Zgodnie z założeniami zawartymi w programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły realizowane są wśród uczniów różnorodne programy profilaktyczne. We współpracy z Państwową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bochni nasi uczniowie uczestniczą aktualnie w kilku programach Edukacji antynikotynowej dostosowanych do ich wieku i możliwości.
1. „Czyste powietrze wokół nas” – program przeznaczony dla uczniów oddziałów przedszkolnych, który ma na celu zwiększenie poziomu wiedzy nt. szkodliwości aktywnego i biernego palenia, wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.
2. „ Nie pal przy mnie proszę” - program skierowany do dzieci z klas I – III szkoły podstawowej, którego celem jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
3. „ Bieg po zdrowie” – program adresowany do uczniów kl. IV szkoły podstawowej, który ma na celu opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Ponadto w klasach od 4 do 8 szkoły podstawowej realizowany jest program „Trzymaj Formę”, którego głównym celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.
W poszczególnych klasach prowadzone są zajęcia według odpowiednich scenariuszy. Część zadań jest realizowana we współpracy z rodzicami, gdyż wspólne działania mogą przynieść lepsze i trwalsze efekty.
Warto, aby rodzice pamiętali o tym, by rozmawiać z dziećmi nie tylko wtedy, gdy pojawi się problem, ale przede wszystkim zanim to nastąpi.
Wskazówki, o których należy pamiętać:
• pokazać dobry przykład swoim zachowaniem,
• spędzać z dzieckiem dużo czasu - jednak nie ilość a jakość się liczy!
• umieć słuchać uważnie tego, co ma do powiedzenia dziecko,
• rozmawiać z dzieckiem o świecie, nawet na trudne tematy,
• ustalać ścisłe reguły dotyczące zakazu palenia i picia,
• prowadzić wraz z dzieckiem ocenę tego, co oferują media, ponieważ środki masowego przekazu (reklamy, filmy) są dla dzieci głównym źródłem informacji,
• pomagać dzieciom w kształtowaniu pozytywnego wizerunku własnej osoby poprzez zachęcenie do pracy nad sobą oraz unikanie porównywania ich z innymi. Negatywne wyobrażenie o sobie sprzyja używaniu środków psychoaktywnych, pozytywny stosunek do własnej osoby uodparnia na presję społeczną.
• zachęcać dziecko do aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu.
koordynator działań profilaktycznych
Jolanta Burdak