W dniach 3-4 marca 2022r. realizowany był w naszej szkole program profilaktyki zintegrowanej „Archipelag skarbów”, łączący w sobie elementy profilaktyki ryzykownych zachowań seksualnych, profilaktyki alkoholowej i narkotykowej. Główne tematy, które zostały poruszone to: szczęście w życiu, miłość i seksualność w kontekście dojrzałego i trwałego związku, elementy komunikacji, zachowania agresywne, asertywność. Celem programu jest zapobieganie zachowaniom ryzykownym i problemowym młodzieży, zachęcanie do wstrzemięźliwości seksualnej, motywowanie młodzieży do zdrowego stylu życia oraz umacnianie autorytetu rodziców i wychowawców. Program prowadzili wykwalifikowani trenerzy: Ewa Tyszewska oraz Piotr Pitala.
W zorganizowanych na sali gimnastycznej zajęciach, które miały formę mitingu wzięli udział uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły oraz uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej w Kobylu. Uczniowie odbyli fascynującą podróż w poszukiwaniu skarbów. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów, które odbyły się w czwartek i piątek, zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbów, jakimi są głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. W trakcie tych spotkań uczniowie dowiedzieli się wiele o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku oraz o asertywności czyli umiejętności przeciwstawiania się negatywnej presji rówieśników.
Trenerzy nauczyli młodzież, jak radzić sobie z „tygrysami”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Uczniowie poznawali siebie i uczyli się zapanować nad trudnymi emocjami i zachowaniami. Młodzi dostali konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem, ze złością i gniewem.
Na zakończenie programu odbył się festiwal twórczości młodzieży. Uczniowie przygotowali plakaty na tematy poruszane na spotkaniu. Wspólnie też odśpiewano szanty ze słowami, które mogą być dla każdego wskazówką jak żyć.
Zajęcia poprowadzone były w formie prezentacji multimedialnej, krótkich filmików i muzyki. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, aktywnie i z zaangażowaniem włączali się w proponowane ćwiczenia, rozmowy. Humor przeplatał się z poważnymi treściami w sposób, który dawał młodzieży chwile wytchnienia i odreagowania.
W ramach programu w dniu 02 marca br. odbyło się również spotkanie online dla rodziców, a w dniu 03 marca spotkanie dla nauczycieli. W trakcie tych spotkań prezentowany był zakres celów programu „Archipelag Skarbów”. Omówione były wyniki badań nad młodzieżą. Komentarz prowadzących zawierał wiele wskazówek co do sposobów włączania skutecznego przekazu profilaktycznego do codziennej pracy wychowawczej w rodzinie i w szkole. Szczególny akcent położony był na umiejętność rozmawiania z dorastającymi dziećmi o sprawach miłości i seksualności. Spotkanie miało formę wykładu urozmaiconego prezentacją multimedialną oraz dialogiem z uczestnikami.
Program Archipelag Skarbów jest wpisany do „Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych” sygnowanego przez najważniejsze agendy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej (Ośrodek Rozwoju Edukacji, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii).
Chcielibyśmy wyrazić serdeczne podziękowania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Wiśniczu za finansowe wsparcie projektu, pracownikom Zakładu Usług Komunalnych za pomoc w przygotowaniu technicznym sali do potrzeb programu, a Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiśniczu Małym za udostępnienie krzeseł.
Miejmy na uwadze, że dobrze zrealizowane działania profilaktyczne i wychowawcze z młodzieżą procentują w ich dorosłym życiu.