17 października 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III edycji Międzyszkolnej Gry Terenowej „Wiem, bo tu mieszkam” ,której organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Muchówce. Wydarzenie miało miejsce w okolicy cmentarza wojennego – 308. Uczniowie w czteroosobowych zespołach zmierzyli się z zadaniami podzielonymi na stanowiska: cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, Mała Ojczyzna, ciekawostki o nietoperzach, orientacja w terenie. Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Starym Wiśniczu w składzie: Lena Jeziorek, Alicja Stec, Karol Łoboda i Bruno Sobotkowski zajęła III miejsce.Podsumowaniem wydarzenia była prelekcja na temat: przebiegu operacji łapanowsko-limanowskiej oraz cmentarzy wojennych w naszym regionie wygłoszona przez przedstawicieli Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego Zorganizowana Grupa Poszukiwawcza P. PANC Południe.
Wycieczka integracyjna klas IVa, IVb i Vb
Dnia 10 października uczniowie klas IVa, IVb i Vb wraz z opiekunami p. Iloną Solarz, p. Eweliną Wojewodą, p. Pauliną Rębilas i p. Martą Kępą wyruszyli na wycieczkę do Grodu Stara Baśń w Grybowie koło Nowego Sącza. Pierwszą atrakcją wyjazdu było zwiedzanie „na wesoło” Grodu Warownego. Zamek został wybudowanyw klimacie staropolskim, a powstał na kanwie historii najazdów tatarsko – mongolskich na ziemie polskie w XIII w. W trakcie zwiedzania uczniowie poznali fascynującą historię zamku oraz tajemnicę wieży księżniczek. Mieli również okazję wcielać się w różne postaci zakładając stroje i korzystając z dostępnych rekwizytów. Nie zabrakło gier i zabaw średniowiecznych m.in. wzięli udział w turnieju kopistów na koniach (naszynach). Na końcu uczniowie uczestniczyli w warsztatach pieczenia podpłomyków, które okazały się niezwykle smaczne. Wycieczka ta była dla nas niezwykłą lekcją historii, która na długo pozostanie
w naszej pamięci.
Działania uczniów klas pierwszych w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”
Uczniowie klasy I A i I B edukacji wczesnoszkolnej w ramach akcji „Odblaskowa szkoła” od pierwszych dni września aktywnie uczestniczyli w zajęciach promujących bezpieczne zachowanie w ruchu drogowym. W związku z tym podjęli różnorodne działania mające na celu utrwalenie zasad obowiązujących pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zachęcania wszystkich do noszenia elementów odblaskowych.
Podczas zajęć poznali numery telefonów alarmowych, pojazdy uprzywilejowane, pracę strażaków, policjantów.
Uczestniczyli także w spotkaniu z panem policjantem, który przypomniał im o zasadach zachowania podczas drogi do szkoły oraz o przestrzeganiu przepisów.
Podczas zajęć technicznych uczniowie samodzielnie zaprojektowali i wykonali znaki drogowe, które zaprezentowali w galerii klasowej. Wykonali również gazetkę ścienną.
Jednym z elementów promujących noszenie odblasków był przygotowany przez nauczycieli konkurs pt. „Znaczki odblaskowe – małe i błyszczące”. Wychowankowie z dużym entuzjazmem podjęli działania, uczestniczyli w zajęciach ruchu drogowego w Miasteczku Rowerowym, uczyli się także piosenki pt. „Uwaga, czerwone światło”, którą zaśpiewają w czasie pasowania na ucznia dedykując ją seniorom.
Wychodząc na wycieczki poza teren szkoły pamiętali o zakładaniu kamizelek odblaskowych. Zajęcia przy realizacji projektu dały dzieciom dużo radości i z pewnością przyczynią się do pamiętania o tym, że noszenie odblasków zwiększa bezpieczeństwo pieszego i może uratować życie.
Monika Pałka
Renata Tworzydło
Wycieczka do ,,Leśnej Przygody’’ w Rożnowie
W środę 16 października uczniowie klas trzecich pod opieką p. Marzeny Sumary, p. Alfredy Borguli i p. Eweliny Wojewody uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pana Piotra – leśnika z „Leśnej Przygody” w Rożnowie.
Pokonując przygotowaną leśną ścieżkę, dzieci z bliska poznawały świat zwierząt, grzybów oraz roślin. Rozpoznawały odgłosy zwierząt. Wysłuchały wielu ciekawostek o mieszkańcach lasu i pracy leśnika wraz z poznaniem wykorzystywanych przy pracy akcesoriów i przyrządów.
Brały udział w zabawie tropiącej, dzięki której miały możliwość rozpoznawania śladów leśnej zwierzyny. W trakcie zajęć odbywały się różne gry, zabawy i warsztaty, a wśród nich: malowanie buziek – leśne zwierzęta, podchody – tropienie zwierząt, warsztaty z łucznictwa.
Uczniowie od pana leśnika otrzymali drzewko - ,,Jodła Anna’’, które pani dyrektor ma posadzić przy szkole. Za aktywny udział w lekcji w plenerze dzieci otrzymały od pana leśnika słodką niespodziankę - słodycze.
Na zakończenie pobytu odbyło się ognisko z kiełbaskami integrujące obydwa zespoły klasowe.
Ciekawa i przekazywana w atrakcyjny sposób nauka, przeplatana wieloma angażującymi zabawami przyrodniczo – ruchowymi dała dzieciom wiele radości i na pewno wzbogaciła ich wiedzę.
Z uśmiechem na twarzy i po atrakcyjnie spędzonym jesiennym dniu, pełnym radosnej i beztroskiej zabawy, uczniowie szczęśliwie wrócili do Starego Wiśnicza.
Wychowawczynie
Marzena Sumara
Alfreda Borgula
Wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Znaczki odblaskowe – małe i błyszczące”
W ramach akcji „Odblaskowa szkoła” uczniowie z klas I – III szkoły podstawowej oraz oddziału przedszkolnego naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym pt. ”Znaczki odblaskowe – małe i błyszczące”.
Celem konkursu było zwrócenie uwagi na potrzebę przestrzegania zasad obowiązujących w ruchu drogowym, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych, zachęcenie uczniów do czynnego zainteresowania tematyką bezpieczeństwa oraz rozwijanie wyobraźni i zainteresowań plastycznych uczniów.
Komisja w składzie: Pani dyrektor Anna Waśko oraz Pani Natalia Zając stanęły przed niełatwym zadaniem. Po dokładnej analizie wszystkich zgłoszonych prac komisja przyznała następujące miejsca:
W kategorii oddziału przedszkolnego:
I miejsce – Ignacy Bachula
II miejsce – Nadia Kokoszka
III miejsce – Jan Krzywda
Wyróżnienie – Emil Kolarz
W kategorii klas pierwszych:
I miejsce – Dawid Łowczowski
II miejsce – Julian Kokoszka
III miejsce – Maria Gajda
Wyróżnienie – Franciszek Kokoszka i Nadia Pękala
W kategorii klas drugich:
I miejsce – Nikola Widełka
II miejsce – Jan Profic
III miejsce – Gabriela Zagata
W kategorii klas trzecich:
I miejsce – Martyna Kożuchowicz
II miejsce – Milena Klimas
III miejsce – Jakub Markowski
Wyróżnienie – Marcel Kokoszka, Jan Zięba i Mikołaj Zięba
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom.
Dziękujemy także Samorządowi Uczniowskiemu za współfinansowanie nagród dla zwycięzców.
Monika Pałka
Natalia Zawadzka
Działania oddziałów przedszkolnych w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”
W ramach tegorocznej edycji akcji „Odblaskowa szkoła”, dzieci z oddziałów przedszkolnych 0 „A” i 0 „B” aktywnie współdziałały w działaniach promujących bezpieczeństwo na drodze.
We wrześniu odbyło się spotkanie z policjantami, którzy mówili o konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Na zakończenie spotkania funkcjonariusze Policji wręczyli każdemu kamizelkę odblaskową.
Miasteczko rowerowe posłużyło dzieciom do nauki ważnych znaków drogowych.
Ponadto najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Plastycznym, „Odblaskowa szkoła”, w którym wykonali piękne znaczki odblaskowe małe i błyszczące.
Dzieci nie zapomnieli również o osobach starszych. Rozumiejąc konieczność noszenia elementów odblaskowych w terenach nie oświetlonych i poza obszarem zabudowanym, wręczyły własnoręcznie wykonane odblaski dla swoich babć i dziadków, aby byli bardziej widoczni na drodze.
Wykonali również transparenty, które zostały wykorzystane w happeningu „Odblaskowej Szkoły”, podczas którego ulicami Starego Wiśnicza przemaszerowali „odblaskowi” uczniowie w towarzystwie dyrekcji oraz nauczycieli. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy.
Celem happeningu było promowanie bezpieczeństwa na drodze wśród uczniów poprzez zwrócenie uwagi na konieczność obowiązkowego noszenia elementów odblaskowych.
Natalia Zawadzka
Ewa Gruca-Drożdż
Próbna ewakuacja i odblaskowy przemarsz
Dnia 07.10.2024 roku odbyła się próbna ewakuacja szkoły. W akcji udział brali wszyscy obecni uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Podczas ewakuacji był obecny pracownik BHP, p. Elżbieta Świderska. Budynek sprawdzili i zabezpieczyli niezawodni i niezastąpieni strażacy z Ochotniczych Straż Pożarnych ze Starego Wiśnicza oraz Wiśnicza Małego. Akcja przebiegła pomyślnie. Po zakończonych czynnościach uczniowie wraz z opiekunami udali się na "odblaskowy przemarsz", który był związany z przystąpieniem placówki do projektu "Odblaskowa Szkoła." Uczniowie klas przygotowywali transparenty, plakaty o tematyce związanej z bezpiecznym poruszaniem się po drogach. Pochód zabezpieczyli strażacy. Wszystkim zaangażowanym w przebieg wydarzenia raz jeszcze serdecznie dziękujemy.
Dzień Chłopaka
30 września był bardzo ekscytującym dniem w naszej szkole, w szczególności dla chłopców, na których czekały niespodzianki i atrakcje z okazji ich święta. Na początku Samorząd Uczniowski poczęstował chłopców słodkimi upominkami. Następnie, wytypowani z każdej klasy przedstawiciele, wzięli udział w zorganizowanym konkursie pt. „Super Chłopak”. W walce o tytuł Super Chłopaka, rywale musieli zmierzyć się w kilku konkurencjach. Zadania konkursowe polegały na: udzieleniu odpowiedzi na zadane pytania, wyliczeniu składników potrzebnych do przygotowania naleśników, złożeniu fartucha, czy też poproszeniu do tańca koleżanki. Co więcej, musieli zaprezentować swoje umiejętności w pokazie mody oraz zweryfikować swoją kreatywność w sprzedaży wylosowanego kosmetyku. Bardzo ciekawe zadanie dla chłopców przygotowały również Panie z biblioteki: Pani Dorota Stachoń oraz Pani Paulina Rębilas z okazji Dnia Głośnego Czytania. Owe zadanie polegało na tym, aby chłopcy odgadnęli, która koleżanka z ich klasy czyta dany fragment książki. Ponadto, musieli wskazać bohatera oraz tytuł lektury.
Wszystkie konkurencje były nie lada wyzwaniem. Najlepiej poradził sobie uczeń klasy 7B – Karol Łoboda, który zdobył największą ilość punktów, tym samym zdobył statuetkę „Super Chłopaka”.
Na zakończenie, Pani Dyrektor wręczyła również dyplomy i nagrody chłopcom z klas 1 – 3, którzy wygrali wcześniej zorganizowany konkurs pt. „Mały Dżentelmen”.
Dziękujemy za świetną zabawę i gratulujemy wszystkim zwycięzcom!!!
Jolanta Hojnik
Agnieszka Kaczmarczyk
DZIEŃ CHŁOPAKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
Wszystkim chłopakom dużym i małym
życzyć dziś chcemy, by byli wspaniali.
Spełnienia marzeń, uśmiechu, radości,
cudownych wrażeń i dużo miłości.
Koszy słodyczy, życia pięknego.
Wszystkiego najlepszego!
Dzień chłopaka to radosne i pełne zabawy wydarzenie, które jest doskonałą okazją do zintegrowania całej grupy przedszkolaków i spędzenia dnia pełnego wrażeń. Dzieci brały udział w różnego rodzaju grach, konkursach, zawodach, quizach i zabawach. Dziewczynki wręczały chłopcom upominki i składały życzenia. Cały dzień był pełen śmiechu a jego celem było budowanie przyjaźni między dziećmi i stworzenie miłej atmosfery.
Natalia Zawadzka
Ewa Gruca - Drożdż
„29 WRZEŚNIA – MIĘDZYNARODOWYM DNIEM NIESŁYSZĄCYCH”
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niesłyszących w oddziałach przedszkolnych 0a i 0b odbyły się zajęcia wychowawcze z pedagogiem specjalnym. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się w jaki sposób funkcjonują i komunikują się osoby niesłyszące
i niedosłyszące, dzieci poznały także podstawy języka migowego oraz nauczyły się kila prostych zwrotów. Na zajęciach wysłuchały opowieści ślimaczka Bogusia, który pomógł zrozumieć „dlaczego niektórzy są ślimakami?”. Na zakończenie dzieci wysłuchały i starały się wspólnie zaśpiewać piosenkę pt. „Każdy jest inny” w wykonaniu przyjaciół Figu-Migu. Celem zajęć było uwrażliwienie najmłodszych na potrzeby osób niepełnosprawnych, obalanie stereotypów oraz nauka właściwych i pożądanych zachowań wobec osób z głuchoniemych, nie zapominając o tym, że „one są wśród nas”.
Magdalena Rak
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Każdego roku dnia 29 września w całej Polsce promujemy czytanie książek na głos.
Korzyści płynące z głośnego czytania książek od najmłodszych lat do późnego wieku są nieocenione.
Głośne czytanie wpływa zatem na :
* poprawę samopoczucia
*rozwój wyobraźni i zwiększenie koncentracji
*eliminowanie nieśmiałości
*odprężenie i zrelaksowanie czytelnika
*dotlenienie i poprawę krążenia
* łagodzenie bólu i napięcia mięśni,
* rozwijanie myślenia poprzez kombinację kilku procesów : „wyobrażania sobie” słów, rejestrowanie tonacji, brzmienia i kontroli wymowy.
*zwiększanie zasobu słów
*pobudzanie układu odpornościowego, szczególnie gdy tekst jest śmieszny.
*uspokojenie rytmu serca [ M. Kossobudzka]
Podczas wycieczki [26 września] na jeden z największych cmentarzy wojennych nr 308 położonego w naszym regionie uczniowie klasy 7a i 7b czytali na głos pracę przygotowaną pod kierunkiem P. Agnieszki Kaczmarczyk. Uczniowie poznali historię operacji limanowsko-łapanowskiej, która miała miejsce na przełomie listopada i grudnia 1914 r. na terenach Leszczyna - Rajbrot. W scenerii grobów żołnierzy niemieckich, rosyjskich i austriacko-węgierskich, pośród krzyży typu niemieckiego, katolickich i prawosławnych, słowa oddziaływały na wyobraźnię i zapadały głęboko w serce. W rolę lektorów wcielili się: Zuzanna Chodur, Jakub Wojewoda oraz Alicja Sec. Uczniom towarzyszyli nauczyciele Dorota Stachoń i Magdalena Grabiasz.
Dzień Głośnego Czytania i Dzień Chłopaka [30 września] świętowaliśmy wspólnie podczas zorganizowanego przez samorząd uczniowski konkursu na Super Chłopaka. Zadaniem wybranych lektorek było przeczytanie fragmentu lektury z poszczególnych klas. W przedsięwzięciu wzięły udział: Aneta Styc, Weronika Nalepa, Lena Jeziorek, Julia Janas, Nadia Sysło, Joanna Wilk, Martyna Łowczowska, Aleksandra Krzysztofiak, Laura Wolnik, Maja Kokoszka. Po wysłuchaniu fragmentu tekstu chłopcy zapisywali imię lektorki, tytuł książki oraz imię chłopca bohatera lektury. Zadanie opracowały p. Dorota Stachoń i Paulina Rębilas.
Zachęcamy wszystkich uczniów do wypożyczania w miesiącu październiku książek mówiących o odwadze, przyjaźni i honorze.
Można je zobaczyć na specjalnie przygotowanej wystawce w bibliotece oraz na stronie biblioteki szkolnej https://szkola-starywisnicz.edupage.org/a/biblioteka-szkolna?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQxJnN1YnBhZ2U9MSZza2dkeWVhcj0yMDI0. Polecam Dorota Stachoń
1
Wycieczka klas VII na rewitalizowany cmentarz z I wojny światowej
26 września 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Wiśniczu uczestniczyli w lekcji historii na cmentarzu wojennym w Muchówce. 28 uczniów z klasy VII a i VII b wraz z opiekunami odwiedziło cmentarz wojskowy 308. Uczestnicy lekcji poznali historię cmentarza oraz cele, przebieg i skutki operacji limanowsko –łapanowskiej w naszym regionie. Z tablic nagrobnych odczytali nazwiska poległych, nazwy jednostek wojskowych oraz obserwując nagrobki – ustalili wyznanie poległych. Do celów lekcje wykorzystana została pozycja:„ Rewitalizacja wybranych cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej położonych na terenie Brzeska, Tarnowa, Krakowa, Wadowic oraz powiatów bocheńskiego i tarnowskiego, jako zespołu dziedzictwa o znaczeniu międzynarodowym”.
Po lekcji uczniowie zdobyli wiedzę na temat liczby i narodowości żołnierzy pochowanych na cmentarzu 308, poznali daty walk : od 21 do 27 listopada oraz od 5 do 15 grudnia 1914 r , a także nazwiska dowódców nacierających ku Bochni wojsk.
Następniedowiedzieli się kiedy doszło do budowy cmentarza oraz poznali nazwisko jego architekta. Uczniowie dowiedzieli się również, żenekropolia organizacyjnie należy do bocheńskiego (IX) okręgu cmentarnego i jest jedną z największych w powiecie bocheńskim.
Lekcję edukacji historycznej połączyliśmy z ogólnopolską akcją: Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie odczytali fragmenty wspomnień uczestnika walk I wojny światowej.
Na miejscu uczniowie ćwiczyli umiejętność ustalania współrzędnych geograficznych miejsca za pomocą dostępnych aplikacji.
Zbiórka makulatury ...
...odbyła się dnia 3 października 2024 r. o godz.8.00 w czwartek w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu.
Dziękujemy firmie Recykler z Brzeska za odbiór zebranej makulatury.
Sprzątanie świata
We wrześniu uczniowie klasy 2 a oraz 2b wraz z opiekunami, wzięli udział w akcji Sprzątania Świata. Uczniowie starają się dbać o swoją planetę poprzez dbanie oswoje środowisko lokalne. Dzieci posprzątały cały parking przy szkole podstawowej w Starym Wiśniczu oraz parking przy przedszkolu. Działania te były częścią programu „Odblaskowa Szkoła”, promującego bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Uczniowie ubrani w kamizelki odblaskowe sprawdzili swoje umiejętności podczas poruszania się po drodze jako uczestnicy ruchu.
Ognisko klasowe klas II
W dniu 26 września klasy drugie pojechały na farmę u Edwarda. Uczniowie spędzili aktywnie czas na świeżym powietrzu bawiąc się w gry i zabawy ruchowe, ponadto intensywnie obcowali z naturą. Właściciele pokazali uczniom wszystkie zwierzęta mieszkające na farmie (kozy, kury, bażanty, gęsi, króliki, lamy, osły, muły, konie, pawie,)oraz opowiedzieli, jak należy się nimi zajmować oraz czym ich karmić. Każde dziecko miało możliwość spróbować swoich sił podczas przejażdżki na kucyku. Uczniowie aktywnie przeszkli ścieżkę ekologiczną „W poszukiwaniu darów Jesieni”. Na zakończenie wycieczki uczniowie biesiadowali przy ognisku piekąc kiełbaski oraz pianki.
Akcja na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Borku
Działania w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”
We wrześniu uczniowie klasy 6a i 8b, wraz z opiekunami, wzięli udział w akcji sprzątania lokalnych miejsc pamięci historycznej: Cmentarza Ofiar hitlerowskich w Leksandrowej oraz Wzgórza Lecha w Wiśniczu Małym. Działania te były częścią programu „Odblaskowa Szkoła”, promującego bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Uczniowie ubrani w kamizelki odblaskowe dbali o porządek i bezpieczeństwo podczas drogi, a także o zachowanie pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych.
Nasza szkoła regularnie uczestniczy w takich inicjatywach, podkreślając znaczenie dbałości o lokalne dziedzictwo kulturowe. Akcje te stanowią ważny element w edukacji historycznej młodzieży, ucząc szacunku do przeszłości i kształtując wrażliwość społeczną. Jednocześnie promowanie bezpieczeństwa, zwłaszcza w ramach programu „Odblaskowa Szkoła”, ma na celu wykształcenie w uczniach odpowiedzialnych nawyków, które mogą uratować życie.
Odblaskowa wycieczka rowerowa i ognisko
25 września uczniowie klasy VI a i VI bwzięli udział w wycieczce rowerowej. Uczniowie i opiekunowie zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe, które nie tylko zwiększały bezpieczeństwo na drodze, ale i były doskonałą reklamą bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Przed wyjazdem uczestnicy otrzymali wskazówki na temat zasad poruszania się rowerzystów na drodze. Na pochwałę zasługuje fakt, że zdecydowana większość posiadała kaski rowerowe. Na miejscu korzystając z pięknej słonecznej pogodyuczniowie rozegrali mecz piłki nożnej i koszykówkioraz uczestniczyli w wielu wspólnych zabawach. Po zmaganiach sportowych wszyscy zjedli ze smakiem pieczone na ognisku kiełbaski. Wczesnym popołudniem bezpiecznie powróciliśmy do szkoły. Organizatorzy wyjazdu dziękują klasowym Radom Rodziców za pomoc w przygotowaniu wycieczki.
Międzynarodowy Dzień Języków Obcych
26 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Z tej okazji uczniowie klas szóstych i siódmych wykonali plakaty w odpowiedzi na pytanie:Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Prezentacje były na bardzo wysokim poziomie językowym i plastycznym. W dalszej części obchodów graliśmy w grę w języku angielskim:Who lives in...kto mieszka w...Uczniowie poszerzali w ten sposób nazwy państw i stolic w języku angielskim. Ponadto, sprawdzaliśmy jak brzmi słowo dzień dobry na świecie. Najwięcej radości sprawiło uczniom zaśpiewanie piosenek w języku angielskim "Symphony" oraz "Anyone I want to be" Roksany Węgiel. Piosenka polskiej wokalistki nie została wybrana przypadkowo niesie ze sobą przekaz, iż znajomość języków obcych otwiera okno na świat. Prace uczniów można podziwiać na gazetce w holu szkolnym.
Pomoc dla powodzian
Od dnia 19.09.2024 do 23.09.2024 r. w naszej szkole trwała akcja pomocy dla poszkodowanych Rodaków w powodzi, która miała miejsce na terenach Naszego kraju. Szkoła wraz z Samorządem Uczniowskim organizowała akcję przy współpracy z OSP Nowy Wiśnicz. Uczniowie wraz z rodzicami oraz nauczyciele i pracownicy szkoły dostarczyli na teren placówki liczne dary. Zapakowane kartony zostały przekazane strażakom. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy.
Sukces na Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim poezji ks. Jana Twardowskiego
Dnia 23 września odbył się w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego kolejny Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „ Wierzyć – to znaczy nie pytać, jak długo jeszcze mamy iść po ciemku”. Naszą szkołę reprezentowała grupka sześciu dziewczyn z klas od IV do VIII.
Jury oceniając wystąpienia trzydziestu trzech uczniów z naszej gminy biorąc pod uwagę opanowanie pamięciowe tekstu, jakość recytacji, dykcję, interpretację utworu, ogólny wyraz artystyczny i dobór wiersza zgodny z tematem konkursy przyznało w kategorii klas VII – VIII miejsce III dla Wiktorii Ledwożyw z klasy VIIIb, wyróżnienie dla Laury Brocławik z klasy VIIIb. W kategorii klas IV – VI miejsce III powędrowało do Zofii Nowak z klasy Va.
Organizatorzy konkursu i komisja oceniająca recytacje na koniec życzyli uczestnikom i ich opiekunom, aby przygoda z poezją była okazją do nabywania tak cennych, a zanikających we współczesnym świecie, cech, jak: otwartość, wrażliwość na świat, subtelność.
Gratulujemy wszystkim uczniom udanego występu.
Beata Mucha, Urszula Put, Paulina Rębilas
Szkolny Konkurs Recytatorski poezji ks. Jana Twardowskiego
„Wierzyć – to znaczy pytać, jak długo jeszcze mamy iść po ciemku…” To słowa poety księdza Jana Twardowskiego i motto tegorocznego Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się w Szkole Podstawowej w Kobylu. Aby wyłonić najlepszych recytatorów, którzy będą reprezentować naszą szkołę podczas tego wydarzenia w sali polonistycznej 20 września odbył się Szkolny Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego. W kategorii klas IV – VI komisja wysłuchała czternastu recytatorów, natomiast w kategorii klas VII – VIII zaprezentowały swoją interpretację pięć uczennic.
Komisja oceniając opanowanie pamięciowe tekstu, jakość recytacji, dykcję, interpretację utworu, ogólny wyraz artystyczny i dobór wiersza zgodny z tematem konkursy przyznało miejsca:
W kategorii klas IV – VI
Im. Nadia Sysło – klasa VIa
IIm. Zofia Nowak – klasa IVa
IIIm. Gabriela Krzywda – klasa IVa
W kategorii klas VII – VIII
Im. Laura Brocławik – klasa VIIIb
IIm. Alicja Stec – klasa VIIb
IIIm. Wiktoria Ledwożyw – klasa VIIIb
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli trud przygotowania się do konkursu. Gratulujemy wszystkim udanych prezentacji, a zwycięzcom życzymy sukcesów podczas międzyszkolnych zmagań.
Nauczycielki języka polskiego
Spotkanie z policjantem
W dniu 19.09.2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowe klas 1-3 wraz z wychowawcami mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z policjantami z Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu. Panowie przypomnieli dzieciom zasady ruchu drogowego. Dzięki wykorzystaniu pomocy dydaktycznych w postaci "mini" sygnalizatora świetlnego" omówili zasady poruszania się po drogach, chodnikach. Przypomnieli także numery alarmowe.Uczniowie dowiedzieli się z jakich elementów składa się mundur policyjny oraz radiowóz, co spotkało się z dużym zaciekawieniem.Dzieci oddziału "zerówkowego" oraz uczniowie klas pierwszych otrzymali od szkoły kamizelki odblaskowe.Raz jeszcze dziękujemy Przedstawicielom Policji za przybycie i bardzo ciekawe, a przede wszystkim potrzebne, spotkanie.
Warsztaty przyrodnicze -„Owadzie Laboratorium’’ (mikroskopia i owady) w klasie 3a
W środę 18 września gościliśmy w klasie 3a panią Ewelinę Więckowską, która zaprosiła dzieci do udziału w warsztatach przyrodniczych ,,Owadzie laboratorium" z cyklu ,,Biologia z Zielonego Kapelusza".
Mieliśmy okazję poznać przyrządy do obserwacji przyrody, budowę mikroskopu i oczywiście oglądać eksponaty pod lupami oraz pod różnymi mikroskopami, jak mikroskop biologiczny i mikroskop stereoskopowy.
Dzieci poznały cykle rozwojowe owadów - przeobrażenie zupełne i niezupełne.
W rozwoju z przeobrażeniem niezupełnym larwa – po wielokrotnym linieniu – przekształca się w postać dorosłą (imago). W rozwoju z przeobrażeniem zupełnym występuje dodatkowo stadium poczwarki, w którą przekształca się larwa.
Po wspaniałym przekazie teorii uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę pisząc test, który wypadł im znakomicie.
Na warsztatach korzystając z bogatych preparatów biologicznych (chrząszcze, szarańczaki czy motyle) prowadziliśmy obserwacje mikroskopowe całych owadów oraz ich części ciała: głowy, nóg itp.
Na koniec zajęć warsztatowych poznaliśmy egzotycznych gości, czyli żywe owady: straszyka olbrzymiego, pasikonika wenezuelskiego, patyczaka rogatego, liśćca, straszyka australijskiego. Mogliśmy je brać do ręki, podawać sobie, obserwować ich zachowanie i uważać, żeby nie zrobić im krzywdy.
Z wielką życzliwością dziękujemy pani Ewelinie za cudowną możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą, za nieskończoną ilość wyjaśnień i odpowiedzi na pytania oraz niewyczerpaną cierpliwość i poświęcony czas. Mamy nadzieję, że nie są to nasze ostatnie warsztaty z cyklu „Biologia z Zielonego Kapelusza”.
Marzena Sumara
Realizacja programu „Odblaskowa Szkoła” na Zielonej Szkole
W ramach programu „Odblaskowa Szkoła” uczniowie klas 6A i 6B, podczas „Zielonej Szkoły” w Rytrze, aktywnie uczestniczyli w różnych działaniach edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem na drodze oraz ochroną środowiska. Jednym z głównych punktów wyjazdu była wycieczka rowerowa do Piwnicznej, która odbyła się pod opieką nauczycieli. Przed wyjazdem przypomniano uczniom najważniejsze zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym jak bezpiecznie poruszać się w grupie i jak korzystać z odblasków, aby być widocznym na drodze. Akcja ta miała na celu nie tylko integrację uczniów, ale przede wszystkim kształtowanie odpowiedzialnych zachowań w ruchu drogowym. Swoimi działaniami uczniowie promowali bezpieczeństwo w ruchu drogowym w regionie, dając dobry przykład innym uczestnikom ruchu.
W ramach wyjazdu uczniowie odbyli także pieszą wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej w Roztoce Ryterskiej. Tam mieli okazję poznać faunę Beskidu Sądeckiego, dowiedzieć się o gatunkach chronionych oraz oglądać spreparowane okazy zwierząt. Szczególną uwagę poświęcono zwierzętom, które mogą być niebezpieczne dla człowieka, ucząc uczniów odpowiedzialnego zachowania w kontakcie z przyrodą. Edukacja w tym zakresie miała na celu rozwijanie szacunku dla środowiska naturalnego oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Uczniowie dowiedzieli się również, jak racjonalnie wykorzystywać zasoby leśne, co jest istotnym elementem zrównoważonego rozwoju.
Takie wyjazdy, łączące edukację ekologiczną i bezpieczeństwo na drodze, są stałym elementem w programie nauczania naszej szkoły, mającym na celu wszechstronny rozwój uczniów oraz kształtowanie postaw odpowiedzialności społecznej i troski o środowisko.
WRZESIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ
Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas, Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Wrzesień to czas rocznic. 1 września 1939 roku armia Niemiec hitlerowskich napadła na nasz kraj, tak rozpoczęła się wojna, która w krótkim czasie ogarnęła cały świat.
W całej Polsce trwały zacięte walki. W wielu miejscach walczący wsławili się wyjątkową odwagą i determinacją. Westerplatte, Poczta Gdańska, Wizna – te i inne miejsca powinny nam się kojarzyć z aktem największego poświęcenia dla obrony kraju.
Kiedy wszyscy Polacy myśleli, że najgorsze już nastąpiło, kiedy mordowana i gnębiona ludność cywilna szukała schronienia przed nazistami na wschodzie, 17 września nadszedł kolejny cios – Armia Czerwona na rozkaz Stalina przekroczyła granice naszego kraju. Naród polski znalazł się w kleszczach wrogich mocarstw.
Mając na względzie, że spuścizna dziejowa współtworzy naszą tożsamość narodową, uczciliśmy pamięć tamtych dni i tamtych bohaterów.
17 września przedstawicie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami zaprosili p. dyrektor, grono pedagogiczne i społeczność szkolną na uroczysty apel poświęcony 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej i agresji sowieckiej na Polskę.
Zbiórka dla powodzian
W związku z kataklizmem powodziowym, który dotknął naszych Rodaków szkoła dołącza się do akcji pomocowej. Bardzo prosimy o wsparcie rzeczowe, które można dostarczać do szkoły od piątku 20.09.2024r. do poniedziałku 23.09.2024r. PAMIĘTAJMY- - DOBRO WRACA!
Z góry dziękujemy za wsparcie.
Dzień Kropki
16 września uczniowie klasy 2a i 2b obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to wyjątkowe święto kreatywności, odwagi i odkrywania własnych talentów. W tym dniu uczniowie przede wszystkim dobrze się bawią, prezentują swoje umiejętności i talenty. Wszyscy uczniowie wykonali prace plastyczne związane z kropkami, które chętnie prezentowali kolegom i koleżankom.
Po Dniu Kropki wiemy jedno: Każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wierzymy w nich, a oni wierzą w siebie.
Dzień Kropki w oddziałach przedszkolnych 0 „A” i 0 „B”
W dniu 13.09.2024 r. w oddziałach przedszkolnych 0 „ A” i 0 „B” obchodziliśmy Dzień Kropki. Dzień Kropki to międzynarodowe święto kreatywności, odwagi i odkrywania talentów. W oddziałach przedszkolnych ma ono szczególne znaczenie, ponieważ pomaga dzieciom odkrywać swoje możliwości, wyrażać siebie oraz wzmacniać pewność siebie.
Podczas tego dnia organizowane są różnorodne zabawy i aktywności plastyczne związane z motywem kropek. Celem jest pokazanie, że każdy ma w sobie ukryte talenty i warto je rozwijać, niezależnie od wieku.
Nauczyciele często opowiadają historię z książki "The Dot" autorstwa Petera H. Reynoldsa, która inspiruje dzieci do próbowania nowych rzeczy, niezależnie od początkowych trudności. Główna bohaterka, Vashti, zaczyna swoją przygodę z malowaniem od postawienia jednej kropki, co prowadzi ją do odkrycia swoich artystycznych zdolności.
Dzień Kropki w oddziałach przedszkolnych sprzyja również integracji grupy, rozwijaniu wyobraźni i motywuje najmłodszych do podejmowania wyzwań w atmosferze zabawy i akceptacji.
Natalia Zawadzka
Ewa Gruca - Drożdż
Ognisko na dobry początek…
Uczniowie klas VIIa, VIIb, Va wraz z wychowawcami 12 września „łapali” ostatni promienie gorącego letniego słońca na ognisku integracyjnym u pana Krystiana. Po porannym spacerze w stronę Kobyla uczniowie spędzili czwartkowe przedpołudnie na zabawach i grach ruchowych na świeżym powietrzu. Baza sportowa i rekreacyjna była tak duża, że Ci którzy chcieli biegać i grać mogli to robić bez ograniczeń, Ci którzy chcieli w kameralnych grupach na kocykach rozkoszować się pięknym słońcem na tle jesiennych krajobrazów, grać w „planszówki” i integrować się podczas rozmów z rówieśnikami mieli ku temu doskonałe warunki.
W tym czasie opiekunowie zajęci byli grillowaniem i przygotowywaniem posiłku. Pyszna kiełbaska, ziemniaczki z ogniska świetnie smakowały po godzinach zabawy i ruchu.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji ogniska, a szczególne podziękowania kierujemy w stronę gospodarza posesji za gościnę.Beata Mucha, Urszula Put, Magdalena Grabiarz