• Kolejne działania w ramach projektu „Każdy inny – wszyscy równi”

        • Kolejne działania w ramach projektu „Każdy inny – wszyscy równi” już za nami. Przez cały październik w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu odbywały się różnorodne zajęcia, poruszające wiele tematów związanych z trudnościami pojawiającymi się w codziennym życiu i funkcjonowaniu uczniów.

          1. Światowy Tydzień Świadomości Dysleksji  - przygotowano dla uczniów gazetkę tematyczną, z której uczniowie mogli dowiedzieć się co to jest dysleksja, jak się objawia i jak radzić sobie z problemem dysleksji. Zaprezentowano również znane postaci, którym dysleksja towarzyszyła przez całe życie. 
          2. W grupie naszych najmłodszych uczniów, z oddziału 0”B”, zorganizowano pogadankę na podstawie opowiadania pt. „Czarodziejka” (J. A. Chmielewska)  poruszającej problem funkcjonowania dzieci  z autyzmem w przedszkolu i szkole. Dzieci bardzo aktywnie zaangażowały się w analizę tematu, chętnie zadawały pytania i formułowały własne wnioski i spostrzeżenia.
          3. Przygotowano i zorganizowano kącik bajek terapeutycznych  pt. „Bajki bez barier”, dzięki którym dzieciom łatwiej jest zrozumieć różne rodzaje niepełnosprawności. Książeczki dostępne są w bibliotece szkolnej przez cały rok szkolny.
          4. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – warsztaty dla uczniów z klas 5B i 7B dotyczące zdrowia psychicznego przeprowadzone przez psychologa szkolnego. Podczas pracy grupowej obalono krzywdzące stereotypy i mity dotyczące osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Uczniowie wykazali się dużą empatią oraz utrwalili informacje dotyczące miejsc, w których można uzyskać darmową pomoc psychologiczną. W ramach działania wykonano także gazetkę informacyjną.
          5. Afazja rozwojowa – szkolna gazetka tematyczna oraz zajęcia w klasie 1a z wykorzystaniem bajki pt. „Kkkora” (J. M. Chmielewska), zabaw tematycznych, pogadanki, prezentacji, wiersza napisanego przez ucznia z afazją oraz pracy plastycznej pt. „Jaką mam moc?”. Prace końcowe zostały wyeksponowane na klasowej gazetce.

          Zapraszamy na krótka foto-relację. Kolejne działania na listopad w przygotowaniu J

                                                                                             Magdalena Rak – pedagog specjalny

        • Każde dziecko jest zdolne

        • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu została zakwalifikowana jako jedyna szkoła w powiecie bocheńskim do realizacji projektu pt. „Każde dziecko jest zdolne”, w którym mogą brać udział szkoły podstawowe zlokalizowane na terenach wiejskich oraz w miastach liczących do 20 000 mieszkańców z terenu Województwa Małopolskiego.

          Celem projektu jest zapewnienie wsparcia uczniom zdolnym poznawczo na I i II etapie edukacyjnym, adekwatnie do poziomu ich predyspozycji i możliwości. Projekt ma się przyczynić do podniesienia motywacji do rozwoju i nauki, wzmocnienia poczucia wartości i wiary we własne możliwości, budowania kompetencji uczenia się oraz gotowości do rozwijania pasji i talentów.

          W szkole zostanie przeprowadzona rekrutacja uczniów na podstawie diagnozy uzdolnień, zajęcia warsztatowe, wsparcie specjalistyczne dla uczniów oraz ich rodziców oraz szkolenie rady pedagogicznej.

          Liderami projektu odpowiedzialnymi za jego realizację są: p. Monika Pałka (klasy II-IV) oraz p. Jolanta Burdak (klasy V-VIII).

          Więcej informacji znajduje się na stronie: https://mcdn.edu.pl/kazde-dziecko-jest-zdolne/

                                                                                                                                Liderzy projektu

      • Lekcja historii - Polskie Symbole Narodowe
        • Lekcja historii - Polskie Symbole Narodowe

        • Dnia 7XI 2022r uczniowie klasy II a pod opieką wychowawczyni p. Janiny Hojnik udali się do Ośrodka Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu . Uczestniczyli w zajęciach o tematyce patriotycznej pod hasłem „Polskie Symbole Narodowe”.

          Celem warsztatów było wyjaśnienie dzieciom na czym polega „patriotyzm” oraz poznanie historii polskich symboli narodowych. Uczestnicy obejrzeli również film dotyczący  symboli tj. godło, flaga ,hymn. Zakończeniem zajęć było samodzielne wykonanie chorągiewki oraz kokardy narodowej.

          Dzięki temu spotkaniu uczniowie uświadomili sobie kim jesteśmy, jaka jest nasza historia.

           Dziękujemy Pani Bernadecie Błoniarz  za interesującą  lekcję historii.

           

                                                                        Wychowawczyni Janina Hojnik

      • Nasi uczniowie pomagają bezdomnym zwierzętom!!!
        • Nasi uczniowie pomagają bezdomnym zwierzętom!!!

        • Po raz kolejny w naszej szkole w dniu 1 października 2022 roku rozpoczęła się akcja mająca na celu pomoc zwierzętom ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Borku. Przez cały ten okres uczniowie oddziałów przedszkolnych, edukacji wczesnoszkolnej i klas starszych gromadzili potrzebne produkty takie jak konserwy dla zwierząt, sucha karma oraz akcesoria typu gryzaki, koce oraz legowiska. Akcja zakończyła się 7 listopada 2022 roku. W tym dniu naszą szkołę odwiedził pracownik schroniska, który zabrał zgromadzone dary dla zwierzaków. Ponadto, nasza szkoła otrzymała Certyfikat Dobroczynności za zorganizowanie zbiórki dla podopiecznych zwierząt ze schroniska w Borku. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy i liczymy na powtórny udział w kolejnej edycji zbiórki produktów dla zwierząt!!!

           

          Koordynatorzy Akcji: Janina Hojnik, Marzena Sumara oraz Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami.

      • Wycieczka do Krakowa klas drugich
        • Wycieczka do Krakowa klas drugich

        •      Dnia 3 listopada 2022 roku uczniowie klasy II a i II b udali się na wycieczkę całodniową do Krakowa, do Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz do Muzeum Techniki i Inżynierii. Wycieczka była organizowana w ramach projektu ,,Poznaj Polskę” i częściowo dofinansowana.
          Podczas wycieczki towarzyszył nam przewodnik, który pięknie zwracał się do dzieci, w sposób bardzo ciekawy opowiadał dzieciom o kolejnych punktach naszego programu, a także przedstawił krótką historię dotyczącą stolic naszego państwa. Pierwszym przystankiem na naszej trasie było Muzeum Techniki i Inżynierii. Tutaj dzieci miały możliwość obejrzenia zajezdni z unikalnymi tramwajami, w tym z pierwszymi tramwajami konnymi. Uczniowie mogli obejrzeć z bliska, a także zobaczyć wnętrze takiego tramwaju. W tym miejscu dzieci poznały całą historię kolejnictwa, miały możliwość w sposób wirtualny poprowadzić tramwaj po ulicach miasta w specjalnej kabinie.
          Następnie udaliśmy się do sali wypełnionej piankowymi klockami imitującymi materiały budowlane. Każde dziecko mogło wcielić się w rolę budowniczego i postawić dom swoich marzeń. Dzieci budowały domki, wieże, pałace, samodzielnie dobierając się w pary lub większe grupki. Każdy miał na sobie ochronny kask i kamizelkę odblaskową. Była to fantastyczna zabawa, każdy z uczestników był bardzo zadowolony. Dzieci z niechęcią kończyły zabawę i trudno im było się pogodzić z myślą, że czas przeznaczony na tę formę zwiedzania minął tak szybko.
          Kolejnym punktem na naszej liście było Muzeum Lotnictwa Polskiego, po którym oprowadzał nas pan przewodnik, który opowiadał z taką pasją, że dzieci uważnie go słuchały i zadawały mnóstwo pytań. Muzeum to mieści wiele eksponatów, nie sposób było zobaczyć wszystkiego. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość zajrzenia do środka helikoptera, którym podróżował Święty Jan Paweł II, kiedy był u nas z wizytą papieską. Myślę, że uczniowie zapamiętają także historię Czerwonego Barona, największego asa przestworzy, który miał na swoim koncie największą liczbę zestrzelonych samolotów. Uczniowie obejrzeli krótki film w kinie muzeum, a także obejrzeli wiele cennych pamiątek takich jak mundury, odznaczenia, broń, wyposażenie żołnierza i wiele, wiele innych cennych pamiątek osobistych takich jak listy i dokumenty.
          Dzieciom wycieczka bardzo się podobała. Zmęczeni, ale i zadowoleni wrócili do domów z pięknymi wrażeniami i pamiątkami przywiezionymi z Krakowa. Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych zdjęć.


          Wychowawczyni
          Renata Tworzydło

        • Etap rejonowy MKG 22/23

        •       Tegoroczny Małopolski Konkurs Geograficzny przebiega pod hasłem „Polska – moja Ojczyzna – przyroda, społeczeństwo, gospodarka".

          Dnia 10 października do etapu szkolnego przystąpiło 3 uczniów z klasy 5.: Patryk Szopa, Wojciech Fudela i Jakub Wojewoda i 4 uczniów z klasy 8.: Filip Stadnicki, Bartosz Kożuch, Dawid Konstanty, Michał Zygmunt.

          Do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Geograficznego w roku szkolnym 2022/2023 zakwalifikował się uczeń klasy 8 - Filip Stadnicki.

          Serdecznie gratulujemy!

          Dorota Stachoń

           

      • Wycieczka klas pierwszych do Krakowa z projektu ,,Poznaj Polskę’’
        • Wycieczka klas pierwszych do Krakowa z projektu ,,Poznaj Polskę’’

        •  Dnia 26 października 2022 roku uczniowie klas I edukacji wczesnoszkolnej pojechali pod opieką wychowawczyń i pani Eweliny Wojewody na całodniową wycieczkę finalizowaną w ramach projektu ,,Poznaj Polskę’’.
          Pierwszym punktem zwiedzania była wizyta w Muzeum Inżynierii i Techniki, gdzie dzieci mogły zostać architektami i budowniczymi, poznali inżynierię przez świetną zabawę. Uczniowie budowali z megaklocków miasto przyszłości,  wymarzony dom, basen, czy słynną budowlę. 
          Po wspaniałej zabawie udaliśmy się do głównej siedziby muzeum, gdzie znajduje się unikalny w skali europejskiej kompleks zajezdni przy ulicy św. Wawrzyńca. 
          To jedyny zachowany w całości zespół dokumentujący ciągłość rozwoju komunikacji miejskiej. Tu mieściła się pierwsza w Krakowie zajezdnia tramwaju konnego i elektrycznego, a uczniowie naszej szkoły mogli znaleźć się we wnętrzach tych tramwajów i przenieść się w czasie o przeszło 140 lat, kiedy to uruchomiono pierwszą linię tramwaju konnego. 
          Z kolei później pojechaliśmy do Muzeum Lotnictwa Polskiego, które gromadzi eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba eksponowanych obecnie statków powietrznych przekracza 250 samolotów, śmigłowców i konstrukcji amatorskich z całego świata. Od okresu pionierskiego po współczesność, w tym unikatowe statki powietrzne z czasów Wielkiej Wojny i 20-lecia międzywojennego.
          Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwali się w ciekawe opowieści Przewodników, był też czas na obfity posiłek i kupno atrakcyjnych pamiątek. 
          Po wspaniale przeżytym dniu, trochę zmęczeni, ale z dobrymi humorami wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.
           Zapewne podróż po muzeach Krakowa na długo zostanie w naszej pamięci.


                                                                                                                                             Marzena Sumara
                                                                                                                                              Alfreda Borgula

      • Wycieczka do Chęcin
        • Wycieczka do Chęcin

        • 27 października uczniowie klasy Va i Vb wraz z opiekunami p. Urszulą Put, p. Beta Muchą i p. Magdaleną Grabiasz oraz panią pilot z biura podróży „Odkrywca”  wzięli udział w wycieczce krajoznawczej w ramach programu „Poznaję Polskę” dofinansowanej w 80%. W programie wycieczki było zwiedzanie Parku Etnograficznego w Tokarni, ruin zamku w Chęcinach oraz zajęcia w Centrum Leonarda da Vinci.

          W Tokarni powitały wszystkich uczestników wycieczki  poranne mgły, z których wyłoniły się  budynki  Muzeum Wsi Kieleckiej.

          Park Etnograficzny w Tokarni powołano w 1976 roku, a zaczął  funkcjonować od 1977 roku. Jest realizacją założeń naukowych etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.

          Dzieci miały możliwość poznania realiów życia na wsi sprzed wielu lat. Zobaczyły m.in. jak wyglądała praca lekarza, w jaki sposób przygotowywano lekarstwa i jak wyglądało wnętrze apteki. Pani przewodnik oprowadziła uczniów wśród wiejskich zagród, chat pokrytych strzechą do młyna,  gdzie opowiedziała o tym, jak wyglądała ciężka praca młynarza. Po stromych schodkach dzieci weszły do jego wnętrza i mogły przyjrzeć się wielkim drewnianym mechanizmom, dzięki którym ziarna zbóż mielono na mąkę.

          Po drodze zobaczyły również piękny zabytkowy kościół szpitalny pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia. Powstał w Rogowie w 1763 r. z fundacji Michała Wodzickiego, dziedzica Rogowa, podkanclerzego wielkiego koronnego oraz biskupa przemyskiego.

          Wyposażenie w stylu rokoko pochodzi głównie z XVIII wieku. W części centralnej wisi  barokowy krzyż z postacią Chrystusa.  W ołtarzu głównym zawieszono przedstawienie Madonny z Dzieciątkiem pochodzące z II poł. XVIII. W skansenie kościół pełni swoje pierwotne funkcje – jest wciąż czynnym obiektem sakralnym, regularnie odprawiane są tu msze.

          Z wiejskiej zagrody pani przewodnik poprowadziła grupę do zabudowań dworskich.

          W uroczym dworku opowiedziała o tym, jak wyglądało życie jego  mieszkańców.

          Dwór, który zwiedzaliśmy, pochodzi  z Suchedniowa, został wzniesiony na początku XIX wieku. Stanowił własność Wincentego Tarczyńskiego.

          Wnętrze zaaranżowano w sposób typowy dla standardu życia średniozamożnej rodziny szlacheckiej z drugiej połowy XIX wieku. Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem dworu jest salon, gdzie  przyjmowano oficjalnych gości. Znajdują się w nim dwa komplety mebli w stylu Ludwika Filipa, klasycystyczna komoda, serwantka z naczyniami o funkcji dekoracyjnej i makata buczacka na ścianie.

          Za salonem znajduje się sypialnia państwa domu, w niej  dokonywano codziennej podstawowej toalety, tam mieści się też garderoba oraz stolik do robótek kobiecych. Duże zainteresowanie uczniów  wzbudziły  naczynia nocne ( porcelanowe nocniki)  oraz ozdobna spluwaczka w kształcie żółwia

          We dworze znajduje się też bawialnia, a obok niej  jadalnia, gdzie  cała rodzina gromadziła się na posiłki, na które wzywał dzwon umieszczony przy głównym wejściu do dworu.

          W sieni gospodarczej przechowywano stare meble i szereg sprzętów użytkowych. Tutaj dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się żelazka z duszą różnej wielkości.

          Uwagę uczniów zwrócił również pokój dziecięcy, w którym zgromadzono zabawki sprzed lat – porcelanowe lalki, drewniane klocki, konika na biegunach.

          Z dworu polną ścieżką przez jesienny las dzieci udały się do wiejskiej szkoły, gdzie wzięły udział w lekcji „Szkoła z dawnych lat” Na progu szkoły przywitała ich pani nauczycielka  i zaprosiła do surowego wnętrza klasy, która była bardzo ciemna i chłodna. Dzieci usiadły w drewnianych ławkach i rozpoczęła się lekcja matematyki. Uczniowie rozwiązywali zadania korzystając z liczydła i zapisywali wyniki na tablicy. Kiedy przyszedł czas na przerwę, wszyscy wyszli na zewnątrz, by zażyć odrobiny ruchu. Pani nauczycielka pokazała im zabawę z wykorzystaniem żelaznych fajerek z pieca i pogrzebaczy. Pozornie prosta zabawa okazała się dla niektórych wielkim wyzwaniem. Niesforne fajerki nie chciały „ słuchać” i toczyły się w różne strony bądź upadały w trawę. Sama zabawa sprawiła wszystkim wiele radości. Ponowny dźwięk dzwonka zaprosił uczniów na dalszy ciąg zajęć. W  tej części lekcji dzieci mogły zobaczyć, jak wyglądały plecaki sprzed lat, dowiedzieć się, jak karano niesfornych uczniów i poczuć na własnej skórze czym było klęczenie na grochu.

          Kiedy lekcja dobiegła końca, pani pochwaliła uczniów za piękną pracę, wręczyła świadectwa   i ogłosiła wakacje. Wszyscy radośnie wybiegli ze szkoły, by ruszyć w dalszą drogę.

          Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach. Tutaj przywitało nas piękne słońce, a jesienna panorama, którą można było podziwiać z zamkowych murów, zachwycała różnorodnością barw.

           Zamek w Chęcinach powstał na przełomie XIII i XIV w. na  wzniesieniu (360 m n.p.m.) jako warownia typu wyżynnego. W swojej historii zamek pełnił różne funkcje. Jako rezydencja królowych, gościł drugą żonę Kazimierza Wielkiego, księżniczkę heską Adelajdę, Elżbietę Łokietkównę, sprawującą rządy za małoletniego syna Ludwika, Zofię, małżonkę króla Władysława Jagiełły oraz królową Bonę, która zatrzymała się tu podczas swojej podróży do Bari).

          U zamkowych wrót przywitał wszystkich pan przewodnik, który barwnie opowiedział o  burzliwych losach jednej z największych polskich warowni. Wszyscy słuchali go z dużym zainteresowaniem, często  padały też pytania dotyczące chęcińskiego zamku, na które pan przewodnik cierpliwie odpowiadał.

          Kiedy wykonano już pamiątkowe zdjęcia i zakupiono pamiątki, przyszedł czas na realizację kolejnego punktu programu. Były nim zajęcia w  Centrum Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim.

          Wszystkie eksperymenty naukowe można  tutaj  przeprowadzić samemu, a służą do tego bardzo ciekawe eksponaty, które zmieniają zdobywanie wiedzy w zabawę. Kręcąc się na karuzeli Koło Fizyka można poznać działanie siły odśrodkowej, uderzając w Dzwony Rurowe zrozumieć zjawisko fali stojącej, a wprawiając w ruch kule na Kołysce Newtona pojąć zasady zachowania pędu i energii. Są tu też takie stanowiska interaktywne jak Harfa Świetlna, Koło Chomika, Wir Wodny, Wielka Dmuchawa, Lejek Grawitacyjny, Komnata Amesa czy Telegraf Akustyczny.

          Są tu modele maszyn skonstruowanych przez mistrza, modele mostu obrotowego i miasta idealnego, a także reprodukcje jego obrazów (m.in. słynnej Ostatniej Wieczerzy). Na stanowiskach interaktywnych można było  zabawić się w malowanie jego dzieł czy konstruowanie wynalazków.

          To miejsce pochłonęło dzieci całkowicie. Z wypiekami na twarzy podążali śladem wielkiego odkrywcy, by poznać i samodzielnie wypróbować jego wynalazki. Czas przeznaczony na zajęcia w  Centrum Leonarda da Vinci upłynął w radosnej atmosferze zabawy i technicznych eksperymentów.

          Kiedy zabawa dobiegła końca, nadszedł czas powrotu do domu. Po kilku godzinach jazdy, wieczorną porą dotarliśmy do Starego Wiśnicza. Po odśpiewaniu pożegnania dla opiekunów i pana kierowcy  dzieci wróciły do swoich domów. 

          Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Dzieci zgodnie orzekły, że taka forma poznawania Polski  jest wspaniała, bo  pozwala  w ciekawy sposób poszerzyć wiedzę o swojej ojczyźnie  i poznać jej piękno.

          Beata Mucha

          Urszula Put

           

           

           

        • Odblaskowy happening 2022

        • 24 października 2022 roku w naszej szkole miała miejsce próbna ewakuacja szkoły. Dwa pierwsze miesiące nauki to czas na intensywne działania wychowawcze, które mają na celu przypominanie uczniom, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo i przygotowanie się do reagowania na różne nieprzewidywalne sytuacje. Do naszej szkoły przybyła pani inspektor bhp i strażacy z OSP ze Starego Wiśnicza i Wiśnicza Małego. Kiedy zadzwonił długi dzwonek informujący o zagrożeniu na terenie szkoły, rozpoczęła się akcja ewakuacyjna, która przebiegła sprawnie i szybko.

              Po trzech  latach przerwy udało się  przy okazji ewakuacji szkoły zorganizować odblaskowy happening, aby zaakcentować jak ważne jest noszenie  odblasków, aby  bezpieczne poruszać się  po drogach. W tym roku zaświeciło nam piękne jesienne słońce. Nasz kolorowy odblaskowy korowód ruszył droga powiatową w stronę Kobyla. Parada odblaskowych transparentów z rymowanymi hasłami, zachęcającymi do noszenia odblasków zachwycała wszystkich przejeżdżających kierowców. Młodsi uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas edukacji wczesnoszkolnej byli ubrani od stóp do głów w odblaskowe stroje, nieco starsi prezentowali wykonywane  na różnych zajęciach plakaty i transparenty. Po prezentacji kolorowego pochodu pani Dyrektor dziękowała strażakom, którzy po raz kolejny dbali o nasze bezpieczeństwo w trakcie tej akcji.     

        • Podsumowanie Szkolnego Konkursu Literacko – Plastycznego „ Odblaskowa rymowanka”

        • Dnia 20 października zostały zebrane i  poddane ocenienie przez komisję konkursową wszystkie odblaskowe rymowanki.  Konkurs miał na celu promowanie prawidłowych postaw i zachowania dzieci  i młodzieży na drodze oraz uświadamianie odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników  ruchu drogowego. Konkurs promował noszenie elementów odblaskowych, podczas poruszania się po drodze od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym, jak również w terenie zabudowanym. Ponadto celem konkursu było rozwijanie aktywności twórczej i plastycznej oraz współpraca w zespole.

          Przedmiotem konkursu było ułożenie wierszyka lub rymowanki o tematyce promującej używanie elementów odblaskowych i zasad  bezpiecznego poruszania się po drodze. Wierszyk lub rymowankę należało wyeksponować na transparencie lub plakacie dowolnych rozmiarów. Plakat mógł być wykonany dowolną techniką.

          Konkurs skierowany był do uczniów klas IV – VII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu. Prace mogły być wykonywane indywidualnie lub w grupach.

          Komisja w składzie pani Anna Waśko dyrektor szkoły plastyk, pani Beata Mucha nauczyciel języka polskiego, pani Urszula Put nauczyciel języka polskiego, pani Magdalena Grabiasz pedagog specjalny,  wyłoniła spośród wielu prac następujące:

          I m. Amelia Kawka, Laura Brocławik, Martyna Wojewoda, Maja Sułek, Zuzanna Cyz – klasa VIb

          I m. Gabriela Krzywda, Milena Marzec – klasa IVa

          II m. Łukasz Bodurka, Sebastian Helak, Jakub Gajda, Witold Truś – klasa IVa

          II m. Marta Sułek , Dominika Kolarz – klasa VII b

          III m. Norbert Łowczowski, Jakub Tynka, Marcel Mroczek – klasa Vb

          III m. Michał Nowak,  Kamil Chojecki,  Sebastian Nowak – klasa Va

          wyróżnienie: Sylwia Poślińska – klasa IVa

                                 Angelika Bereta, Oliwia Tomasz – klasa VIIb

          Transparenty i plakaty były prezentowane podczas happeningu organizowanego w ramach Konkursu Odblaskowa Szkoła, który odbył się 24 października 2022 r.

          Dziękujemy za liczny udział w konkursie - nauczyciele języka polskiego, plastyki i techniki uczący w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu.

        • „Odblaskowy list do Seniora”

        •     21 października 2022r.  uczniowie klasy VIIb wzięli udział w akcji promującej bezpieczeństwo i noszenie odblasków przez Seniorów.

          Na lekcjach języka polskiego zredagowali listy do Babć i Dziadków  na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz obowiązku noszenia elementów odblaskowych, zwłaszcza po zmroku. Najważniejszą częścią tego listu było zachęcenie swoich Dziadków do noszenia odblasków, dzięki którym będą widoczni z daleka. Zwłaszcza jesienią, kiedy dzień staje się krótszy a widoczność na drogach dużo gorsza, co prowadzi do wielu wypadków drogowych z udziałem pieszych i kierowców.

           

          Oto fragmenty listów:

          „Przechodzenie przez drogę z odblaskami sprawia, że będziecie lepiej widoczni. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet najlepszy kierowca potrzebuje czasu na reakcję, by zapobiec wypadkom samochodowym.”

           

          „Zawsze martwiliście się o nas, abyśmy bezpiecznie poruszali się po drodze.
           Od małego dziecka uczyliście nas, którą stroną jezdni mamy się poruszać. Teraz my troszczymy się o Was i prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza w miejscach, w których nie ma chodnika dla pieszych. Zwracajcie uwagę na znaki obowiązujące pieszych i rowerzystów, a także na nadjeżdżające samochody.  Myślcie też o zagrożeniach na jezdni, które mogą Was spotkać każdego dnia. Zbliża się okres  zimowy, o wczesnych godzinach jest coraz ciemniej, coraz  częściej słyszymy o wypadkach z udziałem pieszych. Noście elementy odblaskowe. Mam nadzieję, że te słowa weźmiecie sobie głęboko do serca. Wierzcie, że macie w nas wsparcie.”

      • PRZEDSTAWIENIE „PINOKIO”
        • PRZEDSTAWIENIE „PINOKIO”

        •    W dniu 21.10.2022 r. oddziały przedszkolne 0 „a” i 0 „b” zasiadły na widowni Oratorium w Bochni, aby podziwiać występ aktorów z Wrocławskiego Teatru In – Art, w spektaklu pt. „Pinokio”.

          Teatralna adaptacja znanej na całym świecie bajki. To przepiękna i wzruszająca opowieść o wystruganym z magicznego drewna pajacyku, który staje się prawdziwym chłopcem.

          Gdy poczciwy stolarz Gepetto tworzy Pinokia, ten od razu skacze, śmieje się, płacze i psoci jak prawdziwe dziecko. Gdy pajacyk ożywa, musi sam nauczyć się żyć w świecie, który niesie wiele pokus. Na własnych błędach będzie uczył się czym jest dobro i zło. Z początku Pinokio jest skupiony wyłącznie na sobie, ucieka od problemów i odpowiedzialności. Pajacyk jest wielkim łobuziakiem, który zachłystuje się wolnością. Pragnie być szczęśliwy za wszelką cenę i nie liczy się z innymi. Z czasem jednak dowie się, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze.

          Pełna zabawnych przygód historia Pinokia niesie ponadczasowe wartości oraz naukę dla nas wszystkich.

           Gra młodych i utalentowanych aktorów bardzo spodobała się wszystkim dzieciom, a wyrazem zadowolenia wszystkich na widowni były gromkie brawa na zakończenie spektaklu.


          Natalia Zawadzka

          Katarzyna Wójcik

        • „ORZEŁ ORTOGRAFICZNY”

        • Dnia 20 października 2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Orzeł Ortograficzny”, który miał formę testową. Każdy z testów składał się z 21 pytań jednokrotnego wyboru. Skala trudności pytań konkursowych pozwoliła każdemu uczniowi spróbować swoich sił. Konkurs przeprowadzony był w trzech kategoriach wiekowych: klasy III-IV, klasy V-VI oraz klasy VII-VIII. Wzięli w nim udział uczniowie z klas IV – VIII.

            Wypełnione karty odpowiedzi zostały przesłane na adres organizatora konkursu. Uczniowie niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzymają dyplom uznania. Najlepsi otrzymają tytuł laureata ogólnopolskiego konkursu, dyplomy i atrakcyjne nagrody.

           Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

        • Szanowni Rodzice,

        •  

          Cieszymy się, że możemy zaprosić Was do udziału w wyjątkowym wydarzeniu. Wyjątkowym dla całej Waszej rodziny.

          Nasza szkoła przystąpiła do kampanii społecznej Benefis naszej Rodziny. W ramach kampanii, zainicjowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek”, a finansowanej z budżetu Ministerstwa Rodziny
          i Polityki Społecznej, zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne dla uczniów. Ich celem jest wzmacnianie u dzieci szacunku do rodziców i innych członków rodziny oraz poszukiwanie takich sposobów spędzania czasu razem, aby troszczyć się o wzajemne relacje. Wiemy, że dla dzieci najważniejsi są rodzice, rodzina. Widzimy to nie tylko w naszej codziennej pracy z nimi, potwierdzają to również badania prowadzone w całej Polsce. W ramach kampanii zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konkursie, którego cele, a również zaproponowana forma, wydają się szczególnie ważne, potrzebne i atrakcyjne. Konkurs polega na przygotowaniu
          i przeprowadzeniu „święta rodziny”, czasu, w którym zarówno dzieci, rodzice, jak i inni członkowie rodziny(babcie, dziadkowie, wujkowie i ciocie) mogą przeżyć radość ze wspólnego, rodzinnego bycia wyjątkowym, poczuć siłę relacji, które dają poczucie bezpieczeństwa, ujawnić (odkryć) talenty i twórcze zaangażowane. Nagrodą za udział w konkursie z pewnością będzie satysfakcja ze wspólnego budowania silnej, kochającej się rodziny, ale także możliwość otrzymania karty podarunkowej do zrealizowania w dowolnym sklepie oraz nagrody pieniężne
          i rzeczowe.

          Do zdobycia jest główna nagroda o wartości 2 000 zł, kilkanaście kart podarunkowych o wartości 1000, 500, 250 zł oraz 20 wyróżnień w postaci gier planszowych.

          Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej kampanii: benefisrodzin.pl, na stronie internetowej szkoły oraz u szkolnego koordynatora Pani Magdaleny Rak, który udzieli dodatkowych i szczegółowych informacji.

          UWAGA:

          Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do dnia: 08.11.2022r. bezpośrednio do szkolnego koordynatora, który przekaże dalsze informacje oraz poprosi o wypełnianie formularza zgłoszeniowego. Kolejnym etapem będzie przygotowanie przez zgłoszone rodziny pracy/filmiku/fotoreportażu konkursowego i przesłanie jej do koordynatora szkolnego do 8 grudnia 2022r.

          Szczegóły w załączonym regulaminie. Wszystkie druki będą dostępne do pobrania w szkole.

          Serdecznie zapraszam i zachęcam do udziału.

          Magdalena Rak – pedagog specjalny, koordynator projektu

           

          BR22-regulamin-konkursu.pdf

      • Kenia- spotkanie z podróżnikiem grupy Trzask.pl
        • Kenia- spotkanie z podróżnikiem grupy Trzask.pl

        •  

          Hakuna matata w języku suahili oznacza nie martw się.

          Kenia – kraj położony we wschodniej części Afryki, po obu stronach równika.

          Podczas miesięcznej wyprawy do Kenii grupa podróżników Trzask odwiedziła najciekawsze zakątki tego kraju rozrzucone na powierzchni ponad 580 tys. km2. Główną atrakcją turystyczną kraju jest Safari na sawannie. Z relacji P Grzegorza dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta wchodzą w skład „wielkiej piątki” i są chronione w parku narodowym Masaj Mara na południu kraju. Dowiedzieliśmy się, dlaczego zwierzęta migrują dwa razy w roku z północy na południe kraju i odwrotnie.

          Zobaczyliśmy mieszkańców sawanny Masajów. Kuba miał okazję przebrać się w masajską tunikę i poskakać jak oni, czyli powalczyć o prestiż w wiosce. Dzięki opowieści podróżnika podziwialiśmy Park Narodowy Jeziora Nakuru, a w nim żyjące tu piękne flamingi. Następnie ciekawie prezentowała się wioska  Umoja plemienia Samburu – wioska zamieszkana wyłącznie przez kobiety.

          Wypożyczoną Dacią Duster podróżnicy dotarli do północnej części kenijskiej ziemi- surowej i pustynnej. Na tym odludziu kilka lat temu zaczął się wielki projekt budowy 365 ogromnych turbin wiatrowych. Inwestycja jest europejskim pomysłem na dawanie wędki a nie ryby i naprawdę robi wrażenie.

          Przyglądając się wysychającym wodom Jeziora Turkana zastanawiamy się jak ludzie mogą żyć w takim miejscu i czy będą wstanie przetrwać kiedy jezioro zupełnie wyschnie.

          Podczas podróży warto odwiedzić też Iten– rodzinne miasto wielu świetnych kenijskich biegaczy.

          Zobaczyliśmy świeżo zerwane ziarna kawy z prawdziwej afrykańskiej  plantacji kawy.  Wielka Dolina Ryftowa (wielki rozłam w skorupie ziemskiej) z Góry Longonot wygląda niesamowicie – czy można zamknąć w zdjęciu tak ogromną przestrzeń?

          Sierociniec dla małych słoników i miejsce, w którym można pogłaskać – a nawet pokarmić żyrafy napawa współczuciem i podziwem dla wolontariuszy.

          Dziękujemy Panu Grzegorzowi oraz jego towarzyszom za bardzo ciekawą prezentację, za przybliżenie przyrody i kultury Kenii oraz wiele bezcennych podróżniczych wskazówek.

          Dorota Stachoń

          17 października 2022

           

           

           

        • III Międzynarodowa akcja "Przerwa na czytanie"

        • Celem akcji jest:

          – promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

          – integracja środowiska lokalnego;

          – pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

          – wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;

          – zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

          Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

                   III Przerwa na czytanie w naszej szkole odbyła się 5 października 2022 r. Społeczność naszej szkoły po raz pierwszy brała udział w tym przedsięwzięciu. Każda klasa przygotowała ulubione książki. Niektórzy uczniowie przynieśli z domowej biblioteczki, inni wypożyczyli je ze szkolnej biblioteki. W młodszych klasach oraz oddziałach wczesnoszkolnych Panie czytały fragmenty opowiadań lub wierszy. Dzieci rozmawiały ze sobą o książeczkach i wymieniały się spostrzeżeniami. Uczniowie klas 7-8 w tym dniu uczestniczyli w wycieczce do Warszawy i solennie obiecali, że na  trasie znajdą czas na poczytanie. Filmik złożony z fotograficznych ujęć obrazuje przebieg akcji od porannej wizyty Pani bibliotekarki na świetlicy, poprzez przerwy na czytanie na lekcjach matematyki, języka polskiego, godzin wychowawczych, języka angielskiego, przyrody a skończywszy na czytaniu w szkolnej bibliotece dwóch książeczek wskazanych przez uczniów.  W miejscu, gdzie grupa uczniów czytała książeczki zostały rozmieszczone elementy patriotyczne, niektórzy uczniowie, wykonali własnoręcznie biało-czerwone zakładki, pomalowali twarze lub trzymali biało-czerwone chorągiewki.

                                        Zapraszamy do obejrzenia filmiku "Przerwa na czytanie 2022"    

                                                                                                                                 Dorota Stachoń

      • Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego
        • Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

        • W ramach projektu „Każdy inny – wszyscy równi” realizowanego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu klasy 5B i 7B wzięły udział w warsztatach dotyczących zdrowia psychicznego przeprowadzonych przez psychologa szkolnego z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przypadającego na 10 października. Uczniowie mieli okazję stworzyć klasową mapę pozytywnych myśli o sobie, ponadto dowiedzieli się jak dbać o zdrowie psychiczne i jakie czynniki wpływają na jego poziom. Podczas pracy grupowej obalono krzywdzące stereotypy i mity dotyczące osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Uczniowie wykazali się dużą empatią oraz utrwalili informacje dotyczące miejsc, w których można uzyskać darmową pomoc psychologiczną. W ramach działania wykonano także gazetkę informacyjną.

      • Działania w ramach „Odblaskowej szkoły” w klasach pierwszych
        • Działania w ramach „Odblaskowej szkoły” w klasach pierwszych

        •    W ramach projektu „Odblaskowa szkoła” uczniowie klas pierwszych edukacji wczesnoszkolnej  również podjęli działania mające na celu edukację z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat bezpiecznego zachowania się na drodze. W klasie została przygotowana gazetka ścienna. Uczniowie na podstawie wierszy, ilustracji, plansz i własnych doświadczeń, omawiali ich treści, oceniali sytuacje, i wyciągali wnioski. Poznali znaki drogowe, zasady poruszania się po drodze, sposoby przechodzenia przez przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną i bez świateł, a następnie poprzez ćwiczenia praktyczne utrwalali je na skrzyżowaniu obok szkoły oraz na „Miasteczku Rowerowym”. Uczniowie odbyli również spotkanie z policjantem i zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe, które oprócz w drodze do szkoły i ze szkoły zakładali na spacery po okolicy i wycieczki szkolne. Także poprzez naukę piosenek związanych z ruchem drogowym uczyli się prawidłowego zachowania na ulicy. Na zajęciach techniki wykonali samodzielnie przestrzenne znaki drogowe. Bardzo duża liczba uczniów wzięła udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Jestem widoczny” i zdobyła lokaty. Uczniowie obejrzeli filmiki „Przygody Zetki i Zygzaka” składające się z zabawnych kreskówek poświęconych tematyce bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Uczniowie zaprezentowali również elementy bezpieczeństwa podczas uroczystości „Ślubowania i Pasowania na ucznia”. Klasy pierwsze dołączyły także do XIV edycji „Akademia Bezpiecznego Puchatka ogólnopolskiego programu edukacyjnego, którego celem jest pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności na drodze, w domu, w szkole, w Internecie i w relacji z rówieśnikami. Uczniowie wezmą jeszcze  udział w próbnej ewakuacji szkoły i w „Odblaskowym happeningu” ulicami Starego Wiśnicza.Temat bezpieczeństwa na drodze będzie poruszany jeszcze niejednokrotnie w ciągu roku szkolnego.

                                                                                         Alfreda Borgula

                                                                                         Marzena Sumara

                                                                                       

      • Wycieczka integracyjna klas pierwszych do ,,Farmy u Edwarda’’
        • Wycieczka integracyjna klas pierwszych do ,,Farmy u Edwarda’’

        •   Dnia 19 października 2022 roku uczniowie klasy Ia i Ib pod opieką p. Marzeny Sumary,  p. Alfredy Borguli i p. Eweliny Wojewody pojechali do gospodarstwa agroturystycznego ,, Farma u Edwarda’’, która znajduje się w Nieszkowicach Małych.
          Ranczo to jest miejscem, gdzie mogliśmy zapoznać się z krajobrazami na terenach wiejskich, ale także poznać mieszkańców farmy, czyli wszystkich zwierząt wiejskich tam mieszkających.
          Cicha i spokojna okolica oraz klimatyczny nastrój sprawiła, że czuliśmy bliskość z naturą oraz zwierzętami. 
          Wyjątkowi mieszkańcy gospodarstwa to: kozy, owce, barany, kucyki, kucyki pony, para osiołków, muły, koniki polskie, króliki oraz ozdobne ptactwo: perliczki, kury i koguty jedwabiste (to rasa kur czubatych),  kury rasy vorwerk, czubatki złotołuskowane miniaturowe, kaczory biegusy, kaczkogęsi i kaczki staropolskie.
           Mogliśmy tam odpocząć, a dzieci wielokrotnie zrelaksować się  przejażdżką na kucykach, spacerować ze zwierzętami, karmić króliki i inne  zwierzęta z wiejskiej zagrody. 
          Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu: przeciąganie liny, różnej wielkości kolorowe piłki, rakietki, traktorek, bocianie gniazdo, grill i czas mile spędzony ze zwierzętami,  to najlepsza rozrywka dla dzieci.
           Z uśmiechem na twarzy i po atrakcyjnie spędzonym jesiennym dniu, pełnym radosnej i beztroskiej zabawy, uczniowie szczęśliwie wrócili do Starego Wiśnicza. 


                                                                                                                                                               
                                                                                                 Wychowawczynie
                                                                                             Marzena Sumara i Alfreda Borgula

      • Wizyta w skansenie na Jędrzejkówce w Laskowej.
        • Wizyta w skansenie na Jędrzejkówce w Laskowej.

        • Uczniowie klas szóstych 18 października pod opieką p. M. Smędy, p. E. Mączki i p. A. Jodłowskiej uczestniczyli w wycieczce do skansenu na Jędrzejkówce w Laskowej, miejscowości położonej w malowniczej dolinie  rzeki Łososina w Beskidzie Wyspowym. Zwiedzaliśmy skansen, prywatną kolekcję etnograficzną tworzoną przez Barbarę i Krzysztofa Jędrzejek. Słuchaliśmy opowieści o wiannej skrzyni, życiu na wsi z uwzględnieniem prac jesiennych i obowiązków dzieci. Uczestniczyliśmy również w warsztatach, w których każdy wyplatał jedyny, niepowtarzalny i wyjątkowy "łapacz snów". Ogromną radość sprawiło uczniom karmienie kóz miniaturek, danieli, owiec kameruńskich, dojenie sztucznej krowy, pokaz dawnych sprzętów oraz gra terenowa. 

          Zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do domu.

        • .

        • W piątek 28.10.2022r o godz. 13.30 w naszej szkole odbędzie się przesłuchanie w ramach Ogólnopolskiego Konkursu "Do Hymnu".

      • „Uroczystość Ślubowania i Pasowania na Ucznia Szkoły”  Dzień Edukacji Narodowej
        • „Uroczystość Ślubowania i Pasowania na Ucznia Szkoły” Dzień Edukacji Narodowej

        • 13 października 2022r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość Ślubowania i Pasowania Pierwszoklasistów połączona w tym roku z Dniem Edukacji Narodowej.

          Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter.

          Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie w programie artystycznym oklaskiwanym licznie przez przybyłych na tę uroczystość rodziców, dyrekcję szkoły, nauczycieli, pracowników szkoły i całą społeczność uczniowską.

          Ubrani w odświętnych strojach, w biretach na głowach popisali się znajomością wiedzy o kraju, swojej miejscowości i szkole. Znajomość przepisów ruchu drogowego, zasad kulturalnego zachowania się, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej, pięknie zaśpiewane piosenki, to dowód na to, że byli gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na poczet flagowy szkoły.

          Pasowanie na ucznia przez panią dyrektor Annę Waśko wielkim ołówkiem było tylko tego potwierdzeniem.

          39 pierwszoklasistów zostało przyjętych do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było zamoczenie paluszka pierwszoklasisty w tuszu i odbicie go na pamiątkę w kronice szkolnej, a następnie wręczenie przez panią wicedyrektor Martę Stadnicką pamiątkowych dyplomów ufundowanych przez Radę Rodziców. Również rodzice obdarowali swoje pociechy pięknymi upominkami.

          Po całej ceremonii głos zabrała Dyrektor szkoły gratulując uczniom wspaniałego występu, a rodzicom wspaniałych pociech. Podziękowała również wychowawcom klas, pani Alfredzie Borguli  i Marzenie Sumarze za bardzo wysoki poziom przygotowania uczniów i całej uroczystości.

          Nie zapomniano również w tym dniu wspomnieć o rocznicy wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Delegacje zapaliły znicz pod pomnikiem Jana Pawła II, Patrona naszej szkoły.

           

          II część uroczystości dotyczyła Święta Edukacji Narodowej. W przemówieniu pani Dyrektor Anna Waśko złożyła życzenia z okazji tego święta oraz wręczyła nagrody Dyrektora dla nauczycieli i pracowników szkoły. Nie zabrakło również życzeń ze strony Rady Rodziców. Następnie przewodnicząca SU w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła życzenia oraz upominki dla nauczycieli i pracowników szkoły za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie.

          Na końcu zostały ogłoszone wyniki plebiscytu przeprowadzone przez SU na najlepszego nauczyciela w kategoriach:

          - Mistrz elegancji – pani Dyrektor Anna Waśko

          - Stróż porządku – pani Beata Kubiś

          - Super sprawiedliwy – pani Wicedyrektor Marta Stadnicka

          - Anielska cierpliwość – ks. Konrad Dziedzic

          - Tryskający humorem – pan Krystian Stec

          Akademia zakończyła się wręczeniem pucharów dla wyżej wymienionych nauczycieli.

                                                                                                  Alfreda Borgula

                                                                                                  Marzena Sumara

                                                                                                   Samorząd Uczniowski 

                                                                                                     wraz z opiekunami

        • Wycieczka do Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie

        • Piątoklasiści wraz z wychowawcami 19 października uczestniczyli w wycieczce, która stanowi pierwszy punkt innowacji pedagogicznej realizowanej w klasach Va i Vb w bieżącym roku szkolnym. Innowacja nosi tytuł „ Tajemniczy ogród w różnych odsłonach”.  Podczas jesiennej wizyty w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych „Ciekawostki z życia roślin”. Pani przewodnik oprowadziła nas po działach edukacyjnych, szklarniach oraz kolekcjach ozdobnych i egzotycznych, dopełnieniem zwiedzania była ekspozycja muzealna prezentująca historię Ogrodu oraz eksponaty z badań prowadzonych przez krakowskich botaników. Zobaczyliśmy aż jedenaście pomników przyrody, które rosną na terenie Ogrodu. Podziwialiśmy kolorowe klomby, pełne jesiennych kolorów i przebarwione drzewa oraz krzewy. Uczniowie fotografowali rośliny, aby uwiecznić piękno flory w aparatach fotograficznych.

          Podczas wyjazdu uczestniczyliśmy również w zajęciach ruchowych w parku trampolin Gojump, aby przez wspólną zabawę w gronie rówieśników miło spędzić czas.  

          Urszula Put, Beata Mucha, Magdalena Grabiasz

        • Gminne Zawody Tenisa Stołowego

        • Dnia 19.10.2022 r. w naszej szkole gościliśmy kolejny raz  uczniów z  innych szkół z naszej gminy Królówki i z Muchówki na indywidualnych i drużynowych  gminnych zawodach w tenisa stołowego  dziewcząt i chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

          III miejsce zajęła Natalia Wilk z klasy VIIIB

          I miejsce Jakub Kwiatek z klasy VIIIA

          II  miejsce  Jakub Kostuch  VIIB

          III miejsce Kamil Marzec  VIIA

          Drużynowo:  I miejsce Jakub Kwiatek i Jakub Kostuch

                              II miejsce Kamil Marzec i  Dawid Konstanty

          Gratulujemy i życzymy sukcesów na zawodach powiatowych w Bochni.

      • Szkolny konkurs plastyczny „Jestem widoczny”
        • Szkolny konkurs plastyczny „Jestem widoczny”

        •   W ramach akcji „Odblaskowa szkoła” uczniowie z klas I – III szkoły podstawowej oraz oddziału przedszkolnego naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym pt. ”Jestem widoczny”.

          Celem konkursu było zwrócenie uwagi na potrzebę przestrzegania zasad obowiązujących w ruchu drogowym, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych, zachęcenie uczniów do czynnego zainteresowania tematyką bezpieczeństwa oraz rozwijanie wyobraźni i zainteresowań plastycznych uczniów.   

          Komisja w składzie: Pani dyrektor Anna Waśko oraz Pani Urszula Put stanęły przed niełatwym zadaniem. Po dokładnej analizie wszystkich zgłoszonych prac komisja przyznała następujące miejsca:

           

          W kategorii oddziału przedszkolnego:

                      I miejsce – Ignacy Dragan

                      II miejsce – Wiktor Nowak

                      III miejsce – Mikołaj Rospond

                      Wyróżnienie – Agata Łach

          W kategorii klas pierwszych:

                      I miejsce – Olga Buda

                      II miejsce – Patryk Grabarz

                      III miejsce – Magdalena Anioł

          W kategorii klas drugich:

                      I miejsce – Eryk Frankiewicz

                      II miejsce – Maja Kokoszka

                      III miejsce – Fabian Krzywda

                      Wyróżnienie – Arkadiusz Bereta i Julia Gajda

          W kategorii klas trzecich:

                      I miejsce – Filip Dragan

                      II miejsce – Martyna Łowczowska

                      III miejsce – Julia Grabarz

                      Wyróżnienie – Martyna Chojecka i Emilia Olipra

           

          Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom.

           

          Monika Pałka

          Jolanta Łacna

        • REGULAMIN OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO POD HASŁEM „ Z PACYNKAMI W BAŚNI ŚWIAT”

        • I. ORGANIZATOR

          • Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej z okazji obchodzonego 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.
          • Siedziba Organizatora:

          Szkoła Podstawowa im. Baśni Polskiej

          39-107 Niedźwiada 40

          Tel. 172213393

          e-mail: spniedzwiadadolna@gmail.com

           

          II. CELE KONKURSU

          • popularyzacja literatury dziecięcej,
          • propagowanie idei czytania wśród dzieci i młodzieży,
          • doskonalenie w posługiwaniu się różnymi technikami plastycznymi,
          • rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych,
          • wzmacnianie więzi rodzinnych,
          • zachęcanie dzieci do aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu z rodziną.

          III. PRZEDMIOT KONKURSU

          • Uczestnicy konkursu wykonują pacynkę przedstawiającą postać z dowolnej baśni literackiej lub legendy.
          • Pacynka powinna być wykonana wyłącznie w formie przestrzennej.
          • Dopuszcza się wykonanie pacynki z różnych materiałów i dowolnymi technikami.
          • Wielkość pacynki jest dowolna.
          • Możliwe jest „rodzinne” wykonanie pracy.

          IV. WARUNKI UDZIAŁU W KONKURSIE

          • Konkurs przeznaczony jest dla przedszkoli i uczniów szkoły podstawowej w czterech kategoriach wiekowych:

          - przedszkola i klasy „O”,

          - klasy I –III szkoły podstawowej,

           - klasy IV – VI szkoły podstawowej,

          - klasy VII – VIII szkoły podstawowej.

          • Każdy uczestnik może nadesłać tylko JEDNĄ pacynkę.
          • Szkoła dostarcza maksymalnie 6 prac.
          • Do wykonanej pacynki należy przymocować metryczkę wypełnioną drukowanymi literami zawierającą informacje:
          • imię i nazwisko uczestnika konkursu,
          • imię i nazwisko autora oraz tytuł baśni lub legendy,
          • nazwę baśniowej lub legendarnej postaci, np., Kopciuszek, Macocha, Złota Kaczka, Bazyliszek
          • pełną nazwę szkoły, adres wraz z województwem, telefon oraz e-mail szkoły (Załącznik nr 1).
          • Oświadczenia podpisane przez rodziców lub opiekunów prawnych, wyrażających zgodę na upublicznienie wizerunku, należy dostarczyć wraz z pracą na adres Organizatora ( Załącznik nr 3).
          • Prace należy składać do dnia 22 października 2022 r. w sekretariacie lub przesłać na adres szkoły (liczy się data stempla pocztowego)
          • Ogłoszenie wyników konkursu 3 listopada 2022 r. na stronie internetowej szkoły:www.niedzwiada.edu.pl.
          • Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się dnia 7 listopada 2022 r. o godz. 10.00. w budynku szkoły (Ze względu na sytuację epidemiologiczną dopuszcza się zmianę formy lub odwołanie imprezy).
          • Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystywania prac konkursowych.
          • Nadesłane prace nie będą zwracane.
          • Wszelkich dodatkowych informacji dotyczących konkursu udzielimy telefonicznie pod numerem: 172213393 lub pod adresem e-mail:spniedzwiadadolna@gmail.com

          V. OCENA PRAC

          • Jury przy ocenie prac bierze pod uwagę:
          • pomysłowość i kreatywność,
          • staranność,
          • ogólne wrażenie artystyczne,
          • zastosowany materiał i technikę,
          • zgodność z tematem,
          • oryginalność,
          • jakość wykonania.
          • Dla zwycięzców konkursu przewidziane są nagrody i pamiątkowe dyplomy.

          VI. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH – KLAUZULA INFORMACYJNA

          • Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie na zasadach przewidzianych w rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – RODO.
          • Administratorem danych osobowych zbieranych od uczestników jest Szkoła Podstawowa im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej, 39-107 Niedźwiada 40, tel. 172213393 e-mail: spniedzwiadadolna@gmail.com reprezentowana przez Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej.
          • Inspektor Ochrony Danych osobowych został wyznaczony i można skontaktować się z nim za pośrednictwem adresu e-mail: adwokatmaria.swiniuch@op.pl
          • Dane osobowe uczestników przetwarzane będą w celu organizacji i przeprowadzenia konkursu na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO.
          • Podanie danych ma charakter dobrowolny, ale jest niezbędne do udziału w konkursie.
          • Organizator będzie zbierał od uczestników następujące dane: imię i nazwisko ucznia, nazwa szkoły.
          • Dane uczestników konkursu nie będą udostępniane podmiotom zewnętrznym z wyjątkiem przepisów przewidzianych przepisami prawa.
          • Dane uczestników konkursu będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celów określonych w pkt. 4 lub do czasu cofnięcia zgody.
          • Uczestnikom konkursu, którzy podają dane osobowe przysługuje prawo do:
          1. dostępu do swoich danych - na podstawie art. 15 – RODO,
          2. sprostowania swoich danych osobowych - na podstawie art. 16 – RODO,
          3. usunięcia swoich danych osobowych - na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych - RODO,
          4. ograniczenia przetwarzania swoich danych osobowych - na podstawie art. 18 – RODO,
          5. przenoszenia swoich danych osobowych - na podstawie art. 20 – RODO.
          • W każdej chwili uczestnik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie tych danych osobowych udostępnionych na podstawie zgody. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie Pana/Pani zgody przed jej wycofaniem.
          • Uczestnikowi przysługuje prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych jego dotyczących naruszałoby przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dn. 27 kwietnia 2016 r. – RODO.
          • Organizator oświadcza, iż dane uczestników konkursu nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą poddawane profilowaniu.

          VII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

          • Dostarczenie w terminie pracy spełniającej warunki konkursu oznacza akceptację przez uczestnika niniejszego regulaminu oraz oświadczenie, że praca jest wynikiem oryginalnej twórczości i że nie narusza praw osób trzecich, a w razie gdyby, mimo zachowania należytej staranności, do takiego naruszenia doszło, zwolnienie Organizatora konkursu od odpowiedzialności za takie naruszenie (Załącznik nr 2).
          • Autorzy prac (w ich imieniu rodzice/opiekunowie) wyrażają zgodę na nieodpłatne umieszczanie swoich danych osobowych (w przypadku osób nagrodzonych), zdjęć prac, prac na wystawie pokonkursowej, na stronie internetowej Organizatora, Facebooku Organizatora oraz w prasie. (Załącznik nr 3). 

          Wszystkim uczestnikom życzymy oryginalnych pomysłów

          i sukcesów w konkursie

                                                          Organizatorzy

      • Trzy dni w Warszawie
        • Trzy dni w Warszawie

        • Dnia 5.10.2022r. klasy 7 i 8 pojechały na trzydniową wycieczkę do stolicy. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy: Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac Kultury i Nauki, zobaczyliśmy Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki oraz  Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza, spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem. Po intensywnym pierwszym dniu zwiedzania Warszawy udaliśmy się do hotelu. Drugi dzień zaczęliśmy od śniadania następnie udaliśmy się  do dzielnicy Żoliboż, gdzie zatrzymaliśmy się na chwilę zadumy nad grobem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki potem zaplanowany mieliśmy spacer po  Łazienkach Królewskich. W trzecim dniu  pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik, zwiedziliśmy także  komnaty Zamku Królewskiego, a na samym końcu udaliśmy się na Stadion Narodowy. Po trzech intensywnych dniach wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Podróż minęła szybko i przyjemnie. Wycieczkę uważamy za udaną. Poznaliśmy nasza stolicę a wszystkie treści, które będziemy omawiać na języku polskim i historii staną się nam bliższe i bardziej zrozumiałe.

      • „Odblaski dla seniorów”
        • „Odblaski dla seniorów”

        • „Gdy chcesz pieszym być wzorowym,

          znaczek przypnij odblaskowy”


             W ramach realizacji programu „odblaskowa szkoła” klasa II A podjęła szereg działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze dzieci oraz osób starszych.

          Na zajęciach uczniowie utrwalali zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz podstawowe przepisy drogowe, co to jest kodeks drogowy. Na miasteczku rowerowym ćwiczyli rozpoznawanie znaków drogowych. Uczestniczyli też w spotkaniu z policjantem, gdzie zostali pouczeni o konieczności noszenia odblasków lub kamizelek odblaskowych w drodze do szkoły i ze szkoły. Każdy uczeń otrzymał świecącą opaskę. Największą atrakcją spotkania okazała się  możliwość założenia czapki policyjnej i siedzenia na motorze w asekuracji pana policjanta.

          W trakcie zajęć edukacyjnych poznali znaki i drogę ewakuacji w naszej szkole, malowali znaki drogowe, wykonywali odblaski, którymi ozdobili gazetkę klasową oraz odblaskowe zakładki do książek.  Zaprosili do klasy Babcie i Dziadków, których przywitali piosenką „Uwaga czerwone światło” i zaprezentowali zasady przechodzenia przez jezdnię. Na zakończenie spotkania wręczyli seniorom odblaskowe zakładki. Wizyta swoich Dziadków sprawiła dzieciom niezwykła radość. Poczuli się dumni, że mogli coś samodzielnie wykonać dla swoich najbliższych.

          Klasa wzięła też aktywny udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Jestem widoczny”.


          Janina Hojnik

      • ODBLASKOWA SZKOŁA
        • ODBLASKOWA SZKOŁA

        •     Dzieci z oddziału przedszkolnego „O” B od początku roku szkolnego zgromadziły ogrom wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz poznania zasad ruchu drogowego. Podjęliśmy szereg działań mających na celu zapoznanie się z  zasadami bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym. 
              W ramach projektu „Odblaskowa szkoła” dzieci wraz z wychowawcą udały  się na  na skrzyżowanie do ,,miasteczka rowerowego”, gdzie czekali na nas policjanci. Uczyliśmy się jak  bezpiecznie  przechodzić  przez jezdnię, rozpoznawaliśmy znaki drogowe.  Dzieciaki otrzymały kamizelki odblaskowe oraz odblaski,  które będą nosić w drodze do szkoły oraz powrotnej, szczególnie o tej porze roku, kiedy szybko zapada zmrok oraz podczas wycieczek szkolnych i spacerów. W czasie  spaceru przećwiczyliśmy w praktyce  wyuczone zasady przechodzenia przez jezdnię.  Podczas zajęć uczyliśmy się jakie są najważniejsze numery alarmowe oraz kiedy trzeba ich używać. 
              Dzieci z grupy „O” B  bardzo aktywnie zaangażowały się w szkolny konkurs plastyczny „Jestem widoczny”, wykonując piękne  i pomysłowe prace plastyczne. W ramach  zajęć plastycznych wykonaliśmy lizaki policyjne. Dużo pozytywnych emocji dostarczyło dzieciom wykonanie odblasków dla seniorów, które podarowaliśmy babciom i dziadziom, dbając o ich bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach o zmroku. Najmłodsze dzieci z naszej szkoły z ogromną radością i ciekawością  zaangażowały się w szereg działań mających na celu przekazanie zasad bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym. Wiedza, którą zgromadziliśmy, utrwalana każdego dnia, na pewno przyczyni się do bezpieczeństwa na drodze. 


                                              
                                                  Katarzyna Wójcik
           

        • Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w Akcji na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Borku

        • Nasza szkoła od wielu lat angażuje się w zbiórkę na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Borku, działającego przy Fundacji Straż Obrony Praw Zwierząt.


          Naszym celem jest pomoc rzeczowa dla schroniska.

           Zbieramy:
          – Karmy suche i mokre (puszki, saszetki, torby),
          – Koce, poduszki, kołdry, ręczniki, prześcieradła, legowiska (w dobrym stanie),
          – Zabawki, gryzaki,
          – Żwirek dla kotów,
          – Kuwety,
          – Miski na wodę i karmę,
          – Smycze i obroże w różnych rozmiarach,
           i wszystkie inne rzeczy, które pomogłyby zwierzętom.


          Zapraszamy wszystkich do włączenia się do akcji, która trwa do końca października 2022 roku i dziękujemy wszystkim tym, którzy już aktywnie wsparli ten charytatywny cel!


          Koordynatorzy Akcji Janina Hojnik i Marzena Sumara

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu
      • 14/61-292-09
      • Stary Wiśnicz 480 32-720 Nowy Wiśnicz Poland
      • Funkcje Inspektora Ochrony Danych pełni Pani Patrycja Powroziewicz, kontakt e-mail: iod@ochronatwoichdanych.pl”