Mistrz Pięknego Czytania "Podróż do Avonlea"
Z okazji 150 rocznicy urodzin autorki książek o Ani Shirley - Lucy Maud Montgomery zapraszamy uczniów klas 4-6 do udziału w szkolnym konkursie Mistrz Pięknego Czytania "Podróż do Avonlea".
Konkurs odbędzie się 2 grudnia 2024 r. w poniedziałek w szkolnej bibliotece. W konkursie mogą wziąć udział 2 osoby.
Zadaniem uczestnika jest przygotowanie fragmentu tekstu z dowolnej książki autorstwa Lucy Maud Montgomery dostepnej w szkolnej bibliotece. Czas głośnego czytania podczas prezentacji nie powinien przekroczyć 2 minut. Jury konkursowe oceni przygotowanie czytajacego pod względem następujących kryteriów:
- Wybór utworu: adekwatność wybranego tekstu do tematyki konkursu.
- Piękno czytania: płynność, ekspresja, wyrazistość w czytaniu.
- Zrozumienie tekstu: umiejetność zrozumienia i interpretacji treści tekstu.
- Wystąpienie publiczne: pewnośc siebie, kontakt wzrokowy z publicznością, dykcja.
Za zajęcie miejsc od 1. do 3. uczestnik otrzymuje dyplom Mistrza Pięknego Czytania oraz nagrodę książkową.
Organizatorami konkursu są pp. Dorota Stachoń i Paulina Rębilas.
Zapraszamy do wyboru lektury konkursowej.
Wzorowy czytelnik
Wyniki całorocznego konkursu bibliotecznego w roku szkolnym 2023/2024
Uczniowie o najwyższej aktywności czytelniczej:
W kategorii klas 1-3
Amelia Gargul 50 książek
w kategorii klas 4-6
Helena Truś 48 książek
w kategorii klas 7-8
Julia Bacik 12 książek
Życzymy wszystkim wiernym czytelnikom poszukiwania książek najciekawszych, jedynych w swoim rodzaju i wpisujących się w ten aktualny, najważniejszy okres waszego życia. Niech Was rozwijają, ubogacają i dodają skrzydeł.
"BAŚNIE NATURALNIE"
Dnia 23 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi miała miejsce uroczysta Gala rozwiązania II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „Baśnie, naturalnie”, na którą zostali zaproszeni uczestnicy konkursu Klaudia i Konrad Famielec.
Punktem kulminacyjnym było ogłoszenie werdyktu komisji konkursowej. Nasi młodzi uzdolnieni plastycznie czytelnicy otrzymali wyróżnienie spośród 300 zakwalifikowanych do finału zdjęć baśniowych ilustracji. Konrad z kl. Ib przygotował we współpracy z rodzicami„Kota w Butach” Braci Grimm, a Klaudia „Małą Syrenkę” H.Ch. Andersena. Prace zostały bardzo starannie opracowane, naturalne materiały gromadzone i zasuszane. Do wypełnienia ilustracji wykorzystano np. łuski karpia, ziarna maku, lnu, pestek arbuza, skórki jabłek, pomarańczy, cytryny, korę drzew, patyczki, muszelki, kamyczki i wiele innych bogactw przyrody. Nasi reprezentanci zostali nagrodzeni dyplomami, statuetką oraz rzeczowymi nagrodami. Organizatorem konkursu są Szkoły MIKRON Edelman. Gali towarzyszyły liczne artystyczne występy młodych talentów.
Następnie Klaudia i Konrad wraz z rodzicami wzięli udział w warsztatach plastycznych, na których poznali tajniki powstawania książeczki i ilustracji dla osób niewidomych.
Serdecznie gratulujemy pomysłu i kreatywności.
Baśniowe ilustracje staną się ozdobą szkolnej biblioteki.
Bajeczne prace wykonane przez Konrada i Klaudię Famielec z naturalnych materiałów przedstawiające baśnie Andersena: „Calineczkę” i „Brzydkie kaczątko” wyróżniały się spośród 500 "czytelniczych ilustracji" nadesłanych z całej Polski. Komisja konkursowa przyznała naszym uczniom równorzędne II miejsce. Do głównych kryteriów oceny prac należały m.in.: pomysłowość, wkład pracy, ilość wykorzystanych materiałów naturalnych.
3 lutego 2017 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. J. Piłsudskiego w Łodzi odbyła się uroczysta gala, na której Konrad i Klaudia osobiście odebrali dyplomy i nagrody z rąk organizatorów. Wyróżnieni uczniowie zostali zaproszeni wraz z rodzicami do udziału w warsztatach plastycznych poprowadzonych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa przez panią dr Magdalenę Walczak –znaną łódzką rzeźbiarkę. Dzieci poznały rzeźby bajkowych postaci rozmieszczonych na terenie Łodzi, a następnie pod kierunkiem Pani Magdy wykonały je z gliny w miniaturowych rozmiarach.
„Warto było spędzić czas w Łodzi i poznać filmowego Plastusia, Kota Filemona i Misia Uszatka. Bardzo było nam miło, kiedy organizatorzy pytali nas o naszą miejscowość.” Konrad
i Klaudia Famielec
Nagrodzone prace można obejrzeć klikając w poniższy link:
Baśnie naturalnie - galeria prac
W etapie szkolnym konkursu „Baśnie, naturalnie!” II miejsce zdobyła ilustracja wykonana przez Karola Wolnika z klasy III b przedstawiająca baśń „O pięknej Inie, dzielnym Tuanie i wyspie Znikąd-Dokąd” Wandy Markowskiej i Anny Milskiej z cyklu „Baśnie z mórz Południowych”.
Wszystkim uczestnikom, szczególnie nagrodzonym
i wyróżnionym, serdecznie gratulujemy!
WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW
Gratulujemy wytrwałym czytelnikom
udziału w półfinale rodzinnego Ogólnopolskiego Konkursu
Wielka Liga Czytelników
w kategorii klas 1-3 uczniowie
Julia Głuch kl. IIA, Karol Wolnik kl. IIIB, Klaudia Famielec kl. IIIA.
zajęli IV miejsce
oraz w kategorii klas 4-6 uczniowie
Michał Klimek kl. VB, Kacper Burdak kl. IVB,
Paulina Smoter kl. VI.
zajęli I miejsce
(ex aequo Szkoła w Sobolowie) w powiecie bocheńskim.
Zapraszam do przeczytania relacji z przebiegu półfinałowego Konkursu Wielka Liga Czytelników, który miał miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni:
Półfinał Konkursu Wielka Liga Czytelników