• Mini obchody Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

        • Mini obchody Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przypadającego na dzień 5 maja są kontynuacją projektu ogólnopolskiego pt. „Każdy inny-wszyscy równi”, a zarazem jego zakończeniem. Uczniowie bardzo chętnie i dużym zainteresowaniem wysłuchali podstawowych informacji dot. tej niepełnosprawności oraz bardzo aktywnie włączyli się w kolorowanie i przygotowanie plakatu informacyjnego. Ponadto podczas zajęć, na prośbę uczniów, została odczytana bajka terapeutyczno-informacyjna pt. „Leo i Nela” oraz „Czarodziejka”. Opowiadania przybliżyły uczniom problem niepełnosprawności ruchowej oraz sytuację dzieci z autyzmem. Zajęcia zostały przeprowadzone w grupach uczniów z klas I-III uczęszczających na bajkoterapię. 

           

          Pedagog specjalny - Magdalena Rak

        • Lekcja tolerancji i empatii

        • W dniu 29.04.2024r., podobnie jak w roku ubiegłym, odbyła się wyjątkowa lekcja otwarta dla uczniów klas 6 i 7 w ramach Szkolnego Dnia Tolerancji Wobec Osób Niepełnosprawnych. Zajęcia zorganizowane były w związku z udziałem Naszej szkoły w ogólnopolskim projekcie społecznym pt. „Każdy inny – wszyscy równi”. Celem spotkania z młodzieżą było uwrażliwienie na potrzeby osób niepełnosprawnych, wzmacnianie zachowań empatycznych i tolerancyjnych. Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się czym są stereotypy i jak je przełamywać, poznali w jaki sposób żyją i funkcjonują znane osoby z niepełnosprawnościami np. sportowcy, aktorzy czy podróżniczy, a także jakie mają potrzeby i oczekiwania wobec społeczeństwa. Uczestnicy obejrzeli dwa filmiki edukacyjne, pierwszy przedstawiający osoby niepełnosprawne malujące ustami i stopami oraz filmik motywacyjny z udziałem Nicka Vujicica (osoba niepełnosprawna ruchowo, mówca motywacyjny, mentor). Gościem specjalnym podczas spotkania była Pani Małgorzata Korolczuk - mama adopcyjna 2 dzieci z FAS, założycielka Fasmisja , prelegentka. Pani Małgorzata przedstawiałam uczniom swoje doświadczenia życiowe związane z adopcją dzieci z zespołem FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) oraz opowiedziała z jakimi i trudnościami spotykają się jej dzieci na co dzień. Dzięki tej wspaniałej „lekcji życia” i akceptacji inności dowiedzieliśmy się czym jest FAS i jak przede wszystkim można uniknąć tej niepełnosprawności, a pięknie opowiedzianą i zobrazowaną bajkę o diamencie zapamiętamy na zawsze. Podczas tej uroczystości zostały wręczone uczniom nagrody za udział w konkursie plastycznym pt. „Logo osób niepełnosprawnych”. Nagrody rzeczowe i dyplomy otrzymali: Łukasz Bodurka 5a, Alicja Stec 6b, Sylwia Poślińska 5b. Gratulujemy udziału i zaangażowania w twórczą pracę. Zajęcia otwarte przeprowadzone zostały przez p. Magdalenę Rak i p. Magdalenę Grabiasz przy współpracy p. Katarzyny Laberschek. Zapraszamy do obejrzenie foto-relacji z przebiegu zajęć. 

           

          Zespół pedagogów

      • Konstytucja 3 Maja
        • Konstytucja 3 Maja

        • Dnia 3 maja 1791 roku Sejm Wielki Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalił Konstytucję 3 Maja, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) spisaną konstytucją. To ważne wydarzenie w historii Polski miało ogromne znaczenie dla kształtowania ustroju państwa. 

          W naszej szkole uczniowie przygotowali uroczystą akademię z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji. Celem tego wydarzenia było przypomnienie, jak ważnym momentem w historii było ustanowienie Konstytucji 3 Maja. Podczas akademii uczniowie prezentowali informacje na temat treści i znaczenia Konstytucji.  

          Uchwalenie Konstytucji 3 Maja jest ważnym elementem naszej historii, który warto pamiętać i doceniać! 

        • POWIATOWY FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

        • 26 kwietnia br. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu miał miejsce powiatowy finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Celem Turnieju są działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej W konkursie brało udział 56 uczniów ze szkół podstawowych z powiatu bocheńskiego. Zostali oni podzieleni na dwie kategorie wiekowe : pierwszą – zawodnicy z roczników 2012 i młodsi oraz drugą – pozostali uczniowie. W ramach turniejowej rywalizacji uczestnicy mieli do wykonania następujące zadania:

           - test wiedzy teoretycznej, w którym odpowiadali na pytania z zakresu przepisów ruchu drogowego

          - test praktyczny – sprawdzenie umiejętności jazdy rowerem zgodnie z przepisami ruchu drogowego ( jazda rowerem – miasteczko ruchu drogowego oraz jazda rowerem – tor sprawnościowy).

          Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Milena Marzec, Iwona Wójtowicz, Franciszek Sułek, Patryk Kokoszka (grupa młodsza) oraz Filip Kostuch, Michał Nowak i Kacper Bijota (grupa starsza).

          Nad prawidłowym przebiegiem finału czuwali funkcjonariusze policji Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Mundurowi oceniali uczniów biorących udział w zawodach oraz dawali im praktyczne wskazówki związane z bezpiecznym poruszaniem się rowerem na drodze. Wyniki turnieju przedstawiono ponizej:

          • W kategorii wiekowej 4-5 klas:

          I miejsce- Szkoła Podstawowa w Nieszkowicach Wielkich

          II miejsce- Szkoła Podstawowa w Sobolowie

          III miejsce- Szkoła Podstawowa w Mikluszowicach

          • W kategorii wiekowej 6-8 klas:

          I miejsce- Szkoła Podstawowa w Mikluszowicach

          II miejsce- Szkoła Podstawowa w Dąbrówce

          III miejsce- Szkoła Podstawowa w Nieszkowicach Wielkich

          Uczniowie, którzy zajęli I miejsce w poszczególnych kategorii będą reprezentować powiat bocheński w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbędzie się 21 i 22 maja br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mikluszowicach. 

          Nagrody wszystkim uczestnikom biorącym udział w zawodach wręczyli: zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bochni mł. insp. Łukasz Radzieta oraz w imieniu Burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzaty Więckowskiej Sekretarz Gminy Regina Wielgus. 

          Wszystkim biorącym udział w zawodach serdecznie gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy na rowerze.

        • Ogólnopolski konkurs z języka angielskiego


        • Dnia 6 marca 2024 r. odbył się w naszej szkole ogólnopolski konkurs z języka angielskiego „Galileo”. W konkursie wzięło udział 24 uczniów naszej szkoły z klas IV – VIII. Każdy test konkursowy składał się z 26 pytań z czterema możliwościami odpowiedzi od A do D. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik otrzymywał +1 punkt, a za błędną -1 punkt. Na podstawie uzyskanych punktów dokonano klasyfikacji uczestników konkursu przypisując im odpowiednie miejsce w rankingu i przyznając dyplomy laureatom, a także wyróżnienia i uznania. Z radością informujemy, iż wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły, w tym laureatka III miejsca – Emilia Olipra oraz laureatka IV miejsca – Liliana Nizioł.

          Dyplomy laureatów otrzymali:

          Emilia Olipra                 klasa IV – III miejsce

          Martyna Chojecka        klasa IV – X miejsce

          Liliana Nizioł                 klasa V – IV miejsce

          Nikodem Zięba             klasa VII – VII miejsce

           

          Dyplomy wyróżnienia otrzymali:

          Aleksandra Krzysztofiak    klasa IV

          Sebastian Chamioło          klasa V

          Franciszek Stadnicki         klasa VII

          Michał Rospond                klasa VII

          Lena Bigas                        klasa VII

           

          Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

           

          Marta Kępa

        • WYCIECZKA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH DO NIEPOŁOMIC

        • 25 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.

          Wizyta w obserwatorium rozpoczęła się od prelekcji astronomicznej. Prelegent w bardzo prosty i atrakcyjny sposób przedstawił podstawowe informacje dotyczące naszego miejsca we wszechświecie oraz budowy planet. Dzieci siedząc w wygodnych fotelach mogły obserwować gwieździste niebo, cudowną Galaktykę, odbyć podróż przez cały Układ Słoneczny. Obejrzały prezentację multimedialną na temat pracy astronautów oraz funkcjonowania człowieka w stanie nieważkości.

          Druga część wizyty dotyczyła wyglądu nocnego nieba i niezwykłych zjawisk jakie możemy obserwować na sklepieniu niebieskim.

          Następnie naładowani „ kosmiczną energią” odwiedziły Zamek Królewski w samym centrum Niepołomic. W komnatach zamkowych powstało Muzeum Niepołomickie bogate w eksponaty myśliwskie i łowieckie zbiory Włodzimierza Puchalskiego. Dzieci z dużym zainteresowaniem podziwiały ekspozycje prezentującą zwierzęta i ptaki łowne zarówno z Puszczy Niepołomickiej jak i odległych rejonów ( Syberii, Kanady, Afryki).

          Wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych przeżyć, wrażeń i pozytywnych emocji.

           

          Ewa Gruca-Drożdż

          Natalia Zawadzka

        • DZIEŃ ZIEMI

        • Mamy tylko jedną Ziemię,

          a jej przyszłość zależy od każdego,

           na pozór niewielkiego ludzkiego działania,

          zależy od każdego z nas”

          Florian Plit

          22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi. W oddziałach przedszkolnych 0”A” i 0”B” przeprowadzono szereg działań wpisujących się w konwencję tego święta. To właśnie jest czas, aby zastanowić się jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę  - ZIEMIĘ!

          Dzieci podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę, miały okazję porozmawiać o tym, że Ziemia jest jedyną zamieszkaną planetą i jednocześnie naszym domem, więc musimy o nią dbać. Oczywiście nie zabrakło pięknych prac plastycznych o tematyce ekologicznej. Prowadzone działania pokazały różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię. Dzieci już wiedzą, że dla dobra naszej planety należy: sadzić drzewa i pielęgnować rośliny; dbać o przyrodę; oszczędzać wodę i prąd; segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku.

          Odbyła się również wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, gdzie dzieci miały okazję zobaczyć naszą piękną Ziemię z kosmosu.

          Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest wspólne zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzenie w dzieciach potrzeby dbania o środowisko.

           

          Ewa Gruca-Drożdż

          Natalia Zawadzka

      • Ogólnopolski Konkurs ,,Z kaligrafią na co dzień…’’
        • Ogólnopolski Konkurs ,,Z kaligrafią na co dzień…’’

        • Jednym z efektów nauki kaligrafii jest kształtowanie charakteru i cierpliwości. Kaligrafia wielu kojarzy się ze żmudnym kreśleniem szlaczków w zeszycie w trzy linie.  Choć wydaje się, że kaligrafia, czyli sztuka starannego i estetycznego pisania, powoli zanika, to ma ona swoich fanów wśród uczniów naszej szkoły. Spora ich grupa przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego ,,Z kaligrafią na co dzień’’, w dniach od 17-19 kwietnia.

          Konkurs rozpoczęła pani Dyrektor Anna Waśko, życząc wszystkim uczestnikom powodzenia …W konkursie wzięło udział 31 uczniów z klas I-III i 10 uczniów z klas IV -VIII.
          Zadanie uczestników – zgodnie z regulaminem konkursu polegało na starannym, bezbłędnym przepisaniu tekstu dostosowanego do wieku uczestników. Uczniowie przepisywali teksty z ,,Małego Księcia’’. W czasie 45 minut można było podjąć kilka prób i oddać najlepszą wersję swojej pracy.
           W składzie jury zasiądą wykładowcy uczelni artystycznych, malarze i graficy.
          Napisane zadania konkursowe zostały przesłane na adres organizatora konkursu. Uczniowie niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzymają dyplom. Laureaci I, II, III miejsca – spersonalizowane, ręcznie kute przez mistrza kowalstwa artystycznego, wysokiej jakości medale Mistrzyni/Mistrza Kaligrafii i dyplom. Z niecierpliwością czekamy na wyniki pamiętając, że jednym z efektów nauki kaligrafii jest rozwijanie nawyku samodyscypliny i koncentracji.

                                                                                            Szkolni Organizatorzy:

          Marzena Sumara
          Alfreda Borgula
          Ewelina Wojewoda

        • Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”

        •                              

          Uczniowie klasy 2a zrealizowali II. Moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”. Po przeczytaniu i omówieniu lektury ,,Doktor Dolittle i jego zwierzęta" drugoklasiści uzupełnili lekturniki i wykonali szereg zadań projektowych. Tym samym zakończyli prace przewidziane w II. module „NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI - BĄDŹ DOBRY DLA ZWIERZĄT”.

          Zadania projektowe:

          W okresie zimowym uczniowie dokarmiali ptaki i zwierzęta leśne w pobliżu szkoły. Przynosili żołędzie, kasztany i słoninę na nitkach, którą wieszali na gałązkach drzew i krzewów.

          Los bezdomnych zwierząt nie jest dzieciom obojętny,  dlatego postanowiliśmy zorganizować akcję mającą na celu niesienie im pomocy.

          Schronisko w Borku – Fundacja Straż Obrony Praw Zwierząt umieściła również na Facebooku serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych za zbiórkę darów dla ich podopiecznych.

          Ponadto, nasza szkoła otrzymała Certyfikat Dobroczynności.

          Uczniowie mieli też możliwość wziąć udział w zajęciach edukacyjnych z pszczelarzem pt. ,,Poznaj pszczoły - poznaj, bo warto!", gdzie podczas spotkania dowiedzieli się m.in. na czym polega praca pszczelarza, jaka jest różnica między pszczołą a osą, a także dlaczego pszczoły są tak ważne w ekosystemie. Zajęcia były niezwykle ciekawe i dostarczyły uczniom wielu wrażeń.

          Na zajęciach plastycznych podczas zabawy „Powiedz, jakie to zwierzę?” – uczniowie stworzyli ilustracje zwierzęcia, które wystąpiło w lekturze ,,Doktor Dolittle i jego zwierzęta'', które kolorowali z wykorzystaniem różnych środków plastycznych, a na zajęciach technicznych wykonywali pracę przestrzenną do poznanej lektury i  umieszczali zwierzęta na rolkach z papieru na wystawce w klasie.

          W Dniu Pizzy - 9 lutego, uczniowie zaprojektowali pizzę lekturową. Podzielili ją na 8 części i na każdej z nich przedstawili kolejną przygodę lektury „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”.

           Na zakończenie zaprezentowali swoje niezwykłe dzieła oraz barwnie opowiadali przygody bohaterów na podstawie stworzonego planu.

          Na edukacji informatycznej uczniowie świetnie się bawili i mogli wykorzystać swoją wiedzę, bo rysowali zwierzątka z lektury ,,Doktor Dolittle i jego zwierzęta’’ w Paint, a opisywali w programie MS Word.

          Tematyka zajęć, przeczytana lektura oraz wykonane zadania uzmysłowiły dzieciom, jak ważne jest to, aby na co dzień troszczyć się o zwierzęta.

          Ruszamy z III. modułem  programu, którego hasło brzmi "Bądźmy dobrzy dla roślin". Zapoznaliśmy się z zaproponowanym lekturnikiem oraz zadaniami, które na nas czekają. Zaczęliśmy oczywiście od przeczytania lektury M. Terlikowskiej „Drzewo do samego nieba”.

          M. Sumara

          P. Rębilas

          E. Wojewoda

        • SPOTKANIE RODZICÓW Z WYCHOWAWCAMI

        • SPOTKANIE RODZICÓW Z WYCHOWAWCAMI
          W DNIU 24 KWIETNIA 2024 R. GODZINA 18.30
          W POSZCZEGÓLNYCH SALACH:

          KLASA IA – P. ANGELIKA BUKOWIEC –   SALA NR 12 (PARTER)   

          KLASA IB – P. ANETA MROCZEK – SALA NR 10 (PARTER)  

          KLASA IIA – P. MARZENA SUMARA – SALA NR 04 (PARTER)

          KLASA IIB – P. ALFREDA BORGULA – SALA STOŁÓWKA

          KLASA IIIA – P. KATARZYNA WÓJCIK - SALA NR 03 (PARTER)

          KLASA IIIB – P. RENATA TWORZYDŁO -  
          SALA NR 7 (PIĘTRO)
          KLASA IVA – P. KRYSTIAN STEC – SALA XV

           KLASA IVB – P. EWELINA WOJEWODA – SALA XIV

          KLASA VA – P. AGNIESZKA KACZMARCZYK – SALA NR 13

          KLASA VB – P. JOLANTA HOJNIK – SALA ŚWIETLICA

          KLASA VIA – P. BEATA MUCHA – SALA NR 01

          KLASA VIB – P. URSZULA PUT – SALA NR 2

          KLASA VIIA – P. MARTA SMĘDA - SALA NR 4

          KLASA VIIB – P. JOANNA GRABOWSKA - SALA NR 3

          KLASA VIII A – P. MARTA KĘPA- SALA 1

          KLASA VIII B – P. PAULINA RĘBILAS – SALA INFORMATYCZNA

           

          ZEBRANIE OGÓLNE – SZKOLENIE PROWADZONE PRZEZ KATARZYNĘ KUDYBĘ – PEDAGOGIZACJA RODZICÓW
          „Uzależnienie behawioralne wśród dzieci i młodzieży

          GODZINA 19.00 – SALA GIMNASTYCZNA
          – OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA

           

        • Powiatowe Zawody Sportowe

        • Dnia 18.04 odbyły się Powiatowe Zawody Sportowe w drużynowych biegach przełajowych w Łapanowie. Uczennice w składzie: Zuzanna Chodu, Izabela Stach, Karolina Trylińska, Emilia Dragan, Gabriela Krzywda, Milena Marzec zajęły I miejsce i będą reprezentować naszą szkołę w zawodach wojewódzkich w Nowym Targu.

           

          Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      • Narodowe Czytanie Pisma Świętego
        • Narodowe Czytanie Pisma Świętego

        • Rozpoczął się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny [14-20 kwietnia 2024] pod hasłem

          „Powołani do Wspólnoty – Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”.

           Zapraszamy społeczność szkolną do osobistej, codziennej lektury i rozważania Słowa Bożego zawartego na kartach Biblii, którą ojcowie Kościoła nazywali „listem Boga do ludzi”. W tym roku będzie towarzyszyło mu hasło z Dziejów Apostolskich  „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”. 

          Link Biblia Online Czytam Pismo Święte

           

           

        • VII Gminny Przegląd Piosenki Dziecięcej pn. "Śpiewajmy zdrowo, tanecznie, sportowo".

        • W dniu 04.04.2024 r. w Przedszkolu w Nowym Wiśniczu odbył się VII Gminny Przegląd Piosenki Dziecięcej pn. "Śpiewajmy zdrowo, tanecznie, sportowo". Przegląd swoim zasięgiem obejmował przedszkola i oddziały "O" szkół z gminy Nowy Wiśnicz. 

          Celem przeglądu było stworzenie dzieciom uzdolnionym muzycznie okazji do zaprezentowania swoich zdolności wokalnych i tanecznych, możliwość integracji dzieci z różnych placówek oraz okazja do zabawy i radości ze wspólnego śpiewania. 

          W przeglądzie wzięły udział dzieci z oddziału "O" naszej szkoły, które brawurowo wykonały przygotowany utwór muzyczny. Uczestnicy przeglądu zostali obdarowani nagrodami rzeczowymi oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy naszym utalentowanym Artystom. 

        • 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

        • Uczniowie klas pierwszych podczas lekcji na temat autyzmu mogli przez chwilę poczuć jak odbierany jest świat przez osoby z autyzmem. Z czym muszą się zmagać na co dzień. Jak funkcjonują w jaki sposób się komunikują i jakie mają zainteresowania.
          Niebieskie motyle symbolizują indywidualność, wrażliwość oraz różnorodność, dlatego uczniowie wyrazili swoją solidarność z osobami z autyzmem poprzez wykonanie niebieskich motyli oraz pomalowanie i odbicie swoich dłoni.

          Aneta Mroczek, Andżelika Bukowiec

      • Kolejny sukces ucznia w Konkursie Recytatorskim  „Mój ulubiony wiersz”
        • Kolejny sukces ucznia w Konkursie Recytatorskim „Mój ulubiony wiersz”

        • Dnia 26 marca 2024 r. odbył się XXI Powiatowy Konkurs Recytatorski pod patronatem Starosty Bocheńskiego i Burmistrza Miasta Bochnia. Tematem konkursu był „Mój ulubiony wiersz” Gospodarzem była Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Matejki  w Bochni. Uczestnikami konkursu byli najlepsi uczniowie klas 0-III szkół bocheńskich oraz reprezentanci gmin. Naszą gminę w kategorii klas drugich godnie reprezentował uczeń naszej szkoły Witold Opaliński pod opieką pani Alfredy Borguli.

          Konkurs stanowił doskonałą okazję do zaprezentowania swoich umiejętności, gdyż recytacja to sztuka wyrażania emocji i piękna słowa.

          Jury, przybyli goście, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie z wielką uwagą i ciekawością wysłuchali piękne występy młodych artystów.

          Witoldowi gratulujemy wspaniałego występu i jesteśmy dumni, gdyż po raz kolejny stanął na podium i zdobył wyróżnienie.

          Życzymy dalszych sukcesów!

          Dyrekcja i wychowawca kl. II b 
           

        • Wyniki Konkursu “Orzeł Matematyczny” - Sesja Jesienna

        • Mamy zaszczyt ogłosić, że wielu naszych uczniów osiągnęło doskonałe wyniki w ogólnopolskim konkursie - "Orzeł Matematyczny".  

          Przedstawiamy listę laureatów: 

          Klasa I:

          Maja Bachula - 290 punktów (21. miejsce w kraju)

          Agata Łach - 275 punktów (24. miejsce w kraju)

          Ignacy Dragan - 270 punktów (25. miejsce w kraju)

          Teofil Dragan - 270 punktów (25. miejsce w kraju)

          Jan Profic - 265 punktów (26. miejsce w kraju) 

          Klasa II:

          Piotr Kania - 320 punktów (15. miejsce w kraju)

          Jan Mochel - 285 punktów (22. miejsce w kraju)

          Magdalena Anioł - 270 punktów (25. miejsce w kraju)

          Antonina Fudela - 265 punktów (26. miejsce w kraju)

          Artur Pośliński - 265 punktów (26. miejsce w kraju)

          Leon Sarliński - 265 punktów (26. miejsce w kraju)

          Klasa 3:

          Hubert Bigas - 270 punktów (26. miejsce w kraju)

          Klasa 4:

          Julia Grabarz - 385 punktów (3. miejsce w kraju)

          Kacper Laska - 310 punktów (18. miejsce w kraju)

          Emilia Olipra - 310 punktów (18. miejsce w kraju)

          Helena Truś - 295 punktów (21. miejsce w kraju)

          Klasa 5:

          Wiktoria Stadnicka - 280 punktów (22. miejsce w kraju)

          Sebastian Chamioło - 270 punktów (24. miejsce w kraju)

          Bartosz Chorobik - 260 punktów (26. miejsce w kraju)

          Dawid Rosa - 260 punktów (26. miejsce w kraju)

          Klasa 6:

          Bruno Sobotkowski - 325 punktów (13. miejsce w kraju)

          Alicja Stec - 315 punktów (15. miejsce w kraju)

          Wojciech Fudela - 310 punktów (16. miejsce w kraju)

          Zuzanna Chodur - 285 punktów (21. miejsce w kraju)

          Milena Tobiasz - 265 punktów (25. miejsce w kraju)

          Klasa 7:

          Krystian Nalepka - 265 punktów (25. miejsce w kraju)

          Nikodem Zięba - 260 punktów (26. miejsce w kraju)

           

          Gratulujemy wszystkim laureatom!  Wasze osiągnięcia są godne podziwu! 

        • Kangur Matematyczny.

        • Miło mi poinformować, że 21 marca nasza szkoła wzięła udział w prestiżowym konkursie "Kangur Matematyczny". W wydarzeniu tym uczestniczyło 77 naszych zdolnych uczniów z różnych poziomów edukacyjnych – od klasy II aż po klasę VIII. Konkurs miał formę testu jednokrotnego wyboru, co pozwoliło uczniom na wykazanie się nie tylko wiedzą, ale i umiejętnością logicznego myślenia oraz strategią eliminacji. Zadania były niezwykle urozmaicone, co sprawiło, że każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie i wykazać się w różnych dziedzinach matematyki. 

          Po konkursie, każdy uczestnik otrzymał pamiątkową nagrodę – chiński tangram, który nie tylko jest ciekawym upominkiem, ale również stanowi świetne narzędzie do dalszego rozwijania umiejętności przestrzennego myślenia.

          Jesteśmy dumni z zaangażowania i pasji do matematyki, jaką wykazali się nasi uczniowie!

        • Pierwszy Dzień Wiosny

        • Pierwszy dzień wiosny, znany także jako wiosenne równonocy, jest to symboliczny czas nowego
          początku i odrodzenia. To święto przyrody, które łączy ludzi wokół światła, ciepła i nadziei na lepsze.
          W naszej szkole przywitaliśmy początek kalendarzowej wiosny kolorowymi strojami i dobrym
          nastrojem. Uczniowie klas I- VIII wzięli też udział w akcji „Dzień bez plecaka”. Uczniowie przyjęli
          akcje w bardzo pozytywny sposób i wykazali się wyjątkową kreatywnością.
           W dniu 21 marca obchodziliśmy również Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to zostało
          ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od
          2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
          Zespół Downa to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna.
          Data ta nie jest przypadkowa, wiąże się ona z rozpoczynającą się wiosną i narodzinami ludzi
          niezwykłych. Celem ustanowienia tego święta jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej
          zespołu downa oraz propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną. Z tej okazji w naszej
          szkole poprosiliśmy, aby ubrać w tym dniu dwie różne skarpetki dla uczczenia tego święta.
          Tak więc witajmy wiosenne równonocy z otwartym sercem i radością, gotowi na nowe możliwości i
          przygody.

        • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

        • W dniu 21.03.2024r. dzieci z oddziałów przedszkolnych uczciły nadejście wiosny kolorowymi kwiatami oraz żółtymi słoneczkami. Atmosfera była pełna radości i energii.

          Dzieci były podekscytowane możliwością spędzania czasu na świeżym powietrzu, gdzie mogły cieszyć się ciepłym słońcem i śpiewem ptaków.

          Pierwszy dzień wiosny w oddziałach przedszkolnych był pełen radości, integracji i wspólnego świętowania tej wyjątkowej pory roku.

           

          Ewa Gruca-Drożdż

          Natalia Zawadzka

        • Góra Grosza

        • Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Góra Grosza”, organizowanej przez
          Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.
           
          Wyniki zbiórki:
          Klasa                   Kwota
          0 a                       22,85zł
          0 b                       43,43 zł
          I a                        97,28 zł
          I b                        113 zł
          II a                       218,97 zł
          II b                       41, 35 zł
          III a                      35, 68 zł
          III b                     109,35 zł
          IV b                     19, 75 zł
          V a                       23,3 zł
          V b                       18,94 zł
          VI a                      44,12 zł
          VI b                      24,12 zł
          VII b                     7,52 zł
          Razem:                790,27 zł
           
          Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego poświęcili wiele godzin na segregację nominałów oraz sumowanie
          zebranych w poszczególnych klasach monet.. Największą ilość pieniędzy udało się zgromadzić  klasie II a
          –218,97 zł- gratulujemy!
          Dziękujemy wszystkim darczyńcom, jak również tym którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do
          przeprowadzenia akcji.
           


          Opiekunowie SU

        • Mapoznawca 2024

        •         Dnia 19 marca 2024 roku 13 uczniów wykazało się celującą znajomością orientacji na cyfrowej mapie politycznej 150 największych państw świata pod względem powierzchni spośród 194 niepodległych państw świata. Uczniowie zaznaczali losowo wybrane państwa na mapie konturowej zamieszczonej na stronie www.geoguessr.com/pl/vgp/3198. Zadanie wymagało dokładności i szybkości w oznaczaniu państwa.

          Komisja konkursowa w składzie Dorota Stachoń oraz Ewelina Wojewoda czuwały nad przebiegiem konkursu.

          Rozmieszczenie państw na poziomie celującym opanowali:

          1 miejsce Dawid Rosa kl. 5b, Milena Styrna kl. 7a oraz Franciszek Truś kl. 8a -100% w 4 minuty

          2 miejsce Piotr Tobiasz i Kacper Chojecki 99% 5-6 minut

          3 miejsce Angelika Bereta 98% 4.06 min.

          Wyróżnienie otrzymał Antoni Cholewa 91%

          P. wicedyrektor Marta Stadnicka pogratulowała wszystkim uczestnikom wyników oraz wręczyła pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi podczas najbliższej szkolnej uroczystości. Gratulujemy wysokich wyników:)

          Organizator Dorota Stachoń

      • Wycieczka do kopalni
        • Wycieczka do kopalni

        •             Dnia 13.03.2024 r. oraz 15.03.2024 r. klasy trzecie i drugie wraz z wychowawcami i opiekunami wyruszyły na długo oczekiwaną wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni.

                      Pobyt w kopalni rozpoczęliśmy od zjazdu windą na głębokość 212m. Tam czekała na dzieci niespodzianka – kolejka górnicza „Kuba”, którą przemierzyliśmy kilometrową  trasę. Nazwa lokomotywy pochodzi od imienia ostatniego konia pracującego w kopalni.

          Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie. Przy pomocy ekspozycji multimedialnej, przenieśliśmy się w czasy średniowiecza . Widzieliśmy polskich królów, kupców z Genui oraz cysterskich mnichów. Do słuchowisk przestrzennych i prezentacji interaktywnych należy dodać barwne opowieści naszych  przewodników, którzy w niezwykle ciekawy sposób przekazywali nam swą wiedzę.

                      Kolejną atrakcją była podziemna  przeprawa łodzią. W towarzystwie flisaka, pokonaliśmy odległość 120 m w zalanej solanką komorze. Dowiedzieliśmy się, że łodzie z bocheńskiej kopalni zarejestrowane są w Polskim Rejestrze Statków, podobnie jak statki pływające po morzach.

          Dzieci dowiedziały się, kiedy  i w jaki sposób powstała kopalnia w Bochni oraz że biała sól nazywana była niegdyś „białym złotem”.

          Mieliśmy możliwość podziwiać urządzenia , którymi kilka wieków temu posługiwali się górnicy.

          Ogromną atrakcją okazała się również możliwość zwiedzenia przepięknej kaplicy, gdzie poznaliśmy legendę o św. Kindze. 

                      Zwiedzanie  kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn. Dzieci zjadły pyszne śniadanie, zakupiły pamiątki oraz aktywnie spędziły czas na boisku sportowym.

          Wycieczka do  kopalni okazała się zarówno niezwykłą przygodą oraz zabawą jak i bardzo interesującą lekcją.

           

                                                                                                        Wychowawcy klas drugich i trzecich

        • Tenis stołowy – zawody powiatowe

        • Dnia 14 i 15 marca 2024r. rozegrane zostały w Leszczynie  Powiatowe Zawody w Indywidualnym i Drużynowym tenisie stołowym dziewcząt oraz chłopców w ramach Igrzysk Dzieci.

          Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:  Karolina Zapiór uczennica klasy I, Łukasz Bodurka z klasy V i Franciszek Pawlik z klasy II

          Zawody były na bardzo wysokim poziomie .Nasi uczniowie dopiero rozpoczęli  naukę  gry w tenisa stołowego pod skrzydłami trenera  Wojciecha Tabora, a już na zawodach gminnych zajęli wysokie lokaty. Sam udział w zawodach powiatowych jest ogromnym sukcesem  Tych uczniów. Drużynowo chłopcy zajęli V miejsce.
           


          Gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów!

        • Chór Love Music

        • W sobotę nasz szkolny chór wystąpił w Brzesku na koncercie pn „Przychodzimy do Ciebie….” wraz z innymi chórami z Małopolski, które biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Śpiewająca Polska”.  Było to niezwykle piękne i wzruszające przeżycie dla naszych uczniów, ponieważ wspólne muzykowanie z innymi zespołami daje wiele radości i przynosi nowe doświadczenia.

          Chór Love Music działa przy Szkole Podstawowej w Starym Wiśniczu od 7 lat. Założycielem i dyrygentem chóru jest Katarzyna Adamczyk. Jest to chór dziecięcy, w którym śpiewają wszyscy chętni uczniowie z klas 1-7. Chór występuje głównie podczas uroczystości szkolnych i gminnych. W swoim repertuarze posiada utwory ludowe, religijne, dziecięce, patriotyczne i żołnierskie. Od 6 lat jest uczestnikiem ogólnopolskiego projektu Akademia Chóralna  - Śpiewająca Polska realizowanego przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Gminę Nowy Wiśnicz.  Chór jest laureatem Srebrnego i  Brązowego  Pasma  Wojewódzkiego Konkursu Chórów projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska, który co roku odbywa się w Lusławicach.

          Składam podziękowania dla Pani Agnieszki Kaczmarczyk, Marty Stadnickiej i Marty Smędy za opiekę nad uczniami podczas tego wydarzenia.

          Katarzyna Adamczyk

        • Dyżur wakacyjny dla dzieci przedszkolnych – informacja dla rodziców

          1. Zapisy na dyżur wakacyjny dokonywane są od 1 do 31 maja bezpośrednio w przedszkolu lub w szkole, w której będzie pełniony dyżur.
          2. Jeśli rodzic zapisuje dziecko do więcej niż jednej placówki, zobowiązany jest złożyć wniosek do każdej placówki oddzielnie.
          3. Z dyżuru wakacyjnego mogą korzystać wyłącznie dzieci, których oboje rodzice pracują w okresie tego dyżuru lub jeden rodzic opiekuje się dzieckiem niepełnosprawnym.
          4. O przyjęciu dziecka na dyżur wakacyjny decydują wyniki rekrutacji, które zostaną ogłoszone w danym przedszkolu i szkole do 14 czerwca.
          5. W sytuacji większej ilości zgłoszonych na dyżur dzieci niż zaplanowanych miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.
          6. Pierwszeństwo w przyjęciu na dyżur wakacyjny do przedszkoli mają dzieci, których deklarowany czas pobytu przekracza 8 godzin i obejmuje pełne wyżywienie.
          7. Warunkiem przyjęcia dziecka na dyżur wakacyjny jest dostarczenie wypełnionego wniosku o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny oraz przedłożenie oświadczenia o niekorzystaniu z urlopu wypoczynkowego przez oboje rodziców w okresie, kiedy dziecko zapisane jest na dyżur.
          8. Terminy dyżurów wakacyjnych:
          • Przedszkole w Starym Wiśniczu – od 1 do 18 sierpnia w godz. 6.30-16.00
          • Przedszkole w Nowym Wiśniczu – od 1 do 31 lipca w godz. 6.30-16.30
          • SP w Muchówce – od 17 do 31 sierpnia w godz. 7.30-13.30
          • SP w Kobylu – od 15 do 31 lipca w godz. 7.30-13.30
          • SP w Nowym Wiśniczu – od 1 do 18 sierpnia w godz. 7.30-13.30
          • SP w Królówce – od 1 lipca do 21 lipca w godz. 7.30-13.30
          • SP w Starym Wiśniczu – od 17 do 31 sierpnia w godz. 7.30-13.30

           

          Szczegóły w „Regulaminie dyżuru wakacyjnego w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Nowy Wiśnicz” z dnia 27 lutego 2020 r.

        • XXII Gminny Konkurs Matematyczny "Mistrz Matematyk" - Sukcesy Naszych Uczniów!

        • Z przyjemnością informujemy, że w dniu 12.03.2024 r. odbył się XXII Gminny Konkurs Matematyczny "Mistrz Matematyk", którego gospodarzem była nasza szkoła. Konkurs ten stanowił doskonałą okazję do wykorzystania umiejętności matematycznych oraz rywalizacji uczniów z różnych placówek edukacyjnych.Brawa należą się wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Łącznie 11 uczniów naszej gminy stanęło do rywalizacji, prezentując wysoki poziom matematycznych umiejętności.Niezwykle z dumą pragniemy ogłosić, że uczniowie naszej szkoły osiągnęli znakomite wyniki.:

          I miejsce - Maksymilian Zapiór 

          III miejsce - Arkadiusz Bereta

          Obydwaj uczniowie zakwalifikowali się do etapu powiatowego, który odbędzie się 20 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Bochni.

          Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz życzymy dalszych sukcesów w nauce i pasji do matematyki!

          Organizatorzy konkursu

        • Dziewczyny Niezłomne

        •                                                                        „Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje.”

                                                                                                                                                          Jan Paweł II

                    Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczniowie klas piątych przygotowali wzruszającą inscenizację o kobietach walczących z totalitarnym systemem komunistycznym. Oddając cześć antykomunistycznemu i niepodległościowemu podziemiu przypomnieli tragiczny los jaki był udziałem walczących mężczyzn i kobiet oraz ich rodzin. To polskie święto państwowe ustanowione zostało z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego już po jego śmierci - 3 lutego 2011r. Żołnierze Niezłomni tworząc powojenne podziemie stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Tropieni i prześladowani stawiali heroiczny opór w nierównej walce z machiną terroru kierowaną przez Stalina i jego ludzi. Bardzo wielu z nich zostało aresztowanych i poddanych brutalnemu śledztwu, a następnie skazanych na śmierć wyrokami sądów wojskowych. Za ostatniego zamordowanego żołnierza niezłomnego uważa się Józefa Franczaka zastrzelonego w obławie z 21 października 1963r.

                    Bohaterkami naszej inscenizacji były: gen. Elżbieta Zawadzka, Bernadeta Gołecka, Teresa Block, Ruta Czaplińska, Maria Hattowska, Lidia Lwow.  Kobiety, które swoją młodość poświęciły służbie Ojczyźnie. Ostatnia z nich zmarła w 2024r. Opowiadając historie tych dzielnych kobiet, przywracamy im honor i należne miejsce w historii.

          Opiekunowie młodych aktorów: Agnieszka Kaczmarczyk i Jolanta Hojnik składają podziękowania SU za udzieloną pomoc oraz p. Bernadetcie Błoniarz i p. Krystianowi Stecowi za wsparcie rekwizytami, które przeniosły nas w koniec lat czterdziestych i początek pięćdziesiątych.

                  Na zakończenie uroczystości p. dyr. Anna Waśko pogratulowała laureatom Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpus z Historii: 

          Laureatce XIII miejsca- uczennicy klasy IV- Zofii Nowak

          Laureatowi VI miejsca- uczniowi klasy V – Dawidowi Rosa

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu
      • 14/61-292-09
      • Stary Wiśnicz 480 32-720 Nowy Wiśnicz Poland
      • Funkcje Inspektora Ochrony Danych pełni Pani Patrycja Powroziewicz, kontakt e-mail: iod@ochronatwoichdanych.pl”