W dniach 23 i 24 stycznia w naszej szkole zostały zorganizowane przez Samorząd Uczniowski wieczory filmowe. Uczniowie klas IV i VI przyszli do szkoły we wtorkowy wieczór, natomiast uczniowie klas VII - VIII spotkali się w środę, aby wspólnie ze swoimi kolegami i koleżankami obejrzeć film. Na sali gimnastycznej, gdzie wyświetlane były obydwa wybrane przez uczniów filmy, wszyscy ulokowali się wygodnie na materacach i poduszkach, aby w tej swobodnej atmosferze móc na chwilę przenieść się do świata filmu. Nie zabrakło również różnego rodzaju przekąsek, a każdy uczestnik wieczoru filmowego otrzymał popcorn ufundowany przez Samorząd Uczniowski. Wspaniały klimat sali kinowej sprawił, że wszyscy dobrze się bawili i w świetnych nastrojach zakończyli wspólne spotkanie.
WIECZÓR FILMOWY
- 4
Jasełka Bożonarodzeniowe
Tegoroczne Jasełka nosiły tytuł „Książę Pokoju”.
Spektakl był dwukrotnie prezentowany na „teatralnych deskach” Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu – 19. 01. dla uczniów szkoły a w niedzielne popołudnie 21 stycznia dla społeczności lokalnej i zaproszonych gości. Wieczór ten był okazją do wyjątkowego świętowania Dnia Babci i Dziadka, którzy mogli zobaczyć swoje wnuki na scenie i zrobić pamiątkowe zdjęcia na tle przepięknej scenografii.
W spektaklu w reżyserii p. Beaty Muchy i p. Urszuli Put wystąpili uczniowie klasy VIa, VIb, VIIa, VIIb, oddziały przedszkolne 0a, 0b oraz szkolny chór „Love Music” pod batutą p. Katarzyny Adamczyk, do którego dołączyły absolwentki naszej szkoły oraz instrumentaliści uczniowie szkół muzycznych. Gościnnie wystąpili: Maciej Adamczyk, Magdalena Adamczyk, Szymon Wójcik, Julia Put, Kornelia Kaczmarczyk. Po raz pierwszy zaprezentowała swoje umiejętności wokalne nauczycielka naszej szkoły pani Magdalena Sobczak.
Przepiękna scenografia to dzieło pani dyrektor Anny Waśko. Choreografię do zjawiskowego tańca białych aniołów i pastuszków opracowały p. Ewa Gruca – Drożdż i pani Natalia Zawadzka.
Młodzi aktorzy wspaniale zaprezentowali się na scenie. Słowem, tańcem i śpiewem na półtorej godziny przenieśli widzów do pałacu Heroda i Betlejem, gdzie działy się rzeczy niezwykłe…
Uczniowie wzruszyli widzów swoim występem, który został nagrodzony gromkimi brawami.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie zakupu materiału i szycia strojów dla małych aniołków i owieczek, pani Magdalenie Brocławik za uszycie strojów, Samorządowi Uczniowskiemu za zakup wody dla aktorów, firmie Format gipsowe sztukaterie za elementy dekoracji, firmie Robertus za nagłośnienie i oświetlenie sceny, panu Piotrowi Put i Mariuszowi Mroczek za transport kolumn, pani Katarzynie Tobjasz za wypożyczenie sofy oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nasze przedsięwzięcie.
Beata Mucha, Urszula Put
W spektaklu wystąpili:
ARCYKAPŁAN – KRYSTIAN NALEPKA
ANIOŁY DUŻE – MILENA TOBIASZ, LENA JEZIOREK, MILENA MROCZEK, ZUZANNA CYZ, AMELIA KAWKA, KAROLINA TRYLIŃSK
ARCHANIOŁ – LAURA BROCŁAWIK
LUCYFER – ALICJA STEC
DIABŁY- MAJA JONIEC, ZUZANNA CHODUR, ZUZANNA STRZAŁKA, NIKOLA KACZMARCZYK, LENA BIGAS
SIOSTRA HERODA – EMILIA DRAGAN
HEROD – NIKODEM ZIĘBA
ŻOŁNIERZE – BRUNO SOBOTKOWSKI, KAMIL CHOJECKI
SŁUŻĄCA – JULIA BACIK
MAG I – KUBA WOJEWODA
MAG II – NORBERT ŁOWCZOWSKI
MAG III – WIKTORIA LEDWOŻYW
JÓZEF – KUBA TYNKA
MARYJA – MILENA STYRNA
PATERZ U HERODA - KAROL ŁOBODA
PASTERKA U HERODA – JULIA JANAS
PASTERZE – MICHAŁ NOWAK, FILIP KOLARZ, BARTOSZ RACHWAŁ
ŻONY PASTERZY– ULA BIENIAS, GRAŻYNA MACHALICA, OLIWKA KOKOSZKA
UCZNIOWIE ODZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO:
JEZUSEK – KACPER HELAK
OWIECZKI – DOMINIK ŚWIETLICKI, JAKUB WIDEŁKA, KAMIL BERETA, KSAWERY SAMEK, DAWID ŁOWCZOWSKI, WOJCIECH ŁACH, SZYMON WIDEŁKA
DZIECI ŚWIATA – ZOFIA KOWALCZYK, WIKTOR BAGIŃSKI, SZYMON SPĘDZIA KAROLINA KOLARZ, ZBIGNIEW BLICHARZ, JULIAN KOKOSZKA, ALAN POLEK WOJCIECH CHOLEWA
PASTUSZKI - MARCEL GRABARZ, FRANCISZEK KOKOSZKA, DAWID TRUŚ, RADOSŁAW WOŹNIAK, WIKTOR SEREMET, KAMIL ŁAZOWSKI
ANIOŁKI TAŃCZĄCE – MARCELINA LISZKA, LENA SUŁEK, ALEKSANDRA KOKOSZKA, LILIA KAWALERCZYK, ANTONINA KRZYWDA, LAURA WAŚKO, ZUZANNA PEWA, KAROLINA KOLARZ, NADIA PEKALA HELENA STADNICKA, ZOFIA KOWALCZYK, MARIA GAJDA, MARTYNA GRABARZ, JULIA ŁAZOWSKA, NADIA SAMEK, ALEKSANDRA WOJEWODA, NATALIA PIECH, OLIWIA SUŁEK.
Scenariusz i reżyseria – Beata Mucha, Urszula Put,
Scenografia – Anna Waśko,
Choreografia taniec aniołów i pastuszków – Ewa Gruca – Drożdż i pani Natalia Zawadzka.
Oprawa muzyczna - Chór szkolny „Love music” pod dyrekcją Katarzyny Adamczyk, instrumentaliści gościnnie- Julia Put, Maciej Adamczyk, Magdalena Adamczyk, Szymon Wójcik.
Zdjęcia – Krystian Stec
Montaż – Ewelina Wojewoda
Kostiumy – Magdalena Brocławik
Dźwięk i efekty świetlne – Rober Wieciech firma ROBERTUS
Ekipa techniczna – Filip Kostuch, Mateusz Krawczyk
14
Konkurs Mistrz Programowania 2024
Zapraszamy do całkowicie bezpłatnego, ogólnopolskiego, corocznego konkursu Mistrz Programowania 2024 skierowanego przede wszystkim do nastolatków: https://mistrz-programowania.oki.org.pl/
Są nagrody, fun, zabawa: https://youtu.be/GFQDOw-6yeQ
Zabawne zadania, poziom od najprostszych do mocnego pomysłu, 5 wciągających rund: https://mistrz-programowania.oki.org.pl/#tasks
Są nagrody – dla uczniów! Każdy kto zrobi choć jedno zadanie ma szansę na nagrodę. Warto też robić zadania z każdej rundy! https://mistrz-programowania.oki.org.pl/#nagrody
Zadania są tak skonstruowane, że nawet początkujący może zdobyć punkty w olimpijskich problemach! By wciągnąć się w przygodę. By zobaczyć fun, radość, przyszłość! https://youtu.be/mNmnYWDJn1g?t=155
Po prostu DOŁĄCZ! https://mistrz-programowania.oki.org.pl/#join
Wycieczka klas II do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach to placówka, która ma już ponad 50 lat! Wcześniej znana była jako Zamiejska Stacja Obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W 2021 roku Obserwatorium otwarto na nowo, a siedziba została rozbudowana.
08 stycznia 2024 roku uczniowie klasy II a i II b pod opieką p. Marzeny Sumary, p. Alfredy Borguli i p. Marty Smędy wzięli udział w wycieczce do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Swoją wizytę rozpoczęliśmy od prelekcji astronomicznej na temat budowy Układu Słonecznego. Uczniowie siedząc w wygodnych fotelach mogli obserwować gwiaździste niebo wyświetlane bezpośrednio na kopule obiektu. W czasie spotkania uczniowie poznali wiele szczegółów dotyczących mechanizmu następstwa dnia i nocy oraz zmian pór roku, budowy Układu Słonecznego, miejsca Układu Słonecznego w Galaktyce, Miejsce Ziemi we Wszechświecie. W trakcie spotkania uczniowie wysłuchali prelekcji, oglądali prezentacje składające się ze zdjęć, filmów, animacji obrazujących piękno Wszechświata. Duże wrażenie wywarł na dzieciach seans w Planetarium z odtworzonym wyglądem nieba z ponad czterema tysiącami gwiazd widocznych „gołym okiem”. Pod sztucznym niebem można było zobaczyć zjawiska zachodzące na nocnym niebie, charakterystyczne gwiazdozbiory nieba, mgławice, zorze. Atrakcyjnym uzupełnieniem pierwszej części były pokazy astronomiczne na temat lotów kosmicznych, pracy astronautów oraz funkcjonowania człowieka w stanie nieważkości. Uczniowie mieli okazję poznać legendę o polowaniu króla Kazimierza Wielkiego, który bazował na zjawiskach przyrody i szukał Gwiazdy Polarnej, aby wyznaczyć kierunek, a później wybudował zamek i kościół w Niepołomicach.
Ze względu na zakaz używania telefonów podczas seansu zdjęć nie mamy, ale uwierzcie nam że to był prawdziwy pokaz gwiazd i kolorów na naszym niebie wyświetlanym na kopule. Na korytarzach obserwatorium można także pooglądać ciekawe zdjęcia wykonane z lotu ptaka. Te duże fotografie bardzo zaciekawiły naszych uczniów. Wycieczka była dla nas bardzo interesująca. Wszyscy z zainteresowaniem uczestniczyli w lekcji astronomii, a do domu wróciliśmy wyposażeni w sporą dawkę wiedzy o Wszechświecie.
Marzena Sumara
Alfreda Borgula
4
Warsztaty przyrodnicze klasy 1a i 1b
Klasy 1a i 1b uczestniczyły w żywej lekcji przyrody dotyczącej życia i funkcjonowania pajęczaków. Pan Krzysztof Pach z Animalia szczegółowo przybliżył dzieciom budowę pajęczaków, miejsca występowania oraz w jaki sposób się bronią, gdy czują się zagrożone. Przywiózł różne egzotyczne okazy pająków i skorpiony. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć wylinki pająków oraz potrzymać je na dłoni. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek, które na pewno zapamiętają.
9
Orzeł Matematyczny
Dnia 14.12 w Naszej Szkole zorganizowany został konkurs - “Orzeł Matematyczny”. Celem konkursu była popularyzacja matematyki, wzbudzenie w uczniach zainteresowania nią oraz wyszukiwanie uczniów zdolnych matematycznie. Konkurs składał się z 21 pytań jednokrotnego wyboru o różnym poziomie trudności. Został przeprowadzony w czterech kategoriach wiekowych: Klasa 2, Klasa 3-4, Klasa 5-6, oraz Klasa 7-8. W konkursie wzięło udział 100 uczniów.
9
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Dnia 21 grudnia 2023 roku odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski z języka angielskiego dla uczniów z klas 1-3. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były wiersze i rymowanki związane z Bożym Narodzeniem. Uczestnicy konkursu przez długi czas przygotowywali się do występu, ucząc się tekstów w języku angielski oraz starannie ćwicząc wymowę. Podczas konkursu uczniowie przepięknie zaprezentowali wybrane przez siebie utwory. Po długiej debacie jury, w skład którego wchodziły pani Paulina Rębilas oraz pani Marta Kępa, wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce – Maja Piech kl. Ia
II miejsce – Magdalena Stec kl. IIIb
III miejsce – Klara Kokoszka kl. IIIa
Wyróżnienia otrzymali:
Albert Kokoszka kl. Ib
Hubert Bigas kl. IIIa
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!
Marta Kępa
Mikołajkowa wycieczka klas VIII
Dnia 19 grudnia 2023 r. uczniowie klas 8a i 8b wzięli udział w wycieczce mikołajkowej do Krakowa. Pierwszym punktem programu była wizyta w parku trampolin GOjump. Po rozgrzewce przeprowadzonej przez instruktora, uczniowie przez dwie godziny mogli korzystać z różnorodnych atrakcji parku, które przysporzyły im wiele radości. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do kina Cinema City na seans filmowy pt. „Wonka”. Ten niezaprzeczalnie żywiołowy i pomysłowy film przedstawił młodzieży Willy'ego Wonkę, pełnego pomysłów i zdeterminowanego, by zmienić świat dzięki swoim smakowitym wynalazkom, a zarazem pokazał, że to, co najlepsze w życiu, zaczyna się od marzenia. Po pełnym wrażeń dniu, uczniowie zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do domów.
Paulina Rębilas
Marta Kępa
Projekt "Lekturki spod chmurki"
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy II A przystąpili do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” wspierającego rozwój czytelnictwa w kl. I – III. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Na tropach dobroczynności”. Główne cele projektu to rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie ich aktywności czytelniczej oraz pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności i kształtowanie u uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra.
Projekt składa się z trzech modułów:
I moduł - BĄDŹ DOBRY DLA LUDZI
II moduł - BĄDŹ DOBRY DLA ZWIERZĄT
III moduł - BĄDŹ DOBRY DLA ROŚLIN.
W każdym z modułów uczestnicy omawiają jedną spośród zaproponowanych lektur, do której wykonują zadania.
Uczniowie klasy II A przystąpili do realizacji I modułu projektu zatytułowanego „Bądź dobry dla ludzi”. W ramach jego realizacji obejrzeli film, w którym plastelinowy Czytuś zaprosił uczniów do udziału w projekcie będącym podróżą „(…) na sam szczyt wiedzy po Lekturki spod chmurki. Wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem - p. Pauliną Rębilas, wychowawczynią - p. Marzeną Sumarą oraz rodzicami przeczytali książkę pt. ,,Dziewczynka z parku" Barbary Kosmowskiej. Główną bohaterką jest Andzia. Pół roku wcześniej straciła swojego tatę, który był ornitologiem. Pocieszeniem jest przyjaciel Jeremiasz, z którym spędza wspólnie czas. Chłopczyk choruje na cukrzycę, ale stara się nie poddawać.
Zajęliśmy się tą książką w grudniu, ponieważ to historia pełna nadziei na lepsze jutro. To lektura opowiadająca o przemijaniu i trudnym temacie śmierci. Równie bolesne staje się to dla dzieci, które tęsknią za wspólnymi chwilami z rodzicem. Wtedy w naszej szkole najbardziej rozwija się działalność charytatywna ukierunkowana na pomoc osobom potrzebującym, której bardzo potrzebował Jeremiasz, ale od nikogo jej w starej szkole nie otrzymał. Lektura pozwoliła uczniom wyobrazić sobie jak w strasznej sytuacji znalazł się biedny chłopiec i zrozumieć konieczność pomagania potrzebującym.
Drugoklasiści zapoznali się także z lekturnikami, w których będą pracować podczas omawiania kolejnych książek. Pokolorowali okładkę, podpisali się i uzupełnili strony związane z pierwszą przeczytaną lekturą.
Podczas opracowywania lektury wykonaliśmy następujące zadania: narysowaliśmy postać głównej bohaterki i napisaliśmy jej cechy, wykonaliśmy ilustrację do dowolnego wydarzenia, które nas szczególnie zaciekawiło podczas czytania książki, zaprojektowaliśmy na lekcji informatyki kartkę świąteczną w edytorze grafiki dla D PS w Zakopanem oraz nagraliśmy życzenia dla Uczestników tam przebywających, które to zostały wysłane przez panią Ewelinę Wojewodę, a także zrobiliśmy,, Kartki dla Seniora’’, które zostały przekazane dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bochni i włączyliśmy się w Akcję Charytatywną ,, Pluszaki Dla Małych Pacjentów’’ dla oddziału dziecięcego w Prokocimiu, bo w chwilach świątecznej radości i bliskości, nie zapominamy o tych, którzy ciepła i wsparcia potrzebują najbardziej.
Lektura ,, Dziewczynka z parku’’ omawiana w tym module cieszyla się dużym zainteresowaniem. Była źródłem ciekawych dyskusji.
Udział w innowacji pedagogicznej pt.,,Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki" dostarczył uczniom wielu wrażeń. Stał się zachętą do czytania książek, dzięki wzbogaconemu sposobowi ich omawiania. Jednocześnie zachęcał do współpracy podczas tworzenia prac. To ciekawa propozycja, sprzyjająca poznawaniu kolejnych pozycji literatury dziecięcej.
Paulina Rębilas
Marzena Sumara
Ewelina Wojewoda
6
WYJAZD DO KINA NA FILM ,,TROLLE 3’’
We wtorek 19 grudnia 2023 r. uczniowie klasy II A pod opieką p. Marzeny Sumary i p. Eweliny Wojewody pojechali do kina Planeta w Brzesku na film pod tytułem ,, Trolle 3”.
Bilety do kina zostały ufundowane Uczniom za zajęcie II miejsca w Gminnym Konkursie Ekologicznym
,,Zbiórki makulatury i zużytych baterii ”.
,,Trolle 3 ‘’ mocno trzymają się wyznaczonej konwencji, jaką jest przepełniona znanymi utworami historia drogi, prowadząca przez różne wymyślne, kolorowe, a czasami nawet mroczne krainy. Akcja jest tak intensywna, że nie ma tu chwili na nudę, a postacie są tak fajnie napisane, że widz momentalnie angażuje się w ich przygody.
Niemniej najważniejszą lekcją, jaką ten film chce dać, jest siła rodziny i potrzeba pracy w grupie. Słuchanie siebie nawzajem. Rozumienie pragnień drugiej osoby. Pozwolenie na rozwinięcie skrzydeł. Tylko takie podejście daje możliwość budowania silnych i szczęśliwych więzi międzyludzkich. Nasi bohaterowie się zmieniają i rozwijają. Widać to najlepiej na przykładzie Mruka, który nie jest już takim zamkniętym w sobie trollem stawiającym tylko na siebie. Od początku jest gotów na działanie w drużynie. Rozwinął się, pokazując widzom, że zmiany jakie w nim zaszły są trwałe, a nie tymczasowe tylko po to by dopełnić poprzednią historię. To pokazuje, że jest tu jeszcze sporo miejsca na dalsze wydarzenia.
Po wzruszającym i emocjonującym filmie udaliśmy się na obfity posiłek, gdzie uczniowie wspaniale spędzili ze sobą czas. Posileni i trochę zmęczeni, ale z dobrymi humorami wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.
Zapewne wspomnienia tych mile spędzonych chwil pozostaną na zawsze w pamięci dzieci.
Wychowawczyni
Marzena Sumara
3
Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego ,,Anioły małe i duże...”
W dniu 19 grudnia 2023 r. rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Anioły małe i duże...” Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas młodszych. Stąd tak liczny udział dzieci (89 uczestników) i mnóstwo wspaniałych prac. Każda piękna i zachwycająca pomysłowością z jaką została wykonana. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności plastyczno- technicznych uczniów, kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, poszukiwanie ciekawych pomysłów i oryginalnych rozwiązań. Aniołka można było wykonać dowolną techniką, wykorzystując materiały takie jak tekturę, papier, bibułę, cekiny, piórka, materiały tekstylne folię aluminiową, materiały przyrodnicze. Komisja konkursowa w składzie Pani Dyrektor Anna Waśko, Pani Ewa Mączka, Pani Magdalena Rak po długich i burzliwych obradach oceniła i wytypowała najpiękniejsze prace.
W kategorii klas ,,0”
I miejsce - Franciszek Kokoszka kl. ,,0’’b
II miejsce - Julian Kokoszka kl. ,,0” b
III miejsce- Ksawery Samek kl. ,,0” a
WYRÓŻNIENIE:
Szymon Widełka kl. ,,0” a
Kacper Helak kl. ,,0” aW kategorii klas I
I miejsce – Teofil Dragan kl. I b
II miejsce - Mikołaj Brocławik kl. I b oraz Karolina Zapiór kl. I a
III miejsce – Franciszek Cholewa kl. I a
WYRÓŻNIENIE;
Antoni Krotos kl. I a
Gabriela Zagata kl. I b
Jan Profic kl. I aW kategorii klas II
I miejsce – Magdalena Wnęk kl. II a
II miejsce – Aleksandra Gicala kl. II a oraz Nina Łącka kl. II b
III miejsce – Martyna Kożuchowicz kl. II a
WYRÓŻNIENIE
Magdalena Anioł kl. II b
Aniela Skibińska kl. II b
Olga Buda kl. II aW kategorii klas III
I miejsce – Fabian Krzywda kl. III b oraz Eryk Frankiewicz kl. III a
II miejsce – Maja Kokoszka kl. III a oraz Emilia Mroczek kl. III b
III miejsce- Ewa Bienias kl. III aSerdecznie dziękujemy Komisji Konkursowej za wyłonienie najpiękniejszych i najciekawszych prac. Zwycięzcom gratulujemy! Po świętach rozdane zostaną dyplomy i nagrody. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w konkursie i zapraszamy do obejrzenia galerii naszych zdjęć.
Renata Tworzydło
Katarzyna Wójcik4
Kartka dla Seniora
Jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował akcję charytatywną „Kartka dla Seniora”. Kartki zostały wykonane przez uczniów klas I – III dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bochni. W tym roku dzieci również bardzo się postarały. Najpiękniejsze, własnoręcznie i estetycznie wykonane kartki zostały nagrodzone przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie klasy II B na zajęciach techniki wykonali piękne stroiki, które również zostały wręczone podopiecznym DPS. Nasi uczniowie swoimi kartkami z życzeniami sprawili ogromną radość podopiecznym, czego dowodem jest podziękowanie, które zostało przesłane do naszej szkoły.
Dziękujemy Wychowawcom klas I – III za pomoc w przeprowadzeniu akcji.
Opiekunowie SU
Jolanta Hojnik
Agnieszka Kaczmarczyk
22
Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek "Kolęduje Tobie Jezu moje serce"
Dnia 15 grudnia 2023r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Kolęduje Tobie Jezu moje serce”. W konkursie wzięli udział uczniowie oddziałów przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej.
Na wstępie głos zabrała Pani dyrektor Anna Waśko, która powitała wszystkich przybyłych uczestników. Następnie przestawiła komisję, która oceniała dobór i oryginalność repertuaru, muzykalność i walory głosowe oraz ogólny wyraz artystyczny konkursu. W skład komisji weszły następujące osoby: Pani Anna Waśko, Pani Beata Mucha i ks. Konrad Dziedzic.
Uczniowie wspaniale zaprezentowali przygotowane kolędy i pastorałki. Wybór najlepszych prezentacji był bardzo trudny, po długich obradach komisja wyłoniła zwycięzców. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne słodkości i upominki, a laureaci – nagrody.
Komisja przyznała następujące miejsca:
W kategorii oddziału przedszkolnego:
I miejsce - Waśko Laura
II miejsce – Kolarz Karolina
III miejsce – Łazowska Julia
W kategorii klas pierwszych:
I miejsce – Brocławik Mikołaj
II miejsce – Łach Agata
III miejsce – Dragan Teofil
W kategorii klas drugich:
I miejsce – Gicala Aleksandra
II miejsce – Kolasa Milena
III miejsce – Wnęk Magdalena
W kategorii klas trzecich:
I miejsce – Mroczek Emilia
II miejsce – Kokoszka Maja
III miejsce – Wolnik Laura
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.
Natalia Zawadzka
Ewa Gruca - Drożdż
13
Gminny konkurs ekologiczny - podsumowanie
Od 18 września do 30 listopada 2023 r społeczność naszej szkoły wzięła aktywny udział w gminnym konkursie ekologicznym „Zbiórki makulatury i zużytych baterii”.
Celem konkursu było rozwijanie i kształtowanie nawyku selektywnej zbiórki odpadów, dbanie o lokalne środowisko, świadomość recyklingu i odzyskiwania cennych surowców. Jedna tona makulatury zastąpi 17 drzew potrzebnych do produkcji papierowych artykułów. Natomiast z masy zużytych baterii firmy zajmujące się recyklingiem są wstanie odzyskać 99,5% składników. Wśród odzyskiwanych surowców wyróżnić możemy papier, plastik, żelazo, a także metale nieżelazne, takie jak np. glin, miedź, nikiel, kobalt czy kadm.
Oto rezultat wspólnych wysiłków.
Najwięcej makulatury zebrały klasy:
- 2a – 670 kg [32 kg makulatury /1 ucznia]
- 3a - 407 kg [24 kg makulatury/ 1 ucznia]
- 0b – 301 kg [17 kg makulatury/1 ucznia]
Najwięcej zużytych baterii zgromadziły:
- 2b- 139,5 kg [7.75 kg baterii /1 ucznia]
- 2a -135,5 kg [6,45 kg baterii/1 ucznia]
- 6b -53 kg [3.11 kg baterii /1 ucznia]
Ogólnie zebraliśmy 2559 kg makulatury - w kategorii szkół stanęliśmy na 3. miejscu zdobywając 2000 zł. Natomiast w kategorii klas: uczniowie 2a otrzymali drugie miejsce na podium i w nagrodę bilety do kina Planeta w Brzesku.
Dziękujemy wszystkim uczniom, wychowawcom oraz rodzicom za pomoc w transporcie ogromnych ilości makulatury. Szkolna komisja konkursowa w składzie: Anna Waśko, Dorota Stachoń, Paulina Rębilas, Marzena Sumara oraz przedstawicielki samorządu uczniowskiego: Milena Styrna i Laura Brocławik zważyła i zweryfikowała zgromadzone ilości surowca w poszczególnych klasach.
Pamiętajmy o potrzebie zachowania czystego środowiska i ekonomii recyklingu.
Szkolny koordynator Dorota Stachoń
Udział Drużyny ze Starego Wiśnicza w Lidze Robotów w Myślenicach
Na zaproszenie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz partnerów: Centrum GovTech, Ośrodka Rozwoju Edukacji i Instytutu Badań Edukacyjnych mieliśmy zaszczyt i przyjemność stać się częścią LIGI ROBOTÓW - projektu realizowanego w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego Laboratoria Przyszłości.
Podczas Regionalnego Turnieju Ligi Robotów w Myślenicach, który odbył się w dniu 02 grudnia 2023 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej sędziowane były konkurencje:
- Wyścigi – pokonanie jak najdłuższego dystansu na specjalnie przygotowanym torze;
- Programowanie – zaprogramowanie robota przygotowanego przez organizatorów turnieju;
- Zadanie praktyczne – rywalizacja dwóch robotów przeciwnych drużyn, które miały do wykonania określone zadania na macie.
Szkołę w Starym Wiśniczu miało zaszczyt prezentować sześciu uczniów w koszulkach zasponsorowanych przez Radę Rodziców. Koszulki te z nazwą szkoły i logo z pewnością długo jeszcze będą służyć uczniom w wielu konkursach i zawodach.
W skład drużyny dostali się następujący uczniowie:
AntoniI Cholewa - klasa VIII B
Mateusz Krawczyk - klasa VIII B
Michał Nowak - klasa VI A
Karol Łoboda - klasa VI B
Bruno Sobotkowski - klasa VI B
Jan Tobiasz - klasa V AUczniowie w konkurencji: Wyścig Modeli zajęli I miejsce, a w konkurencji :Zadanie Programistyczne zajęli III miejsce.
Liga Robotów to ogólnopolski turniej robotyczny oparty na założeniach idei STEAM, która wskazuje, że proces uczenia się to poszukiwanie, współpraca i krytyczne myślenie. Łączy najnowsze osiągnięcia nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Pomaga kształtować otwarte i kreatywne umysły, na miarę XXI wieku.
Celem Ligi Robotów było nie tylko promowanie robotyki i nowoczesnych technologii, lecz także rozwijanie kompetencji przyszłości wśród uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Uczestnicy turnieju rozwijali umiejętności manualne i społeczne, zdobyli kolejne doświadczenia w budowie robotów, programowaniu i kreatywnym podejściu do rozwiązywania problemów.
Gorąco dziękujemy Pani: Natalii Nowak i Pani Natalii Tobiasz za zorganizowanie transportu dla uczniów do Myślenic oraz za poświęcony czas i towarzyszenie nam podczas współzawodnictwa, a uczniom za świetną zabawę i wspaniałą atmosferę podczas zawodów. Pamiętajcie, że wszyscy jesteście Zwycięzcami !!!
Ewelina Wojewoda
3
Uczniowie ze Starego Wiśnicza pomagają bezdomnym zwierzętom ze Schroniska w Borku!!!
Los bezdomnych zwierząt nie jest dzieciom obojętny, chcemy kształtować u dzieci wrażliwość i postawę empatyczną wobec zwierząt, dlatego postanowiliśmy zorganizować akcję mającą na celu niesienie im pomocy.
W październiku i w listopadzie 2023 roku uczniowie klas I-III, Oddziałów Przedszkolnych i uczniów klas starszych w miarę możliwości przynosili do szkoły koce, kołdry, miski, karmę dla psów i kotów, zabawki i inne gadżety.
Jesteśmy bardzo dumni z tak dużego odzewu i zainteresowania jakim cieszyła się nasza akcja, gdyż wzięła w niej udział większość uczniów naszej szkoły.Wszyscy ,,cudowni darczyńcy’’ promują akcję mającą na celu pomoc zwierzętom bezdomnym i potrzebującym.
Schronisko w Borku – Fundacja Straż Obrony Praw Zwierząt umieściła również na Facebooku serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych za zbiórkę darów dla ich podopiecznych.
Ponadto, nasza szkoła otrzymała Certyfikat Dobroczynności. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy i liczymy na powtórny udział w kolejnej edycji zbiórki produktów dla zwierząt!
Koordynatorzy Akcji:
Marzena Sumara i Alfreda Borgula
oraz Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami.
9
Klasowy Konkurs ,,Kolęduje Tobie Moje Serce’’
Dnia 07 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbył się etap klasowy Konkursu ,,Kolęduje Tobie Jezu Moje Serce’’. Uczniowie klasy II A, III A i III B wykazali ogromne zainteresowanie i chęć uczestnictwa, gdyż w tym konkursie wzięło udział aż 21 osób. Konkurs odbył się na sali gimnastycznej w przyjemnej atmosferze, gdzie uczniowie pięknie śpiewali wybrane przez siebie kolędy i pastorałki. Zacna Komisja, w skład której weszły Panie z edukacji wczesnoszkolnej stwierdziły, że wykonawcy zaprezentowali oryginalny repertuar, dużą muzykalność i pokaźne walory głosowe. Po przeszło dwóch godzinach przesłuchań Komisja wyłoniła po trzech laureatów z każdej z klas, którzy będą reprezentować klasę w etapie szkolnym, który odbędzie się 15 grudnia 2023 roku o godzinie 10.00 na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu.
Są to następujący uczniowie:
Klasa II A:
Aleksandra Gicala
Magdalena Wnęk
Antonina Fudela
Klasa III A:
Maja Kokoszka
Adela Sobotkowska
Oliwia Samek
Klasa III B:
Emilia Mroczek
Fabian Krzywda
Łukasz Rosa
Wszystkie osoby biorące udział w Konkursie ,,Kolęduje Tobie Jezu Moje Serce’’otrzymały dyplomy i drobne upominki oraz zostały nagrodzone najwyższą oceną z muzyki i uwagą pozytywną za promocję dziecięcej twórczości artystycznej w konkursie.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom za kultywowanie tradycji śpiewania Kolęd i Pastorałek i życzymy dalszych sukcesów w Szkolnym Konkursie!
Marzena Sumara
Katarzyna Wójcik
Renata Tworzydło3
Warsztaty Mikołajkowe zdobienia baniek
W tym roku Święty Mikołaj podarował uczniom klasy 1a i 1b prezent w postaci warsztatów w rodzinnej firmie Szklana Gwiazda zajmującej się produkcją baniek. Właściciel z dużym zaangażowaniem opowiedział, jak powstają bożonarodzeniowe ozdoby. Pokazał uczniom projekty różnych szkiców bombek oraz form gipsowych, odlewów metalowych o różnych kształtach dzięki którym mogą powstać najróżniejsze bombki. Dzieci odwiedziły pomieszczenia w których pracownicy zajmowali się wydmuchiwaniem, srebrzeniem i malowaniem bombek. Zwiedzanie tych pomieszczeń sprawiło dużo frajdy. Po części teoretycznej uczniowie zaczęli najprzyjemniejszy proces zdobienia własnej bombki za pomocą kleju, różnokolorowych brokatów i rożnych ozdób dekoracyjnych. Swoją bombkę każdy zabrał do domu, gdzie pięknie będzie ozdabiać choinkę.
4
Uśmiech na gwiazdkę na oddziałach onkologii w Prokocimiu
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w akcji „Uśmiech na gwiazdkę na oddziałach onkologii w Prokocimiu 2023”.
Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowały kolorowe kartki świąteczne z życzeniami oraz paczkę dla dzieci, które Święta Bożego Narodzenia muszą spędzić w szpitalu. To co najcenniejsze może podarować człowiek drugiemu człowiekowi to swój czas i obecność. My swoją obecność, pamięć i czas przełożyliśmy na kartki świąteczne, niech ten drobny gest wywoła uśmiech na buziach małych dzieci. Z serca wszystkim życzymy Zdrowych Świąt.
Uczniowie klasy 1a i 1b z wychowawczyniami.
4
Wycieczka klas V
Dnia 04.12.2023 r. uczniowie klasy V a i V b pojechali na wycieczkę do kina oraz do Parku Trampolin w Krakowie.
Celem wycieczki była m.in. integracja uczniów oraz wzmocnienie więzi koleżeńskich, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz środkach transportu, kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, czy też zachęcanie do uczestnictwa w sportowych formach aktywności fizycznej.
Projekcja pełnego magii filmu " Kajtek Czarodziej" dostarczyła uczniom dużej dawki pozytywnych emocji, ale też wzbogaciła wiedzę uczniów na temat filozofii Janusza Korczaka. Po zakończeniu seansu oraz wspólnym posiłku uczniowie udali się do Parku Trampolin, gdzie czekały na nich atrakcje sportowe: trampoliny, baseny z gąbkami, poduchy i wiele więcej. Był to z kolei sposób na aktywną rozrywkę i świetną zabawę !
Uczniowie po dniu pełnym wrażeń wrócili zadowoleni i usatysfakcjonowani.
Mikołajki w naszej szkole
6 grudnia klasa VII a wraz z wychowawczynią p. Martą Smęda przygotowali przedstawienie mikołajkowe dla najmłodszych uczniów naszej społeczności. Wszyscy od samego rana oczekiwaliśmy z niecierpliwością na przybycie Świętego Mikołaja. Szanowny gość został powitany przez dzieci piosenkami i wierszami. Święty z radością obdarował każde grzeczne dziecko prezentem. Na zakończenie tak dzieci jak i dorośli prosili Mikołaja, aby nie zapomniał o nich i odwiedził ich ponownie za rok.
Na zakończenie Mikołaj w imieniu Samorządu Uczniowskiego rozdał uczniom klas IV- VIII słodki upominek. Będziemy bardzo miło wspominać ten dzień gdyż przyniósł nam wiele radości i niespodzianek.
20
Zabawa andrzejkowa.
Andrzejki, to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Samorząd uczniowski wychodzą naprzeciw propozycjom uczniów zorganizował zabawę andrzejkową w dniu 29 listopada. SU zadbał o dekorację oraz muzykę, nie zabrakło również tradycyjnych wróżb. Uczniowie klas 4-8 wraz z rodzicami przygotowali słodki poczęstunek. W miłej atmosferze i przy dobrej zabawie społeczność uczniowska klas młodszych i starszych miała sposobność do integracji i nawiązania nowych przyjaźni.
Dziękujemy wychowawcom klas 4-8 za poświęcony czas i opiekę nad wychowankami.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Wróżby Andrzejkowe
Samorząd Uczniowski jak co roku, przygotował dla najmłodszych wróżby andrzejkowe. Wróżki: Zuzanna Cyz, Martyna Wojewoda, Maja Sułek, Amelia Kawka i Laura Brocławik wprowadziły zebranych w tematykę obchodów Andrzejek (pochodzenie święta i tradycje z nim związane) oraz przybliżyły sylwetkę św. Andrzeja, patrona dziewcząt. Na uczniów klas 0-III szkoły podstawowej czekały specjalnie przygotowane na tę okazję wróżby. Każdy mógł „poznać swoją przyszłość” dzięki wróżbom z kubeczków i laniu wosku, poznać przyszły zawód czy imię sympatii. Na zakończenie wspólnych wróżb Wróżki życzyły wszystkim spełnienia marzeń.
10
Dzień Pluszowego Misia w klasach edukacji wczesnoszkolnej
Miękki, puchaty i taki z łatką. W dniu 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – ,,Pluszowy Miś’’.
W naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia 24 i 27 listopada. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole.
Uczniowie mogli obejrzeć ulubioną bajkę z pluszowym bohaterem i zapoznać się z historią narodzin ,,Pluszowego Misia’’ oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki.
Każde dziecko zaprezentowało swoją przytulankę i opowiadało, że miś to nie tylko maskotka, ale najwierniejszy przyjaciel do którego przytulają się kiedy jest im smutno i źle. Dzieci uczestniczyły też w różnorodnych scenkach dramowych, grach i zabawach w klasach i na wychowaniu fizycznym na sali gimnastycznej.
Pierwszoklasiści wykonali również swoje piękne misiaczki na płaszczyźnie z wykorzystaniem plasteliny, kredek i bibuły, które zostały wyeksponowane na gazetce ściennej na korytarzu szkolnym. Zajęcia odbywały się w miłej i radosnej atmosferze. Dostarczyły dzieciom wiele radości oraz satysfakcji z własnoręcznie wykonanej pracy plastyczno-technicznej - kolorowego misia.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Nauczyciele Edukacji Wczesnoszkolnej
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
Dzień Pluszowego Misia to urocze święto, obchodzone z radością i entuzjazmem na całym świecie. Święto to jest dedykowane jednemu z najbardziej uwielbianych przez dzieci i dorosłych przyjaciół - pluszowym misiom.
W oddziałach przedszkolnych 0”A” i 0”B” Dzień Pluszowego Misia odbył się 24.11.2023r. była fotobudka z misiem, wspólne gry i zabawy, dzieci przyniosły swoje ulubione pluszowe misie, z którymi bawiły się przez cały dzień.
Dzień Pluszowego Misia to doskonała okazja do celebracji dziecięcej niewinności, przyjaźni i miłości do tych uroczych pluszaków, które towarzyszą nam przez wiele lat.
Natalia Zawadzka
Ewa Gruca - Drożdż
7
Wizyta uczniów klasy II A w Bibliotece Publicznej w Starym Wiśniczu z okazji ,,Dnia Pluszowego Misia’’
🐻Miś do zabawy, do przytulania,
miś cały w sobie jest do kochania.
W dniu 23 listopada uczniowie klasy II A wraz z wychowawczynią wybrali się do Biblioteki Publicznej w Starym Wiśniczu.
Pani Kinga Sysło serdecznie powitała wszystkie dzieci. Przedstawiła panią Bernadettę Machetę, która pełni funkcję Instruktora w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Wiktora w Bochni.
,,Nie obejdzie się bez misia" - tak pisała w swoim wierszu Maria Czerkawska. Dlatego trudno wyobrazić sobie, żeby pominięto misie w książkach. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach. Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywają ciekawe przygody i bywają najczęściej... pluszowe.
A jak to z tym pluszowym misiem było?
Pani Instruktor Bernadetta Macheta w bardzo interesujący sposób przedstawiła najsłynniejsze misie, jakie znamy z bajek książkowych i filmowych.
Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.
Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.
Pluszowy miś – bohater bajek i filmów
Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba, Miś Yogi, Masza i Niedźwiedź bohaterowie rosyjskiego serialu anonimowego, czy Wojtek – miś, który został żołnierzem. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.
Po wspaniałej lekcji o ,,Pluszowym Misiu’’ dzieci uczestniczyły w zabawie ,,Wycieczka do ZOO’’, gdzie występował również Miś, mogły też sprawdzić swoją wiedzę odgadując zagadki, a za aktywność otrzymały zakładki do książek.
Dziękujemy Pani Kindze Sysło i Pani Bernadecie Machecie za ciekawą lekcję biblioteczną, podczas której dzieciom towarzyszył uśmiech, zaciekawienie oraz wielkie zadowolenie.
Marzena Sumara
19
Emocje na start
W naszej szkole dbamy rozwój emocjonalny dzieci. Dlatego w ostatnich dniach uczniowie klasy 5a uczestniczyli w programie „Emocje na Start”, który prowadził psycholog i certyfikowany trener programów profilaktycznych Grzegorz Tokarczyk z Pracowni Profilaktyki Gaudium. Podczas spotkania uczniowie uczestniczyli w wielu grach i zabawach budujących pozytywny obraz własnej osoby, poczucie jedności, uczących prawidłowej komunikacji interpersonalnych i integracji zespołu klasowego. W efekcie składa się to na budowanie zdrowych relacji w grupie oraz zawiązywanie i utrzymanie trwałych przyjaźni.
Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną – filia w Starym Wiśniczu, dzięki współpracy z p. Kingą Sysło i p. Barbarą Wiśniewską.
Moc jest w nas
W ramach działań profilaktycznych uczniowie klas siódmych i ósmych brali udział w spotkaniu pt. „Moc jest w nas”, które poprowadziła p. Iwona Świętek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni.
Na początku spotkania omówiono termin „uzależnienia” oraz oddziaływania na organizm substancji takich jak: e-papierosy, papierosy, alkohol czy środki psychoaktywne. Wspólnie zastanawiano się nad przyczynami sięgania po różnego rodzaju używki. Następnie uczniowie ustosunkowywali się do kwestii odnośnie szkodliwości różnych substancji, wynajdywali ciekawe argumenty. W tej części spotkania obalono wiele mitów np. że e-papierosy są zdrowe czy piwo to nie alkohol.
Uczniowie aktywnie włączyli się w zadania przygotowane przez prowadzącą i wzbogacili w ten sposób swoją wiedzę dotyczącą uzależnień.
3
Śniadanie daje moc
Śniadanie to posiłek, który stanowi podstawę każdego udanego i pełnego energii dnia. Warto więc zadbać o to, by dzieci od najmłodszych lat rozumiały znaczenie zdrowego śniadania. Dlatego też od kilku lat promujemy ideę sporządzania przez dzieci samodzielnie wykonanych posiłków. Jest to wspaniała okazja do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych, edukacji w zakresie zdrowego odżywiania, odkrywania różnorodności kulinarnego świata oraz integracji grupy klasowej.
Jedząc warzywa, owoce, nabiał, mięso oraz rośliny strączkowe, dajemy swojemu ciału różnorodne super moce, które pomagają nam być zdrowymi, silnymi i pełnymi energii superbohaterami!
Uczniowie klas 1-3 SP wraz z wychowawcami samodzielnie sporządzali w klasach smaczne i kolorowe kanapki i przekąski. Dodatkowym ważnym punktem tego dnia była wizyta p. Iwony Świętek z Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni, która w ciekawy sposób przedstawiła dzieciom piramidę zdrowego żywienia, omówiła rolę witamin dla naszego organizmu, a także przypomniała o konieczności przestrzegania zasad higieny podczas przyrządzania posiłków.
„ORZEŁ ORTOGRAFICZNY”
Dnia 23 listopada 2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Ortograficzny”, którego celem było podniesienie poziomu ortografii wśród uczniów, poszerzenie znajomości zasad ortograficznych oraz motywowanie uczniów do systematycznej pracy nad poprawnym posługiwaniem się językiem polskim.
Arkusz składał się z dwóch części: na jednej stronie znajdowało się 21 zadań konkursowych, a drugą stanowiła karta odpowiedzi. Skala trudności pytań konkursowych pozwoliła każdemu uczniowi spróbować swoich sił. Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych: klasy III-IV, klasy V-VI oraz klasy VII-VIII. Wzięli w nim udział uczniowie z klas IV – VIII, łącznie 34 osoby.
Wypełnione karty odpowiedzi zostały przesłane na adres organizatora konkursu. Uczniowie niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzymają dyplom uznania. Najlepsi otrzymają tytuł laureata ogólnopolskiego konkursu, dyplomy i atrakcyjne nagrody.
Konkurs był dla wszystkich znakomitą intelektualną zabawą oraz okazją
do urozmaicenia zajęć dydaktycznych.Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
B. Mucha, U. Put, P. Rębilas