Dyrektor szkoły i wychowawcy klas VIII informują, od poniedziałku 30 marca do środy 1 kwietnia zostanie przeprowadzony próbny egzamin po klasie VIII on-line. Arkusze w wersji standardowej jak i nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych (www.oke.krakow.pl) w następujących terminach:
- 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
- 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
- 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.
Czas trwania egzaminu:
Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części i obejmuje:
- w części pierwszej - wiadomości i umiejętności z zakresu języka polskiego;
- w części drugiej - wiadomości i umiejętności z zakresu matematyki;
- w części trzeciej - wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego.
- 1 dzień egzaminów próbnych – 30 marca 2020 r. (poniedziałek):
- z zakresu języka polskiego egzamin rozpocznie się o godz. 9:00 i będzie trwał 120 minut (dla uczniów z wydłużonym czasem do 180 minut).
- 2 dzień egzaminów próbnych – 31 marca 2020r. (wtorek):
- z zakresu matematyki egzamin rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie trwał 100 minut (dla uczniów z wydłużonym czasem do 150 minut).
- 3 dzień egzaminów próbnych– 1 kwietnia 2020r. (środa): z języka obcego nowożytnego:
– z języka angielskiego egzamin rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie trwał 90 minut (dla uczniów z wydłużonym czasem do 135 minut)
Zasady oceniania zadań:
CKE przygotowała również zasady oceniania rozwiązań zadań. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia br. na stronie internetowej CKE.
Prace nie podlegają ocenie cząstkowej na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów. Ważne jest natomiast wyciągnięcie wniosków i sprawdzenie swojej wiedzy, tak aby popracować jeszcze nad zaległościami. Próbny egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzony wyłącznie w celu informacyjnym (tj. danie uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia).
Instrukcja pisania egzaminu:
Wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np.
- w pliku w edytorze tekstów;
- na wydruku – należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką;
- korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie);
- na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.
Kontakt z nauczycielem:
Proponujemy również, aby uczniowie przesłali swoje rozwiązania do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań).
Ważna informacja:
Jeżeli uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, dyrektor szkoły o godz. 9.00 w poszczególne dni przekaże arkusze w formie wydruków na ławce przed szkołą. Proszę jednak taką potrzebę zgłosić telefonicznie do wychowawcy klasy.
Próbny egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu:
- 9.00 - godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym,
- samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów,
- 15 minut na wysłanie pracy do poszczególnego nauczyciela w dowolnej ustalonej formie.
Dodatkowe informacje i materiały dotyczące egzaminu ósmoklasisty
Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:
- informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów
- przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów
- arkusze pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty
- arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r.
- osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych
- filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej