W dniu 27 października uczniowie klasy III A wraz z wychowawczynią wybrali się do Biblioteki Publicznej w Starym Wiśniczu.
Pani Kinga Sysło serdecznie powitała wszystkie dzieci. Przedstawiła panią Bernadettę Machetę, która pełni funkcję Instruktora w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Wiktora w Bochni.
,,Nie obejdzie się bez misia" - tak pisała w swoim wierszu Maria Czerkawska. Dlatego trudno wyobrazić sobie, żeby pominięto misie w książkach. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach. Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywają ciekawe przygody i bywają najczęściej... pluszowe.
A jak to z tym pluszowym misiem było?
Pani Instruktor Bernadetta Macheta w bardzo interesujący sposób przedstawiła najsłynniejsze misie, jakie znamy z bajek książkowych i filmowych.
Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.
Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.
Pluszowy miś – bohater bajek i filmów
Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba, Miś Yogi, Masza i Niedźwiedź bohaterowie rosyjskiego serialu anonimowego, czy Wojtek – miś, który został żołnierzem. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia. Po wspaniałej lekcji o ,,Pluszowym Misiu’’ dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę odgadując zagadki, a za aktywność otrzymały zakładki do książek.
Dziękujemy Pani Kindze Sysło i Pani Bernadecie Machecie za ciekawą lekcję biblioteczną, podczas której dzieciom towarzyszył uśmiech, zaciekawienie oraz wielkie zadowolenie.
Wychowawczyni
Marzena Sumara