• Udział Drużyny ze Starego Wiśnicza w Lidze Robotów w Myślenicach

        • Na zaproszenie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz partnerów: Centrum GovTech, Ośrodka Rozwoju Edukacji i Instytutu Badań Edukacyjnych mieliśmy zaszczyt i przyjemność stać się częścią LIGI ROBOTÓW - projektu realizowanego w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego Laboratoria Przyszłości.

          Podczas Regionalnego Turnieju Ligi Robotów w Myślenicach, który odbył się w dniu 02 grudnia 2023 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej sędziowane były konkurencje:

           

          • Wyścigi – pokonanie jak najdłuższego dystansu na specjalnie przygotowanym torze;
          • Programowanie – zaprogramowanie robota przygotowanego przez organizatorów turnieju;
          • Zadanie praktyczne – rywalizacja dwóch robotów przeciwnych drużyn, które miały do wykonania określone zadania na macie.

          Szkołę w Starym Wiśniczu miało zaszczyt prezentować sześciu uczniów w koszulkach zasponsorowanych przez Radę Rodziców. Koszulki te z nazwą szkoły i logo z pewnością długo jeszcze będą służyć uczniom w wielu konkursach i zawodach.

          W skład drużyny dostali się następujący uczniowie:


          AntoniI Cholewa - klasa VIII B
          Mateusz Krawczyk - klasa VIII B
          Michał Nowak - klasa VI A
          Karol Łoboda - klasa VI B
          Bruno Sobotkowski - klasa VI B
          Jan Tobiasz - klasa V A

           

          Uczniowie w konkurencji: Wyścig Modeli zajęli I miejsce, a w konkurencji :Zadanie Programistyczne zajęli III miejsce.

           

          Liga Robotów to ogólnopolski turniej robotyczny oparty na założeniach idei STEAM, która wskazuje, że proces uczenia się to poszukiwanie, współpraca i krytyczne myślenie. Łączy najnowsze osiągnięcia nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Pomaga kształtować otwarte i kreatywne umysły, na miarę XXI wieku.

          Celem Ligi Robotów było nie tylko promowanie robotyki i nowoczesnych technologii, lecz także rozwijanie kompetencji przyszłości wśród uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Uczestnicy turnieju rozwijali umiejętności manualne i społeczne, zdobyli kolejne doświadczenia w budowie robotów, programowaniu i kreatywnym podejściu do rozwiązywania problemów.

          Gorąco dziękujemy Pani: Natalii Nowak i Pani Natalii Tobiasz za zorganizowanie transportu dla uczniów do Myślenic oraz za poświęcony czas i towarzyszenie nam podczas współzawodnictwa, a uczniom za świetną zabawę i wspaniałą atmosferę podczas zawodów. Pamiętajcie, że wszyscy jesteście Zwycięzcami !!!

           

                                                                                                                     Ewelina Wojewoda

        • Uczniowie ze Starego Wiśnicza pomagają bezdomnym zwierzętom ze Schroniska w Borku!!!

        • Los bezdomnych zwierząt nie jest dzieciom obojętny, chcemy kształtować u dzieci wrażliwość i postawę empatyczną wobec zwierząt, dlatego postanowiliśmy zorganizować akcję mającą na celu niesienie im pomocy.
          W październiku i w listopadzie 2023 roku uczniowie klas I-III, Oddziałów Przedszkolnych i uczniów klas starszych w miarę możliwości przynosili do szkoły koce, kołdry, miski, karmę dla psów i kotów, zabawki i inne gadżety.
          Jesteśmy bardzo dumni z tak dużego odzewu i zainteresowania jakim cieszyła się nasza akcja, gdyż wzięła w niej udział większość uczniów naszej szkoły.

          Wszyscy ,,cudowni darczyńcy’’ promują akcję mającą na celu pomoc zwierzętom bezdomnym i potrzebującym.

          Schronisko w Borku – Fundacja Straż Obrony Praw Zwierząt umieściła również na Facebooku serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych za zbiórkę darów dla ich podopiecznych.

          Ponadto, nasza szkoła otrzymała Certyfikat Dobroczynności. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy i liczymy na powtórny udział w kolejnej edycji zbiórki produktów dla zwierząt!

           

          Koordynatorzy Akcji:

           Marzena Sumara i Alfreda Borgula

           oraz Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami.

           

        • Klasowy Konkurs ,,Kolęduje Tobie Moje Serce’’

        • Dnia 07 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbył się etap klasowy Konkursu ,,Kolęduje Tobie Jezu Moje Serce’’. Uczniowie klasy II A, III A i III B wykazali ogromne zainteresowanie i chęć uczestnictwa, gdyż w tym konkursie wzięło udział aż 21 osób. Konkurs odbył się na sali gimnastycznej w przyjemnej atmosferze, gdzie uczniowie pięknie śpiewali wybrane przez siebie kolędy i pastorałki. Zacna Komisja, w skład której weszły Panie z edukacji wczesnoszkolnej stwierdziły, że wykonawcy zaprezentowali oryginalny repertuar, dużą muzykalność i pokaźne walory głosowe. Po przeszło dwóch godzinach przesłuchań Komisja wyłoniła po trzech laureatów z każdej z klas, którzy będą reprezentować klasę w etapie szkolnym, który odbędzie się 15 grudnia 2023 roku o godzinie 10.00 na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu.
          Są to następujący uczniowie:


          Klasa II A:
          Aleksandra Gicala
          Magdalena Wnęk
          Antonina Fudela


          Klasa III A:
          Maja Kokoszka
          Adela Sobotkowska
          Oliwia Samek


          Klasa III B:
          Emilia Mroczek
          Fabian Krzywda
          Łukasz Rosa


          Wszystkie osoby biorące udział w Konkursie ,,Kolęduje Tobie Jezu Moje Serce’’otrzymały dyplomy i drobne upominki oraz zostały nagrodzone najwyższą oceną z muzyki i uwagą pozytywną za promocję dziecięcej twórczości artystycznej w konkursie.
          Gratulujemy wszystkim uczestnikom za kultywowanie tradycji śpiewania Kolęd i Pastorałek i życzymy dalszych sukcesów w Szkolnym Konkursie!


          Marzena Sumara
          Katarzyna Wójcik
          Renata Tworzydło

        • Warsztaty Mikołajkowe zdobienia baniek

        • W tym roku Święty Mikołaj podarował uczniom klasy 1a i 1b prezent w postaci warsztatów w rodzinnej firmie Szklana Gwiazda zajmującej się produkcją baniek. Właściciel z dużym zaangażowaniem opowiedział, jak powstają bożonarodzeniowe ozdoby. Pokazał uczniom projekty różnych szkiców bombek oraz form gipsowych, odlewów metalowych o różnych kształtach dzięki którym mogą powstać najróżniejsze bombki. Dzieci odwiedziły pomieszczenia w których pracownicy zajmowali się wydmuchiwaniem, srebrzeniem i malowaniem bombek. Zwiedzanie tych pomieszczeń sprawiło dużo frajdy. Po części teoretycznej uczniowie zaczęli najprzyjemniejszy proces zdobienia własnej bombki za pomocą kleju, różnokolorowych brokatów i rożnych ozdób dekoracyjnych. Swoją bombkę każdy zabrał do domu, gdzie pięknie będzie ozdabiać choinkę.

        • Uśmiech na gwiazdkę na oddziałach onkologii w Prokocimiu

        • Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w akcji „Uśmiech na gwiazdkę na oddziałach onkologii w Prokocimiu 2023”.  

          Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowały kolorowe kartki świąteczne z życzeniami oraz paczkę dla dzieci, które Święta Bożego Narodzenia muszą spędzić w szpitalu. To co najcenniejsze może podarować człowiek drugiemu człowiekowi to swój czas i obecność. My swoją obecność, pamięć i czas przełożyliśmy na kartki świąteczne, niech ten drobny gest wywoła uśmiech na buziach małych dzieci. Z serca wszystkim życzymy Zdrowych Świąt.

          Uczniowie klasy 1a i 1b z wychowawczyniami.

        • Wycieczka klas V

        • Dnia 04.12.2023 r. uczniowie klasy V a i V b pojechali na wycieczkę do kina oraz do Parku Trampolin w Krakowie. 

          Celem wycieczki była m.in. integracja uczniów oraz wzmocnienie więzi koleżeńskich, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz środkach transportu, kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, czy też zachęcanie do uczestnictwa w sportowych formach aktywności fizycznej.

          Projekcja pełnego magii filmu " Kajtek Czarodziej" dostarczyła uczniom dużej dawki pozytywnych emocji, ale też wzbogaciła wiedzę uczniów na temat filozofii Janusza Korczaka. Po zakończeniu seansu oraz wspólnym posiłku uczniowie udali się do Parku Trampolin, gdzie czekały na nich atrakcje sportowe: trampoliny, baseny z gąbkami, poduchy i wiele więcej. Był to z kolei sposób na aktywną rozrywkę i świetną zabawę !

          Uczniowie po dniu pełnym wrażeń wrócili zadowoleni i usatysfakcjonowani.

        • Mikołajki w naszej szkole

        • 6 grudnia klasa VII a wraz z wychowawczynią p. Martą Smęda przygotowali przedstawienie mikołajkowe dla najmłodszych uczniów naszej społeczności. Wszyscy od samego rana  oczekiwaliśmy z niecierpliwością na przybycie Świętego Mikołaja. Szanowny gość został powitany przez dzieci piosenkami  i wierszami. Święty z radością obdarował każde grzeczne dziecko prezentem. Na zakończenie tak dzieci jak i dorośli prosili Mikołaja, aby nie zapomniał o nich i odwiedził ich ponownie za rok.

          Na zakończenie Mikołaj  w imieniu Samorządu Uczniowskiego rozdał  uczniom  klas IV- VIII słodki upominek. Będziemy bardzo miło wspominać ten dzień gdyż przyniósł nam wiele radości i niespodzianek.

        • Zabawa andrzejkowa.

        • Andrzejki, to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Samorząd uczniowski wychodzą naprzeciw propozycjom uczniów zorganizował zabawę andrzejkową w dniu 29 listopada. SU zadbał o dekorację oraz muzykę, nie zabrakło również tradycyjnych wróżb. Uczniowie klas 4-8 wraz z rodzicami przygotowali słodki poczęstunek. W  miłej  atmosferze i  przy dobrej zabawie społeczność uczniowska klas młodszych i starszych miała sposobność do integracji i nawiązania nowych przyjaźni.

           Dziękujemy wychowawcom klas 4-8 za poświęcony czas i opiekę nad wychowankami.

                                                                                                                      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

        • Wróżby Andrzejkowe

        • Samorząd Uczniowski jak co roku, przygotował dla najmłodszych wróżby andrzejkowe. Wróżki: Zuzanna Cyz, Martyna Wojewoda, Maja Sułek, Amelia Kawka i Laura Brocławik wprowadziły zebranych w tematykę obchodów Andrzejek (pochodzenie święta i tradycje z nim związane) oraz przybliżyły sylwetkę św. Andrzeja, patrona dziewcząt. Na uczniów klas 0-III szkoły podstawowej czekały specjalnie przygotowane na tę okazję wróżby. Każdy mógł „poznać swoją przyszłość” dzięki wróżbom z kubeczków i laniu wosku, poznać przyszły zawód czy imię sympatii. Na zakończenie wspólnych wróżb Wróżki życzyły wszystkim spełnienia marzeń.

      • Dzień Pluszowego Misia w klasach edukacji wczesnoszkolnej
        • Dzień Pluszowego Misia w klasach edukacji wczesnoszkolnej

        • Miękki, puchaty i taki z łatką. W dniu 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – ,,Pluszowy Miś’’.

          W naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia 24 i 27 listopada. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole.

          Uczniowie mogli obejrzeć ulubioną bajkę z pluszowym bohaterem i zapoznać się z historią narodzin ,,Pluszowego Misia’’ oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki.

          Każde dziecko zaprezentowało swoją przytulankę i opowiadało, że miś to nie tylko maskotka, ale najwierniejszy przyjaciel do którego przytulają się kiedy jest im smutno i źle. Dzieci uczestniczyły też w różnorodnych scenkach dramowych, grach i zabawach w klasach i na wychowaniu fizycznym na sali gimnastycznej.

          Pierwszoklasiści wykonali również swoje piękne misiaczki na płaszczyźnie z wykorzystaniem plasteliny, kredek i bibuły, które zostały wyeksponowane na gazetce ściennej na korytarzu szkolnym. Zajęcia  odbywały się w miłej i radosnej atmosferze. Dostarczyły dzieciom wiele radości oraz satysfakcji z własnoręcznie wykonanej pracy plastyczno-technicznej - kolorowego misia.

           

          Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

           

                                                                                              Nauczyciele Edukacji Wczesnoszkolnej

        • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

        • Dzień Pluszowego Misia to urocze święto, obchodzone z radością i entuzjazmem na całym świecie. Święto to jest dedykowane jednemu z najbardziej uwielbianych przez dzieci i dorosłych przyjaciół - pluszowym misiom.

          W oddziałach przedszkolnych 0”A” i 0”B” Dzień Pluszowego Misia odbył się 24.11.2023r. była fotobudka z misiem, wspólne gry i zabawy, dzieci przyniosły swoje ulubione pluszowe misie, z którymi bawiły się przez cały dzień.

          Dzień Pluszowego Misia to doskonała okazja do celebracji dziecięcej niewinności, przyjaźni i miłości do tych uroczych pluszaków, które towarzyszą nam przez wiele lat.

           

          Natalia Zawadzka

          Ewa Gruca - Drożdż

        • Wizyta uczniów klasy II A w Bibliotece Publicznej w Starym Wiśniczu z okazji ,,Dnia Pluszowego Misia’’

        •                                                                                                    🐻Miś do zabawy, do przytulania,

                                                                                                                       miś cały w sobie jest do kochania.

           

          W dniu 23 listopada uczniowie klasy II A wraz z wychowawczynią wybrali się do Biblioteki Publicznej w Starym Wiśniczu.

          Pani Kinga Sysło serdecznie powitała wszystkie dzieci. Przedstawiła panią Bernadettę Machetę, która pełni funkcję Instruktora w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Wiktora w Bochni.

          ,,Nie obejdzie się bez misia" - tak pisała w swoim wierszu Maria Czerkawska. Dlatego trudno wyobrazić sobie, żeby pominięto misie w książkach. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach. Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywają ciekawe przygody i bywają najczęściej... pluszowe.

          A jak to z tym pluszowym misiem było?

          Pani Instruktor Bernadetta Macheta w bardzo interesujący sposób przedstawiła najsłynniejsze misie, jakie znamy z bajek książkowych i filmowych.

          Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

          Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

          Pluszowy miś – bohater bajek i filmów

          Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba, Miś Yogi, Masza i Niedźwiedź bohaterowie rosyjskiego serialu anonimowego, czy Wojtek – miś, który został żołnierzem. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

           Po wspaniałej lekcji o ,,Pluszowym Misiu’’ dzieci uczestniczyły w zabawie ,,Wycieczka do ZOO’’, gdzie występował również Miś, mogły też sprawdzić swoją wiedzę odgadując zagadki, a za aktywność otrzymały zakładki do książek.

          Dziękujemy Pani Kindze Sysło i Pani Bernadecie Machecie za ciekawą lekcję biblioteczną, podczas której dzieciom towarzyszył uśmiech, zaciekawienie oraz wielkie zadowolenie.

           

                                                                                                                                   Marzena Sumara

      • Emocje na start
        • Emocje na start

        • W naszej szkole dbamy rozwój emocjonalny dzieci. Dlatego w ostatnich dniach uczniowie klasy 5a uczestniczyli w programie Emocje na Start”, który prowadził psycholog i certyfikowany trener programów profilaktycznych Grzegorz Tokarczyk z Pracowni Profilaktyki Gaudium. Podczas spotkania uczniowie uczestniczyli w  wielu grach i zabawach budujących pozytywny obraz własnej osoby, poczucie jedności, uczących prawidłowej komunikacji interpersonalnych i integracji zespołu klasowego. W efekcie składa się to na budowanie zdrowych relacji w grupie oraz zawiązywanie i utrzymanie trwałych przyjaźni.

          Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną – filia w Starym Wiśniczu, dzięki współpracy z p. Kingą Sysło i p. Barbarą Wiśniewską.

        • Moc jest w nas

        • W ramach działań profilaktycznych uczniowie klas siódmych i ósmych brali udział w spotkaniu pt. „Moc jest w nas”, które poprowadziła p. Iwona Świętek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni.

          Na początku spotkania omówiono termin „uzależnienia” oraz oddziaływania na organizm substancji takich jak: e-papierosy, papierosy, alkohol czy środki psychoaktywne. Wspólnie zastanawiano się nad przyczynami sięgania po różnego rodzaju używki. Następnie uczniowie ustosunkowywali się do kwestii odnośnie szkodliwości różnych substancji, wynajdywali ciekawe argumenty. W tej części spotkania obalono wiele mitów np. że e-papierosy są zdrowe czy piwo to nie alkohol.

          Uczniowie aktywnie włączyli się w zadania przygotowane przez prowadzącą i wzbogacili w ten sposób swoją wiedzę dotyczącą uzależnień.

      • Śniadanie daje moc
        • Śniadanie daje moc

        • Śniadanie to posiłek, który stanowi podstawę każdego udanego i pełnego energii dnia. Warto więc zadbać o to, by dzieci od najmłodszych lat rozumiały znaczenie zdrowego śniadania. Dlatego też od kilku lat promujemy ideę sporządzania przez dzieci samodzielnie wykonanych posiłków. Jest to wspaniała okazja do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych, edukacji w zakresie zdrowego odżywiania, odkrywania różnorodności kulinarnego świata oraz integracji grupy klasowej.

          Jedząc warzywa, owoce, nabiał, mięso oraz rośliny strączkowe, dajemy swojemu ciału różnorodne super moce, które pomagają nam być zdrowymi, silnymi i pełnymi energii superbohaterami!

          Uczniowie klas 1-3 SP wraz z wychowawcami samodzielnie sporządzali w klasach smaczne i kolorowe kanapki i przekąski. Dodatkowym ważnym punktem tego dnia była wizyta p. Iwony Świętek z Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni, która w ciekawy sposób przedstawiła dzieciom piramidę zdrowego żywienia, omówiła rolę witamin dla naszego organizmu, a także przypomniała o konieczności przestrzegania zasad higieny podczas przyrządzania posiłków.

        • „ORZEŁ ORTOGRAFICZNY”

        • Dnia 23 listopada 2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Ortograficzny”, którego celem było podniesienie poziomu ortografii wśród uczniów, poszerzenie znajomości zasad ortograficznych oraz  motywowanie uczniów do systematycznej pracy nad poprawnym posługiwaniem się językiem polskim.

          Arkusz składał się z dwóch części: na jednej stronie znajdowało się 21 zadań konkursowych, a drugą stanowiła karta odpowiedzi. Skala trudności pytań konkursowych pozwoliła każdemu uczniowi spróbować swoich sił. Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych: klasy III-IV, klasy V-VI oraz klasy VII-VIII. Wzięli w nim udział uczniowie z klas IV – VIII, łącznie 34 osoby.

          Wypełnione karty odpowiedzi zostały przesłane na adres organizatora konkursu. Uczniowie niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzymają dyplom uznania. Najlepsi otrzymają tytuł laureata ogólnopolskiego konkursu, dyplomy i atrakcyjne nagrody.

          Konkurs był dla wszystkich znakomitą intelektualną zabawą oraz okazją
          do urozmaicenia zajęć dydaktycznych.

           Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

          B. Mucha, U. Put, P. Rębilas

        • Dzień życzliwości i empatii.

        • Już po raz kolejny w Naszej szkole zorganizowany został Dzień Życzliwości i Empatii. W tym dniu uczniowie starali się być dla siebie życzliwi i uczynni, mogli obdarować się nawzajem miłym pozdrowieniem lub gestem, a Samorząd Uczniowski przygotował jak zawsze miłe słowa, słodkości dla wszystkich uczniów oraz wesołe naklejki, które niewątpliwie umiliły wszystkim dzień. Została przygotowana gazetka tematyczna dla uczniów zachęcająca do pokojowego rozwiązywania konfliktów oraz pozytywnego i empatycznego nastawienia do świata i drugiego człowieka. Bądź życzliwy - dla siebiei innych przez cały rok!

          PS. „A czym jest i jak wygląda ta życzliwość? Być może  życzliwość ma długie ramiona i duże serce, być może życzliwość ma kolor promieni słonecznych lub jest jak wielki szczyt góry …. a może życzliwość wygląda właśnie jak Ty!”

           

           

                                                                                             Samorząd Uczniowski, pedagog specjalny.

      • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

        • 17 listopada Nasza Szkoła brała udział w XIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Celem akcji było zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić te zaległości. Uczniowie każdej z klas na lekcji rozwiązywali egzamin z mnożenia i dzielenia. Każdy, kto rozwiązał bezbłędnie pięć działań otrzymywał odznakę i certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. 

          Gratulacje dla uczniów, którzy zdobyli ten zaszczytny tytuł! 🎉

        • SPOTKANIE RODZICÓW Z WYCHOWAWCAMI

        •  

          SPOTKANIE RODZICÓW  Z WYCHOWAWCAMI
          W DNIU 22 LISTOPADA 2023 R. GODZINA 17.00
          W POSZCZEGÓLNYCH SALACH:

          KLASA IA – P. ANGELIKA BUKOWIEC –   SALA NR 12 (PARTER)   

          KLASA IB – P. ANETA MROCZEK – SALA NR 10 (PARTER)  

          KLASA IIA – P. MARZENA SUMARA – SALA NR 04 (PARTER)

          KLASA IIB – P. ALFREDA BORGULA – SALA NR 13 (PARTER)

          KLASA IIIA – P. KATARZYNA WÓJCIK -  SALA NR 03 (PARTER)

          KLASA IIIB – P. RENATA TWORZYDŁO -  
          SALA NR 7 (PIĘTRO)

          KLASA IVA – P. KRYSTIAN STEC – SALA 3

           KLASA IVB – P. EWELINA WOJEWODA – SALA INFORMATYCZNA

           

          SPOTKANIE OGÓLNE GODZ. 18.00 – SALA GIMASTYCZNA
          PEDAGOGIZACJA RODZICÓW –
          PROWADZĄCA P. B. CHOLEWA – PSYCHOLOG PPP BOCHNIA

          „UWAGA – DZIECKO! – wspieranie rozwoju emocjonalnego u dzieci”

          SPOTKANIE RODZICÓW  (bezpośrednio po prelekcji dla rodziców)
          Z WYCHOWAWCAMI W DNIU 22 LISTOPADA 2023 R.
          GODZINA 18.40 W POSZCZEGÓLNYCH SALACH:

          KLASA VA – P. AGNIESZKA KACZMARCZYK – SALA NR 13

          KLASA VB – P. JOLANTA HOJNIK – SALA NR 7

          KLASA VIA – P. BEATA MUCHA – SALA NR 01

          KLASA VIB – P. URSZULA PUT – SALA NR 2

          KLASA VIIA – P. MARTA SMĘDA - SALA NR 4

          KLASA VIIB – P. JOANNA GRABOWSKA - SALA NR 3

          KLASA VIII A – P. MARTA KĘPA- SALA 1

          KLASA VIII B – P. PAULINA RĘBILAS – SALA NR 12

           

      • Klasy IIa, IIIa i IIIb przed Teatrem Ludowym w Krakowie
        • Wyjazd do Teatru Ludowego w Krakowie

        • ,,Teatr to świątynia sztuki’’

                                                                                                                                     Dorota Terakowska

          Dnia 8 listopada 2023 r. uczniowie klasy II a, III a i III b pod opieką p. Marzeny Sumary, p. Renaty Tworzydło, p. Eweliny Wojewody, p. Marty Kępy i ks. Konrada udali się na wycieczkę do Teatru Ludowego w Krakowie na spektakl pt. „Pyza na polskich dróżkach”.

          Spektakl opowiadał o wędrówkach rezolutnej, tryskającej dobrym humorem Pyzie, która uciekła ze stolnicy, żeby wędrować po Polsce. To właśnie dzięki jej fascynującym przygodom mogliśmy podziwiać piękno ojczystego krajobrazu, poznać wybrane regiony Polski, tradycje, zwyczaje, sztukę ludową. Widowisko oparte na poemacie Hanny Januszewskiej i na ludowych piosenkach, pochodzących z różnych regionów kraju, jest rozśpiewaną i roztańczoną lekcją polskiej geografii, historii i przyrody.

           Wyjazd oraz udział w spektaklu był dla nas wielkim przeżyciem, role zagrane w interesujący sposób, piękne stroje i wspaniała scenografia zabrały nas w ciekawą podróż po naszym kraju.

          Po cudownym roztańczonym i rozśpiewanym spektaklu dla widzów od 4 lat udaliśmy się na obfity posiłek, gdzie uczniowie wspaniale spędzili ze sobą czas. Posileni i trochę zmęczeni, ale z dobrymi humorami w ten piękny jesienny dzień wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.
          Zapewne przedstawienie na długo pozostanie w naszej pamięci.

                                                                                                                                         Marzena Sumara

                                                                                                                                         Renata Tworzydło

                             

        • EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO ODŻYWIANIA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

        • Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania obchodzony jest 8 listopada każdego roku. Celem tego dnia jest promowanie zdrowego stylu życia, w tym zdrowego odżywiania. W oddziałach przedszkolnych 0”A” i 0 „B”, zorganizowane zostały ciekawe zajęcia, które pomogły dzieciom zrozumieć, jak ważne jest zdrowe odżywianie. W tym dniu w sposób szczególny promuje się dobre nawyki żywieniowe, systematyczne spożywanie wartościowych posiłków, oraz zwraca się uwagę na konsekwencje złej diety.

          Na zdrówko dobra to rada

          - dużo owoców zajadaj!

          W owocach są witaminki

          - są to zdrowia okruszynki.

           

          Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie to kluczowy element zdrowego stylu życia. Dlatego warto zacząć edukować dzieci już od najmłodszych lat, aby miały zdrowe nawyki żywieniowe na całe życie.

           

          Natalia Zawadzka

          Ewa Gruca - Drożdż

        • „Każdy inny - wszyscy równi”

        • W ramach udziału Naszej Szkoły, już po raz drugi,  w ogólnopolskim projekcie edukacyjno-społecznym „Każdy inny – wszyscy równi”, zorganizowano dla uczniów zajęcia dotyczące obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niesłyszących i Niedosłyszących. W prelekcjach wzięła udział klasa 2b, grupa przedszkolna z oddziału 0a oraz grupa uczęszczająca na zajęcia bajkoterapii. Uczniowie zapoznawali się z funkcjonowaniem osób głuchoniemych oraz dzieci z niedosłuchem, dowiedzieli się w jaki sposób można im pomóc i jak je traktować na co dzień. Przedstawiono i omówiono prezentację pt. „Ślimaczek opowiada” (K. Tandecka), podczas której padła odpowiedź na pytanie „czy w naszym uchu rzeczywiście mieszka ślimak?” Wyświetlono film edukacyjny pt. „Figu-Migu na planecie Czocha”, który umożliwił dzieciom naukę kilku zwrotów w języku migowym, a grupa uczęszczająca na bajkoterapię dodatkowo wysłuchała opowiadania pt. „Ślimak” (z serii Bajki bez barier) o niedosłyszącym chłopcu i jego talentach.  Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zabawie w głuchy telefon oraz z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem podjęły próby nauki kilku zwrotów i migań w języku migowym. Zajęcia z programu mają na celu uwrażliwienie uczniów na potrzeby osób i ich rówieśników posiadających specjalne potrzeby edukacyjne oraz wzmacnianie poczucia empatii i tolerancji dla osób niepełnosprawnych.

           

          Pedagog specjalny - Magdalena Rak

        • Niezwykli goście na lekcji przyrody w klasie II b

        • Dnia 7 listopada 2023r. w naszej klasie pojawili się niezwykli goście: jaszczurki, żółwie, wąż i ślimak. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o nich i przekonać się jaką faktycznie mają skórę. Zwierzaki cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, a wiemy doskonale, że najlepsze ilustracje i filmy nie zastąpią żywego okazu.

          Dziękujemy Pani Monice Poślińskiej za przybycie do nas ze swoimi gadami i opowiedzeniu ciekawostek, a Pani Urszuli za zorganizowanie spotkania.

                                            Wychowawca i uczniowie kl.II b

        • Odblaskowa moda 2023 w klasach drugich

        • Uczniowie klas drugich w ramach konkursu „Odblaskowa szkoła” wzięli udział w akcji „Odblaskowa moda”. Celem było zachęcenie dzieci do zakładania kamizelek i noszenia odblaskowych elementów dzięki czemu będą bezpieczniejsi na drodze. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością pokazując, że kamizelki odblaskowe wcale nie muszą być nudne, a przerobione, czy przyozdobione nadal spełniają swoją funkcję. Tym samym przypomnieli wszystkim o konieczności stosowania elementów odblaskowych zwłaszcza teraz w okresie jesiennym, kiedy wcześnie zapada zmrok. 

          Zapraszamy do obejrzenia pokazu. 

                             Alfreda Borgula, Marzena Sumara 

      • Działania w ramach „Odblaskowej szkoły”    w klasach drugich
        • Działania w ramach „Odblaskowej szkoły” w klasach drugich

        • W ramach projektu „Odblaskowa szkoła” uczniowie klas drugich edukacji wczesnoszkolnej podjęli również działania mające na celu zwiększenie świadomości, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

          Nauczyciel przeprowadził z uczniami pogadanki ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa w drodze do szkoły i ze szkoły. Uczniowie na podstawie wierszy, ilustracji, plansz i własnych doświadczeń, omawiali ich treści, oceniali sytuacje, i wyciągali wnioski. Rozwiązywali także zagadki i rebusy. Przypomniane zostały zasady poruszania się po drodze, sposoby przechodzenia przez przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną i bez świateł. Odbyły się również ćwiczenia praktyczne na skrzyżowaniu obok szkoły i w „Miasteczku rowerowym”. Poprzez scenki i zabawy ruchowe wcielali się w różne role jako uczestnik ruchu drogowego i ruchu pieszych. Uczniowie odbyli również spotkanie z Policjantami omawiając najważniejsze przepisy ruchu drogowego obowiązujące pieszych i rowerzystów. 

           Zdobytą wiedzę zobrazowano również okolicznościową gazetką szkolną. Uczniowie samodzielnie wykonali przestrzenne znaki drogowe oraz znaczki odblaskowe. Duża liczba uczniów wzięła udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Bezpieczni na drodze” i zajęła miejsca. 

          Aby wyrobić w naszych uczniach nawyk noszenia kamizelek oraz innych elementów odblaskowych, były one obowiązkowe również na spacerach po okolicy oraz wycieczkach szkolnych. 

          Uczniowie wzięli także udział w akcji „Odblaskowa moda” przypominając wszystkim o konieczności noszenia elementów odblaskowych.                                                          

          Na zajęciach uczniowie omawiali również co to jest ewakuacja, plan ewakuacyjny i znaki ewakuacyjne. Przypomniane zostały i przećwiczone zasady zachowania się na wypadek zagrożenia w szkole. Uczniowie przypomnieli sobie również numery alarmowe oraz typowe sytuacje, w których należy z nich korzystać. Poznali też zasady postępowania w razie wypadku oraz jak należy zachować się podczas rozmowy z dyspozytorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Uczniowie mogli dowiedzieć się o tym, że wiele dzieci za pomoc innym w sytuacji zagrożenia otrzymało medal „Młody bohater”. Dlatego, każdy od najmłodszych lat powinien uczyć się jak należy zachować się w niebezpiecznych sytuacjach. Kiedyś może to uratować czyjeś życie. 

          Uczniowie wezmą również udział w próbnej ewakuacji szkoły oraz „Odblaskowym happeningu”. 

          Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które zostały przeprowadzone przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym naszych wychowanków oraz będą poruszane jeszcze niejednokrotnie w ciągu roku szkolnego. 

           

                                                                                Alfreda Borgula 

                                                                       Marzena Sumara 

      • Wycieczka w ramach przygotowania do warsztatów mPotęgi.
        • Wycieczka w ramach przygotowania do warsztatów mPotęgi.

        • W ramach przygotowania do warsztatów z realizowanego projektu “Matematyka w życiu zawodowym- Escape Room” 31 października klasy siódme wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Głównym punktem wyjazdu była wizyta w Escape Room-ie na ul. Kościuszki. W pięciu pokojach, o różnej tematyce, uczniowie musieli wspólnie rozwiązywać zadania z różnych dziedzin życia w określonym czasie. Rozwijali kreatywne myślenie, zdolność tworzenia więzi i współdziałania z innymi, a także umiejętność pracy w grupie na rzecz osiągania wspólnych celów.  

          Następnie korzystając z pogody uczniowie wybrali się na spacer wzdłuż Wisły, którego celem było Muzeum w podziemiach Rynku. Na miejscu mieli możliwość zapoznania się z wystawą “Śladem europejskiej tożsamości Krakowa.” Poznali jego historię, dawne narzędzia, biżuterię, zabawki, zapoznali się z reliktami średniowiecznej zabudowy i fundamentami krakowskich Sukiennic.  

          Na trasie zwiedzania mogli zważyć się i zmierzyć swój wzrost w średniowiecznych jednostkach pomiarowych, a następnie przeliczyć podane wartości na dzisiejsze jednostki. Poznali także w jaki sposób dawniej wykonywane były monety.  

          Po wycieczce uczniowie z nowymi umiejętnościami, zmęczeni i szczęśliwi wrócili do domu.  

          Dziękujemy Gamescape w Krakowie za rabat, który udzielili naszym uczniom.  

      • Ślubowanie uczniów klas pierwszych
        • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

        • W piątek 27 października 2023r. odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. W obecności Dyrekcji, Rodziców, Nauczycieli oraz starszych kolegów i koleżanek uczniowie złożyli uroczystą przysięgę i zostali włączeni w poczet społeczności szkolnej. Zaproszeni rodzice mogli podziwiać swoje pociechy w tańcu, piosence czy recytacji wierszy. Po uroczystości na uczniów czekał poczęstunek oraz niespodzianki od rodziców.

          Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

          Andżelika Bukowiec, Aneta Mroczek

      • Szkoła przyszłości w oczach uczniów klas drugich
        • Szkoła przyszłości w oczach uczniów klas drugich

        • Zarówno murowane, jak i cyfrowe korytarze będą przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla uczniów i pracowników. Sztuczna inteligencja zapewni skuteczny monitoring placówek, a w razie poważnych incydentów, jak np. pożar, powiadomi odpowiednie służby. Będzie także wsparciem w dostarczaniu odpowiednich treści dostosowanych np. do wieku uczniów.

          Zintegrowane systemy i nowe technologie pozwolą na łatwą komunikację z uczniami oraz prowadzenie lekcji w ciekawy sposób. Dzięki wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości wiedza będzie zaprezentowana w bardziej przystępnej formie. Uczniowie będą zdobywali nowe umiejętności w najwygodniejszy dla siebie sposób.

          Uczniowie klas drugich na edukacji polonistycznej realizowali temat ,,Szkoły z różnych stron  świata’’ i poznali zwyczaje różnych narodów. Na podstawie tekstu ,,Bel Cafe’’ potrafili połączyć nazwę każdego państwa z odpowiednimi informacjami o szkole, a na mapie świata odszukali państwa, z których pochodzą poznane bohaterki tekstu.

           W swobodnej rozmowie wypowiadali się o polskiej szkole i rozmawiali na temat szkoły przyszłości.

          Na zajęciach technicznych podzieleni na cztery grupy wykonywali makietę szkoły, jaka może być za kilkadziesiąt lat.

           Uczniowie wykorzystując różnorodne materiały zbudowali niesamowite oraz pomysłowe makiety naszej szkoły. Najliczniej prace przedstawiają budynek szkoły wraz z otoczeniem: terenem zielonym, placem zabaw, boiskami, strefą relaksu w ,,Kawie i zabawie’’, sklepikami, szpitalem, lądowiskiem dla helikopterów,  miasteczkiem ruchu drogowego oraz drogą dojazdową, ale były też takie, które przedstawiały sam basen i salę zabaw.

           Efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania. Wszystkie prace są niepowtarzalne, bogate w najmniejsze detale, a jednocześnie bardzo estetyczne. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, dokładnością i precyzyjnością.

           Wykonane prace zostały wystawione w klasie lekcyjnej oraz na korytarzu parteru szkoły i cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów naszej szkoły, jak i rodziców.

           

                                                                                                                       Marzena Sumara

                                                                                                                        Alfreda Borgula

        • Szkolny konkurs plastyczny ,,Bezpieczni na drodze”

        • W ramach projektu ,,Odblaskowa szkoła” uczniowie klas 0-III mieli możliwość wziąć udział w konkursie plastycznym ,,Bezpieczni na drodze”. Ich zadaniem było wykonanie pracy plastycznej ściśle związanej z tematyką konkursu w formacie A4, dowolną techniką.

          Celem konkursu było przede wszystkim upowszechnienie i utrwalenie wiedzy na temat zasad bezpiecznego zachowania się na drodze wśród najmłodszych. Oprócz tego chcieliśmy zachęcić uczniów do aktywnego wspierania działań związanych z bezpieczeństwem na drodze, a także zachęcić do rozwijania kreatywności  i twórczości artystycznej.

          Głównymi kryteriami oceniania były oryginalność, pomysłowość i samodzielność, a także dobór techniki i środków artystycznych. Prace zostały ocenione przez komisję konkursową w składzie: Pani Dyrektor Anna Waśko, Aneta Mroczek, Andżelika Bukowiec, Renata Tworzydło, Magdalena Rak.

          Poniżej nagrodzone miejsca:

           

          W kategorii klas 0:

          I miejsce- Maria Gajda

          II miejsce – Karolina Kolarz

          III miejsce- Kamil Łazowski

          Wyróżnienie - Dawid Łazowski

           

          W kategorii klas I:

          I miejsce- Agata Łach

          II miejsce – Amelia Gargul

          III miejsce- Aleksandra Czajka

          Wyróżnienie- Miłosz Bartoszek

           

          W kategorii klas II:

          I miejsce- Aleksandra Gicala

          II miejsce – Nina Łącka

          III miejsce- Magdalena Anioł

          Wyróżnienie- Jakub Markowski

           

          W kategorii klas III:

          I miejsce- Bartosz Badurka

          II miejsce – Laura Wolnik

          III miejsce- Szymon Łazowski , Julia Gajda

          Wyróżnienie- Ksawery Bachula

           

          Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za tak liczny udział w konkursie

           

          Aneta Mroczek, Andżelika Bukowiec

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu
      • 14/61-292-09
      • Stary Wiśnicz 480 32-720 Nowy Wiśnicz Poland
      • Funkcje Inspektora Ochrony Danych pełni Pani Patrycja Powroziewicz, kontakt e-mail: iod@ochronatwoichdanych.pl”