W dniach 4 i 5 października 2018 roku klasy 7a, 7b oraz 8. wraz z wychowawcami uczestniczyły w dwudniowej wycieczce do Warszawy.
Zwiedzanie stolicy naszego państwa rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego, gdzie poznaliśmy historię tego miejsca, jego obronę w czasie II wojny światowej, z radością przyjęliśmy fakt, iż wyposażenie Zamku jest oryginalne, a zachowało się dzięki pewnemu mądremu dyrektorowi, który zadbał o to, aby zabezpieczyć eksponaty przed nazistowskimi grabieżcami. W Zamku Królewskim mieliśmy okazję zobaczyć, jak żyli królowie Polski. Szczególnie zainteresowały nas ciekawostki z życia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zachwycały na również piękne obrazy, dostojne i meble i rzeźby bogate w szczegóły.
Następnym punktem naszej wycieczki był długi spacer po Starym Mieście. Zupełnie nie przeszkadzał nam silny wiatr, ponieważ z zapartym tchem słuchaliśmy ciekawostek naszej pani przewodnik- Jagody, która arcyciekawie opisywała warszawską Starówkę. Na własne oczy zobaczyliśmy jak wysoka jest Kolumna Zygmunta III Wazy oraz podziwialiśmy piękne, kolorowe kamieniczki. Niezapomnianym elementem naszego spaceru, było zatrzymanie się przed pomnikiem Małego Powstańca. Chcieliśmy oddać hołd naszym rówieśnikom, którzy pomagali w odzyskaniu niepodległości naszego kraju.
Następnie udaliśmy pod grób Nieznanego Żołnierza. Mięliśmy ogromne szczęście, gdyż byliśmy świadkami zmiany wartowników. Czuliśmy dumę, widząc młodych, przystojnych chłopców, maszerujących równo, dostojnie, każdy miał na ustach pieśń: „Jeszcze Polska nie zginęła…”, a potem pamiątkowe zdjęcie pod krzyżem upamiętniającym wizytę Jana Pawła II.
Obowiązkowym elementem naszej wycieczki było zwiedzenie Stadionu Narodowego. Byliśmy pod wrażeniem wielkości i nowoczesności tego budynku. Każdy z nas chciał sobie zrobić „selfie” z tym obiektem w tle. Tutaj mieliśmy także czas na zakup pamiątek.
W naszym programie nie mogło zabraknąć wizyty w Centrum Nauki Kopernik, gdzie poprzez zabawę poznawaliśmy najskrytsze tajemnice nauki. Każdemu z nas bardzo podobała się taka forma lekcji i byliśmy zawiedzeni, gdy okazało się, iż nasz czas w tym miejscu dobiegł końca.
Zwięczeniem tego dnia był wyjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, aby zobaczyć to wspaniałe miasto nocą. Urzekły nas tysiące kolorowych świateł, tak że nie mogliśmy oderwać oczu od tego bajkowego widoku. To utwierdziło nas w przekonaniu, iż Warszawa nigdy nie śpi.
Następnie udaliśmy się do hotelu, by tam odpocząć po dniu pełnym wrażeń.
Następnego dnia wczesną porą udaliśmy się na śniadanie , aby mieć energię na cały dzień. Następnie wybraliśmy się na mszę świętą z okazji I piątku.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, podczas której dowiedzieliśmy się o życiu religijnym i kulturalnym powstańczej Warszawy oraz o tym, jak żyło się ludności cywilnej w tym trudnym dla Polski czasie.
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Cmentarz na Powązkach. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści z życia gwiazd takich jak Violetta Villas, Czesław Niemen czy Andrzej Kpiczyński. Mieliśmy okazję poznać miejsca spoczynku ludzi zasłużonych dla Polski: Fryderyk Chopin, Krzysztof Kieślowski, Jan Kiepura, Leopold Staff , Stanisław Dygat i wiele innych.
Ostatnim punktem dwudniowej wycieczki był spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie zobaczyliśmy letnie rezydencje króla Augusta Poniatowskiego oraz mieliśmy okazję podziwiać piękną, zadbaną i różnorodną roślinność. Niezapomniane wrażenia pozostawiły wiewiórki, które niemalże na każdy kroku pozowały nam do zdjęć.
Zadowoleni i pełni wspomnień wróciliśmy do Starego Wiśnicza, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. Bardzo nam się podobało się w Warszawie. Każdy z nas na pewno jeszcze nieraz wróci do tej metropolii, gdyż jest ona bardzo interesująca i oferuje dużo ciekawych miejsc do odkrycia.
Karolina Maź kl. VII b