Podróż do krainy wiedzy
Powoli dobiega końca przygoda z projektem „ Podróż do krainy wiedzy”, realizowanym w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu od 1 kwietnia 2013. Uczniowie klas II i III w kilku osobowych grupach uczestniczyli w pozalekcyjnych zajęciach dodatkowych z biologii, matematyki. W zajęciach wyrównawczych z języka polskiego i matematyki. Dla uczniów, którzy lubią recytować wiersze i występować przed publicznością na szkolnej scenie powołane zostały spotkania teatralne z warsztatami dykcji pt. „ Spotkanie ze sztuką” ,na które gościnnie przyjeżdżała p. Joanna Grandys- aktorka. Wszyscy uczestnicy projektu objęci byli przez dwa miesiące: marzec i kwiecień cyklem spotkań w ramach zajęć z preorientacji zawodowej. Podczas dwóch wyjazdów na Festiwal Zawodów w Małopolsce i Giełdę Zawodoznawczą w Bochni uczniowie zapoznali się z aktualnymi ofertami szkolnictwa średniego . Na zajęciach z panią Beatą Broszkiewicz w formie warsztatowej gimnazjaliści poznawali siebie i swoje predyspozycje zawodowe. Odpowiadali na trudne pytanie: Kim chciałbym być w przyszłości?
W ciągu półtorarocznej przygody 48 uczestników projektu uczestniczyło w sześciu wycieczkach edukacyjno – krajoznawczych:
- Teatr Ludowy w Krakowie spektakl „Błysk rekina”
- Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie
- Dwudniowy pobyt w Ojcowskim Parku Narodowym i wędrówka szlakiem orlich gniazd
- Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce
- Lekcja biologii w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
- Dwudniowa wycieczka do Warszawy
Podczas wycieczek uczniowie poszerzali swoje horyzonty, mieli okazję zaobserwować wiele zjawisk przyrody, poznać zabytki, wysłuchać wiele ciekawych opowieści z ust przewodników, którzy oprowadzali nas po podziemiach kopalni soli w Wieliczce, po ogrodzie botanicznym spacerując wśród jesiennych kwiatów, krzewów i drzew. Podczas wędrówki po ruinach zamków w Ojcowskim Parku Narodowym.
Na zakończenie projektu udaliśmy się do Warszawy. Wycieczka odbyła się 8 – 9 maja 2014 roku.
I tutaj w pełni wykorzystaliśmy bogaty plan dwudniowej wycieczki. Zwiedzaliśmy Centrum Nauki Kopernik, w Muzeum Powstania Warszawskiego poznawaliśmy podczas lekcji muzealnych dzień powszedni ludności Warszawy. Spacerowaliśmy po Łazienkach Królewskich. Zostaliśmy oprowadzeni po Stadionie Legii. Licencjonowany przewodnik oprowadził nas po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem Małego Powstańca, Kolumną Zygmunta. Na Zamku Królewskim uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach muzealnych. Kolejnym punktem pobytu w Warszawie była wizyta pod Grobem Nieznanego Żołnierza a na koniec wjechaliśmy na taras widokowy znajdujący się na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki stamtąd podziwialiśmy panoramę stolicy i spoglądając w dół żegnaliśmy Warszawę. Minione chwile na długo pozostaną w naszej pamięci.
W trakcie realizacji projektu uczniowie uczestniczyli we wspólnych przedsięwzięciach tj. Święto Patrona – czerwiec 2013, 2014, Jasełka szkolne. Grupa teatralna pod kierunkiem pani Marty Olszowy i Joanny Grandys przygotowała programy artystyczne, które prezentowane były przed publicznością szkolną i lokalną. Uczniowie grupy teatralnej chętnie reprezentowali naszą szkołę konkursach recytatorskich zajmując wysokie miejsca tj. Konkurs poezji ks. Jana Twardowskiego w Kobylu, Konkurs poezji Zbigniewa Herberta w Trzcianie, Konkurs poezji Kazimierza Brodzińskiego w Królówce.
Od marca 2014 r. rozpoczęły się zajęcia z Preorientacji Zawodowej dla uczestników projektu „Podróż do krainy wiedzy” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wszyscy uczniowie klasy II i III gimnazjum spotykali się ze specjalistą od preorientacji zawodowej p. Beatą Broszkiewicz. W sumie zrealizowano 70 godzin dydaktycznych. Uczniowie na zajęciach w szkole pracowali w czterech modułach tematycznych:
„ Poznajemy siebie”, „Poznaj zawody”, „Poznaj rynek pracy”, „Poznaj ścieżki kształcenia”.
Ponadto uczniowie wzięli udział w dwóch wyjazdach:
13.03.2014 uczestniczyli w Dniach otwartych szkół ponadgimnazjalnych powiatu bocheńskiego zapoznając się z ofertą szkół zawodowych i średnich. Tydzień później uczestniczyli w całodniowym wyjeździe do Krakowa na FESTIWAL ZAWODÓW W MAŁOPOLSCE. Podczas tegorocznych Targów prezentowana była oferta edukacyjna kilkudziesięciu szkół zawodowych na siedmiu niezależnych ekspozycjach wystawienniczych w następujących branżach: budowlanej, informatyczno – elektronicznej, rolno – przetwórczej, turystyczno – gastronomicznej, usługowej, społeczno – medycznej oraz mechaniczno – mechatronicznej oraz szkół wyższych z terenu Małopolski m.in.: Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wystawcy „na żywo” przedstawiali na czym polega kunszt poszczególnych zawodów. Dodatkowo wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z porad doradców zawodowych.
4 marca2014 wyjechaliśmy raz jeszcze na wycieczkę edukacyjną finansowaną przez Unię Europejską, tym razem zwiedzaliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce - zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO a zarazem najstarsze na ziemiach polskich przedsiębiorstwo solne, którego początki sięgają średniowiecza. Podczas trzykilometrowego spaceru oglądaliśmy wspaniałe solne kaplice, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia i sprzęty, które służyły górnikom do wydobywania soli. Zachowane ślady prac górniczych dały uczniom wyobrażenie o zmaganiach ludzi z żywiołem i ich ciężkiej pracy, pasjach, wierzeniach. Wieliccy górnicy pozostawili po sobie dziesiątki rzeźb, płaskorzeźb solnych. Podczas zwiedzania towarzyszył nam legendarny strażnik solnego skarbu Skarbnik, który przeraził nas swoim nagłym pojawieniem się wśród naszej 48 osobowej grupy. Opowiadał nam wielickie legendy, proponował sportową rywalizację w przepychaniu za pomocą drewnianych drągów solnych bałwanów na czas. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie kim były postacie historyczne, tj. król Kazimierz Wielki, Księżna Kinga, Józef Piłsudski. Zwiedzając kopalnię uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych „Legendy solne” .
Do zakończenia projektu pozostały jeszcze trzy miesiące, ale już dzisiaj wiemy, że nasi uczniowie uczestniczący w projekcie utrwalili, poszerzyli swoją wiedzę i horyzonty na zajęciach pozalekcyjnych szkole oraz na wycieczkach edukacyjnych.PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ
ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUDUSZU SPOŁECZNEGO
REALIZOWANY PRZEZ GMINĘ NOWY WIŚNICZ
W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI
PRIORYTET IX DZIAŁANIE 9.1.2
MIEJSCE REALIZACJI PROJEKTU: ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II
W STARYM WIŚNICZU
Regulamin
rekrutacji i uczestnictwa w Projekcie
nr WND-POKL. 09.01.02-12-115/12 „Podróż do krainy wiedzy”
współfinansowanego przez
Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Projekt nr „Podróż do krainy wiedzy” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego jest realizowany przez Gminę Nowy Wiśnicz na terenie Starego Wiśnicza w okresie od 01.03.2013r. do 30.06.2014r.
Cele Projektu:
Celem ogólnym Projektu jest stworzenie dla 56 osobowej grupy uczniów warunków do pożytecznego i atrakcyjnego spędzania czasu wolnego w grupie rówieśników, co będzie konkurencyjne dla telewizji i komputera i skutecznym sposobem zachęcania ich do rozwijania swoich zainteresowań, budowania potencjału osobistego, podejmowania ustawicznych wysiłków edukacyjnych. Realizując projekt stworzymy dziewczętom i chłopcom warunki do wyrównywania zaległości w nauce oraz rozwiania umiejętności i poszerzania wiedzy, budowania potencjału osobowego oraz utrwalenia pozytywnych wzorców edukacyjnych. W ten sposób przyczynimy się do wyrównania szans edukacyjnych uczniów, spowodujemy chętniejsze wśród młodzieży wiejskiej podejmowanie decyzji o kontynuacji edukacji. Rozszerzając ofertę zajęć pozalekcyjnych w równym stopniu uczennice i uczniowie będą mogli poszerzyć swoją wiedzę w zakresie nauk mat - przyrodniczych oraz wyrównać zaległości z języka polskiego oraz matematyki. Realizując założenia projektu uczniowie skorzystają z bezpłatnych dokształcających wyjazdów
CELEM GŁÓWNYM projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych i podniesienie poziomu kompetencji kluczowych wśród 56 uczniów i uczennic Gimnazjum w Starym Wiśniczu oraz podniesienie jakości pracy gimnazjum do czerwca 2014 r.
CELE SZCZEGÓŁOWE nawiązują do barier i problemów zdiagnozowanych przez rodziców
-Wyrównanie zaległości z matematyki i języka polskiego powstałych w wyniku kształcenia w śród 18 BO do VI 2014r. mających trudności w nauce z języka polskiego i matematyki.
- Zwiększenie poziomu kompetencji kluczowych w zakresie nauk matematyczno – przyrodniczych u 18 BO do VI 2014r.
- Rozwinięcie kompetencji kluczowej w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej u 7 BO do VI 2014r.
- Wdrożenie nowych innowacyjnych form nauczania opartych na wykorzystaniu tablicy interaktywnej w gimnazjum do końca trwania projektu
- Podniesienie wiedzy nt swoich predyspozycji zawodowych u 90% tj. 50 uczniów do końca trwania projektu.
1. W Projekcie będą prowadzone następujące rodzaje działań:
a. zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze
b. warsztaty przyrodniczo – matematyczne
c. spotkanie ze sztuką
d. preorientacja zawodowa
e. warsztaty dla nauczycieli
2. W ramach realizowanych działań przewidziano:
a. wyjazdy edukacyjne, w których wezmą udział wszyscy uczestnicy projektu
Zasady rekrutacji i kwalifikowalności uczestników
W procesie rekrutacji trwającej od 18 do 29 marca 2012 roku będą mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani uczniowie spełniający poniższe kryteria.
Kryteria podstawowe, które musi spełniać każda osoba:
Kryteria główne:
1. Uczeń/uczennica kl. I, II, gminazjum w Starym Wiśniczu w roku szkolnym 2012/13 - źródło weryfikacji księga uczniów gimnazjum
3. Zainteresowanie udziałem w projekcie, wyrażone wypełnieniem formularza dostępnego w sekretariacie przez ucznia/uczennicę i podpisanego przez rodzica.
Kryteria dodatkowe:
1. Na zajęcia wyrównawcze rekrutacja będzie przeprowadzona na podstawie wyników za rok 2011/2012 (śr ocen końcoworocznych). Do tej grupy zostaną przydzieleni uczniowie z najniższą średnią ocen z przedmiotów z języka polskiego i matematyki spełniający również kryteria gł. W przypadku ucz kl I gimnazjum zostaną brane pod uwagę oceny końcowo roczne z języka polskiego oraz matematyki z klasy VI. Pierwszeństwo mają uczniowie posiadający opinię z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.
2.Na warsztaty przyrodniczo - matematyczne rekrutacja będzie przeprowadzona na podstawie wyników za rok 2011/12(śr ocen końcoworocznych). Do tej grupy zostaną przydzieleni uczniowie z najwyższą średnią ocen z matematyki i biologii, spełniający również kryteria gł. W przypadku ucz kl I gimnazjum zostaną brane pod uwagę oceny końcowo roczne z matematyki i przyrody.
3. Spotkanie ze sztuką – przyjmowane dzieci przejawiające zdolności recytatorskie. Konkurs recytatorski „Poezja i ja” ogłoszony 18 marca 2013 r. przeprowadzony wg odpowiednich kryteriów i punktacji, opracowanych przez polonistów, osoby które uzyskały największą ilość punktów zostaną zakwalifikowane do w/w zajęć. W momencie takiej samej ilości punktów pierwszeństwo będą miały dzieci znajdujące się na liście osób ujętych w dożywianiu. Osoby te muszą spełnić również kryteria główne.
4. Z zajęć z preorientacji zawodowej skorzystają wszyscy uczniowie klas II i III w roku szkolnym 2013/2014
5. Kryteria główne do zadania 5 (warsztaty dla nauczycieli). Zostanie zrekrutowanych 20 nauczycieli pracujących w Zespole Szkół w Starym Wiśniczu.
6.Podczas rekrutacji zostaną utworzone: listy podstawowe i rezerwowe. W razie rezygnacji z zajęć lub zdarzeń losowych w celu zapewnienia zaplanowanej liczby uczniów sporządzona zostanie lista rezerwowa.
7.W pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci korzystające z dożywiania
8.Projekt gwarantuje równość szans w tym równość płci.
9.Po dokonaniu wywiadów i analizy ocen
•20 uczestników zostanie wpisanych na listę zajęć dydaktyczno -wyrównawczych
•20 uczestników na warsztaty przyrodniczo – matematyczne.
•8 BO zostanie wpisanych na zajęcia spotkanie ze sztuką.
•56 BO weźmie udział zajęciach z preorientacji zawodowej.
•20 nauczycieli weźmie udział w warsztatach z obsługi tablicy interaktywnej.
Pozostali chętni zostaną wpisani na listę rezerwową. W razie rezygnacji uczestnika z listy podstawowej – pierwsza osoba z listy rezerwowej zostanie zaproszona do uczestniczenia w zajęciach.
10.W szkole powołuje się zespół rekrutacyjny do poszczególnych rodzajów zajęć. Zespół rekrutacyjny składa się z nauczycieli prowadzących zajęcia w danym działaniu, koordynatora.
11.Każdy uczeń, który został zakwalifikowany na zajęcia i wyraża chęć udziału w Projekcie wypełnia wraz z rodzicem lub prawnym opiekunem deklarację uczestnictwa i składa ją w sekretariacie szkoły, w godzinach pracy sekretariatu lub u koordynatora (pani Urszuli Put lub Anny Waśko). Termin składania dokumentów upływa dnia 18 marca 2013r.
9.Deklaracje uczestnictwa w Projekcie oraz Regulamin są dostępne w sekretariacie szkoły lub u pani Urszuli Put lub pani Anny Waśko.
12.Zespół rekrutacyjny wybiera grupę docelową.
13.Rekrutacja jest prowadzona z uwzględnieniem zasad polityki równych szans, zapewniony jest równy dostęp uczniów obu płci oraz uczniów niepełnosprawnych.
14.Zespół rekrutacyjny decyduje o przydziale ucznia do danej grupy, stosując w/w zasady rekrutacji do poszczególnych zajęć.
15.W przypadku, gdy liczba chętnych przekroczy możliwą do zrekrutowania liczbę uczestników na dany rodzaj zajęć, utworzona zostanie lista rezerwowa
16.W przypadku rezygnacji lub usunięcia ucznia z uczestnictwa w Projekcie, do udziału w zajęciach zostanie zaproszony pierwszy uczeń z listy rezerwowej, jeśli wyrazi ponownie wolę wzięcia udziału w Projekcie.
17.Prace komisji rekrutacyjnej są udokumentowane protokołem i kończą się sporządzeniem i podpisaniem listy uczestników i listy uczestników rezerwowych.
18.Listy uczestników i uczestników rezerwowych zostaną podane do publicznej wiadomości do 27 marca 2013r.
Obowiązki uczestników
1. W przypadku zakwalifikowania się na zajęcia wszyscy uczniowie mają obowiązek:
1) dostarczyć podpisane przez rodzica/opiekuna prawnego oświadczenie uczestnika Projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych,
2) wypełnić wraz z rodzicem/opiekunem prawnym formularz danych osobowych (Formularz PEFS 2007) do Podsystemu Monitorowania Europejskiego Funduszu Społecznego dla Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w celu przeprowadzenia badań ewaluacyjnych.
2. Spełnienie w/w obowiązków warunkuje udział uczestnika w Projekcie.
3. Dodatkowe obowiązki uczestników:
1) wypełnienie ankiety przed przystąpieniem do udziału w Projekcie (na pierwszych zajęciach) w trakcie realizacji Projektu i po zakończeniu swojego udziału w Projekcie,
2) rozwiązanie testu określającego jego umiejętności po zakończeniu swojego udziału w Projekcie; odniesieniem będą wyniki testu rekrutacyjnego,
3) wypełnienie innych dokumentów związanych z realizacją Projektu,
4) przestrzeganie Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa,
5) systematyczne uczestniczenie w zajęciach,
6) przestrzeganie punktualności,
7) udzielanie wszelkich informacji związanych z uczestnictwem w Projekcie Instytucjom zewnętrznym zaangażowanym w realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Uprawnienia uczestników
Uczestnicy Projektu są uprawnieni do:
1) nieodpłatnego udziału w zajęciach w Projekcie,
2) otrzymania materiałów promocyjnych i pomocy dydaktycznych,
3) uczestnictwa w wyjazdach edukacyjnych,
Nieobecności i rezygnacja z uczestnictwa w Projekcie
1. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa.
2. Usprawiedliwione będą nieobecności udokumentowane zwolnieniem lekarskim lub nagłymi wypadkami losowymi. W/w dokumenty rodzic/opiekun prawny ucznia niezwłocznie przekazuje nauczycielowi prowadzącemu zajęcia w celu usprawiedliwienia nieobecności.
3. W szczególnych sytuacjach uniemożliwiających uczestnictwo w zajęciach (np. choroba, zmiana miejsca zamieszkania, inny ważny powód), uczniowie zakwalifikowani do udziału w Projekcie mają prawo do rezygnacji z uczestnictwa, po złożeniu pisemnego oświadczenia o rezygnacji i jego przyczynach, podpisanego również przez rodzica/opiekuna prawnego.
4. W przypadku notorycznych nieusprawiedliwionych nieobecności lub złego zachowania ucznia na zajęciach (przeszkadzanie, niestosowanie się do poleceń nauczyciela itp.) nauczyciel prowadzący zajęcia w porozumieniu z Koordynatorem Projektu mogą podjąć decyzję o usunięciu ucznia z listy uczestników poszczególnych zajęć lub Projektu.
Postanowienia końcowe
1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają odpowiednie reguły i zasady wynikające z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a także przepisy wynikające z właściwych aktów prawa wspólnotowego i polskiego, w szczególności ustawy o ochronie danych osobowych.
2. Regulamin obowiązuje od dnia 1 marca 2013 roku do końca realizacji Projektu.
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ
ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUDUSZU SPOŁECZNEGO REALIZOWANY PRZEZ GMINĘ NOWY WIŚNICZ
W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI PRIORYTET IX DZIAŁANIE 9.1.2
Podróż do krainy wiedzy
W ramach realizacji projektu przewidziano:
Zadanie 1 Zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze
- z języka polskiego dla 10 BO (2 grupy po 5 osób) po 2 godziny tygodniowo przez 45 tygodni wod 2.04.2013 -15.06.2014r.
- z matematyki dla 10 BO (2 grupy po 5 osób) po 2 godziny tygodniowo przez 45 tygodni w okresie od 2.04.2013 -15.06.2014r.
Zadanie 2 Warsztaty przyrodniczo – matematyczne:
- zajęcia z matematyki dla 10 BO (2 grupy po 5 osób) po 2 godziny tygodniowo przez 45 tygodni w ok od 2.04.2013 -15.06.2014r.
- zajęcia z biologii dla 10 BO (2 grupy po 5 osób) po 2 godziny tygodniowo przez 45 tygodni w okresie od 2.04.2013 -15.06.2014r.
Zadanie 3 Spotkanie ze sztuką
Zajęcia będą rozwijać uzdolnienia artystyczne. Zajęcia teatralne odbywać się będą dla 8 BO po 2 godziny tygodniowo przez 45 tygodni w ok od 2.04.2013 -15.06.2014r. Uczniowie będą uczyć się ról aktorskich, aby móc zaprezentować się podczas przedstawień w czerwcu 2013, grudniu 2013 i w czerwcu 2014. W tym celu zostaną zakupione stroje dla młodych aktorów. Uczniowie wezmą udział w 12 godzinach warsztatów dykcji prowadzonych przez aktorkę z opery krakowskiej.
Zadanie 4 Preorientacja zawodowa
Zajęcia z Preorientacji zawodowej skierowane będą do uczniów klas II i III w roku szkolnym 2013/14, którzy zapoznają się z zawodami, aktualnymi potrzebami rynku pracy, otrzymają pomoc w wyborze drogi kształcenia. BO będą uczyli się postaw szacunku wobec siebie oraz poznają możliwości dokonywania wyborów w zakresie swojej przyszłości. Dwukrotnie wyjadą na targi edukacyjne w celu zapoznani się z ofertą zawodoznawczą szkół średnich.
Ponadto uczestnicy wezmą udział w wycieczkach edukacyjnych:
- wyjazd do Kopalni Soli w Wieliczce wraz z warsztatami "Wiedza na wagę Soli" – marzec 2014 r.
- wyjazd do Ogrodu Botanicznego w Krakowie – październik 2013 r.
- wyjazd do kina, teatru lub opery – maj 2013 r.
- wyjazd do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie – czerwiec 2013 r.
- wyjazd dwudniowy do Parku w Ojcowie pozwoli uczniom zgłębiać tajniki wiedzy poprzez uczestnictwo w żywej lekcji przyrody – wrzesień 2013 r.
- wyjazd na dwudniową wycieczkę do Warszawy, podczas której zwiedzą zabytki, muzea – maj 2014 r.
W ramach realizacji projektu zostanie zakupione innowacyjne narzędzie dydaktyczne - jakim jest tablica interaktywna z laptopem, rzutnikiem multimedialnym. Zakup tego sprzętu jest konieczny do realizacji projektu, który ma na celu poprawę jakości kształcenia oraz pozwoli w sposób efektywny uatrakcyjnić proces dydaktyczny, co bezpośrednio ma wpływ na jakość edukacji, a tym samym umożliwi dzieciom pochodzącym ze wsi zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami multimedialnymi. Działania te przyczynią się do zmniejszenia dysproporcji i wyrównywania szans w dalszym zdobywaniu wiedzy. Po zakończeniu projektu sprzęt pozostanie w szkole i będzie służyć dalszym pokoleniom uczniów. Zostanie również zakupiony magnetofon - do zajęć teatralnych jako nieodzowny sprzęt przenośny, umożliwiający uczniom słuchanie muzyki, do której będą tańczyć, śpiewać i recytować podczas prób i występów. Następnym sprzętem zakupionym w ramach projektu jest telewizor będzie służyć do projekcji filmów dydaktycznych. Umożliwi dzieciom oglądanie nowo zakupionych filmów fabularnych, przedstawień teatralnych, filmów przyrodniczych tak, aby w sposób ciekawy i atrakcyjny poznały tajniki przyrody. Planujemy zakupić komplet ławek do jednej klasopracowni i 2 komplety krzeseł do dwóch klasopracowni. Nowo zakupione meble będą służyć kolejnym pokoleniom uczniów naszej szkoły.