15 maja 2017 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu odbył się Gminy Konkurs Recytatorski poezji Karola Wojtyły i poezji o Janie Pawle II.
Motto spotkania brzmiało Cud, który trwa. W ten sposób pragnęliśmy uczcić rocznicę narodzin patrona naszej szkoły św. Jana Pawła II, który przemawiał do nas słowem poetyckim, bo oprócz tego, że był w swym życiu robotnikiem, studentem, aktorem, kapłanem, biskupem, kardynałem, papieżem był również POETĄ.
Konkurs rozpoczęła pani wicedyrektor szkoły Urszula Put, witając obecnych słowami Papieża, „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od Was nie wymagali” i „Wypłyńcie na głębię”. Współorganizatorka konkursu zwróciła uwagę, że poezja Karola Wojtyły nie jest łatwa - to medytacje poetyckie, wymagające wielokrotnego wczytywania się i odkrywania sensów. Poezja tego twórcy cała jest „wypływaniem na głębię”.
Następnie pani Urszula Put powitała wszystkich uczniów przybyłych na konkurs, nauczycieli a przede wszystkim panie zasiadające w jury: panią Joannę Grandys aktorkę i śpiewaczkę Opery Krakowskiej oraz panią Bernadettę Błoniarz, przyjaciela naszej szkoły, pracownika MOK – u w Nowym Wiśniczu.
Konferansjerzy prowadzący konkurs - Dominika Maź i Radosław Kaczmarczyk , przypomnieli zebranym, że twórczość poetycka Karola Wojtyły obok działalności naukowej, filozoficznej, duszpasterskiej stała się jedną z wielu dróg poznania i zgłębiania rzeczywistości ludzkiej. Wiadomo, że potrzeba tworzenia wierszy wypływa z zafascynowania pięknem, które niespodziewanie rodzi się, wywołane jakimś wydarzeniem, sytuacją, przez spotkanie z ludźmi, czy też z myślami.
Karol Wojtyła a później papież był kapłanem, pasterzem a zarazem poetą. Jego życie i posługa to cud, który wciąż trwa.
Po krótkim wprowadzeniu na scenie pojawili się przedstawiciele szkolnego chóru „Love Music”, którzy hymn Zespołu Szkół w Starym Wiśniczu pt. „Z ziemi wiśnickiej krok do Wadowic”.
Po tym wystąpieniu rozpoczęła się część właściwa konkursu – prezentacje wierszy Karola Wojtyły i wierszy o Ojcu Świętym lub wierszy dedykowanych Janowi Pawłowi II w wykonaniu uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Nowy Wiśnicz. W tej kategorii usłyszeliśmy czternastu recytatorów.
Drugą część konkursu poprzedził kolejny występ zespołu „ Love music”’ , który wykonał utwór pt. „ Słowiański”.
Następnie na scenie zaprezentowało się dziesięciu młodych recytatorów z klas gimnazjalnych.
Po wystąpieniu ostatniej uczestniczki konkursu, organizatorzy zaprosili uczniów i ich opiekunów na słodki poczęstunek.
Jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż jak powiedziała w swoim wystąpieniu pani Bernadetta Błoniarz, poziom recytacji był bardzo wyrównany. Po zakończeniu obrad ogłoszono werdykt.
W kategorii klas szkoły podstawowej:
I miejsce zajęła Julia Put ucz. klasy IV Zespołu Szkół w Starym Wiśniczu, zaprezentowała wiersz pt. „ Wiatr Ducha” Lucyny Szubel.
II miejsce zajęła Angelika Łagosz ucz. kl. V Zespołu Szkół w Królówce, zaprezentowała wiersz „ Cierpienie” Karola Wojtyły
III miejsce zajęła Roksana Chrobot ucz. I V Zespołu Szkół w Kobylu recytując wiersz pt. „ Proszę wyjdź Panie”.
Jury przyznało dwa wyróżnienia dla:
Anieli Oświęcimki ucz. kl. IV Zespołu Szkół w Nowym Wiśniczu, która recytowała wiersz „ Pieśń o słońcu niewyczerpanym” .
Kacpra Klimka ucz. kl. V Zespołu Szkół w Nowym Wiśniczu, który zaprezentował wiersz „ Gazda świata” Stefanii Małys.
W kategorii klas gimnazjalnych
I miejsce zajęła Weronika Put ucz. klasy II Zespołu Szkół w Starym Wiśniczu, która zaprezentowała wiersz pt.„ Szymon z Cyreny” Karola Wojtyły
II miejsce zajęła Natalia Widełka ucz. klasy III Zespołu Szkół w Starym Wiśniczu , która zaprezentowała utwór pt.„ Po tamtej stronie” Pauliny Gajdy.
III miejsce zajęła Natalia Broszkiewicz ucz. kl. III Zespołu Szkół w Nowym Wiśniczu, która zaprezentowała wiersz pt. „ Rozmowa Ojca z synem w Krainie Moria” Karola Wojtyły
Dziękujemy i gratulujemy.
Dyrekcja Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu i organizatorki konkursu Urszula Put i Beata Mucha