W dniu 10.09.2024 r. klasy ósme uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz do Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Wyjazd miał na celu pogłębienie wiedzy historycznej uczniów oraz refleksję nad wydarzeniami związanymi z II wojną światową i postacią Papieża Polaka.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, które upamiętnia ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Uczniowie mieli okazję zwiedzić teren obozu, zobaczyć oryginalne baraki, miejsca egzekucji oraz przedmioty należące do więźniów. Przewodnik przybliżył im tragiczną historię tego miejsca, wyjaśniając mechanizmy terroru i eksterminacji stosowane przez nazistów.
Zwiedzanie muzeum było dla wielu uczniów trudnym, ale bardzo ważnym przeżyciem. Zrozumienie ogromu tragedii, jaka miała miejsce w Auschwitz, pozwala lepiej uświadomić sobie skalę zła, jakie miało miejsce w czasie wojny, i jak istotne jest zachowanie pamięci o tych wydarzeniach.
Po zwiedzeniu Auschwitz-Birkenau, grupa udała się do Wadowic, rodzinnego miasta Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. W Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II uczniowie mogli zobaczyć wystawę poświęconą życiu i pontyfikatowi jednego z najważniejszych Polaków XX wieku. Wśród eksponatów znalazły się liczne pamiątki z dzieciństwa Karola Wojtyły, a także przedmioty związane z jego późniejszą działalnością jako biskupa i papieża.
Wycieczka była dla uczniów ważnym doświadczeniem, które dostarczyło wielu emocji i tematów do przemyśleń. Wizyta w Auschwitz-Birkenau była szczególnie poruszająca i skłoniła do refleksji nad zagadnieniami związanymi z wojną, ludzką godnością i pamięcią o ofiarach Holokaustu. Z kolei Muzeum Jana Pawła II ukazało piękną i inspirującą postać, która wniosła wiele pozytywnej energii do współczesnego świata.
Kierownik wycieczki: Joanna Grabowska