• Warsztaty dykcyjne „ Spotkanie ze sztuką” w ramach realizacji Grantu 3.

        • Dnia 24.03. 2023 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty dykcji i emisji głosu dla uczestników Projektu „Spotkanie ze sztuką” realizowanego w ramach Grantu 3. Do grupy trzydzieściorga uczniów klas piątych i szóstych przybyła  aktorka Opery Krakowskiej pani Joanna Grandys. Swoją pozytywną energią rozbudziła uczestników w  piątkowe popołudnie. Ćwiczenia dykcyjne wprawiły uczniów w doskonałe nastroje a finalna scenka o tematyce wiosennej rozbudziła twórczość aktorską i reżyserską czterech grup. Po prezentacji  gromkimi brawami podziękowaliśmy pani Joannie za warsztaty teatralne. Kolejnym punktem realizacji projektu będzie wyjazd do teatru Groteska w Krakowie już za kilka dni.    

          Beata Mucha

          Urszula Put

      • „Ratujemy i Uczymy Ratować”
        • „Ratujemy i Uczymy Ratować”

        •   Dnia 30 marca 2023 r. uczniowie klas trzecich edukacji wczesnoszkolnej zakończyli realizację Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” zorganizowanego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

          Poprzez szkolenie prowadzone przez p. Jolantę Łacną i p. Monikę Pałka  uczniowie nabyli podstawowe umiejętności ratujące ludzkie życie.

          W trakcie zajęć uczyli się zachowania w miejscu wypadku, sprawdzania stanu przytomności osoby poszkodowanej, sprawdzania oddechu, ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej (sztuczne oddychanie). Uczniowie utrwalali poznane podczas zajęć edukacyjnych numery alarmowe oraz wzywanie pomocy. Ćwiczyli jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach dbając o bezpieczeństwo swoje i innych.

             Efektem przeprowadzonego szkolenia jest z pewnością rozbudzenie wśród uczniów zainteresowanie tematem, jak również kształtowanie prozdrowotnych i prospołecznych wzorców zachowań.

      • "Sadzeniaki"
        • "Sadzeniaki"

        • „Kwiaty są pierwszymi oznakami wiosny,

          Zapowiadają przebudzenie się przyrody,

           odrodzenie, nową nadzieję…”

           

              W marcowy poranek dzieci z oddziału przedszkolnego „0” A i B udały się do Wieliczki do marketu Leroy Marlin na warsztaty pt. ”Sadzeniaki”. W sklepie czekała na nas wspaniała ekipa, która zaprosiła nas na warsztaty. Oglądnęliśmy filmy edukacyjne dotyczące życia pszczół oraz  pielęgnacji roślin. Dzieci wykazały się ogromna wiedzą i bardzo chętnie wypowiadały się na zadawane pytania. Po części teoretycznej przystąpiliśmy do intensywnej pracy. Dzieci samodzielnie posadziły do doniczek bratki, które zabrały do domu. Po warsztatach, pełni radości i satysfakcji, udaliśmy się do w drogę powrotną. To był intensywny czas, ale spędzony w miłej  i przyjaznej atmosferze. Każdy dumny przedszkolak, po powrocie wręczył kwiatka swojej ukochanej mamie.

          Dziękujemy Pani Agnieszce i Mateuszowi Piech za pomoc w zorganizowaniu wspaniałej wycieczki.

           

                                                                                                        Katarzyna Wójcik

                                                                                                        Natalia Zawadzka

      • Żyję zdrowo!
        • Żyję zdrowo!

        • W ostatnim tygodniu miesiąca marca klasa II a realizowała  cykl zajęć "O właściwym odżywianiu". Uczniowie dowiedzieli się jak należy dbać o swoje zdrowie czyli o sposobach odżywiania, jak żyć zdrowo oraz jakich produktów unikać. 

          Dzieci poznały piramidę zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, jakie witaminy zawierają kolorowe owoce i warzywa potrzebne do prawidłowego rozwoju rozwoju dziecka.

          Po zdobytej wiedzy potrafiły samodzielnie uzupełnić piramidę żywieniową nazwami produktów.

          Zapoznały się z filmikiem edukacyjnym "Wiem co jem"

          Samodzielnie założyły na parapecie klasowym hodowlę cebulki, a wyhodowany szczypiorek wykorzystały do kanapek.

          Podsumowaniem tygodniowych zajęć było wykonanie kolorowych kanapek na drugie śniadanie.

          W pracy wykorzystały tylko zdrowe produkty oraz warzywa: ogórki, sałatę, rzodkiewkę szczypiorek paprykę i kiełki, np. jarmużu, rzodkiewki. Pracowały zachowując zasady bezpieczeństwa. Pamiętały również o higienie rąk, założeniu fartuszków. Każda grupa wykonała kolorowe kanapki ,które potem konsumowała ze smakiem. Częstowała nimi kolegów i koleżanki z innych klas.

          Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele satysfakcji i radości. 

          Myślę, ze każde z nich wykorzysta zdobytą wiedzę kierując się zasadami właściwego odżywiania ograniczając jednocześnie słodycze i słodkie napoje.

           

          Janina Hojnik

      • Żyj mądrze i zdrowo!
        • Żyj mądrze i zdrowo!

        •  W dniu 27 marca 2023 r. w klasie II b została przeprowadzona lekcja zdrowego odżywiania. Uczniowie na zajęciach edukacji technicznej wykonali wiosenne kanapki, które nie tylko cieszyły oko, ale również zawierały zdrowe składniki takie jak produkty zbożowe, nabiał, białko, tłuszcze, witaminy i minerały. Uczniowie pracowali w 4-osobowych grupach, mieli założone fartuszki i czapki kucharskie. Pamiętali o higienie rąk, które umyli dokładnie przed podjęciem pracy. Zadanie wykonywali w dużym skupieniu pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, posługując się nożem do krojenia warzyw. Efekty pracy uczniów podziwiała Pani Dyrektor Anna Waśko, która została zaproszona do naszej klasy. Kanapki smakowały wyśmienicie, uczniowie zjedli pełnowartościowy posiłek drugiego śniadania. Częstowali się nawzajem, pamiętając o zasadach kulturalnego zachowania się przy stole. Zapraszamy do obejrzenia pamiątkowych zdjęć.


          Wychowawczyni klasy II b
          Renata Tworzydło

      • Wizyta w szkolnej bibliotece
        • Wizyta w szkolnej bibliotece

        •   Dnia 24 marca 2023 roku szkolną bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy II a wraz z wychowawczynią p.Janiną  Hojnik. 

            Pani Paulina Rębilas zaprosiła dzieci na teatrzyk pt. "Brzydkie kaczątko" Hansa Chrystiana Andersena  przedstawionego w Formie Teatru Kamishibai. Jest tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji na kartonowych planszach, wsuwanych w drewnianą scenę. Po wysłuchaniu przygód  kaczątka dzieci szukały na regałach bibliotecznych ulubionych książek , które w ciekawy sposób prezentowały zachęcając rówieśników do ich przeczytania.

          Po skończonych zajęciach uczniowie wykonali  piękne ilustracje dotyczące lektury "Brzydkie Kaczątko". Mam nadzieję, że nadal chętnie będą odwiedzać bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę codziennego czytania.

              Dziękujemy serdecznie P. Paulinie Rębilas za ciekawą lekcję.

          Janina Hojnik

                                                                    

      • ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE NA WARSZTATACH WIELKANOCNYCH
        • ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE NA WARSZTATACH WIELKANOCNYCH

        •   W dniach 17 i 23 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych 0”b” i 0 „a” wzięły udział w warsztatach wielkanocnych pt. „SYMBOLE ODRADZAJĄCEGO SIĘ ŻYCIA” prowadzonych przez panią Bernadettę Błoniarz w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu.

          Podczas pierwszej części warsztatów dzieci dowiedziały się jakie są najważniejsze symbole Świąt Wielkanocnych. Pani Bernadka opowiedziała o zwyczajach i tradycjach naszych przodków. Dzieci oglądały pisanki, które wykonane zostały różnymi technikami. Dowiedziały się co powinno znajdować się w tradycyjnym koszyczku wielkanocnym oraz o tym, że baranek wielkanocny jest najważniejszym symbolem Świąt Wielkiej Nocy, ponieważ symbolizuje on Pana Jezusa, który oddał za nas życie na krzyżu.

            Druga część warsztatów polegała na działaniach praktycznych. Dzieci samodzielnie wykonały baranki z masy solnej. Praca ta sprawiła wszystkim wiele przyjemności. Uczniowie z wielkim zapałem i największą starannością lepili swoje baranki, które ozdobią koszyczki wielkanocne.

          Dziękujemy pani Bernadecie za ciepłe przyjęcie oraz dużą dawkę wiedzy o tradycjach i zwyczajach Świąt Wielkanocnych.

          Natalia Zawadzka

          Katarzyna Wójcik


      • MAM TALENT
        • MAM TALENT

        •     Tradycyjnie 21 marca, odbył się w naszej szkole konkurs „Mam Talent”. Wzięło w nim udział w sumie dziewięciu uczestników z klas od IV do VIII. W czasie występów mieliśmy okazję podziwiać śpiew, taniec oraz grę na gitarze. Wszyscy uczestnicy spisali się wspaniale i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

          Jury w składzie: Pani Dyrektor Anna Waśko, Pani Wicedyrektor Marta Stadnicka oraz Pani Jolanta Burdak, oceniało uczestników biorąc pod uwagę stopień trudności, kreatywność i wrażenie artystyczne. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na najbliższej akademii szkolnej.

           

          Serdecznie gratulujemy!

           

            Ponadto, w dniu 21 marca obchodziliśmy również Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta nie jest przypadkowa, wiąże się ona z rozpoczynającą się wiosną i narodzinami ludzi niezwykłych. Celem ustanowienia tego święta jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu downa oraz propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną. Z tej okazji w naszej szkole poprosiliśmy, aby ubrać w tym dniu dwie różne skarpetki dla uczczenia tego święta.

          Co więcej, korzystając z okazji, uczniowie mogli zaprezentować wielobarwne stroje odpowiadające wylosowanemu kolorowi przez każdą z klas. Dzięki temu w szkole było bardzo kolorowo i radośnie.

      • Wyjazd do Teatru Ludowego w Krakowie
        • Wyjazd do Teatru Ludowego w Krakowie

        •                                                                                                          ,,Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie,
                                                       gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być,
                                             jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są. “
                                                                                             Tove Jansson 


             Wczesnym rankiem w dniach 21 i 22 marca 2023 roku uczniowie klas pierwszych i trzecich wspólnie z wychowawczyniami i Panią Eweliną Wojewodą pojechali do Teatru Ludowego w Krakowie na spektakl pod tytułem ,,Pippi’’. 
          Niektórzy odwiedzili teatr po raz pierwszy. Pierwszy raz widzieli tak dużą scenę, widownię, aktorów, reflektory i rekwizyty. Główna bohaterka to kultowa postać dzieci, młodzieży i dorosłych. Nazywa się Pippilotta Wiktualia Firandella Złotomonetta Langstrumpf. Ma 9 lat i zna ją każdy. To najsilniejsza dziewczynka świata, z torbą pełną złotych monet, z rudymi warkoczykami i tysiącem piegów. Poznaliśmy jej przyjaciół, konia z którym mieszka w willi Śmiesznotce, niezwykłe przygody, małpkę Pana Nilsona i wszystkie niestworzone historie, które opowiadała. 
          Po cudownym roztańczonym i rozśpiewanym spektaklu dla widzów od lat 3 do 10 udaliśmy się na obfity posiłek, gdzie uczniowie wspaniale spędzili czas w sali zabaw. Posileni i trochę zmęczeni, ale z dobrymi humorami w ten piękny wiosenny dzień wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. 
          Zapewne przedstawienie na długo pozostanie w naszej pamięci.

          Wychowawczynie:

          Marzena Sumara
          Alfreda Borgula
          Jolanta Łacna
          Monika Pałka

        • XXI GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS TRZECICH „MISTRZ MATEMATYK”

        • W dniu 20 marca 2023 roku w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny  dla uczniów klas III szkół podstawowych ze Szkoły Podstawowej z Chronowa, Królówki, Kobyla, Muchówki i Starego Wiśnicza. Uczniowie mieli szansę porównania zdobytych wiadomości, umiejętności i dalszego rozwijania zainteresowań matematycznych. Zmierzyli się z 12 zadaniami, z którymi najlepiej poradzili sobie uczniowie:

          I miejsce: Emilia Olipra- SP w Starym Wiśniczu

          II miejsce: Olivier Małyszko- SP w Kobylu

          III miejsce: Zofia Nowak- SP w Starym Wiśniczu

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Laureatom życzymy sukcesów na etapie powiatowym konkursu.

      • Ogólnopolski Konkurs ,,Z kaligrafią na co dzień..’’
        • Ogólnopolski Konkurs ,,Z kaligrafią na co dzień..’’

        • Twój charakter pisma
                 Twoim autoportretem! 


              Mając na uwadze troskę o rozpowszechnienie wśród dzieci dbałości o staranne, kształtne i estetyczne pismo, w dniach od 13-17 marca odbył się Ogólnopolski Konkurs ,,Z kaligrafią na co dzień’’. W konkursie wzięło udział 44 uczniów z klas I-III i 19 uczniów z klas IV-VII. 
          Zadanie uczestników – zgodnie z regulaminem konkursu polegało na starannym, bezbłędnym przepisaniu tekstu dostosowanego do wieku uczestników. Młodsi uczniowie przepisywali teksty z ,,Kubusia Puchatka’’, a starsi z ,,Małego Księcia’’. W czasie 45 minut można było podjąć kilka prób i oddać najlepszą wersję swojej pracy. 
                W składzie jury zasiądą wykładowcy uczelni artystycznych, malarze i graficy. 
          Napisane zadania konkursowe zostały przesłane na adres organizatora konkursu. Uczniowie niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzymają dyplom. Laureaci I, II, III miejsca – spersonalizowane, ręcznie kute przez mistrza kowalstwa artystycznego, wysokiej jakości medale Mistrzyni/Mistrza Kaligrafii i dyplom. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

          Szkolni Organizatorzy:

          Marzena Sumara
          Alfreda Borgula
          Ewelina Wojewoda

      • WIZYTA W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
        • WIZYTA W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

        •              Dzieci z oddziału przedszkolnego „0” a i b wypożyczają książki ze szkolnej biblioteki w każdym tygodniu roku szkolnego. Tym razem Pani Paulina Rębilas zaprosiła nas na wyjątkowe zajęcia. Dnia 9 i 13 marca mogliśmy podziwiać bohaterów bajki pt. „Brzydkie Kaczątko „ Hansa Christiana Andersena, przedstawionych  w formie „TEATRU KAMISHIBAI”. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji na kartonowych planszach, wsuwanych w drewnianą scenę. Nazywany jest  potocznie „papierowym teatrem”.  Po wysłuchaniu pięknej bajki, przenieśliśmy się do „sali kinowej”, gdyż na ogromnym ekranie oglądnęliśmy dwie polskie bajki. Radośni i pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do codziennych obowiązków. Dzieci samodzielnie wykonały piękne prace plastyczne, które można podziwiać na szkolnych gazetkach.

          Dziękujemy Pani Paulinie za przeprowadzenie  wspaniałych zajęć.

           

                                                                                                                        Katarzyna Wójcik

                                                                                                                                Natalia Zawadzka

      • Góra Grosza
        • Góra Grosza

        • Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

           

          Wyniki zbiórki:

          Klasa                       Kwota

          0 a                       102,08 zł

          0 b                        22,73 zł

          I a                        254,24 zł

          I b                        41,51 zł

          II a                      137,84 zł

          II b                      329,05 zł

          III a                     28,91 zł

          III b                     56,29 zł

          IV a                     42,79 zł

          IV b                     20,87 zł

          V a                      69,64 zł

          V b                      73, 38 zł

          VI a                     18,78 zł

          VI b                      19,51 zł

          VII a                      43,10 zł

          VII b                      9,50 zł

          VIII a                     36,73 zł

          VIII b                     17,08 zł

          świetlica                23,90

          Razem:                 1324,03 zł

           

          Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego poświęcili wiele godzin na segregację nominałów oraz sumowanie zebranych w poszczególnych klasach monet. W tym roku uzbieraliśmy 1324,03 zł. Największą ilość pieniędzy udało się zebrać klasie II b – 329,05 zł- gratulujemy!

          Dziękujemy wszystkim darczyńcom, uczniom którzy pomagali przy liczeniu pieniędzy, jak również tym którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się i zaangażowali w akcję.

           

      • (Nie) zwykła matematyka
        • (Nie) zwykła matematyka

        •   Nasza szkoła realizuje Ogólnopolski Projekt (Nie) zwykła matematyka.

          Klasa II a wybrała moduł "Nie tylko na planszy" realizując temat "Planszowy zawrót głowy- wykorzystanie matematyki podczas gry w matematyczne planszówki.

          Uczniowie samodzielnie zaprojektowali i wykonali różnorodne gry planszowe, "Koło fortuny" warcaby oraz szachy, z których korzystali  na zajęciach edukacji matematycznej. Gry nie tylko stymulowały ale i rozwijały ich zainteresowania matematyczne.

          Dzieci były zadowolone z takiej formy zajęć i chętnie w nich uczestniczyły.

                                                                                  Wychowawczyni  Janina Hojnik

      •  Gminny Konkurs Recytatorski „Cztery pory roku w wierszach malowane”
        •  Gminny Konkurs Recytatorski „Cztery pory roku w wierszach malowane”

        •       Dnia 9 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Cztery pory roku w wierszach malowane”.

           Konkurs adresowany był do uczniów klas 0-III SP z terenu gminy Nowy Wiśnicz. Naszą szkołę godnie reprezentowali laureaci wyłonieni w eliminacjach szkolnych: Teofil Dragan, Antonina Fudela, Magdalena Stec i Emilia Olipra.

                  Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a Teofilowi Draganowi  zajęcia II miejsca w kategorii oddziału przedszkolnego.

          Życzymy dalszych sukcesów!

      • Dzień Kobiet
        • Dzień Kobiet

        • 8 marca został przeprowadzony konkurs w kategorii klas IV – VIII. Zadaniem każdej klasy było wytypowanie po jednej kandydatce, która będzie walczyła w turnieju o uzyskanie tytułu „Super Dziewczyny”.

          Dziewczyny musiały zmierzyć się z pięcioma konkurencjami. Pierwsze i drugie zadanie konkursowe polegało na odpowiedzeniu na pytania zadawane przez Samorząd Uczniowski, trzecia konkurencja opierała się na nawleczeniu nitki na igłę, kolejnym zadaniem było przyszycie guzika do kawałka materiału, natomiast ostatnim etapem zmagań było zaprezentowanie swoich umiejętności aktorskich poprzez stworzenie reklamy prezentującej dany przedmiot. Komisja w składzie: Pani Dyrektor Anna Waśko, Pani Vice dyrektor Marta Stadnicka i Pan Krystian Stec stanęli przed niełatwym zadaniem wyłonienia zwyciężczyni, którą została uczennica klasy VIII b Natalia Wilk.  

          Zwyciężczyni gratulujemy!

           

          Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za życzenia z okazji Dnia Kobiet oraz słodki upominek dla wszystkich dziewczyn i kobiet naszej szkolnej społeczności.

        • MAPOZNAWCA 2023

        • Szkolny Konkurs Geograficzny online

          Głównym celem konkursu była umiejętność rozpoznawania położenia 150 największych państw świata na mapie konturowej przy pomocy aplikacji www.geoguessr.com.   

          Etap pierwszy kwalifikacyjny obejmował zakres 75 największych państw świata, do którego przystąpiło 7 uczniów: Michał Rospond, Franciszek Stadnicki, Sebastian Mucha, Franciszek Truś, Piotr Tobiasz, Mikołaj Styrna, Zofia Sułek.   

          Trzech uczestników z najwyższymi wynikami (100-99%), którzy zakwalifikowali się do etapu finałowego podjęło 7 marca 2023 r.  kolejne zadanie konkursowe polegające na jak najszybszym wskazaniu położenia 150 największych państw świata pod względem powierzchni. W tej konkurencji liczyła się poprawność i czas wykonania.  

          Oto wyniki etapu finałowego:: 

          1 miejsce Mikołaj Styrna kl. 8b 

          2 miejsce Zofia Sułek kl. 8a 

          3 miejsce Piotr Tobiasz kl. 7a 

          Dnia 8 marca podczas Dnia Kobiet uczniowie otrzymali z rąk Pani dyrektor Anny Waśko nagrody książkowe oraz dyplomy. 

          Gratulujemy zwycięzcom perfekcyjnego poruszania się po mapie politycznej świata. 

                                                                                                                                          Organizator Dorota Stachoń 

        • Sukces na Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim poezji Kazimierza Brodzińskiego

        • Uczniowie Julia Janas z klasy Va, Laura Brocławik z VIb, Julia Mroczek z VIIa i Igor Dziedzic z VII b 3 marca reprezentowali naszą szkołę w XV Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim poezji Kazimierza Brodzińskiego. Przed jury uczestnicy konkursu prezentowali recytację wybranego utworu poetyckiego Kazimierza Brodzińskiego o dowolnej tematyce. Gratulujemy Laurze Brocławik, której interpretacja głosowa wiersza pt. „ Pająk” urzekła komisję oceniającą liczne wystąpienia grupy wiekowej IV – VI. Laura zajęła II. miejsce. Pozostałym uczestnikom dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły.

          Nauczyciele poloniści

        • Chór "Love Music"

        • W sobotę 3 marca nasz szkolny chór „Love Music” śpiewał w kościele parafialnym w Starym Wiśniczu podczas Drogi Krzyżowej dla dzieci. Dziękujemy Księdzu Konradowi za przygotowanie pięknych rozważań i prowadzenie nabożeństwa, Madzi, Gabrysi, Julii i Maciejowi za piękny akompaniament oraz Klarze za śpiew.

          Pragnę przypomnieć, że od 15 lutego nasz chór znowu bierze udział w ogólnopolskim programie Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Wszystkich chórzystów zapraszam na próby, które odbywają się w piątki.

          Katarzyna Adamczyk

      • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych”
        • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych”

        • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.  Święto „Żołnierzy Wyklętych” jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Wybór daty nie jest przypadkowy. Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy. W piątek 3 marca w naszej szkole odbył się uroczysty apel, w którym uczniowie oddali hołd żołnierzom Niezłomnym. Montaż słowno -muzyczny uzupełniony dokumentalnymi nagraniami i archiwalnymi zdjęciami był autentyczną lekcją historii. Oprawę muzyczną uroczystości przygotował chór „Love Music” pod opieką pani Katarzyny Adamczyk . Scenariusz opracowały Agnieszka Kaczmarczyk i Kamila Śliwa.

          Na zakończenie Dawid Rossa laureat III miejsca Ogólnopolskiej Olimpiady „Olimpus” z historii otrzymał dyplom oraz nagrodę książkową. Gratulacje Dawidowi i pozostałym uczestnikom olimpiady złożyła pani dyrektor Anna Waśko.

      • TYDZIEŃ PROFILAKTYKI
        • TYDZIEŃ PROFILAKTYKI

        • W tym tygodniuodbyły się profilaktyczne zajęcia warsztatowe dla uczniów. W klasach pierwszych i drugich zrealizowano program „Cukierki”, który podejmuje tematykę profilaktyki uzależnień. W każdej klasie odbyły się dwie godziny zajęć, które były prowadzone w ramach programu opartego na bajce Agnieszki Grzelak pt. „Cukierki”. Kolejno prezentowane były fragmenty stanowiące zaproszenie do podjęcia dyskusji na trudne dla dzieci tematy związane z substancjami uzależniającymi. Program ma na celu kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, a także naukę postaw asertywnych względem osób nieznajomych. W programie „Cukierki” dominują urozmaicone, aktywizujące uczniów metody pracy m.in. burzę mózgów, pantomimę, zabawy ruchowe, dyskusję.

          Z kolei w klasie 5a i w klasach szóstych zrealizowano program „Emocje Na Start” skupiony wokół tematów komunikacji i zaufania. Głównym celem programu jest budowanie pozytywnego obrazu siebie i innych oraz nauka nawiązywania właściwych relacji interpersonalnych. Tematyka uczuć, a dokładniej nazwanie i przyzwolenie na ich przeżywanie zajmuje znaczną część programu, gdyż ma to ogromne znaczenie dla rozwoju samoświadomości młodzieży. Umiejętne wyrażanie swoich uczuć buduje właściwe relacje międzyludzkie. Natomiast konflikty, które często zdarzają się między osobami mogą wynikać z nieumiejętnego nazywania uczuć i braku właściwej reakcji w chwili wystąpienia emocji, zwłaszcza tych trudnych. Osoby biorące udział w programie uczą się rozwiązywać konflikty między rówieśnikami bez używania agresji słownej. Kluczem do tego jest opanowanie zasad dobrej komunikacji. Składa się to na budowanie zdrowych relacji w grupie oraz zawiązywanie i utrzymanie trwałych przyjaźni. Podczas spotkania było wiele gier i zabaw budujących poczucie jedności, uczące prawidłowej komunikacji.

          Przeprowadzone zajęcia dodatkowo zintegrowały zespoły klasowe. Wszystkie zajęcia prowadzili certyfikowani trenerzy p. Urszula i Grzegorz Tokarczyk z Pracowni Profilaktyki Gaudium. Zajęcia odbyły się dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Wiśniczu.

      • Szkolny Konkurs Recytatorski „Cztery pory roku w wierszach malowane”
        • Szkolny Konkurs Recytatorski „Cztery pory roku w wierszach malowane”

        •   Dnia 1 marca 2023 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Cztery pory roku w wierszach malowane” zorganizowany przez p. Alfredę Borgula i p. Marzenę Sumara.

          W konkursie wzięło udział 24 uczestników oddziału przedszkolnego i klas I-III  wyłonionych w eliminacjach klasowych.

          Głównym celem konkursu było kształtowanie umiejętności językowych, rozbudzanie fantazji, wyobraźni poprzez ciekawą prezentację utworów poetyckich oraz odkrywanie i rozwijanie uzdolnień recytatorskich.     

                    Na wstępie głos zabrała p. dyrektor Anna Waśko, która powitała wszystkich przybyłych uczestników oraz nauczycieli. Następnie przedstawiła komisję, która oceniała dobór i interpretację utworu, dykcję i poprawność wymowy oraz ogólny wyraz artystyczny.

          Uczniów oceniali poloniści w składzie: p. Urszula Put i p. Paulina Rębilas. Uczniowie wspaniale zaprezentowali wybrane przez siebie utwory, i komisja wyłoniła następujących laureatów:


          w kategorii oddziału przedszkolnego:

          I miejsce – Teofil Dragan

          II miejsce – Ignacy Dragan, Aleksandra Cyz

          III miejsce – Aleksandra Czajka, Mikołaj Rospond

          Wyróżnienie – Mikołaj Brocławik


          w  kategorii klas pierwszych:

          I miejsce – Antonina Fudela

          II miejsce – Aleksandra Gicala, Alicja Rospond

          III miejsce – Magdalena Wnęk, Witold Opaliński

          Wyróżnienie – Artur Pośliński

          w kategorii klas drugich:

          I miejsce – Magdalena Stec

          II miejsce – Maja Kokoszka, Adela Sobotkowska

          III miejsce – Oliwia Samek, Laura Wolnik

          Wyróżnienie – Amelia Wójcik


          w kategorii klas trzecich:

          I miejsce –Emilia Olipra

          II miejsce – Zofia Nowak, Antonina Smęda

          III miejsce – Aleksandra Krzysztofiak, Martyna Łowczowska

          Wyróżnienie – Filip Dragan


          Laureaci I miejsc każdej kategorii wiekowej będą reprezentować naszą szkołę w etapie gminnym dnia 9 marca 2023r. w Szkole Podstawowej w Nowym Wiśniczu.

          Nagrody oraz dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu zostaną wręczone na najbliższej akademii.

          Pragniemy podziękować Samorządowi Uczniowskiemu za dofinansowanie do nagród dla dzieci.


          Gratulujemy wszystkim uczniom wspaniałych występów oraz rodzicom i nauczycielom przygotowującym dzieci do konkursu.

          Życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                         

                                                                                             Alfreda Borgula

                                                                                             Marzena Sumara

      • Wizyta w bibliotece szkolnej 
        • Wizyta w bibliotece szkolnej 

        •                          ,,Dom, gdzie znajduje się książka jest przybytkiem słońca’’
                                                                                                 (Kornel Makuszyński)

          Dnia 27 lutego 2023 roku szkolną bibliotekę po raz drugi odwiedzili uczniowie klasy I a wraz z wychowawczynią. Pani Paulina Rębilas serdecznie powitała wszystkie dzieci. 
          Wizyta była kontynuacją lekcji edukacji polonistycznej Książki wokół nas. 
          Pani bibliotekarka opowiadała m. in. o urządzeniu biblioteki, katalogu alfabetycznym i działowym oraz o księgozbiorze podręcznym, karcie czytelnika, zasadach wypożyczania książek, poszanowaniu książek, zachowaniu w bibliotece. 
          Podczas spotkania pani Paulina zaprosiła uczniów na bajeczkę pt. ,,Książki’’ (tekst: Christos) w formie kart narracyjnych do prezentacji w teatrzyku kamishibai. Jest to technika czytania i prezentacji, wywodząca się z Japonii, którą najprościej można opisać jako teatr obrazkowy.
          Młody kociak po raz pierwszy idzie z mamą do biblioteki… Niezwykła, nowatorska opowieść o wyprawie w świat wyobraźni. Książka – zabawa, w której zarówno tekst jak i ilustracje mają tę samą wagę w odkrywaniu historii. Opowieść o książkach i tym czy są lub mogą stać się w rękach czułych mam, świadomych opiekunów, nauczycieli i bibliotekarzy. Opowieść humorystyczna – ilustracje zachęcają do aktywnego seansu czytania. Zmiana perspektywy w ilustracji stanowi doskonałe ćwiczenie poszerzające wyobraźnię. Kilka kart opowieści zachęca do poszukiwań niejednoznacznych, ukrytych elementów ilustracji. 
          Po wysłuchaniu i oglądnięciu bajeczki uczniowie wypowiadali się na temat swojej ostatniej wizyty w bibliotece i o swoich ulubionych książkach oraz chętnie wypożyczyli sobie książeczki z ulubionych serii Franklina i Martynki.
          Po zakończeniu zajęć bibliotecznych uczniowie na edukacji technicznej wykonywali kolorowe zakładki do książki, którą mogą wykorzystać do zaznaczania stron. 
          Mam nadzieję, że od tej pory będą oni jeszcze częściej odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poszanowania nowych bohaterów książkowych. 
          Dziękujemy pani Paulinie Rębilas za wspaniałą lekcję biblioteczną.

                                                                              Wychowawczyni 
          Marzena Sumara

      • Książka – tajemnica wyobraźni
        • Książka – tajemnica wyobraźni

        •         Dnia 24 lutego 2023 r. uczniowie klasy 1b wraz z wychowawcą Alfredą Borgulą ponownie odwiedzili bibliotekę. Wzięli aktywny udział w prezentacji bibliotecznej dotyczącej zasad korzystania z katalogu online biblioteki szkolnej. Pani bibliotekarka wskazała miejsce na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteka szkolna ikonę katalogu online OPAC, następnie wyjaśniła, w jaki sposób wyszukuje się tytuły książek w katalogu online na przykładzie lektury do klasy pierwszej „Czerwony Kapturek” Charlesa Perraulta.

          Dzieci miały okazję sprawdzić również swoje umiejętności czytelnicze w krótkim quizie na platformie eduelo.pl. Następnie uczniowie wysłuchali czytanej przez P. bibliotekarkę historyjki o kotkach [„Książki” Christo], które eksperymentowały zabawę z książkami, jednak do końca nie wiedziały do czego służą. Puenta opowiadania zmotywowała uczniów do wypożyczenia książeczek, które przeniosą  w piękny i bogaty świat wyobraźni.

                 Dalszą część zajęć uczniowie kontynuowali w klasie. Opowiadali jakie rodzaje książek lubią czytać najbardziej. Poznali jak wygląda budowa książki i zawody z nią związane. Pogadanka dotyczyła również tego, jakie prośby może mieć książka do dzieci i w ten sposób z ich pomysłów  powstał niejako regulamin, który każdy z nas powinien przestrzegać. Pracując w grupach uczniowie rozwiązywali wylosowane  przez siebie zagadki związane z książką,  a także układali puzzle związane z bohaterami bajek. Urozmaiceniem zajęć były również ćwiczenia interaktywne, w których uczniowie dopasowywali wyrazy do tytułów bajek, rekwizyty do postaci, a także rozpoznawali tytuły książek na podstawie ilustracji. Na koniec uczniowie samodzielnie wykonali piękne zakładki do książek, które posłużą im do zaznaczania stron.

          Mamy nadzieję, że częstszy kontakt z książką, zaszczepi w uczniach chęć do czytania oraz utwierdzi w przekonaniu, że książka to źródło wiedzy i przyjemności.


                                                                                                                         Dorota Stachoń

                                                                                                                         Alfreda Borgula

      • Zajęć z cyklu „Podwodny świat” z wykorzystaniem googli VR
        • Zajęć z cyklu „Podwodny świat” z wykorzystaniem googli VR

        • „Jak wygląda praca płetwonurka, co jest mu potrzebne do pracy pod wodą i jak karmi się rekiny? – to pytania, na które uzyskano odpowiedzi podczas kolejnych zajęć z cyklu „Podwodny świat” z wykorzystaniem googli VR (zakupionych przez szkołę w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”). Tym razem zajęcia odbyły się w klasach: 1a, 1b i 3a i przeprowadzone zostały przez pedagoga specjalnego i współpracy wychowawców klas. Dzieci z radością i ekscytacją brały udział w zajęciach oglądając podwodny wiat w wirtualnej rzeczywistości. Zobaczyły jak wygląda praca płetwonurka, jak karmi się rekiny i foki pod wodą, wyszukiwały zwierzęta morskie ukryte w rafie koralowej (np. płaszczkę, żółwia, kolorowe rybki). Uczniowie bardzo chętnie dzielili się między sobą wrażeniami i wiedzą, poznali nowe gatunki ryb, a klasa 1a wspólnie z wychowawcą, wykonała piękne prace plastyczne, których tematem przewodnim było życie morskie widziane i zapamiętane podczas zajęć z użyciem googli 3D. Prace plastyczne można podziwić na szkolnej wystawie.

      • Gminne Zawody Sportowe w mini piłce ręcznej
        • Gminne Zawody Sportowe w mini piłce ręcznej

        •    W dniu 22 lutego w Nowym Wiśniczu odbyły się zawody w ramach Igrzysk Dzieci Dziewcząt i Chłopców w mini piłce ręcznej. W zawodach wzięły udział: SP Nowy Wiśnicz, SP Królówka i SP Chronów. Walka była bardzo wyrównana i zacięta. Chłopcy z naszej szkoły w składzie: Jakub Wojewoda, Filip Kostuch, Tomasz Kaczmarczyk, Norbert Łowczowski, Michał Nowak, Karol Łoboda i Dawid Skotarek zajęli III miejsce, a dziewczęta II miejsce w składzie: Zuzanna Cyz, Aneta Styc, Zuzanna Chodur, Karolina Trylińska, Maja Sułek, Liwia Kaczmarczyk, Wiktoria Ledwożyw, Martyna Wojewoda i Laura Brocławik. Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę za co dziękujemy i gratulujemy!!!

          Jolanta Hojnik

        • XXV Gminny Konkurs Ortograficzny

        • 21 lutego 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu odbył się XXV Gminny Konkurs Ortograficzny. Celem konkursu było doskonalenie poprawnej pisowni wyrazów, kształtowanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy uczniów, rozwijanie uzdolnień, wyrabianie czujności ortograficznej, pozytywnej motywacji oraz zdrowej rywalizacji.

          Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy wyróżnili się najlepszą znajomością zasad ortograficznych w swojej klasie.

          Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy im dalszych sukcesów.

      • Światowy Dzień Kota
        • Światowy Dzień Kota

        • Światowy Dzień Kota obchodzony jest corocznie 17 lutego. Święto to ma na celu propagowanie szacunku dla kotów, zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych kotów.

          Tego dnia uczniowie zmienili się w wesołe, czarne koty, których nie sposób było nie zauważyć: piękne, długie wąsy, opaski z uszami, a nawet kocie ogony.

          Lubimy takie szalone święta, mamy nadzieję, że za rok znów wszyscy uczniowie zamienią się w kotki, a dzisiejsza dobra energia pozostanie z nami jeszcze na długi czas!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu
      • 14/61-292-09
      • Stary Wiśnicz 480 32-720 Nowy Wiśnicz Poland
      • Funkcje Inspektora Ochrony Danych pełni Pani Patrycja Powroziewicz, kontakt e-mail: iod@ochronatwoichdanych.pl”