzeniami związanymi z II wojną światową i postacią Papieża Polaka.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, które upamiętnia ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Uczniowie mieli okazję zwiedzić teren obozu, zobaczyć oryginalne baraki, miejsca egzekucji oraz przedmioty należące do więźniów. Przewodnik przybliżył im tragiczną historię tego miejsca, wyjaśniając mechanizmy terroru i eksterminacji stosowane przez nazistów.
Zwiedzanie muzeum było dla wielu uczniów trudnym, ale bardzo ważnym przeżyciem. Zrozumienie ogromu tragedii, jaka miała miejsce w Auschwitz, pozwala lepiej uświadomić sobie skalę zła, jakie miało miejsce w czasie wojny, i jak istotne jest zachowanie pamięci o tych wydarzeniach.
Po zwiedzeniu Auschwitz-Birkenau, grupa udała się do Wadowic, rodzinnego miasta Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. W Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II uczniowie mogli zobaczyć wystawę poświęconą życiu i pontyfikatowi jednego z najważniejszych Polaków XX wieku. Wśród eksponatów znalazły się liczne pamiątki z dzieciństwa Karola Wojtyły, a także przedmioty związane z jego późniejszą działalnością jako biskupa i papieża.
Wycieczka była dla uczniów ważnym doświadczeniem, które dostarczyło wielu emocji i tematów do przemyśleń. Wizyta w Auschwitz-Birkenau była szczególnie poruszająca i skłoniła do refleksji nad zagadnieniami związanymi z wojną, ludzką godnością i pamięcią o ofiarach Holokaustu. Z kolei Muzeum Jana Pawła II ukazało piękną i inspirującą postać, która wniosła wiele pozytywnej energii do współczesnego świata.
Kierownik wycieczki: Joanna Grabowska
SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW 3!
Od 02 września rozpoczynamy w naszej szkole akcję SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW 3! Gorąco zapraszamy do zbierania Talenciaków.
Zasady są proste: za zakupy w sklepach Lidl, Klienci otrzymują Talenciaki, które będą mogli przekazać szkole. Im więcej Talenciaków, tym więcej atrakcyjnych nagród będziemy mogli wybrać!
Koordynator akcji Magdalena Grabiasz
Harmonogram dowozu uczniów do Szkoły Podstawowej w Starym Wiśniczu w roku szkolnym 2024/2025
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Ogłoszenie! Rodzice dzieci oddziału przedszkolnego!
Pożegnanie uczniów klas VIII
Drodzy Uczniowie!
Nie tak dawno poznawaliśmy się. Od tej chwili minęło 5 lat, to dużo i mało zarazem. Zmieniliście się, z dnia na dzień staliście się młodzieżą, inaczej patrzycie na świat, co innego cenicie, uważacie za najważniejsze. Ostatni rok w szkole zdaje się tylko chwilą.
Uczyliście się “patrzeć sercem, bo najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Waszym udziałem stały się dobre i te mniej przyjemne wydarzenia. W pamięci niech pozostaną jedynie miłe, te, które po latach wspomina się z uśmiechem, a może i łzą. Już za kilkanaście minut i to nasze ostatnie spotkanie przejdzie do historii. Wy sami wybierzecie, dokąd pójść. Przyjrzyjcie się uważnie drogom. O niektórych powiecie, że są trudne, niebezpieczne, wyboiste. Inne będą zachęcały, kusiły, mówiły: wybierz mnie. Wybór należy do Was.
Życzymy Wam, byście stali się uczniami wybranych przez siebie szkół, a one okazały się spełnieniem Waszych oczekiwań, marzeń, pragnień. Niech przyjaźnie zawarte jeszcze tu wytrzymają próbę czasu i okażą się godne miana przyjaźni. Na swej drodze szkolnej edukacji, nie zawsze przecież usłanej różami, często ciernistej, spotykajcie tylko wymagających, ale wyrozumiałych nauczycieli, serdecznych i Wam życzliwych. A zbliżające się wakacje niech będą tym zasłużonym odpoczynkiem, podróżą do miejsc, gdzie, być może, przeżyjecie fascynujące przygody, spotkacie ciekawych ludzi.
Mamy nadzieję, że przy tym nie zapomnicie, “jakże uroczą istotą jest człowiek, kiedy jest człowiekiem.”
Wychowawczynie
Paulina Rębilas
Marta Kępa
Działania klas pierwszych w roku szkolnym 2023/2024
W roku szkolnym 2023/2024 klasy pierwsze wzięły udział w trzech projektach:
- ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka” – w ramach tego projektu zostały przeprowadzone zajęcia z tematyki bezpieczeństwa w szkole, w domu, na drodze, w Internecie i w relacjach z rówieśnikami. Na zakończenie uczniowie rozwiązali test wiedzy z zakresu bezpieczeństwa. Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze i wykazali się ogromną wiedzą w tym temacie.
- ,,Lekturki spod chmurki” – w ramach tego projektu uczniowie podejmowali działania, które miały na celu rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej. Tegoroczna edycja pod kryptonimem ,,Na tropach dobroczynności” miała również za zadanie pielęgnować w dzieciach dobroczynność względem ludzi, zwierząt, a także roślin.
- ,,Zdrowo jem, więcej wiem” – projekt pod patronatem honorowym Pierwszej Damy, Agaty Kornahauser-Duda. Nasi uczniowie wzięli udział zarówno w etapie jesienno-zimowym, jak i wiosennym. Głównym celem tego projektu było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych i uświadomienie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Musimy się pochwalić, że po podsumowaniu obu etapów klasa 1a zajęła 21. miejsce, a klasa 1b – 33. miejsce w kraju wśród 590 drużyn!
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
Szkolny Piknik Rodziny 2024
16 czerwca 2024 w Szkole Podstawowej w Starym Wiśniczu odbył się kolejny Piknik Rodzinny. Na przekór złej pogodzie szkoła już o godzinie piętnastej zapełniła się rodzicami, dziećmi i zaproszonymi gośćmi. Swoją obecnością zaszczycili nas: pani Burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzata Więckowska, Radna Powiatowa pani Bernadetta Błoniarz, Radny Powiatowy pan Krzysztof Kołodziejczyk, radny Nowego Wiśnicza Henryk Adamczyk, radny Starego Wiśnicza Jakub Morawski, radny Starego Wiśnicza Szczepan Sułek, radny Wiśnicza Małego Robert Twardosz, sołtys Starego Wiśnicza Sławomir Błoniarz, prezes OSP w Starym Wiśniczu Adam Błoniarz, prezes OSP w Wiśniczu Małym Piotr Put. Dla wszystkich przygotowano wiele atrakcji artystyczny i kulinarnych. Spotkanie rozpoczął piękny polonez w wykonaniu młodzieży przygotowanej przez panią Jolantę Hojnik oraz panie Paulinę Rębilas i Martę Kępę. Następnie na scenie pojawiali się najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Dzieci z oddziałów przedszkolnych w barwnej inscenizacji pt. „Kukułka” przedstawiły historię, której przesłaniem było to, jak wielkim szczęściem jest posiadanie dzieci, które uszczęśliwiają rodziców dając im wiele powodów do dumy. Reżyserkami przedstawienia były pani Ewa Gruca – Drożdż i Natalia Zawadzka.
Uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem pań Andżeliki Bukowiec , Anety Mroczek i Magdaleny Rak w programie artystycznym słowem, piosenką i tańcem opowiedziały historię mamy i taty. Na zakończenie występu dzieci zaśpiewały dla swoich rodziców gromkie Sto lat i rozdały przygotowane prezenty.
Jako kolejni przed publicznością zaprezentowali się uczniowie klas II a i II b. W programie pt. „ Ja kocham mamę i tatę nie tylko od święta” dzieci zarecytowały wiersze o mamie i tacie, zaśpiewały piosenki, zatańczyły wprowadzając widzów w radosny nastrój. Nad całością występu czuwały wychowawczynie panie Alfreda Borgula i Marzena Sumara. „Bo świat to my” taki tytuł miał występ dzieci z klas trzecich przygotowany przez panie Renatę Tworzydło i Katarzynę Wójcik. Mali artyści w kolorowych strojach wykonali układy choreograficzne do znanych przebojów.
Widzów zachwycił również występ dziewczęcej grupy tanecznej „Dobre serduszka”, która pod kierunkiem pani instruktor Moniki Ćwik przygotowała i zaprezentowała układy taneczne z kolorowymi szarfami. Kolejną atrakcją Pikniku był konkurs „Mam talent”, którego inicjatorem był pan Krystian Stec. Swoje uzdolnienia i umiejętności wokalne, sportowe, akrobatyczne i taneczne zaprezentowali uczniowie różnych klas. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i słodki upominek. Nagrody ufundowane zostały przez Klub Piłkarski Dream Team i Samorząd Uczniowski.
Jako ostatni na scenie wystąpił szkolny chór „Love music” laureat Srebrnego Pasma podczas Wojewódzkiego Konkursu Chórów w ramach programu „ Śpiewająca Polska”, który zaprezentował krótki koncert po batutą pani Katarzyny Adamczyk.Poza sceną dla gości przygotowano liczne atrakcje w klasopracowniach, w których można było miło spędzić czas. Każdy mógł namalować swoje marzenia uczestnicząc w warsztatach artystycznych – malowanie na streczu - przygotowanych przez panie Magdalenę Rak i Magdalenę Grabiasz. Zainteresowani nowoczesnymi technologiami i drukiem 3D byli miłe widziani w pracowni nr 7, gdzie mogli poznać tajniki programowania, wydrukować swój projekt na drukarce 3D pod okiem pań Eweliny Wojewody, Ewy Mączki, Joanny Grabowskiej oraz uczniów. Każdy kto chciał zanurkować w podwodnym świecie lub odbyć lot na Marsa mógł tego dokonać przenosząc się do wirtualnej rzeczywistości przy pomocy Gogle VR z pomocą pań Jolanty Burdak i Katarzyny Laberschek. Można było również wykonać pamiątkowe, rodzinne zdjęcie w fotobudce.
Kolorowy świat Akademii Pana Kleksa przygotowany przez panie Paulinę Rębilas, Martę Kępę, Beatę Muchę oferował chwilę wytchnienia i zatrzymania się w świecie bajki. Pod okiem opiekunek i bajkowych postaci, każdy mógł wykonać zadania związane z lekturą a w nagrodę otrzymać kolorowe piegi od samego Pana Kleksa.
Na przekór deszczowej aurze można było zanurzyć się w barwny świat i wspólnie z absolwentkami i uczennicami klas szóstych wykonać artystyczny makijaż i zrobić kolorowy tatuaż. W tym dniu rozstrzygnięty został również konkurs „Muzyka pędzlem malowana” zorganizowany w ramach innowacji pedagogicznej pod hasłem „Śpiewajmy, grajmy i tańczmy razem”, której autorką była pani Magdalena Sobczak. Uczestnicy z rąk pani Burmistrz Małgorzaty Więckowskiej i pani dyrektor Anny Waśko otrzymali nagrody. Prace konkursowe można było podziwiać na wystawie.
Dla miłośników literatury przygotowano ciekawą ofertę – kiermasz książek, na którym można było zakupić egzemplarze z drugiej ręki i tym samym dać im kolejne życie. Nad stoiskiem czuwały uczennice z klasy piątej pod opieką pani Agnieszki Kaczmarczyk. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji ofiarując i kupując książki.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska edukacyjno – prewencyjne przygotowane przez druhów OSP w Starym Wiśniczu, OSP w Wiśniczu Małym oraz pracowników Służby Więziennej i Policji. Młodzieżowa drużyna strażacka przygotowała pokaz akcji ratowniczej. Można było zajrzeć do strażackiego wozu, poznać tajnik jego działania i przymierzyć strażackie hełmy. Każdy kto chciał się poczuć jak pracownik służby więziennej mógł przyjrzeć się wyposażeniu funkcjonariuszy a nawet przymierzyć niektóre jego elementy.
Rada Rodziców przy pomocy pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Starym Wiśniczu i Koła Gospodyń w Wiśniczu Małym przygotowały stoiska kulinarne. W piknikowym menu znalazły się kiełbaski z grila, strogonow, grochówka, bigos, zakręcony ziemniak, popcorn, pyszne ciasta oraz lody i orzeźwiająca lemoniada. Wszystkie dania i przekąski cieszyły się ogromnym zainteresowaniem a goście chętnie po nie sięgali.Serdecznie podziękowania składamy na ręce pań Marii Kokoszki i Agnieszki Piech oraz całej Rady Rodziców, która z wielkim oddaniem zaangażowała się w organizację pikniku. Dzięki ich inicjatywie i wielotygodniowym przygotowaniom udało się zrealizować to przedsięwzięcie.
Dziękujemy wszystkim rodzicom pracującym na stoiskach, przygotowującym pyszne ciasta, desery i inne smakołyki, którzy chcieli w tym dniu czynnie uczestniczyć w naszym pikniku. Dziękujemy również paniom z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starego Wiśnicza i Wiśnicza Małego za wyśmienite potrawy. Bez Państwa pracy i pomocy nie udałoby się stworzyć tak przyjemnej, rodzinnej atmosfery.
Dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Nowym Wiśniczu za wypożyczenie namiotów, pani Bernadetcie Błoniarz za perfekcyjne prowadzenie całego wydarzenia.
Wyrazy wdzięczności kierujemy do Policji i Służby Więziennej za dbanie o bezpieczeństwo uczestników pikniku oraz do druhów OSP w Starym Wiśniczu i Wiśniczu Małym za wypożyczenie ławek i stolików.
Wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi, uczniom i tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji naszego przedsięwzięcia i wzięli w nim udział serdecznie dziękujemy.Anna Waśko
Marta Stadnicka
13
Posadzenie pamiątkowych krzewów przez ósmoklasistów
Tradycją naszej szkoły jest sadzenie pamiątkowych krzewów i drzewek przez uczniów klas ósmych kończących naukę w naszej placówce. Również w tym roku podtrzymaliśmy tę tradycję i przedstawiciele klasy 8a oraz 8b posadzili na pamiątkę hortensje. Absolwenci zawsze będą mogli nas odwiedzać i podziwiać swój krzew, którego piękno sprawia, że nie można przejść obok niego obojętnie. Cieszymy się, że dzięki nim otoczenie naszej szkoły staje się coraz piękniejsze.
Wycieczka klas szóstych do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, Janowca i Czarnolasu
Uczniowie klas szóstych wraz z wychowawczyniami wzięli udział w dwudniowej wycieczce w malownicze miejsca. Celem tegorocznej wycieczki na zakończenie klasy szóstej był Kazimierz Dolny, Janowiec i Czarnolas.
12 czerwca w południe rozpoczęliśmy realizację naszego planu spacerem po wąwozie lessowym. „Korzeniowy Dół” wywarł na nas duże wrażenie. Później ruszyliśmy z przewodnikiem lokalnym zwiedzać miasteczko. Wędrowaliśmy wśród renesansowych kamieniczek, zaglądnęliśmy do kościoła farnego. Po dotarciu na Rynek poznaliśmy kazimierskie legendy. Na Małym Rynku obok Synagogi wsłuchiwaliśmy się w opowieści przewodnika. Na Górze Trzech Krzyży rozkoszowaliśmy się widokiem na miasteczko i dolinę Wisły. Odwiedziliśmy również ruiny zamku, weszliśmy na basztę, aby znów podziwiać okolicę. Na zakończenie pierwszego dnia uczestniczyliśmy w warsztatach wyplatania kogutów w Muzeum Koguta w Kazimierzu Dolnym.
Po noclegu w Willi na krańcu Kazimierza drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od przeprawy promowej na drugi brzeg Wisły i zwiedzania w Janowcu późnogotycko - renesansowego zamku. Później nasze kroki skierowaliśmy do dworku szlacheckiego i skansenu, gdzie mogliśmy dowiedzieć się, jak w minionych wiekach żyli mieszkańcy tych okolic. Ostatnim punktem dwudniowej wycieczki była wizyta w Muzeum biograficznym poświęconym Janowi Kochanowskiemu w Czarnolesie. Tutaj wsłuchując się w opowieści przewodnika ugruntowaliśmy swoją wiedzę o ojcu literatury polskiej.
Pełni wrażeń i nowej wiedzy o literaturze, architekturze, zabytkach, zwyczajach przodków zadowoleni z faktu, że zwiedziliśmy kolejne miasto na mapie Polski szczęśliwie wróciliśmy do Starego Wiśnicza.
Wychowawcy i opiekunowie: Beata Mucha, Urszula Put, Magdalena Grabiarz
1
Piknik Naukowy „A to ciekawe!”
W dniu 10 czerwca 2024 r. w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku miał miejsce Piknik Naukowy „A to ciekawe!”. To już trzecia edycja wydarzenia, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Pani Jolanta Sulma – doradca metodyczny PCE w Brzesku.
W organizację pikniku włączyli się wszyscy doradcy metodyczni. Piknik odbył się pod patronatem Starosty Brzeskiego pana Andrzeja Potępy, który był jego gościem. Wydarzenie otworzył Wicestarosta powiatu brzeskiego pan Maciej Podobiński oraz pani Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego pani Janina Motak. W tym roku motywem przewodnim była woda. Wydarzenie prowadzone jest w myśl formuły uczniowie dla uczniów. Dzięki temu uczestnicy mogli brać udział w doświadczeniach przygotowanych przez kolegów i koleżanki z 18 szkół województwa małopolskiego.
Uczniowie mieli okazję między innymi obserwować pod mikroskopem mikroorganizmy, zobaczyć jak przy użyciu szklanki, wody, barwnika oraz chusteczek można stworzyć nowe kolory. Dużym zainteresowaniem cieszył się eksperyment z wybuchającym wulkanem. Zaciekawienie wzbudziło doświadczenie z lodem i solą. Zwiedzający mogli dowiedzieć się, jak przebiega proces roztapiania lodu przy użyciu soli. Wystawcy dla swoich kolegów przegotowali także model turbiny wodnej, modele maszyn hydraulicznych, pokazali, jak stworzyć wir wodny oraz zobrazowali na czym polega siła Coriolisa.
Na pikniku zagościła również Pani Beata Maciaś – doradca ds. klimatu i środowiska ze Starostwa Powiatowego w Bochni.
Koło Wirtualne Laboratorium w składzie uczniów klas szóstych - działające pod kierunkiem pani wicedyrektor Marty Stadnickiej w Szkole Podstawowej w Starym Wiśniczu przygotowało prezentację dotyczącą „Podwodnego świata”, dzięki goglom VR uczestnicy Pikniku mogli spotkać rekiny, delfiny, meduzy, żółwie i wiele innych morskich stworzeń.
Młodzież z radością i ekscytacją oglądała podwodny świat w wirtualnej rzeczywistości. Zobaczyła jak wygląda praca płetwonurka, jak karmi się rekiny i foki pod wodą, poznali nowe gatunki ryb, mogli wyszukiwać zwierzęta morskie ukryte w rafie koralowej (np. płaszczkę, żółwia, kolorowe rybki). Uczestnicy Pikniku bardzo chętnie dzielili się między sobą wrażeniami i wiedzą.
Każdy uczeń mógł podchodzić do stanowisk zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i rozwijać swoje pasje, aby wzbogacać swoje wiadomości i umiejętności, ciekawe hobby, które z pewnością dodadzą barw szkolnemu życiu. Było bardzo ciekawie i inspirująco.
To jednak nie wszystko, ponieważ na Pikniku towarzyszyła wyjątkowa atrakcja: specjalna wystawa okazów z kolekcji Andrzeja Bezkorowajnego zatytułowana „Minerały i skamieniałości Polski”. Zobaczyliśmy na niej specjalnie wyselekcjonowane pod względem wartości i różnorodności eksponaty znajdowane w Polsce od 1981 roku. W gablotach wraz z opisami pokazane były polskie minerały rudne, kwarce i chalcedony, minerały z pegmatytów, skamieniałości jury, kredy, trzeciorzędu i czwartorzędu.– To prawdziwe perełki, które pochodzą często z zatopionych i niedostępnych kopalni siarki w Machowie, soli w Inowrocławiu czy barytu w Stanisławowie, a także z mało znanych stanowisk jak np. Baligrodu w Bieszczadach, gdzie napotkano diamenty marmaroskie i realgary.
Obecnie te wyjątkowe okazy można podziwiać jedynie w wybranych zbiorach muzealnych w Polsce i na świecie oraz w zbiorach autora wystawy, dzięki któremu zostały one ocalone od zapomnienia. Kluczem przy tworzeniu tej kolekcji była nie tylko estetyka zbiorów, ale również ich wartość dydaktyczna, historia związana z okazem, miejsce znalezienia, i rzadkość wystąpień.
Piknik cieszył się bardzo dużym powodzeniem i zainteresowaniem. Wzięło w nim udział około 600 osób. Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem. Dziękujemy za zaproszenie!
Wychowawczynie
Marzena Sumara
Katarzyna Wójcik
Renata Tworzydło
9
Innowacja pedagogiczna pt. „Śpiewajmy, grajmy i tańczmy razem”.
W roku szkolnym 2023/2024 w trakcie trwania II okresu prowadzona była innowacja pedagogiczna pt. „Śpiewajmy, grajmy i tańczmy razem”, skierowana dla dzieci oddziału „0”. Program realizowany był podczas zajęć. Głównym założeniem innowacji było rozwijanie poczucia rytmu, czerpanie przyjemności i satysfakcji ze wspólnego muzykowania. W ramach innowacji dzieci zaprezentowały się podczas VII Gminnego Przeglądu Piosenki Dziecięcej w Nowym Wiśniczu pt. „Śpiewajmy zdrowo, tanecznie, sportowo”. Zorganizowany został także konkurs plastyczny nawiązujący do tematyki innowacji – „Muzyka pędzlem malowana”, którego rozstrzygnięcie nastąpi już w niedzielę, 16.06.2024 r. podczas Pikniku Rodzinnego w Starym Wiśniczu, gdzie można będzie także podziwiać wszystkie prace. W trakcie trwania projektu zostały skomponowane autorskie piosenki z repertuaru dziecięcego zarejestrowane i wydane w formie płyty CD. Dzieci miały możliwość zapoznania się z procesem powstawania płyty oraz wziąć czynny udział w procesie twórczym. Wykonane przez uczniów utwory dostępne są na stronie szkoły w serwisie Youtube pod poniższymi adresami:
Twórczość muzyczna mająca na celu aktywizowanie ogólnej, w tym muzycznej wyobraźni dzieci daje uczniom sposobność muzycznego wypowiadania się, którego celem jest uruchomienie, stymulowanie i kształcenie postawy otwartej, zdolnej do twórczego działania za pomocą środków muzycznych. Zachęcanie do samodzielnej ekspresji twórczej wyrabia w nich odwagę i pomysłowość, jest źródłem radości, rozbudza kreatywność i wyobraźnię.
Poniżej przedstawiamy relacje z procesu nagrywania piosenek. Innowację pedagogiczną prowadziła Pani Magdalena Sobczak. Dziękujemy Artystom za pełen zaangażowania udział w projekcie, wychowawcom oddziału „0” za pomoc w realizacji działań, Rodzicom dzieci za wsparcie podczas realizacji projektu oraz przygotowywania dzieci do nagrań płyty. Podziękowania dla Przedszkola w Nowym Wiśniczu za współpracę w ramach prowadzonej innowacji. Zachęcamy do wysłuchania piosenek będących efektem pracy dzieci. Miłego odbioru!
Wycieczka na warsztaty ,,Majsterkowo'' w Castoramie
Dnia 12 czerwca uczniowie klasy II a pod opieką p. Marzeny Sumary i p. Marty Smędy uczestniczyli w warsztatach „Majsterkowo” organizowanych przez pracowników sklepu Castoramy w Krakowie na ul. Zakopiańskiej.
Głównym celem warsztatów było rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzania wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej.
Z pomocą wykwalifikowanych pracowników Castoramy dzieci wykonały skarbonki z drewna. Po przybiciu gwoździ i połączeniu drewnianych elementów, uczniowie przystąpili do dekorowania swoich skarbonek. Wszyscy swoje prace wykonali bardzo starannie i ozdobili naklejkami według własnego pomysłu, a po zakończonej pracy uczniowie pięknie zatańczyli i zaśpiewali dla pracowników Castoramy.
Na zakończenie, w nagrodę za zaangażowanie i solidną pracę oraz za piękny występ każde dziecko otrzymało od marketu Castorama drobne upominki, a własnoręcznie wykonane skarbonki mogły zabrać do domu.
Drugim punktem w programie wycieczki było zwiedzanie tablic upamiętniających robotniczą pracę Karola Wojtyły w Krakowskich Zakładach Sodowych Solvay. Głównym przesłaniem wystawy jest ukazanie dziejów i warunków pracy w dawnej fabryce Solvay, z którą w czasie II wojny światowej – los związał Karola Wojtyłę. Na terenie byłego Zakładu i w jego otoczeniu powstało Centrum Handlowe „Zakopianka”, a także liczne miejsca upamiętniające robotniczą pracę przyszłego Papieża w Solvayu, min. Centrum Jana Pawła II.
W dalszej części pobytu uczniowie miło spędzili czas w Carrefourze, gdzie każdy mógł sobie coś dobrego zamówić i zintegrować się z grupą w oczekiwaniu na seans filmowy.
W kinie Cinema City dzieci obejrzały uroczy film familijny ,,Garfield’’, przy którym dobrze się bawiły.
Wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych przeżyć, wrażeń i pozytywnych emocji. Okazała się zarówno niezwykłą zabawą, jak i bardzo interesującą lekcją.
Gorąco dziękujemy firmie Castorama za ciekawą ofertę zajęć dla dzieci, a Panu Januszowi Rospond za zorganizowanie spotkania i zaproszenie nas na warsztaty oraz za poświęcony czas i towarzyszenie nam podczas wycieczki.
Marzena Sumara
9
Wycieczka do Zatoru
Dnia 5 czerwca 2024r. uczniowie klas drugich pod opieką p.Alfredy Borguli, p.Marzeny Sumary i p.Eweliny Wojewody uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Zatorlandu- Parku Rozrywki. Zator przywitał nas przepiękną pogodą. Tu czekało na nas mnóstwo atrakcji i zabawy.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Parku Mitologii, który w dużej części ulokowany jest na wodzie. Tam podczas rejsu niewielkim tramwajem wodnym słuchaliśmy opowieści o mitycznych postaciach. Mogliśmy podziwiać figury greckich bogów, herosów i mityczne stworzenia. Z przyjemnością oglądaliśmy tańczące fontanny. Zobaczyć tam można było konia trojańskiego.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Park Owadów, w którym zobaczyliśmy gigantyczne okazy stworzeń, na które patrząc, mogliśmy dostrzec szczegóły budowy niewidzialne w warunkach naturalnych. Znajdowało się tam kilkanaście ogromnych figur, m.in. konika polnego, biedronki, mrówki, larwy motyla. Dodatkową atrakcją parku były ogromne ekspozycje prawdziwych okazów insektów pochodzących z różnych zakątków naszego globu.
Następnie zwiedzaliśmy Park Ruchomych Dinozaurów z przewodnikiem, gdzie dzieci podziwiały naturalnej wielkości prehistoryczne zwierzęta, a było ich ponad sto.Pośród drzew spostrzec można było ożywione modele prehistorycznych gadów, zarówno tych mniejszych, jak i gigantycznych okazów, które niegdyś siały postrach na Ziemi. Większość eksponatów poruszała się i wydawała dźwięki, dlatego przechadzka po ścieżce edukacyjnej sprawiła, że poczuliśmy się tak, jakbyśmy przenieśli się w przeszłość. Dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat tych zwierząt. Następnie dotarliśmy do Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, gdzie oprócz szkieletów dinozaurów, zobaczyliśmy niezwykłe okazy skał magmowych, osadowych i metamorficznych.
Jedną z ważniejszych atrakcji tej wycieczki stanowił seans w kinie 5 D, gdzie z zapartym tchem dzieci oglądały jak przed milionami lat powstawała nasza planeta, zamieszkiwana przez olbrzymie dinozaury.
Podczas pobytu w Zatorlandzie korzystaliśmy z licznych, niesamowitych atrakcji Lunaparku: „Domu szalonego Naukowca” karuzeli „Słoniki”, „Rekin”, ‘Clown”, karuzeli wiedeńskiej i łańcuchowej, basenu z łódkami, gokart i wielu, wielu innych. Miłośnicy mocniejszych wrażeń korzystali z przejażdżki „Dinocoasterem” oraz wieży „Drop`N Twist”. Były też dmuchane zjeżdżalnie, basen z kulkami i plac zabaw. Dzieci korzystały też z Miasteczka Ruchu Drogowego. W Lunaparku zabawy nie było końca. Dzieci korzystały z tych atrakcji wielokrotnie. Po tak wyczerpującym dniu pełnym wrażeń i emocji szczęśliwi wróciliśmy do domu. Dzieci oprócz pamiątek zabrały do domu mnóstwo wspomnień.
14
Wycieczka do Inwałdu
We wtorek 4 VI uczniowie klas 5a i 5 b wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę autokarową do Inwałdu. Celem wycieczki było zwiedzanie Warowni oraz Parku Miniatur i zabawy na jego terenie. „Park Miniatur” to znakomite miejsce, w którym w krótkim czasie uczniowie odbyli podróż do najpiękniejszych zabytków architektury rozmieszczonych po najodleglejszych zakątkach świata. Zgromadzone w jednym miejscu zminiaturyzowane zabytki świata były dla dzieci wielką atrakcją. Mogliśmy zobaczyć wieżę Eiffla i Łuk Triumfalny z Paryża, Statuę Wolności z Nowego Jorku, Bazylikę i Plac Św. Piotra z Watykanu, Bazylikę i Plac Św. Marka z Wenecji, Rzymskie Koloseum, Krzywą Wieżę z Pizy, Wielki Mur Chiński Holenderskie wiatraki, Chrystusa z Rio de Janeiro, Big Ben i Tower Bridge z Londynu, Bramę Brandenburską z Berlina, Most w Mostarze, Sfinksa z Gizy oraz najnowszy projekt z 2024 r. Forum Romanum. Zachwycaliśmy się również polskimi perełkami architektury takimi jak: Zamek w Malborku, Sukiennice w Krakowie. Większość miniatur została zbudowana w skali 1:25, dzięki czemu można łatwo porównać wielkość poszczególnych obiektów. Wyjątek stanowią rzymska Bazylika św. Piotra, która została wykonana w skali 1:15 oraz Kompleks wenecki wykonany w skali 1:10 W „Baśniowej Warowni” zwiedzaliśmy: zbrojownię, basztę, tarasy widokowe, komnaty i sale tortur,
a w Lunaparku wystawę Tutenchamona. Zachwycił nas podwodny świat w kinie 5D. Moc wrażeń dostarczył laserowy paintball, gokarty i dom strachów. Zmęczeni, ale zadowoleni wieczorem bezpiecznie wróciliśmy do domu.3
„Bądź dobry dla roślin”
Uczniowie klasy IIa ze Szkoły Podstawowej w Starym Wiśniczu zakończyli realizację III modułu projektu ,,Czytam z klasą - Lekturki spod chmurki". Z zaciekawieniem przeczytali książkę Marii Terlikowskiej pt. „Drzewo do samego nieba".
Najpierw odbyło się spotkanie z bibliotekarką panią Pauliną Rębilas, gdzie uczniowie klasy siódmej czytali fragmenty lektury, a dzieci wykonały dowolną ilustrację do wysłuchanych rozdziałów. Następnie uczniowie uzupełniali lekturniki i pięknie ozdabiali okładkę. Wspólnie na lekcjach czytaliśmy dalsze rozdziały lektury, a dzieci także odsłuchiwały niektóre fragmenty samodzielnie w domu.
Po przeczytaniu lektury ,,Drzewo do samego nieba", uzupełnialiśmy w lekturniku strony związane z książką - metryczkę, bohaterów, ulubiony fragment.
Na zajęciach technicznych drugoklasiści wykonywali z kartonu makiety ,,Drzew do samego nieba’’, które ozdabiali wg własnych pomysłów, a z plasteliny ulepili Czytusie – małe ludziki i inne dzieła plastyczne, obrazujące wybrany fragment związany ze znajomością lektury. Ich dzieła można było podziwiać na wystawce w związku ze zbliżającym się Dniem Plastyki.
Uczniowie byli również na warsztatach zatytułowanych ,,Papier – forma użytkowa i dekoracyjna’’, gdzie zostali zapoznani z historią papieru oraz z materiałami, na których pisano w przeszłości. Dowiedzieli się, że papier czerpany, to rodzaj papieru wytwarzanego w procesie czerpania, na który składa się etap wyodrębnienia pojedynczych włókien z surowców roślinnych oraz etap formowania papieru z wodnej zawiesiny włókien, odwadnianej na sicie.
Druga część, bardziej praktyczna umożliwiła wszystkim wykonanie papieru czerpanego, gdzie uczniowie rozwinęli swoje umiejętności manualne oraz wyobraźnię. To było nie lada wyzwanie dla uczniów, którzy musieli się wykazać cierpliwością i kreatywnością. Własnoręcznie robiony papier okazał się nie tylko zabawą, ale także dobrym sposobem na recykling.
Zgodnie z projektem omawialiśmy drzewa, ich rodzaje, wygląd i na pamiątkę posadziliśmy swoje klasowe ,,drzewko’’, które będzie nam towarzyszyło aż do ósmej klasy. Uczniowie samodzielnie pisali test wyboru ze znajomości lektury, a na edukacji informatycznej stworzyli projekt w MS Paint doniczki, którą pięknie ozdobili. Ilustracja nawiązywała do wybranego fragmentu lektury ,,Drzewo do samego nieba’’.
V edycja Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa odbyła się pod hasłem: Na tropach dobroczynności. W ten sposób, po całym roku pracy, zakończyliśmy wszystkie etapy projektu: Bądź dobry dla ludzi, Bądź dobry dla zwierząt, Bądź dobry dla roślin. Realizacja ich sprawiła wszystkim wiele radości, dostarczyła ciekawych doznań, a przede wszystkim zachęciła do samodzielnego sięgania po książki i kreatywnego ich poznawania. Z niecierpliwością czekamy na nowe wyzwania kolejnej edycji projektu.
Marzena Sumara
Paulina Rębilas
Ewelina Wojewoda
14
Gogle VR
06.06.24r. uczniowie klas VI, zaprezentowali dzieciom z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b gogle VR. Prezentacja dotyczyła „Podwodnego świata”, dzięki goglom VR dzieci mogły spotkać rekiny, delfiny, meduzy, żółwie i wiele innych morskich stworzeń. Prezentacja gogli VR przez starszych uczniów była udanym wydarzeniem edukacyjnym, które nie tylko zainspirowało młodsze dzieci do nauki poprzez nowoczesne technologie, ale także umożliwiło starszym uczniom rozwinięcie swoich umiejętności prezentacyjnych i mentorskich. Uczniowie klas VI promowali innowacyjne metody nauczania i rozwijanie kompetencji cyfrowych wśród młodszych dzieci.
3
„Podejmij misję. Ogranicz emisję”
W dniu 04 czerwca 2024r. odbyły się warsztaty ekologiczne dla dzieci. „Podejmij misję. Ogranicz emisję” to przedsięwzięcie edukacyjno-promocyjne poświęcone przeciwdziałaniu zanieczyszczania powietrza skierowany do małopolskich przedszkolaków i uczniów klas młodszych szkół podstawowych. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się co to jest smog, co zrobić, żeby ograniczyć jego emisję w naszej okolicy, a także jak niebezpieczny może być dla naszego zdrowia. Każde dziecko z oddziału przedszkolnego otrzymało puzzle a uczniowie klas pierwszych i drugich dostali komiks dotyczący omawianego tematu.
Zajęcia poprowadziła p. Agnieszka Michałek, która współpracuje ze Stowarzyszeniem HELIOS mającym na celu podnoszenie świadomości ekologicznej z zakresu ochrony powietrza i klimatu poprzez zabawę.
Koordynator działań
Jolanta Burdak
9
WYCIECZKA NA ZAMEK
Dnia 28.05.2024 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych wyruszyły w drogę na zabytkowy Zamek w Starym Wiśniczu, gdzie przeżyły wyjątkową przygodę w magicznej siedemnastowiecznej twierdzy. Poszukując zaginionego skarbu Barbary w zakamarkach zamczyska, zaczynając od piwnic, wspólnie z pomocą wskazówek oraz dobrych duchów i własnej intuicji dotarły do skarbu. W nagrodę otrzymały piękne wisiorki. Następnie wzięły udział w Warsztatach Alchemicznych składających się z historycznej pogadanki połączonej m.in. z pokazem alchemicznego sprzętu, „wybuchowych’’ doświadczeń, odczytem tajnej wiadomości i zawiłej receptury alchemika. Dzieci ćwiczyły umiejętności praktyczne, posługując się prostym sprzętem laboratoryjnym rozwijały pasję badawczą. Zadowoleni, z uśmiechem na twarzy i piękną słoneczną aurą wróciły do szkoły.
5