Podsumowanie i oficjalne zakończenie projektów
Matematyka w życiu zawodowym i Matematyka w życiu zawodowym - Escape room
Zakończyliśmy naszą przygodę z Matematyką w życiu zawodowym. Dziękujemy Fundacji mBanku za dofinansowanie projektów, które mogliśmy realizować od września do grudnia. Uczniowie odebrali dyplomy z podziękowaniem za udział w projekcie oraz upominki, które mają przypominać im o zastosowaniu matematyki w życiu zawodowym. Nagrody finansowane zostały przez Fundację mBanku.
”Zastosowanie matematyki w życiu zawodowym”
Uczniowie klas piątych i szóstych zaprezentowali przed publicznością (uczniowie klas 4) swoje projekty, które wykonali w ramach zajęć dodatkowych finansowanych przez mFundację.
Klasy piąte prezentowały plakaty a klasy szóste filmy oraz prezentacje multimedialne, przedstawiające specyfikę zawodów ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania obliczeń matematycznych.
Jury - uczniowie klas czwartych oceniało wykonane projekty pod względem poprawności, atrakcyjności oraz walorów artystycznych.
Całe przedsięwzięcie było ciekawym doświadczeniem dla obu zespołów klasowych.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki głosowania i wyłonienie zwycięzców.
Organizatorzy: Ewa Mączka, Joanna Grabowska
13Przygoda z matematyką w zawodzie... czyli konkurs na rozwiązanie Escape room’u przez uczniów klas 8
Uczniowie klas ósmych zostali zaproszeni do rozwiązania zadań matematycznych dotyczących zawodów: kuriera, architekta, budowlańca, kucharza i pracownika restauracji. Ósmoklasiści w czterech grupach jednocześnie rozwiązywali zagadki a celem było rozszyfrowanie kodu do kłódki, chroniącej klucz do drzwi sali. Zadanie konkursowe polegało w jak najkrótszym czasie wydostać się z sali zagadek.
Uczestnicy przez zabawę, współpracę w grupach poznawali specyfikę zawodów, trenowali obliczenia matematyczne.
Było mnóstwo emocji i ciekawych pomysłów.
Na koniec Pani Dyrektor wręczyła dyplom za uczestnictwo i drobne upominki ufundowane przez mFundację.
Dziękujemy uczniom klas siódmych za przygotowanie całego przedsięwzięcia pod okiem pani mgr Joanny Grabowskiej.
9Scenariusze zajęć dla klas 7-8 przeprowadzona metodą Escape room
Autor: mgr Joannna Grabowska
Warsztaty klas 7 w ramach projektu Matematyka w życiu zawodowym - Escape room
Podczas zajęć uczniowie klasy 7 tworzyli scenariusz escape roomu dotyczący pracy budowlańca. Na początku spośród wszystkich zadań, stworzonych w pierwszym etapie projektu wybrali te, które najbardziej odpowiadały do wybranego przez nich zawodu. W kolejnym kroku wymyślili tematykę, cel gry oraz określili czas jej trwania. Wspólnie stworzyli wskazówki do przygotowania sali, potrzebne materiały do zrealizowania tego zadania oraz opisali, gdzie ich zdaniem najlepiej będzie ukryć koperty z zadaniami.
1
Warsztaty klas V - Matematyka w życiu zawodowym
W ramach projektu „mPotęga”, uczniowie klas V wykonali szereg ciekawych i interesujących plakatów związanych z wykorzystaniem matematyki w życiu codziennym. Na swoich plakatach pokazywali, że matematykę w swoim zawodzie wykorzystuje między innymi: kucharz, budowlaniec, stolarz, sprzedawca, fryzjer, informatyk czy architekt.
Wszystkie prace wezmą udział w konkursie, który w ramach projektu „mPotęga” odbędzie się w grudniu w naszej szkole.Prowadząca warsztaty: mgr inż. Ewa Mączka
Warsztaty projektowe klasy VIa i VIb
Podczas zajęć warsztatowych klasy szóste nakręciły filmy, w którym przedstawiają w jaki sposób matematyka jest potrzebna w restauracji, sklepie oraz w kuchni. Na czas zajęć sala lekcyjna zamieniła się w Karczmę Pod Jaworzyną. Uczniowie zamienili się w kasjera, kucharza, klienta oraz barmankę, a każdy z nich miał swoje zadanie. Kucharz musiał przeliczac ilośc składników potrzebnych do zreazlizowania konkretnych zamówień, klient przeliczyć ile zapłaci za kolejne zamówienie, po zniżce którą otrzymał. Kasjerka musiała policzyć ile pieniędzy mają jej zapłacić klienci, a barmanka jaką ilość składników musi wlać do konkretnych napoi.
Prowadząca warsztaty: mgr Joanna Grabowska
5
Zajęcia dydaktyczne w ramach projektu
Matematyka w życiu zawodowym - escape room cd.Kolejne zadania, tworzone przez uczniów z wykorzystaniem podręczników z poprzednich lat oraz pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach projektu, dotyczyły specyfiki zawodów: technik budownictwa, kucharz, weterynarz oraz farmaceuta.
9Zajęcia dydaktyczne w ramach projektu
Matematyka w życiu zawodowym - klasy 6Uczniowie klas szóstych pokazali jak wykorzystujemy matematykę podczas prac remontowych.
Ich zadanie polegało na obliczeniu ilości potrzebnej farby do pomalowania danego pomieszczenia łącznie
z sufitem. W tym celu przy użyciu taśm mierniczych zmierzyli długość, szerokość oraz wysokość remontowanego pomieszczenia. Następnie obliczyli powierzchnię ścian i sufitu, po czym dokonali pomiarów okien i drzwi w celu obliczenia pola ich powierzchni.W dalszej kolejności obliczyli powierzchnię ścian bez okien i drzwi i dodali do niej powierzchnię sufitu.
Po sprawdzeniu wydajności farb różnych producentów i po wyborze jednej z nich, obliczyli potrzebną jej ilość.
Na zakończenie zaprojektowali posadzkę (parkietaż) w remontowanym pomieszczeniu.
2Zajęcia dydaktyczne w ramach projektu
Matematyka w życiu zawodowym - klasy 5Prelekcja pt. „Matematyka w kuchni” zainspirowała uczniów klas piątych, aby wcielić się w rolę kucharza, dietetyka, technika żywienia... Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystali przygotowując zdrowe, smaczne i kaloryczne sałatki owocowe.
Po zważeniu i odczytaniu masy przygotowanych owoców, sprawdzeniu w tabeli kalorii, ilości kalorii w 100 g danego owocu, przy użyciu kalkulatorów obliczali ilość kalorii w przygotowanych przez siebie sałatkach.
Zajęcia zakończyły się wspólną degustacją.
1Zajęcia dydaktyczne w ramach projektu
Matematyka w życiu zawodowym - escape roomRozwiązywanie zadań z matematyki to nie lada gratka ale ułożenie zadań dla swoich kolegów to dopiero wyzwanie! Temu wyzwaniu stawili czołą uczniowie klas 7 podczas zajęć realizowanych w ramach projektu mPotęga. Zadania dotyczączyły problematyki życia zawodowego.
ZAWÓD - Architekt oraz projektant wnętrz
Zadania prowadzące do obliczania:
- pola powierzchni pomieszczeń w mieszkaniu 3-4 pokojowym.
- ile farby jest potrzebne do pomalowania każdego pomieszczenia.
- ile trzeba zapłacić za działkę o zadanych wymiarach (w metrach) wiedząc ile kosztuje 1 ar.
- jak wysoki musi być wieżowiec mający X pięter jeśli wysokość każdego z pięter wynosi Y [m].
- możliwości rozmieszczenia poszczególnych szafek/ sprzętów kuchennych mając podane wymiary ścian.
Zagadnienia projektowe takie jak:
- tworzenia kosztorysu remontu łazienki
- rozmieszczenie domu, garażu oraz ogrodu o konkretnych wymiarach na działce o powierzchni X arów
- tworzeniu kosztorysu związanego z zakupem działki i budową domu.
ZAWODY - Kurier oraz sprzedawca
Zadania prowadzące do obliczania:
- ile trzeba zapłacić za podane zakupy.
- ile czasu zajmie zawiezienie paczki jeśli kurier jedzie z zadaną prędkością.
- jakiej wielkości może być paczka jeśli największa skrytka w paczkomiacie ma zadane wymiary.
- Ile podatku należy zapłacić od sprzedania konkretnej ilości grzybów
- ile reszty należy wydać jeśli klient za zakupy zapłacił ...
- ile zarobił Pan Wiesiu za godzinę sprzedając grzyby, skoro w ciągu 3 godzin zebrał 5 kg prawdziwków i 1 kg rydzy, a 1 kg grzybów kosztuje ... zł
Stosując metody aktywizujące (tj. burze mózgów, dyskusję oraz metodę projektu) uczniowie kształtowali swoją kreatywność oraz integrowali się w wybranych przez siebie zespołach. Przy pomocy nowoczesnych metod rozwijali swoją samodzielność w poszukiwaniu i zdobywaniu informacji.
4
Prelekcje ciąg dalszy...
Kolejne prelekcje za nami. Serdeczne podziękowania dla Pani Eweliny Adamskiej oraz Pani Izabeli Bartoszek za współudział w projekcie „Matematyka w życiu zawodowym” realizowanym w naszej szkole.
Uczestnicy projektu tym razem zapoznali się ze specyfiką zawodu księgowej. Pani Ewelina przedstawiła typowe obliczenia matematyczne, które na co dzień wykonuje w swojej pracy podczas sprawdzania wystawianych faktur, weryfikacji cen sprzedanego towaru z cenami, które znajdują się na dokumentach wydania zewnętrznego. Uczniowie mogli wykazać się w obliczeniach sposobem pisemnym i skontrolować czy faktury zostały poprawnie wystawione.
Pani Izabela w swojej zawodowej pracy zajmuje się opracowaniem ofert przetargowych na modernizację linii kolejowych. Obliczenia matematyczne, które wykonuje polegają na oszacowaniu kosztów wymiany podkładu kolejowego, metra bieżącego szyny, montażu elementów konstrukcyjnych drogi kolejowej. Dzięki materiałom przygotowanym przez Panią Izę, uczestnicy projektu mPotęga wcielili się w rolę przedsiębiorców, którzy sporządzali oferty cenowe do przetargu a komisja przetargowa, wybierała najkorzystniejszą ofertę.
Lekcje z Rodzicami były ciekawym doświadczeniem i wzbudziły wiele pozytywnych emocji wśród uczniów.
Matematyka w życiu zawodowym rodziców - prelekcja
Realizując projekt grantowy mPotęga Fundacji mBanku pt. „Matematyka w życiu zawodowym” zaprosiliśmy do współudziału rodziców uczniów klas 4-8. Udział polegał na zaprezentowaniu swojego zawodu oraz tego jaki sposób wykorzystuje umiejętności matematyczne w swojej pracy.
Serdeczne podziękowania dla Pani Urszuli Poślińskiej, którą gościliśmy 29 września za zaprezentowanie specyfiki zawodu przedsiębiorcy w branży handlowej. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali o wykorzystaniu zastosowania matematyki w obliczaniu tempa sprzedaży, strat i zysków, konsekwencji strat związanych z przeterminowaniem towaru. Uczniowie podjęli wyzwanie obliczenia wynagrodzenia pracowników oraz wysokości podatku jaki musi zostać odprowadzony do urzędu skarbowego.
Równie gorące podziękowania dla Pani Sylwii Kamyczek za prelekcję pt. „Matematyka w kuchni”. Tytuł sam za siebie mówi, że praca organizatora imprez kulinarnych ma wiele wspólnego z matematyką poprzez planowanie, realizację aż po konsumpcję. Pytania: Ile mililitrów mieści się w szklance? Ile dekagramów pomieści jedna łyżka stołowa ? pojawiają się w gastronomii na porządku dziennym nie tylko w zadaniach tekstowych podręcznika do matematyki. Uczniowie podjęli wyzwanie obliczenia wagi, pola powierzchni oraz objętości potraw. Najbardziej zaciekawiło uczniów zagadnienie obliczenia kalorii …w babeczkach, którymi częstowała zaangażowanych uczniów Pani Sylwia.
Nadal zapraszamy rodziców do współudziału w naszym projekcie. Dzięki udziale rodzica, którego uczeń darzy największym zaufaniem, zwróci uwagę na fakt, że matematyka nie jest czysto abstrakcyjną dziedziną wiedzy a znajduje zastosowanie w pracy zawodowej. Dodatkowo uczestnicy rozwiną swoje kompetencje matematyczne pod kątem wyboru swojej ścieżki zawodowej.
13Harmonogram realizacji wniosku 93 - Matematyka w życiu zawodowym - Escape room klasy 7-8
Harmonogram realizacji wniosku 94 - Matematyka w życiu zawodowym klasy 4-6
mPotęga Matematyka w życiu zawodowym
Z ogromną przyjemnością pragniemy ogłosić wspaniałą wiadomość. Projekty naszej szkoły zostały wyłonione w X edycji konkursu grantowego, organizowanego przez fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć. Na konkurs wpłynęło 461 wniosków z całej Polski. Dofinansowanie otrzymały 183 projekty.
W kategorii klas 4-6 kwota dofinansowania wynosi 5000 zł i przeznaczona jest na realizację projektu pt. „Matematyka w życiu zawodowym” (zajęcia i warsztaty dla uczniów, pomoce dydaktyczne i nagrody w konkursach).
W kategorii klas 7-8 kwota dofinansowania wynosi 8000 zł i przeznaczona jest na realizację projektu pt. „Matematyka w życiu zawodowym – Escape room”.
Już dziś zachęcam uczniów do wzięcia udziału w tej ciekawej przygodzie.
Koordynator projektu: M. Stadnicka