Dnia 30 października 2017 r. gościliśmy po raz dziesiąty w naszej szkole Podróżnika z grupy Trzask. Pan Samuel Kempski tym razem zabrał naszą szkolną społeczność na fotograficzną wyprawę do Japonii. Ten wyspiarski kraj powierzchniowo nieco większy od Polski, a pod względem ludności 3-krotnie przewyższający naszą ojczyznę ukazał się nam jako kraj ludzi zapracowanych, honorowych, życzliwych i nade wszystko ceniących porządek i czystość. Na zdjęciach podziwialiśmy wspaniałe tokijskie rozwiązania komunikacyjne: napowietrzne autostrady, najszybszy pociąg Shinkansen (300km/h), metro, mosty i tunele. Odwiedziliśmy Wyspę Królików i Świętą Wyspę, na której nikt nie może się urodzić ani umrzeć, ale może mieszkać.
Grupa Trzask miała przyjemność spotkania się z Panią Keiko Ogura, która będąc ośmioletnim dzieckiem przeżyła wybuch bomby atomowej zrzuconej na Hiroshimę 6 sierpnia 1945 r. Dzisiaj opowiada młodym pokoleniom o strasznych konsekwencjach zdrowotnych i psychicznych choroby popromiennej - poczuciu winy i odrzuceniu mieszkańców Hiroszimy przez resztę społeczeństwa.
Nasi podróżnicy poprowadzili nas przez bramę Tori, szczyt Fudżi-san, Alpy Japońskie, gorące źródła Onsen, najpiękniejszy japoński zamek Himeji, panoramę Tokio, kapsułowy hotel dla zapracowanych, aukcję tuńczyków, Kyoto i przypadkowe spotkanie z Gejszą. Zaprosili na posiłek z jadowitej ryby oraz suhsi, sake i sumo.
Ostatnim punktem podróży była wizyta w północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu w okolicach Sendai, gdzie w 2011 r. 15- metrowa fala tsunami spustoszyła wybrzeże i uszkodziła elektrownię atomową w Fukushimie. Po sześciu latach od tych tragicznych wydarzeń jeszcze dzisiaj liczniki Geigera wskazują przekroczone normy promieniowania radioaktywnego. Pan Kenta Sato przestrzegał naszych podróżników, aby podczas jazdy autostradą nie otwierali szyb samochodu. Życie w obliczu przyrodniczych zagrożeń nie jest łatwe, ale każdy Japończyk wie, jak należy zachować się w sytuacji nadchodzącego niebezpieczeństwa.
Dziękujemy Grupie Trzask za przekazaną wiedzę i piękne fotografie oraz za to, że możemy uczyć się od innych narodów dobrych obyczajów i technicznych rozwiązań. Japońska wyprawa pozostanie na długo w naszej pamięci. Oryginalne wybrane zdjęcia z prezentacji można obejrzeć na stronie www.trzask.pl.
Zachęcam również do sięgnięcia po książkę Agnieszki Stelmaszyk z cyklu Kroniki Archeo pt. "Klątwa złotego smoka" oraz Martyny Wojciechowskiej pt. "Japonia(Tokio)" z serii Kobieta na krańcu świata.
Dorota Stachoń