Informacja dla rodziców
- W klasie 8 szkoły podstawowej jest przeprowadzany egzamin na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (ze zmianami wprowadzonymi w związku z pandemią), który sprawdza, w jakim stopniu uczeń spełnia te wymagania.
- Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części i obejmuje:
- w części pierwszej - wiadomości i umiejętności z zakresu języka polskiego;
- w części drugiej - wiadomości i umiejętności z zakresu matematyki;
- w części trzeciej - wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego (język angielski lub niemiecki).
- 1 dzień egzaminów - 25 maja 2020 r. (wtorek):
- z zakresu języka polskiego egzamin rozpocznie się o godz. 9:00 i będzie trwał 120 minut (dla uczniów z wydłużonym czasem do 180 minut).
- 2 dzień egzaminów – 26 maja 2020r. (środa):
- z zakresu matematyki egzamin rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie trwał 100 minut (dla uczniów z wydłużonym czasem do 150 minut).
- 3 dzień egzaminów – 27 maja 2020r. (czwartek): z języka obcego nowożytnego
– z języka obcego egzamin rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie trwał 90 minut (dla uczniów z wydłużonym czasem do 135 minut);
- Na egzaminie uczniowie będą rozwiązywać zadania zamknięte i otwarte. W zadaniach otwartych uczeń samodzielnie tworzy rozwiązania. Zadania zamknięte można rozwiązywać w arkuszu, ale przed zakończeniem każdej części egzaminu rozwiązania trzeba zaznaczyć na karcie odpowiedzi. Po zakończeniu każdej części egzaminu uczeń będzie miał dodatkowe 5 minut, aby spokojnie sprawdzić, czy poprawnie zaznaczył wszystkie rozwiązania na karcie.
- Uczniowie, których stan zdrowia wymaga przyjmowania leku lub zjedzenia posiłku w trakcie trwania egzaminu muszą dostarczyć do dyrektora szkoły zaświadczenie lekarskie zawierające takie zalecenie.
- Każdy zdający powinien mieć na każdej części egzaminu ósmoklasisty długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem), przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi).
- Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki - jeżeli trzeba je wykonać –zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
- Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników.
- Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Wniesienie urządzenia telekomunikacyjnego na salę, w której odbywa się egzamin skutkuje unieważnieniem tej części egzaminu.
- Każdy ósmoklasista musi przystąpić do egzaminu, aby ukończyć szkołę.
- Jeśli uczeń z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu w wyznaczonym terminie zdaje egzamin w terminach dodatkowych:
- język polski – 16 czerwca 2021 r. – środa;
- matematyka –17 czerwca 2021 r. - czwartek;
- język angielski – 18 czerwca 2021 r. – piątek.
- Prace egzaminacyjne sprawdzają wykwalifikowani egzaminatorzy według jednolitych kryteriów. Po sprawdzeniu prac ustala się wyniki egzaminacyjne w następujących trzech zakresach: język polski, matematyka, język obcy nowożytny.
- Każdy uczeń, który przystąpi do egzaminu ósmoklasisty, otrzyma zaświadczenie o wynikach w dniu 9 lipca 2021 r. Ogłoszenie wyników egzaminu nastąpi 2 lipca 2021 r.
- Wynik egzaminu nie ma wpływu na ukończenie szkoły podstawowej.
- Szczegółowe informacje o harmonogramie egzaminu, zasadach jego organizowania i przeprowadzania oraz przykładowe arkusze są dostępne na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl).